Jak szyć na maszynie? Kilka porad dla początkujących
Szycie na maszynie – czy jest trudne?
Nie raz myślałeś sobie, że szycie na maszynie to przydatna umiejętność, której chciałbyś się nauczyć? Często jest tak, że po odebraniu zamówienia, które złożyłeś w sklepie internetowym okazuje się, że sukienka jest za długa, bluzka za szeroka, a spodnie wymagają wszycia dodatkowych ściągaczy.
A może podobają Ci się maskotki szyte na maszynie i chcesz uszyć je dla swojego dziecka? Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest nauka szycia na maszynie. Ta przydatna umiejętność pozwoli Ci samodzielnie dokonać drobnych przeróbek krawieckich, a kto wie, może w późniejszym czasie stanie się źródłem Twojego dochodu?
Na samą myśl o nauce szycia z pewnością zastanawiasz się, czy szycie na maszynie jest trudne? Wcale nie – to czynność dla każdego! Jeśli chcesz opanować podstawowe ściegi, niezbędny będzie zakup maszyny do szycia. Potrzebować będziesz także igieł i nici do szycia, nożyczek oraz taśmy krawieckiej.
Gdy już opanujesz obsługę maszyny i poznasz najprostsze ściegi, z pewnością zabierzesz się za wykrajanie tkanin. Możesz to zrobić, korzystając z gotowych wykrojów. Wtedy pomocne okażą się żelazka, dzięki którym uprasujesz materiał, pozbywając się zagnieceń.
Sprawdź również: Rzeczy z drugiej ręki i odzież używana — czy ich kupowanie jest eko?
Wiele profesjonalnych zakładów krawieckich posiada parownice i generatory pary przeznaczone do odświeżania uszytych bluzek, spodni i sukienek. Na sam początek przygody z szyciem ich nie potrzebujesz. Warto jednak zwrócić na nie uwagę, gdy zaczniesz utrzymywać się z krawiectwa i otworzysz własną pracownię.
Jak sama widzisz, nauka szycia na maszynie nie jest trudna, a na sam początek przygody z krawiectwem nie potrzebujesz wiele sprzętu i narzędzi. Wystarczy odrobina wolnego miejsca, maszyna do szycia, kilka przyborów i możesz rozpocząć szycie na maszynie. Gwarantujemy, że mimo pierwszych ewentualnych nieudanych prób z czasem spodoba Ci się to i być może zapiszesz się na profesjonalny kurs krawiecki, aby podszkolić swoje umiejętności.
Nauka szycia na maszynie może być przyjemnością!
Nauka szycia na maszynie może być przyjemnością, o ile zorganizujesz dla siebie odpowiedni kącik, w którym będziesz mógł rozwijać swoje umiejętności. Miej na uwadzę, że krawiectwo wymaga ciągłego skupienia oraz ciągłej pozycji siedzącej w trakcie pracy, która w znacznym stopniu oparta jest na wykonywaniu czynności powtarzalnych. W sposób szczególny obciąża wzrok i układ mięśniowo-szkieletowy. Z pewnością na samym początku nie będziesz przesiadywał przy maszynie kilkanaście godzin dziennie, ale może z czasem zaczniesz szyć ubrania i maskotki od podstaw, a to wymaga poświęcenia sporej ilości czasu.
Przygotuj swoje miejsce pracy!
Zanim dowiesz się, jak szyć na maszynie, chcemy podpowiedzieć Ci, jak przygotować stanowisko, w którym zagości maszyna do szycia. Jeśli dysponujesz wolnym pokojem, to właśnie tam stwórz dla siebie mini pracownię, w której powinny zagościć biurka – jedno duże lub dwa małe ewentualnie stół roboczy o długości przynajmniej dwóch metrów. Na jedynym biurku umieść maszynę do szycia, a na drugim blacie będziesz mógł mierzyć i wykrajać tkaniny.
Nieodzownym wyposażeniem pokoju, w którym planujesz szyć, jest wygodne krzesło. Powinno być ono wyposażone w wyprofilowane siedzisko, najlepiej tapicerowane. Dobrym rozwiązaniem są zwłaszcza krzesła i fotele biurowe z regulowaną wysokością i podłokietnikami o stabilnej, metalowej podstawie, które znajdziesz w Auchan. Zwróć uwagę na modele z funkcją obracania, która ułatwi pracę, dając możliwość łatwego sięgania po wszelkie akcesoria szwalnicze.
Gdy już wybierzesz odpowiednie krzesło i biurko, pora wybrać odpowiednie oświetlenie. Zwykła żarówka zamocowana na suficie nie wystarczy. Musisz doposażyć swoje miejsce szycia w dodatkowe lampki biurkowe, które będą oświetlały Twoje miejsce pracy. Lampa do maszyny szwalniczej powinna dawać jasne, jednolite światło, które nie męczy oczu nawet podczas wielogodzinnej pracy.
Nieobowiązkowym, lecz przydatnym elementem wyposażenia domowej pracowni krawieckiej są regały. Na półkach będziesz mógł przechowywać akcesoria krawieckie, materiały oraz gazety z wykrojami. Przyda Ci się także manekin krawiecki, który służy do prezentacji gotowej odzieży.
Zarówno maszynę do szycia, jak i funkcjonalne krzesło i biurko znajdziesz dla siebie w sklepie Auchan. Oszczędzając czas i pieniądze w Auchan kupisz wszelkie niezbędne elementy, aby nauka szycia na maszynie w domu szła gładko i szybko.
Przeczytaj też: Jak zrobić kocyk na szydełku? Przewodnik krok po kroku
Jak nauczyć się szyć w 4 krokach?
Chcesz wiedzieć, jak szyć na maszynie? Zanim zaczniesz, przygotuj maszynę do szycia, kartkę papieru w kratkę oraz skrawki tkanin. Na sam początek wybierz dość sztywny, stabilny materiał, który się nie roluje. Może to być stare białe prześcieradło lub zasłona – najlepiej jednokolorowa. Oprócz tego wymagane są dobre chęci oraz pozytywne nastawienie. Bez tego ani rusz!
Rozpocznij pierwsze szycie na maszynie od ćwiczeń z kartką papieru. Postaraj się szyć tak, aby igła trafiała w linie. Przeszyj kilka linii równoległych, a potem prostopadłych. Wyjmij kartkę spod maszyny do szycia i sprawdź, czy udało Ci się poprowadzić nitkę po liniach. To ćwiczenie z pewnością pozwoli Ci nabrać wprawy.
Teraz wytnij ze swojej tkaniny prostokąt i próbuj wykonać na materiale kratkę. Krawędź materiału i stopka są Twoim prowadnikiem. Zacznij od linii równoległych, gdy skończysz – wykonaj linie prostopadłe. Na sam koniec możesz spróbować szycie pod skosem. Gdy już opanujesz ścieg prosty, postaraj się zszyć ze sobą dwa fragmenty materiałów. Jeśli Ci się to uda, zabierz się za wykańczanie brzegów tkaniny.
Po opanowaniu podstaw szycia możesz rozpocząć przygodę z wykrojnikami. Sięgnij po papierowe wzorniki. To kształty, które trzeba wyciąć z materiału, by potem zszyć z nich ubranie. Na pierwsze projekty doskonale nadają się poszewki na poduszkę, apaszki, serwetki i obrusy. Na zwiewne letnie sukienki, spódnice z zamkiem czy spodnie przyjdzie jeszcze czas.
Maszyna do nauki szycia – jaki sprzęt wybrać?
Zastanawiasz się, jaka powinna być pierwsza maszyna do nauki szycia? Istnieje kilka kluczowych czynników, które decydują o tym, czy dana maszyna może być określona jako dobra. Są to przede wszystkim:
Ściegi
Po pierwsze zwróć uwagę na ilość dostępnych ściegów. Najważniejszy to ścieg prosty i ścieg do obrzucania typu zygzak. Są one dedykowane typowo do szycia dzianin. Wśród wielu modeli znajdują się także się ustawienia uwzględniające nie tylko ściegi podstawowe, ale także overlockowe i elastyczne, pracujące z materiałami rozciągliwymi. Taka maszyna to doskonały wybór zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych krawcowych.
Stopki
Nabierając wprawy w szyciu, z czasem docenisz, jak ten mały wynalazek ułatwia szycie. Oczywiście stopki można dokupić oddzielnie, ale o wiele lepiej jest mieć je w zestawie z maszyną. Na początek potrzebujesz stopkę standardową, do wszywania zamków krytych i do podwijania brzegów.
Akcesoria i zestawy do konserwacji
Dobrze, gdy w zestawie z maszyną otrzymujesz kilka dodatkowych szpulek na nici, igły do szycia, plujkę raz pędzelek i smak do konserwacji sprzętu. Przyda Ci się również pokrowiec, który chroni maszynę przed kurzem, kiedy jest nieużywana.
Inne ważne ustawienia
Jeśli nie ogranicza Cię budżet, najlepiej wybierz model, który ma płynną regulację gęstości i szerokości każdego ściegu oraz możliwość zmiany położenia igły względem otworu w stopce. Te opcje z biegiem czasu są niezwykle przydatne.
Maszyna do nauki szycia – dodatkowe funkcje, które powinna mieć
Istnieje wiele dodatkowych funkcji, które przydają się w trakcie nauki i dalszego szycia, ponieważ wpływają na wygodę i ergonomię pracy. Mowa tutaj o nawlekaczu igły w maszynie do szycia, aby nie trzeba było robić tego ręcznie.
Proste i równe szycie ułatwia metalowa płytka ściegowa z podstawową podziałką, a także regulacja docisku stopki. Nożyk w obudowie maszyny również jest bardzo przydatny, bo nie musisz za każdym razem sięgać po nożyczki, aby pozbyć się wystających nitek.
Pamiętaj, że wybór maszyny powinien być podyktowany przede wszystkim Twoimi potrzebami. Oprócz opanowania znaczenia podstawowych funkcji i elementów budowy maszyny zastanów się, które z funkcji rzeczywiście Ci się przydadzą.
Dobra maszyna do nauki szycia na początek to wydatek rzędu 500 złotych. Sprawdzone modele takie jak Łucznik znajdziesz w sklepie Auchan.
Jak szyć na maszynie – już wiesz wszystko!
Mamy nadzieję, że już wiesz, jak nauczyć się szyć na maszynie, jak urządzić stanowisko swojej pracy oraz w jaką maszynę do szycia się wyposażyć. Maszyny do szycia oraz inne akcesoria krawieckie kupisz w sklepie Auchan. Możesz udać się na zakupy stacjonarne lub odwiedzić sklep internetowy i wybrać potrzebne Ci produkty z dostawą do domu. Zachęcamy Cię do zapoznania się z szerokim asortymentem sklepu Auchan.