Aplikacja

Jak działa rozmaryn na włosy? Poznaj jego właściwości

Opublikowano 23.02.2024 - 8 minut czytania

Jeśli chcesz zadbać o włosy i ich kondycję, sięgnij po zioła. Wiele osób zainteresowanych pielęgnacją swoich fryzur chwali sobie ich działanie. Jak działa rozmaryn na włosy? Ziele świetnie pielęgnuje skórę głowy i wzmacnia działanie kosmetyków.

Rozmaryn na włosy – właściwości i działanie

Rozmaryn to zimozielony krzew z rodziny jasnotowatych. Na dziko rośnie w rejonie basenu Morza Śródziemnego i Czarnego, w tym w Hiszpanii, we Włoszech, w Grecji, a także na południu Francji i na Krymie. Stosujesz go pewnie w kuchni, np. do pieczonych warzyw, wypieku chleba, do mięsa czy sosu pomidorowego. Ziele przyda Ci się jednak również w łazience.

Jak działa rozmaryn na włosy i na skórę głowy? Do produkcji kosmetyków wykorzystuje się zarówno ekstrakt, jak i olejek eteryczny z tego zioła. Pozyskuje się go metodą destylacji parowej z liści („igiełek”) młodej, jednorocznej rośliny. Zawiera on substancje takie jak:

Substancja Działanie

kamfora i kamfen

przeciwzapalne i przeciwbólowe

alfa-pinen

przeciwbakteryjne i przeciwzapalne

1,8-cyneol (eukaliptol)

rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi

borneol

tonizujące, antybakteryjne i łagodzące

kwas rozmarynowy

przeciwutleniające, ochronne i antybakteryjne

Dlaczego warto stosować rozmaryn na włosy? Efekty pojawiają się dzięki temu, że ziele poprawia krążenie tuż pod powierzchnią skóry głowy. Staje się lepiej dotleniona, co zwiększa wchłanianie substancji odżywczych do cebulek. Na tej samej zasadzie działa masaż skóry głowy. Wcierka z rozmarynu wmasowana w skalp działa więc na 2 sposoby: za sprawą substancji aktywnych i dzięki mechanicznemu pobudzeniu cebulek włosa.

Rozmaryn ma właściwości przeciwbakteryjne i antygrzybicze. Jeśli więc masz problemy ze skórą głowy (np. łupież, łojotok czy przetłuszczające się włosy), to jest to produkt dla Ciebie. Ekstrakt z rozmarynu i substancje w olejku eterycznym pomagają też pozbyć się zanieczyszczeń.

Rozmaryn zawiera też witaminy i składniki mineralne, w tym: 

  • witaminę A; 
  • witaminę B6; 
  • witaminę C;
  • żelazo;
  • magnez; 
  • cynk; 
  • wapń. 

Ich niedobór w organizmie wpływa negatywnie na kondycję włosów. Zbyt mała ilość wapnia przyczynia się do rozdwajania i przesuszania końcówek. Brak witaminy A osłabia włosy, wzmaga ich wypadanie i prowadzi do utraty objętości. 

Witamina B6 wzmacnia i pobudza wzrost (przyspiesza podział komórek w mieszkach włosowych), ogranicza łojotok i spowalnia proces siwienia. Witamina C wspiera wytwarzanie kolagenu. Poprawia ich strukturę, wzrost i pomaga ograniczyć wypadanie. 

Przeczytaj także: Jak wzmocnić włosy? Poznaj nasze sposoby!

Rozmaryn do włosów – historia i tradycyjne zastosowania

Rozmaryn do włosów stosowano już w czasach starożytnych. Pierwsza wzmianka na jego temat pojawiła się 5000 lat p.n.e. na tabliczkach klinowych. Leczniczo i kosmetycznie wykorzystywali go starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, którzy wprowadzili go również do Europy Północnej. Ziele stosowano m.in. na trądzik, egzemę i inne choroby skóry. Greccy studenci wplatali je również we włosy – miało poprawiać pamięć i koncentrację podczas egzaminów.

W średniowieczu rozmaryn stosowano na wypadające włosy oraz poprawę pamięci i koncentracji, ale nie tylko. W XIII wieku królowa Węgier Elżbieta Łokietkówna skarżyła się na podagrę i reumatyzm. Specjalnie dla niej opracowano w 1370 r. Larendogrę – wodę rozmarynową według starożytnej receptury, z olejkiem i ekstraktem z liści zioła. Władczyni twierdziła, że to właśnie jej zawdzięcza urodę i witalność w wieku 72 lat. Stosowała ją również jako perfumy. Wody zapachowe na bazie rozmarynu uwielbiał też Napoleon Bonaparte. Jego perfumiarz odnotował, że wódz zużył w ciągu pierwszego kwartału 1806 r. aż 162 flakony.

Europejczycy rozpowszechnili rozmaryn w Nowym Świecie podczas swoich podróży w XVI i XVII wieku. Zioło to w średniowiecznej i renesansowej Europie było bardzo popularne. Pierwszy drukowany angielski zielnik Blanckesa z 1525 roku zalecał mycie twarzy olejkiem eterycznym z rozmarynu, by uzyskać ładniejszą i jaśniejszą skórę. Traktowano go nie tylko jako lek czy kosmetyk, ale również amulet. Gałązki wkładano pod poduszkę, by odpędzić złe duchy.

Jak efektywnie wykorzystać rozmaryn w domowej pielęgnacji włosów?

Istnieje sporo możliwości wykorzystania rozmarynu w pielęgnacji włosów. W prosty sposób zrobisz nie tylko napar z rozmarynu na włosy (można go stosować jako wcierkę i płukankę), ale również ocet, olej czy maseczkę.

Napar z rozmarynu na włosy

Napar to właściwie kosmetyk o 2 funkcjach. Sprawdza się jako wcierka z rozmarynu do skóry głowy, ale możesz go też stosować jako płukankę – do ostatniego polewania włosów po umyciu.

Oba kosmetyki mają różne działanie. Rozmaryn na porost włosów w formie wcierki zadziała na ich cebulki. Poprawi kondycję skóry głowy, co pomoże zminimalizować łupież i zmniejszyć przetłuszczanie. Im lepiej nawilżony skalp, tym mniej przetłuszczające się włosy. Z kolei płukanka zamknie ich łuski, nabłyszczy je i poprawi ich wygląd. Twoja fryzura będzie też bardziej odporna na uszkodzenia.

Jak zrobić napar z rozmarynu na włosy? 2 łyżki świeżych lub suszonych liści zalej 1 litrem wrzątku i parz pod przykryciem co najmniej 30 minut (a najlepiej maceruj przez całą noc).

Przeczytaj także: Domowy peeling skóry głowy – jak zrobić?

Wywar z rozmarynu

Zamiast naparu możesz też zrobić wywar. Gotuj liście w wodzie przez ok. 10 minut i wystudź, a następnie odcedź. Napar przelej do czystej butelki z atomizerem i stosuj jako wcierkę lub do ostatniego płukania włosów po umyciu (zamiast bieżącej wody). Przechowuj w lodówce przez maksymalnie tydzień.

Ocet rozmarynowy

Ocet posłuży Ci jako płukanka. Do jego przygotowania potrzebujesz 1 szklanki octu jabłkowego (najlepiej niepasteryzowanego), 2 łyżki suszonego rozmarynu i szklaną, najlepiej ciemną butelkę. Zioła przesyp do butelki i zalej octem. Odstaw w chłodne miejsce na 2 tygodnie. Po upływie tego czasu odcedź mieszankę.

Wymieszaj 3 łyżki stołowe tak przygotowanego octu z 1 litrem wody i spłucz włosy po umyciu – jako ostatnie płukanie po zmyciu odżywki czy szamponu.

Olej rozmarynowy do włosów

Innym wielofunkcyjnym kosmetykiem, jaki możesz zrobić samodzielnie, jest olejek rozmarynowy. Zmiksuj kilka gałązek suszonego ziela i przesyp proszek do szklanego, ciemnego słoika. Powinno ono sięgać do jego połowy. Zalej je oliwą lub dowolnym olejem i odłóż w nasłonecznione miejsce na ok. 2 tygodnie. 2 razy dziennie mieszaj miksturę. W tym czasie zgęstnieje i ściemnieje. Po 14 dniach odcedź olej i stosuj do olejowania włosów lub do wzbogacenia innych kosmetyków.

Rozmaryn na porost włosów w odżywkach

Zastosuj olejek rozmarynowy przed myciem jako odżywkę do masażu skóry głowy. Wymieszaj 2-3 krople oleju rozmarynowego z łyżką oleju kokosowego (idealny do włosów grubych i niskoporowatych), oliwy z oliwek (do skóry wrażliwej) lub oleju jojoba (uniwersalny i świetny do włosów wysokoporowatych – nie obciąży ich nadmiernie). Przez kilka minut masuj skórę kolistymi ruchami i pozostaw mieszankę na kilkanaście minut na głowie. Pomoże to pobudzić krążenie krwi i wzrost włosów.

Przeczytaj także: Pielęgnacja włosów wysokoporowatych. Jak powinna wyglądać? Fakty i mity

Rozmaryn na włosy w maskach

Olejkiem rozmarynowym możesz też wzbogacić maseczkę do włosów – domową lub ze sklepu. Wymieszaj kilka łyżek jogurtu naturalnego z 2-3 kroplami olejku i nałóż jak standardową maskę. Regularnie stosowana pomoże nawilżyć, wzmocnić i odżywić włosy. Do produktu ze sklepu dodawaj olej na bieżąco – tuż przed nałożeniem na włosy (nie do całego opakowania, tylko do jednorazowej porcji kosmetyku).

Rozmaryn na włosy – efekty w porównaniu z innymi kosmetykami

Regularnie stosowana wcierka do włosów z rozmarynu dotlenia skórę głowy, spowalnia siwienie, poprawia krążenie, nawilża skórę głowy i pobudza mieszki włosowe do wzrostu. Jest wykorzystywana również jako kuracja na łysienie androgenowe.

Badania opublikowane w serwisie medycznym Pubmed („Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenetic alopecia: a randomized comparative trial”, Y. Panahi i in.) wykazały, że rozcieńczony olej rozmarynowy jest lepiej tolerowany przez skórę głowy niż minoksydyl – powszechna substancja stosowana w kuracjach na wypadanie włosów.

Inne, niedawne (2022 r.) badanie (Formulation and evaluation of hair growth enhancing effects of oleogels made from Rosemary and Cedar wood oils, Emmanuel Uronnachi i in.) potwierdza, że olej rozmarynowy może wspomóc wzrost włosów.

Ziołami o podobnym działaniu są szałwia i skrzyp polny, ale to rozmaryn spośród nich jest najbardziej wszechstronny – daje nie tylko kosmetyczny efekt (połysk, nawilżenie, wygładzenie, ochronę koloru i spowolnienie siwienia), ale dzięki zdolności poprawy krążenia skóry głowy, pomaga również doraźnie rozwiązać najczęstsze problemy z włosami i ze skalpem. Może on działać w kosmetykach nawet jako naturalny, przedłużający trwałość produktu konserwant i przeciwutleniacz – szałwia i skrzyp takich właściwości nie mają.

Przeczytaj także: Jak czesać włosy, aby nie zniszczyć końcówek?

Szukasz produktów do pielęgnacji włosów? Wybierz je w Auchan!

Odkryj rozbudowaną ofertę kosmetyków do pielęgnacji włosów (szampony, maski i odżywki) marki własnej Auchan – Cosmia oraz linii Cosmia BIO, produktów z certyfikatem Ecocert Cosmos Organic. Jest on przyznawany kosmetykom z minimum 97% składników pochodzenia naturalnego, w tym 10% z upraw ekologicznych. Na bazie produktów dostępnych w Auchan (oliwy i suszonego rozmarynu) możesz też stworzyć własne, domowe mieszanki ziołowe, które przydadzą Ci się do pielęgnacji włosów na kilka różnych sposobów. Poznaj właściwości rozmarynu na własnej skórze i włosach.