Aplikacja
Dbanie O Tatuaż

Jak dbać o tatuaż? Poradnik

Opublikowano 24.08.2023 - 7 minut czytania

To, jak dbać o tatuaż, jest pytaniem, które nasuwa się jeszcze przed jego zrobieniem. Odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa, aby Twój tatuaż zachował dobry wygląd i nie stracił na jakości. Na rynku znajduje się wiele kosmetyków dedykowanych pielęgnacji tatuaży, które pomogą im przetrwać próbę czasu. Sprawdź, jak dbać o swój tatuaż, żebyś mógł cieszyć się nim jak najdłużej!

Dbanie o tatuaż – dlaczego jest takie ważne?

Jeśli chcesz, aby Twój tatuaż zachował swój wygląd przez jak najdłuższy okres, musisz zadbać o niego już od momentu wyjścia z salonu. Warto zaznaczyć, że jest kilka czynników, na które nie będziesz mieć wpływu, są to m.in. różne przemiany zachodzące w Twoim organizmie, czy też sam proces starzenia się skóry. Jednak, gdy wprowadzisz do swojego życia nawet drobne kroki pielęgnacyjne, to mogą one spowolnić niektóre procesy i Twój tatuaż zachowa swoją jakość.

Inną rzeczą, która niezbędną w pielęgnacji tatuażu, jest ochrona przed możliwością pojawienia się bakterii. Dotyczy to w szczególności świeżych tatuaży, które są bardzo delikatne i podatne na infekcje. Dzięki zachowaniu odpowiedniej higieny unikniesz skomplikowanego leczenia.

Tusz jest obcą substancją w Twoim ciele i aby został zaakceptowany przez organizm, skóra w tym miejscu musi otrzymać odpowiednią pielęgnację. Świeży tatuaż to nic innego jak rana, która musi się zagoić w swoim czasie, dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny i pielęgnacji.

Jak Dbać O Tatuaż

Jak dbać o świeży tatuaż? Poradnik pielęgnacyjny

Po wyjściu z salonu ze swoim pierwszym tatuażem koniecznie musisz zadbać o jego pielęgnacje. Jest to moment, kiedy skóra się goi, a odpowiednia higiena, w szczególności w pierwszych dniach, wpływa w dużej mierze na trwałość tatuażu.

Pierwszy krok pielęgnacyjny nowego tatuażu zaczyna się jeszcze w studio. Najpierw tatuator przemywa i przeciera wytatuowaną skórę, aby pozbyć się pozostałych resztek. Następnie skóra jest osuszana i pozostawiona na chwilę, aby odpoczęła. W kolejnym kroku tatuator zabezpiecza skórę za pomocą specjalnego opatrunku tzw. second skina. Obecne jest to główny sposób zabezpieczania nowego tatuażu. Swoją popularność zyskał dzięki wygodnemu użytkowaniu. Kiedyś stosowało się bandaże lub zwykłą folię.

Profesjonalny tatuator powinien powiedzieć Ci, jak masz odpowiednio dbać o świeży tatuaż przez kilka następnych dni, póki się nie zagoi.

Jeśli Twoim opatrunkiem jest second skin, zostaw go na 24 godziny, chyba że zajdzie taka potrzeba to należy zmienić go wcześniej. Dopiero po upływie tego czasu zdejmij go delikatnie, pod bieżącą, letnią wodą. Najwygodniej będzie to zrobić pod prysznicem.

Jednak, gdy Twój tatuator użył zwykłej folii, musisz wymienić ją od razu na nową. Zmieniaj ją co 3-4 godziny w ciągu pierwszej doby. Przez ten czas niczym nie smaruj tatuażu. Zostawienie opatrunku z folii na dłużej niż 4 godziny może spowodować odparzenia, dlatego ważne, aby o tym pamiętać.

Przed każdym ponownym założeniem opatrunku umyj tatuowaną skórę. Jeśli nie masz specjalnego żelu, możesz to zrobić szarym mydłem lub płynem do higieny intymnej. Nie możesz używać perfumowanych ani barwionych kosmetyków, ponieważ jest to świeża rana i wszystko musi być sterylne. Osusz potem delikatnie skórę czystym ręcznikiem lub ręcznikiem papierowym.

Świeży tatuaż przemywaj co 4 godziny i przede wszystkim rano po wstaniu z łóżka i przed pójściem spać.

Czy świeży tatuaż trzeba smarować? Odpowiedź brzmi tak. Rób to 3-4 razy dziennie nakładając cienką warstwę kremu. Wybieraj do tego specjalną dedykowaną maść, w której skład będzie wchodzić panthenol lub substancje bogate w antyoksydanty. W tym przypadku sprawdzić się maść Bepanthen, który znajdziesz w sklepie Auchan.

Koniecznie pamiętaj o tym, aby wystawiać nowy tatuaż na działanie powietrza. Musi on oddychać, aby szybciej się zagoił. Jednocześnie uważaj, aby nie przyległy do niego żadne zanieczyszczenia.

Prócz pielęgnacji polegającej na myciu i kremowaniu, musisz unikać pewnych rzeczy przez pierwsze dni po wykonaniu tatuażu, aby zapewnić mu prawidłowe gojenie się:

  1. Przez trzy dni po wykonaniu tatuażu unikaj alkoholu, który rozrzedza krew i będzie utrudniał gojenie.
  2. Unikaj słońca, które może podrażnić i wysuszyć skórę. Jego promieniowanie działa niekorzystnie na pigmenty i może spowodować ich wyblaknięcie. To samo tyczy się solarium.
  3. Unikaj kąpieli w basenach, jeziorach, morzu. Chlorowana, słona lub zanieczyszczona woda nie będzie wpływać pozytywnie na gojenie się świeżego tatuażu. Może to doprowadzić do infekcji i podrażnień.
  4. Przez pierwsze dwa tygodnie odpuść sobie siłownie i intensywne ćwiczenia. W tym wypadku nie będzie to wpływać korzystnie na Twój organizm. Wydłuży to proces gojenia się i pigment będzie się gorzej wchłaniać.
  5. Nie dotykaj świeżej rany, w szczególności zabrudzonymi rękoma. Nabawisz się przez to stanu zapalnego. 

Przeczytaj także: Sucha skóra na nogach – jak sobie z nią radzić?

Jak Dbać O Świeży Tatuaż

Jak dbać o tatuaż, aby nie stracił swoich kolorów?

Zanim dowiesz się, jak dbać o tatuaż, aby nie stracił kolorów, warto dowiedzieć się, co jest tego przyczyną.

Twoje ciało będzie traktować barwnik jako coś obcego, czego będzie chciało się pozbyć. Wiele też zależy od tatuażysty i jego wprawy. Jeśli wprowadzi barwnik zbyt płytko, to może to spowodować szybsze jaśnienie tatuażu. Zrastający się naskórek przykryje go delikatną warstwą, jednocześnie rozmywając kolory, które nie będą utrwalone dostatecznie głęboko.

Kolory też mają wpływ na blaknięcie tatuażu. Jasne barwy będą blednąć szybciej niż ciemniejsze, dlatego warto o tym pamiętać, zanim zdecydujesz się na tatuaż.

Pamiętaj, że nie masz wpływu na naturalne procesy powodujące blednięcie tatuażu i nie będziesz w stanie ich całkowicie powstrzymać. Odpowiednia pielęgnacja i dbanie o tatuaż sprawią, że będziesz w stanie znacząco spowolnić ten proces.

Jak pielęgnować swój tatuaż, gdy się zagoi? W momencie, gdy tatuaż już się zagoi, nie możesz przestać o niego dbać. Jeśli chcesz, żeby zachował swoje kolory i jakość, nadal musisz dbać o jego pielęgnacje, a dokładnie trzeba regularnie nawilżać skórę.

Po każdym prysznicu posmaruj swój tatuaż kremem lub masłem specjalnie do tego przeznaczonym. Jeśli nie będziesz tego robić, Twój naskórek zacznie się przesuszać i płowieć.

Żeby tatuaż nie stracił swoich kolorów, dbaj o niego szczególnie w ciepłe, słoneczne dni. Smaruj go kremami z wysokim filtrem, dzięki czemu uchronisz go przed negatywnym działaniem promieni słonecznych.

Jak Pielęgnować Tatuaż

Tatuaż a słońce – co musisz wiedzieć przed zażyciem kąpieli słonecznych?

Działanie promieni słonecznych to najszybszy sposób na wyblaknięcie tatuażu. Przed wyjściem na zewnątrz koniecznie posmaruj tatuaż kremem z wysokim filtrem. Nie tyczy się to tylko opalania. Rób to za każdym razem, gdy wychodzisz na słońce, nawet jeśli to będzie tylko krótki spacer.

Osłanianie tatuażu za pomocą ubrania również nie będzie dobre. Ogrzewanie skóry doprowadzi do szybszego krążenia krwi i wzmożonego ruchu cząsteczek tuszu. Spowoduje to rozmycie się tuszu i konturów tatuażu. W związku, z czym latem staraj się chłodzić swój organizm i unikać słońca, jeśli jest to możliwe, a jak nie, to stosuj kremy z wysokim filtrem.

Sprawdź również: Co daje krem z filtrem SPF? Jak i kiedy go stosować?

Jak dbać o tatuaż w nocy? Wskazówki wieczornej pielęgnacji ciała

O świeżo tatuowaną skórę w pierwszych dniach trzeba szczególnie dbać, więc nic dziwnego, że może nasunąć Ci się pytanie, jak dbać o tatuaż w nocy?

Przed pójściem spać, nawilż swój tatuaż kremem lub maścią, a następnie załóż folię lub second skina. Po obudzeniu możesz spotkać się z nieprzyjemnym widokiem. W opatrunku może zebrać się mieszanina limfy, osocza i tuszu, tworząc razem lepką warstwę na skórze. Jest to całkowicie normalne, a wydzieliny stworzone przez organizm wspierają proces gojenia. Jeśli samemu nie naniesiesz zanieczyszczeń na skórę, to nic Ci nie grozi.

Drugą ważną kwestią, o jakiej musisz wiedzieć, jest to, że tatuowana skóra lepiej i szybciej regeneruje się podczas snu. Zadbaj więc o wypoczynek i staraj się przesypiać odpowiednią ilość godzin w nocy w szczególności w pierwszych dniach. Przyspieszy to cały proces gojenia się tatuażu.

Musisz uważać, aby nie narazić świeżo wytatuowanej skóry na urazy mechaniczne, które mogą być spowodowane jego obcieraniem o łóżko, ugniataniem lub spaniem bezpośrednio na tatuażu. Jeśli więc tatuaż został wykonany np. na prawej ręce, to śpij na lewym boku.

Jak Dbać O Tatuaż W Nocy

Teraz już wiesz, jak pielęgnować swój tatuaż

Jak widzisz, pielęgnacja tatuażu jest bardzo ważna, w szczególności, jeśli chcesz, aby zachował swoją jakość na długie lata. Pamiętaj, że odpowiednia higiena pozwoli też na prawidłowe zagojenie się tatuażu, jednak to ile to potrwa, zależy od jego wielkości i predyspozycji organizmu. W Auchan znajdziesz kosmetyki, które z pewnością pomogą Ci w pielęgnacji!