Aplikacja
jak ubrac sie do sadu

Jak ubrać się do sądu? 7 obowiązujących zasad

Opublikowano 29.04.2023 - 8 minut czytania

Wizyta w sądzie może być stresującym doświadczeniem, zwłaszcza kiedy występujesz w roli świadka lub strony w sprawie. Odpowiedni strój może dodać Ci pewności siebie i pomóc w uzyskaniu pozytywnego wyniku. W tym artykule przedstawimy 7 zasad dotyczących tego, jak ubrać się do sądu oraz propozycje ubrań, które znajdziesz w Auchan.

Jak ubrać się do sądu – obowiązujące zasady

Pomiędzy merytorycznymi przygotowaniami do rozprawy, warto poświęcić chwilę i zastanowić się, jak się ubrać do sądu. Odpowiedni strój doda Ci pewności siebie oraz może wpłynąć na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Co prawda sądy są bezstronne, jednak to, jak się prezentujesz, może mieć wpływ na Twoją pewność siebie. Poniżej przedstawiamy 7 zasad, o których należy pamiętać, wybierając ubiór do sądu.

  1. Strój powinien być formalny. Wizyta w sądzie to oficjalna okazja. Dobrze sprawdzą się tutaj garnitur, jasna koszula i spódnica/spodnie czy sukienka. Klasyka zawsze będzie tu odpowiednia.
  2. Zrezygnuj z casualowych elementów garderoby, takich jak jeansy, t-shirty czy bluzy z kapturem. Codzienny strój jest wygodny, ale nieodpowiedni do sądu.
  3. Postaw na skromny ubiór. W sądzie nie chcesz się wyróżniać i ściągać na siebie uwagi. Wybierz stonowane kolory, gładkie materiały bez nadmiaru wzorów. Świetnie sprawdzą się szarości, granaty, beże, biel i czerń. 
  4. Unikaj nadmiernego makijażu i biżuterii. W sądzie powinieneś wyglądać elegancko – nie warto przesadzić z dodatkami. Delikatny, dzienny makijaż i subtelne akcesoria będą odpowiednie w takim miejscu.
  5. Dobrze dopasuj rozmiar ubrań. Aktualnie panuje moda na oversize’owe t-shirty, sukienki czy koszule. W sądzie zbyt luźna odzież może negatywnie wpłynąć na Twój wizerunek. Jeśli masz wątpliwości, czy Twój strój nie jest za duży, prawdopodobnie jest. Spróbuj wybrać ubrania o rozmiar mniejsze. Pamiętaj jednak, że zbyt krótkie spódnice bądź bluzki również nie będą dobrym rozwiązaniem.
  6. Pamiętaj o odpowiednim obuwiu. Wybierz wygodne i schludne buty, pasujące do Twojego stroju. Unikaj wysokich szpilek, fasonów z odkrytymi palcami czy sportowych modeli. 
  7. Zadbaj o higienę osobistą. Dobre wrażenie na sali sądowej możesz wywrzeć nie tylko poprzez ubranie, ale również poprzez ogólny wygląd – czyste włosy, gładką fryzurę, zadbane dłonie. W sklepach Auchan znajdziesz produkty marki Cosmia, które pomogą Ci zapewnić świeży wygląd – szampony do włosów, balsamy do ciała, kremy do twarzy.

Jak wypada ubrać się do sądu? Dobre i złe praktyki

Sąd to miejsce, w którym odbywają się między innymi procesy, przesłuchania czy rozprawy. Pamiętaj, że wizyta w tym miejscu to okazja formalna i powinieneś wyglądać schludnie i profesjonalnie. Jeśli masz wątpliwości, jak ubrać się do sądu, przeczytaj nasze wskazówki oraz dobre praktyki, które pomogą Ci w odpowiednim przygotowaniu się do tego ważnego dnia.

Dobre praktyki

  1. Przygotuj ubiór wcześniej. Warto porozmawiać ze swoim adwokatem czy innym doradcą o tym, jak się ubrać do sądu. Niektóre instytucje mają swój własny dresscode, a Twój prawnik prawdopodobnie go zna – bywa tam częściej, niż Ty. Rozprawa sama w sobie jest stresująca, dlatego jeśli przygotujesz swój strój odpowiednio wcześniej, będzie to jeden stresor mniej. 
  2. Zachowaj umiar w stroju – unikaj ekstrawaganckich ubrań i biżuterii. Postaw na prostą, delikatną biżuterię, która nie będzie przyciągać wzroku. Tyczy się to zarówno damskich naszyjników oraz bransoletek, jak i męskich sygnetów, łańcuchów i zegarków.
  3. Zabierasz ze sobą bliskich? Porozmawiaj z nimi o tym, jak się ubrać do sądu jako świadek. Twoje otoczenie również może wpłynąć na to, w jaki sposób odbierze Cię sąd. 
  4. Postaw na ubrania eleganckie, ale jednocześnie wygodne. Nie chcesz, aby w trakcie rozprawy Twoją uwagę rozpraszały uciskające Cię spodnie, rozsuwająca się koszula i czy drapiąca metka. 
  5. Przemyśl, jak ubrać się do sądu jeśli spodziewasz się wysokich temperatur. Wybierz lekkie, przewiewne materiały. Zwykle w upalne dni chcemy pozbyć się zbytecznych warstw ubrań. Jednak w sądzie krótkie spodenki i głębokie dekolty nie są mile widziane. Postaw na materiały takie jak len, bawełna oraz wiskoza – są przewiewne, dzięki czemu możesz się odpowiednio zakryć, a jednocześnie nie będzie Ci zbyt gorąco.
  6. Planujesz zabrać ze sobą teczkę lub notatnik? Zadbaj również o ich wygląd. Najlepiej wziąć nowe i niepobrudzone zeszyty.

Sprawdź również: Jak się ubrać do opery? Poznaj 10 zasad

Złe praktyki

  1. Zbyt krótka sukienka/spódnica, spodenki, luźne ubrania. Po taką odzież często sięgamy na co dzień, szczególnie w lecie. W sądzie jednak jest ona nieodpowiednia. 
  2. Zbyt wiele ozdób. Zegarki z wielkimi tarczami, brzęczące bransoletki i błyszczące łańcuchy będą odwracać uwagę od sprawy. 
  3. Unikaj wzorzystych materiałów i nadruków. Podobnie jak wielokolorowe ubrania i nadmiar biżuterii, wzory mogą niekorzystnie odwracać uwagę. Niektóre napisy czy wizerunki mogą nawet okazać się obraźliwe. 

Strój do sądu – propozycje ubrań

Wiesz już, jakie zasady powinien spełniać ubiór do sądu. Twój strój powinien być zawsze schludny i elegancki, niezależnie od tego, jaki jest powód Twojej wizyty w tej instytucji. Teraz przedstawimy kilka propozycji strojów dla kobiet i mężczyzn, które sprawdzą się podczas rozprawy sądowej.

Propozycje dla pań

Sukienka

Czarna klasyczna sukienka to jeden z najprostszych wyborów w kwestii eleganckiego ubioru dla kobiet. Jeśli nie masz pomysłu, jak się ubrać do sądu jako świadek lub też strona w sprawie, postaw na klasykę. W Auchan znajdziesz różne sukienki. Wystarczy, że dopasujesz do nich delikatne dodatki – odpowiednią torebkę i buty, a Twój strój będzie gotowy.

Przeczytaj też: Jak ubrać się na rozmowę o pracę, by zrobić dobre wrażenie. Przedstawiamy 6 propozycji

Sweter i spódnica

W chłodniejsze dni jest to duet idealny. Wybierz prosty beżowy sweter i zestaw go z kontrastującą spódnicą w kolorze czarnym, granatowym lub szarym. W zależności od tego, jakie obuwie lubisz, możesz włożyć szpilki lub mokasyny z imitacji skóry krokodyla.

Koszula i spodnie

Nie jesteś fanką spódnic, sukienek ani wysokich butów? Nie martw się – dresscode sądowy dopuszcza założenie eleganckiej koszuli czy bluzki oraz prostych spodni. Pamiętaj jednak, że Twój strój powinien być odpowiednio dopasowany – żadnych oversize’owych t-shirtów ani zbyt obcisłych jeansów.

Propozycje dla panów

Garnitur

Kiedy myślisz, jak ubrać się do sądu, Twoim pierwszym skojarzeniem może być garnitur. Jest to na pewno bezpieczny wybór, szczególnie jeśli temat rozprawy jest poważny. Zestawiony z eleganckimi butami i aktówką, w której możesz przechować potrzebne dokumenty, na pewno doda Ci pewności siebie.

Koszula i spodnie

Wydaje Ci się, że garnitur w Twoim przypadku będzie przesadny? Możesz wybrać gładką jasną koszulę i spodnie. W takim zestawieniu masz dowolność dotyczącą spodni – pamiętaj jednak, aby nie były to jeansy. Najbezpieczniejsze będą spodnie garniturowe, ale możesz wybrać inny materiałowy, gładki dół. W chłodniejsze dni warto dobrać też dopasowaną marynarkę i krawat.

Ubiór do sądu – o tym pamiętaj

Nie zapomnij o kilku ważnych kwestiach związanych z ubiorem, które dodadzą Ci komfortu w sądzie. Pamiętaj, że to, jaki strój ostatecznie wybierzesz, zależy głównie od charakteru sprawy, a także Twojego indywidualnego stylu. Teraz przedstawimy kilka uniwersalnych wskazówek. 

    1. Ubranie powinno być wyprasowane. To może wydawać się oczywistym punktem, ale wiele osób o tym zapomina. Żelazko będzie szczególnie pomocne w przypadku bardziej eleganckich koszul, bluzek czy spódnic. Zwykle te elementy odzieży są wykonane z materiałów, które wyjątkowo źle wyglądają wymięte. Dodatkowo niewyprasowane ubrania wyglądają niechlujnie i mogą wpłynąć negatywnie na opinie innych. Dobre nastawienie do Ciebie to coś, na czym powinno Ci zależeć w sądzie. 
    2. Dostosuj strój do pogody. Lato czy zima, deszcz czy upały – sprawdź prognozę na dzień Twojej wizyty na rozprawie i uzależnij od niej to, jak się ubierzesz. Jeśli masz obawy, że temperatura może się zmienić w ciągu dnia albo nagle zacznie padać deszcz, możesz wybrać strój „na cebulkę” – załóż kilka warstw, które w razie potrzeby zdejmiesz. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się trencz damski lub elegancki płaszcz męski. Na wypadek deszczu zaopatrz się w składany parasol, który schowasz do torebki czy aktówki.
    3. Unikaj zbyt krótkich i obcisłych elementów garderoby. Tak jak już wcześniej o tym wspomnieliśmy – odkrywanie za wielu partii ciała będzie po prostu niestosowne. W sądzie spódniczki mini u pań i krótkie spodenki u panów nie będą mile widziane. 
    4. Pamiętaj o bieliźnie. Może się to wydawać dziwne, ale wygodna bielizna to ważny element ubrania. Jest to element garderoby, który bezpośrednio dotyka skóry. Dlatego warto wybrać komfortowe zestawy. Dodatkowo u kobiet biustonosz nie powinien prześwitywać spod ubrania, dlatego najlepiej wybrać taki kolorze bluzki lub sukienki.

 

 

Zobacz również: Jak się ubrać na obronę pracy magisterskiej, licencjackiej i inżynierskiej? Praktyczny poradnik stylu

Już wiesz, jak ubrać się do sądu

Dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, jak ubrać się do sądu na rozprawę rozwodową czy inną sprawę. Pamiętaj, aby starannie się przygotować do tego wydarzenia i zadbać o odpowiedni strój. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i poczujesz się pewnie siebie w tym ważnym dniu.