Jak się ubrać na narty? Modnie i wygodnie z Auchan!
Szykujesz się na narciarski wyjazd, ale wciąż nie masz stroju? Aby w pełni cieszyć się jazdą na nartach, zadbaj o dobrze dopasowaną i ciepłą odzież. Właściwe ubranie zapewni izolację termiczną i zapobiegnie przemakaniu. Przeczytaj poradnik Auchan i sprawdź, jak się ubrać na narty, by na stoku było bezpiecznie, ciepło i wygodnie.
Spis treści:
Strój na narty – przygotuj się na sezon zimowy
Częstym błędem osób początkujących jest wyjście na narty w zwykłej bluzie, grubej kurtce zimowej oraz ortalionowych spodniach. Taki zestaw zazwyczaj nie przepuszcza dobrze powietrza, więc szybko się w nim spocisz. Po kilku godzinach na śniegu strój jest zazwyczaj przemoczony, co sprawa, że jazda staje się mniej przyjemna, nie mówiąc o ryzyku przeziębienia.
Na stoku dobry nieprzemakalny strój jest kluczowym elementem dla komfortowej jazdy. Najlepiej ubrać się „na cebulkę”, zaczynając od termoaktywnej bielizny, następnie koszulki z długim rękawem lub cienkiej bluzy, a kończąc na kurtce lub kombinezonie. Nie możesz również zapomnieć o akcesoriach, takich jak gogle czy rękawiczki.
Jak się ubrać na narty? Wybór podstawowej warstwy
Zacznij od termoaktywnej bielizny narciarskiej – koszulki z długim rękawem i legginsów lub getrów. Będzie to warstwa oddychająca, chroniąca przed utratą ciepła i odprowadzająca pot. Zwróć uwagę, aby bielizna była w dopasowanym do Ciebie rozmiarze – powinna przylegać do ciała, ale jednocześnie nie może być za ciasna, by nie ograniczała Twoich ruchów. Dobrym wyborem będą bezszwowe ubrania, dzięki którym unikniesz bolesnych otarć na skórze.
Ważne są również skarpety – będą chronić Cię przed otarciami oraz działaniem niskich temperatur. Trudno będzie Ci czerpać przyjemność z jazdy, jeśli wychłodzisz sobie stopy. Zadbaj o ciepłe skarpety, które będą przepuszczać powietrze. Jeśli cierpisz na nadpotliwość, możesz rozważyć takie z nićmi o właściwościach antybakteryjnych. Warto zadbać o wysoką jakość skarpet, ponieważ na nartach możesz spędzić w nich nawet cały dzień.
Przeczytaj także: Jak jeździć na łyżwach – praktyczne wskazówki dla początkujących
Warstwa izolacyjna – utrzymywanie ciepła na stoku
Wiesz już, jak ubrać się na stok narciarski, jeśli chodzi o bieliznę. Teraz omówimy kolejną warstwę. Na dobrej jakości odzież termiczną możesz włożyć cienki golf, sweter lub polar.
Świetnie sprawdzi się bluza techniczna lub sweter z wełny merino, który nie krępuje ruchów i daje komfort termiczny. Niektóre elementy takiej odzieży są wykonane z oddychających materiałów, na przykład pod pachami.
Jeśli nie lubisz typowych kurtek narciarskich, możesz zakończyć na tej warstwie. Wystarczy, że założysz grubszą bluzę lub polar, aby lepiej utrzymać ciepło. Taki zestaw warto zakładać w cieplejsze dni, gdy zamierzasz spędzić na stoku maksymalnie kilka godzin.
Warstwa zewnętrzna – ochrona przed śniegiem i wiatrem
W przypadku odzieży wierzchniej masz do wyboru dwie opcje – zestaw kurtki i spodni lub jednoczęściowy kombinezon. To, jaka kurtka na narty będzie najlepsza, zależy od wielu czynników – między innymi od warunków pogodowych, w jakich zamierzasz jeździć czy od tego, w jaki sposób dobrałeś wcześniejsze warstwy odzieży. Okrycie wierzchnie może być cienkie, odporne na wiatr (tzw. softshell) czy z membraną chroniącą przed wilgocią (tzw. hardshell).
Pamiętaj, że nawet najlepszej jakości bielizna termiczna nie spełni dobrze swojego zadania, jeśli kurtka narciarska będzie zupełnie nieoddychająca. Dlatego wybierz taką, która dobrze przepuszcza powietrze.
Na jakie elementy dodatkowo warto zwrócić uwagę, wybierając odzież wierzchnią?
- Długość – kurtka powinna zasłaniać biodra, ale jednocześnie nie może krępować Twoich ruchów.
- Kieszenie – warto mieć łatwo dostępną kieszeń zapinaną na zamek, w której schowasz np. telefon, wejściówkę na stok czy najważniejsze dokumenty.
- Elementy odblaskowe – dzięki nim będziesz bardziej widoczny na stoku po zmroku, jeśli zdecydujesz się na długą jazdę.
- Kołnierz – dobrze, aby kurtka osłaniała szyję przed wiatrem i mrozem. Wtedy nie będziesz potrzebować dodatkowej ochrony w postaci szalika czy komina.
- Rozpinane wywietrzniki pod pachami – będą szczególnie przydatne przy intensywnej i długiej jeździe.
Jak się ubrać pierwszy raz na narty? Jeśli nie chcesz od razu wydawać sporej kwoty na pełny strój, zainwestuj w najważniejsze elementy: bieliznę termoaktywną, rękawice i skarpety. W swojej szafie na pewno znajdziesz sweterek lub bluzę z naturalnych, oddychających materiałów oraz kurtkę zimową. Pamiętaj też, że wiele punktów narciarskich oferuje wypożyczenie specjalnej odzieży, więc możesz przetestować różne rodzaje i dopiero wtedy zdecydować, czy chcesz kupić własną.
Przeczytaj także: Gdzie w góry? Przedstawiamy pomysły na wycieczki po polskich szlakach!
Jakie akcesoria narciarskie będą Ci potrzebne?
Wiesz już, jak się ubrać na narty, teraz czas na wybór akcesoriów. Czapka, rękawice czy gogle to kluczowe dodatki, które zapewniają ochronę przed niskimi temperaturami oraz promieniami UV. Sprawdź naszą listę niezbędnych elementów:
- Czapka – najlepsza będzie cienka i lekka. W mroźne dni kusi wybranie czapki z grubej wełny czy polaru. Jednak jazda na nartach wiąże się z wysiłkiem i rozgrzewaniem organizmu, więc zbyt ciepłe nakrycie głowy mogłoby doprowadzić do przegrzania.
- Rękawiczki – ważne, aby były ocieplane i wodoodporne. Podczas jazdy na nartach, niejednokrotne podeprzesz się rękami na śniegu. Niskiej jakości rękawiczki szybko przemakają w takich sytuacjach, a jazda w nich zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych.
- Okulary przeciwsłoneczne lub gogle – mimo że słońce w zimie nie jest tak ostre, jak latem, promienie słoneczne odbijają się od śniegu i mogą Cię razić. Dobre okulary ochronią Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz przed urazami mechanicznymi.
- Szalik/komin – wybierz taki, który chroni szyję, uszy i częściowo twarz. Uprawiając sporty zimowe, należy wyjątkowo zadbać o osłonę skóry przed niskimi temperaturami, zwłaszcza jeśli posiadasz wrażliwą cerę.
Warto zadbać o zabezpieczenie twarzy kremem lub serum nawilżającym, na przykład z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek – ochroni to skórę przed utratą wody. Dobrym wyborem będzie także zabranie ze sobą na stok kremu z filtrem UV. Przyda Ci się również ochronna pomadka z witaminą A oraz nawilżający krem do dłoni.
Przeczytaj także: Trekking w górach – pomysł na aktywnie spędzony czas
Wybór obuwia narciarskiego
Buty narciarskie to podstawa wygodnej jazdy. Dobrze dobrane zapewnią komfort, kontrolę nad poruszaniem się na stoku, a co za tym idzie – również bezpieczeństwo. O co zadbać podczas wyboru obuwia?
- rozmiar – prawidłowy pomiar długości stopy to istotna kwestia przy doborze butów narciarskich, szczególnie jeśli zakupów dokonujesz przez internet. Jak w łatwy sposób sprawdzić ten wymiar? Długość stopy mierzy się od pięty do czubka dużego palca i wyraża się ją w centymetrach. Stań boso na kartce, obrysuj kształt stopy i zmierz odpowiedni odcinek.
- szerokość – wybierając obuwie narciarskie, zwróć uwagę również na szerokość, która jest mierzona w okolicy kości śródstopia.
- sztywność buta – czyli tzw. flex, którego stopień powinien być dopasowany w zależności od Twoich umiejętności i wagi. Dla początkujących narciarzy optymalny przedział będzie wynosił 40–70. Osoby średniozaawansowane i zaawansowane w jeździe na nartach powinny sięgnąć po obuwie z flexem w przedziale kolejno 70–100 i powyżej 100.
Skąd będziesz wiedzieć, że obuwie jest dobrze dobrane? Twoim pierwszym odczuciem po założeniu buta powinno być to, że jest on mocno dopasowany do stopy. Jednak po zapięciu wszystkich klamer, zastosowaniu mikroregulacji i ustawieniu się w pozycji do jazdy to odczucie powinno zniknąć. Częstym błędem początkujących narciarzy jest wybór zbyt dużego obuwia. Jazda w nim jest niekomfortowa i niebezpieczna.
O czym jeszcze warto pamiętać przed wyjazdem na narty?
Pamiętaj, by zabrać ze sobą na stok pożywne przekąski i wodę. Dzięki temu zapobiegniesz nagłym spadkom energii i będziesz mógł cieszyć się jazdą przez cały dzień. Co warto przygotować do jedzenia? Oprócz klasycznych kanapek z masłem, serem czy wędliną, do pudełka śniadaniowego włóż pokrojone owoce lub warzywa, które będziesz mógł pochrupać w przerwie od wysiłku. Wybierz na przykład marchewkę, ogórka, jabłko czy gruszkę. W chwili głodu świetnie sprawdzą się również kabanosy. Gdy zmarzniesz, możesz rozgrzać się gorącą herbatą z termosu.
Przeczytaj także: Co zabrać w góry? Lista niezbędnych rzeczy
Znaczenie bezpieczeństwa i komfortu na stoku
Jak odpowiednio ubrać się na narty? Bezpieczeństwo i wygoda to kluczowe elementy uprawiania zimowych sportów. Zwracaj uwagę nie tylko na modny wygląd, ale również funkcjonalność stroju. Dobra izolacja termiczna, nieprzemakalność i swoboda ruchów zapewnią Ci bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy.
Oprócz ubrania, na doświadczenie z narciarstwem mogą wpłynąć inne elementy: ciepły komin, gogle czy czapka. Sezon narciarski właśnie się rozpoczyna, a produkty dostępne w Auchan pomogą Ci się do niego przygotować!