Aplikacja

Jak rozjaśnić włosy i zadbać o nie po zabiegu?

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 15.07.2024 9 minut czytania

Rozjaśnianie włosów to tylko na pozór prosty zabieg. Gdy niewłaściwie go przeprowadzisz, źle rozjaśnione włosy, zamiast blond mogą stać się żółte – a do tego rozjaśnianiem możesz zniszczyć ich strukturę. Sprawdź, jak mądrze i skutecznie zmienić kolor włosów na blond i jak dbać o rozjaśniane włosy!

Źle rozjaśnione włosy – co robić?

Rozjaśnianie włosów to zabieg chemiczny, który mocno ingeruje w ich strukturę. Rozjaśniacz otwiera ochronną łuskę włosa i wnika w jego środek, gdzie rozpuszcza melaninę – pigment odpowiedzialny za Twój naturalny kolor włosów. Im dłużej trzymasz rozjaśniacz na włosach, tym więcej melaniny rozpuszczasz – i tym jaśniejsze stają się włosy. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce bywa, że źle rozjaśnione włosy barwą przypominają żółtko. Dzieje się tak z kilku przyczyn:

  • masz naturalnie ciemne włosy – by rozjaśnić je do jasnego blondu, możesz potrzebować kilku zabiegów rozjaśniania. To dlatego, że rozjaśniane włosy najpierw tracą niebieski pigment, odpowiedzialny za ich chłodny odcień. Następnie rozjaśniacz „wypłukuje” z włosa pigment czerwony, a dopiero na końcu pigment żółty, który jest najtrudniej usunąć. To właśnie dlatego możesz mieć żółte włosy po rozjaśniaczu.
  • Twoje włosy były już farbowane – rozjaśniacz może nie zadziałać na wcześniej farbowane włosy;
  • rozjaśniacz był za słaby do Twoich włosów.

Nawet jeśli tuż po rozjaśnieniu twoje włosy mają ładny, chłodny odcień, po kilku myciach mogą stać się żółte – bo dopiero wtedy wypłucze się z nich chłodny pigment. Jeśli chcesz uniknąć żółtych włosów po rozjaśniaczu i nie masz doświadczenia w domowych zabiegach, najlepiej umów się na dekoloryzację do fryzjera.

Źle rozjaśnione włosy to nie tylko kwestia estetyczna – nieudane lub zbyt silne rozjaśnianie może znacznie osłabić włosy. Odchylone w trakcie rozjaśniania łuski sprawiają, że włosy stają się bardziej wrażliwe i narażone na uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzują się również dużą łamliwością, niewielką elastycznością oraz skłonnością do puszenia. Szczególnie źle działają na nie wysokie temperatury i promieniowanie UV.

Przeczytaj także: Jak wzmocnić włosy? Poznaj nasze sposoby!

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych – podstawy

Jeśli zdecydujesz się na rozjaśnienie włosów, koniecznie zadbaj o pielęgnację, która odbuduje ich kondycję i uchroni je przed dalszymi uszkodzeniami. Jeżeli nie wiesz, jak dbać o rozjaśniane włosy, poznaj nasze porady!

  • Rozjaśnianie wysusza włosy, a więc po nim wolniej się przetłuszczają. Dlatego lepiej myj je teraz trochę rzadziej. 
  • Unikaj stylizacji włosów na gorąco.Prostownice czy suszarko-lokówki mogą je dodatkowo wysuszać i uszkadzać.
  • Regularnie podcinaj końcówki włosów, aby zapobiegać ich rozdwajaniu. Stosuj serum lub olejki, które zabezpieczają końcówki przed rozdwajaniem.
  • Chroń włosy przed promieniowaniem UV. Stosuj kosmetyki ochronne do włosów z filtrami UV, a kiedy wybierasz się na plażę, ukryj włosy pod kapeluszem lub chustą.
  • Zadbaj o dietę bogatą w witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na kondycję i porost włosów. Włącz do swojego menu bogate w nie grzyby, jajka, rośliny strączkowe, brokuły, orzechy, sery oraz ryby.

Czym myć rozjaśniane włosy?

Zniszczone włosy po rozjaśnianiu są delikatne i wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Zadbaj o nie także poprzez wybór kosmetyków do mycia – postaw na łagodne szampony bez silikonów i silnych detergentów, przeznaczone do włosów rozjaśnianych. Wybieraj produkty, które mają w składzie emolienty o właściwościach natłuszczających, ochronnych i uelastyczniających, np. oleje jojoba, makadamia czy arganowy, masła mango lub karite. Nie używaj do mycia włosów zbyt gorącej wody, bo może ona dodatkowo przesuszać lub podrażniać skórę głowy.

Wypróbuj technikę OMO (odżywianie, mycie, odżywianie). Jest szczególnie polecana do włosów, które mają rozchylone łuski. Jeżeli chcesz umyć je metodą OMO, wystarczy, że przed zastosowaniem szamponu nałożysz na wilgotne włosy odżywkę. Umieść ją głównie na końcówkach włosów, najwyżej do linii ucha. Nie spłukuj odżywki, tylko zaaplikuj na skórę głowy szampon. Wmasuj go delikatnymi ruchami, a następnie spłucz. Teraz czas na ponowne nałożenie odżywki – już na całą długość włosów.

Przeczytaj także: Szampon do włosów – ranking kosmetyków dla każdego

Suche włosy po rozjaśnianiu – jak je odżywić?

Pielęgnacja włosów blond – rozjaśnianych nie byłaby kompletna bez ich nawilżenia i odżywienia.

  • Wypróbuj bogate w odżywcze składniki maski lub balsamy, które pomogą w regeneracji suchych włosów po rozjaśnianiu
  • Nakładaj odżywkę na włosy po każdym ich umyciu. Raz w tygodniu nałóż ją na włosy na 30 minut – najlepiej pod plastikowym czepkiem (możesz także owinąć włosy plastikową folią spożywczą i owinąć je ręcznikiem). Dzięki temu składniki odżywcze będą mieć więcej czasu, żeby wniknąć w głąb włosów i pomóc w ich odbudowie. 
  • Wybieraj szampony do włosów zniszczonych i odżywki lub maski do włosów bogate w keratynę i proteiny. Stosuj też odżywki, maski i balsamy do włosów rozjaśnianych lub farbowanych. W ich składach znajdziesz nie tylko substancje o właściwościach regenerujących, ale także te odpowiedzialne za utrwalenie koloru. Sprawdzą się tutaj między innymi: aloes, gliceryna, miód, masło shea czy olej kokosowy.

Żółte włosy po rozjaśniaczu – jak sobie poradzić?

Jak możesz uratować kosmyki, które przybrały żółtawy odcień? W pielęgnacji włosów blond rozjaśnianych z pomocą przyjdą Ci fioletowe szampony do ochłodzenia odcienia (uwaga – większość z nich nie ma właściwości myjących, tylko koloryzujące). Możesz użyć też fioletowej płukanki, która stonuje ciepłe refleksy i nada włosom chłodniejszy odcień. Taki preparat ma silniejsze działanie niż szampon, ponieważ jest bardziej skoncentrowany – zawsze przed użyciem rozcieńcz ją w wodzie i dokładnie zastosuj się do wskazówek umieszczonych przez producenta na opakowaniu.

Jeżeli chcesz wypróbować domowe sposoby na ochłodzenie zbyt żółtego blondu:

  • wymieszaj z porcją odżywki lub maski sok z całej cytryny i pozostaw tę mieszankę na włosach, aż całkowicie wyschnie. Następnie umyj głowę szamponem. 
  • wypróbuj maskę z dodatkiem fioletu gencjanowego (gencjany). Kupisz go w aptekach, ponieważ jest to środek odkażający i osuszający, stosowany do ran, który przy okazji ma silne barwiące właściwości. Dodaj kroplę fioletu do porcji odżywki, której używasz na co dzień – ale tylko tej, którą później spłukujesz z włosów. Uwaga – gencjanę dodawaj tylko do kosmetyków białej barwy (dodana do preparatów kolorowych może zabarwić Ci włosy na niepożądany kolor). Zawsze stosuj rękawiczki ochronne – inaczej fiolet gencjanowy zabarwi Ci także skórę rąk.

Domowe sposoby na zniszczone włosy po rozjaśnianiu

Pielęgnacja włosów po rozjaśnianiu nie musi opierać się tylko na gotowych kosmetykach – możesz wykorzystać w niej także to, co masz we własnej kuchni. Wypróbuj domowe sposoby na suche włosy po rozjaśnianiu.

  • Intensywne odżywienie zapewnisz włosom poprzez ich olejowanie. Możesz zastosować olej rzepakowy, słonecznikowy, z pestek winogron, oliwę lub olej lniany. Nałóż go na mokre włosy i przetrzymaj na nich co najmniej przez 30 minut. Po tym nałóż odżywkę i umyj włosy szamponem.
  • Suche włosy po rozjaśnianiu odżywisz także, gdy nałożysz na nie domową maseczkę z awokado. Bogaty w tłuszcze, witaminy i minerały owoc ma działanie nawilżające, odżywiające i regenerujące. Rozgnieć widelcem obrane ze skórki awokado, dodaj 2 łyżki oliwy i łyżkę miodu, następnie całość dokładnie wymieszaj. Nałóż maseczkę na całą długość włosów i pozostaw na 20 minut. Później dokładnie spłucz i umyj włosy łagodnym szamponem.
  • Domowe sposoby na suche włosy po rozjaśnianiu nie byłyby kompletne bez maseczki z jajka. Zawarte w nim lecytyna i białko wzmacniają i nawilżają włosy, a żółtko, dzięki zawartości siarki, korzystnie wpływa na wzmocnienie i porost włosów. By zrobić maskę jajeczną, wbij jajko do naczynia i dokładnie je wymieszaj z 2 łyżeczkami oliwy z oliwek. Nałóż maskę na całą długość włosów. Trzymaj ją na włosach pod czepkiem 30 minut, a na koniec spłucz chłodną wodą i umyj włosy delikatnym szamponem.

Codzienna pielęgnacja włosów blond rozjaśnianych – suszenie i stylizacja

Kiedy już umyjesz i odżywisz włosy, pora na ich wysuszenie i stylizację. Najpierw użyj ręcznika z mikrofibry lub bawełnianej tkaniny do odciśnięcia nadmiaru wody. Rób to bardzo delikatnie i nie pocieraj głowy ręcznikiem. Jeśli masz włosy kręcone, to dobry moment, żeby je lekko ugnieść, co podbije ich skręt. Następnie nałóż na końcówki włosów wygładzające serum, które zabezpieczy je przed uszkodzeniami. Jeżeli nie możesz zostawić włosów, by powoli same wyschły, co jest dla nich najzdrowsze, użyj suszarki z wygładzającą funkcją jonizacji i zastosuj chłodny nawiew.

Dobra pielęgnacja włosów po rozjaśnianiu oznacza, że rezygnujesz ze stylizowania ich na gorąco. Prostownica czy suszarko-lokówka mogą sprawić, że zniszczone włosy po rozjaśnianiu zaczną się łamać i kruszyć. Jeśli chcesz związać włosy gumką, wybierz jedwabną, która jest miękka, delikatna i nie uszkadza mechanicznie włosów.

Przeczytaj także: Jak czesać włosy, aby nie zniszczyć końcówek?

Pielęgnacja włosów po rozjaśnianiu – najważniejsze zasady

Beżowy, piaskowy, słomkowy, miodowy, karmelowy, skandynawski – blond jest zawsze modny i pożądany. Rozjaśnianie włosów jednak silnie uszkadza ich strukturę i sprawia, że stają się suche oraz bardziej podatne na uszkodzenia – dlatego najlepiej wykonaj ten zabieg w gabinecie fryzjerskim. Profesjonalna dekoloryzacja zmniejsza również ryzyko, że zamiast wymarzonego blondu będziesz mieć fryzurę w kolorze jajecznicy. Jeżeli jednak zdecydujesz się na rozjaśnianie, musisz szczególnie zadbać o nawilżenie, odżywienie i regenerację włosów farbowanych na blond. Do pielęgnacji włosów rozjaśnianych używaj kosmetyków bogatych w składniki odżywcze, oleje i proteiny. Stosuj szampony i odżywki do włosów farbowanych – zakupy online zrobisz w sklepie internetowym Auchan. Staranną i systematyczną pielęgnacją poprawisz kondycję nawet silnie rozjaśnionych włosów!

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.