Aplikacja

Jak uprasować koszulę, spodnie czy marynarkę? Poradnik Auchan

Opublikowano 03.02.2024 - 7 minut czytania

Niektóre ubrania i tkaniny wymagają odpowiedniej techniki prasowania, aby Twoja stylizacja wyglądała nienagannie oraz elegancko. Dowiedz się zatem, jak uprasować koszulę, spodnie i marynarkę. Poznaj kilka sprawdzonych trików od Auchan, które sprawią, że prasowanie nie będzie Ci już przysparzać kłopotów.

Przygotowanie do prasowania – co musisz wiedzieć?

Przede wszystkim potrzebujesz żelazka oraz deski do prasowania. Powinna być ona stabilna i odpowiedniej wielkości. Warto wyposażyć się również w pokrowiec na deskę. Pamiętaj, aby zawsze był gładki i czysty. Ponadto usuwanie osadów wapnia i innych zanieczyszczeń z żelazka zapewnia lepsze efekty oraz dłuższą żywotność urządzenia.

To podstawowe wyposażenie możesz rozszerzyć również o specjalne płyny ułatwiające prasowanie, stojaki na ubrania czy parownice. Przygotuj także przestrzeń do pracy. Zadbaj o wyodrębnienie miejsca na gotowe pranie oraz skompletuj wieszaki na ubrania, na których później powiesisz uprasowane elementy garderoby.

Wybór odpowiednich narzędzi do prasowania

Zacznij oczywiście od żelazka. Obecnie masz do wyboru tradycyjne urządzenia oraz generatory pary. Te pierwsze zajmują mniej miejsca, drugie natomiast zapewniają dokładniejsze prasowanie i oferują więcej funkcji. Warto postawić nie tylko na żelazko ze stopą nieprzywierającą, ale też zadbać o to, aby powłoka była wykonana z dobrej jakości materiałów.

Zobacz także: Jakie żelazko kupić? Sprawdź nasz ranking!

Drugie niezbędne narzędzie, które ułatwi Ci prace domowe to deska do prasowania. Wybierz model, który odpowiada Twoim potrzebom – jeśli prasujesz wyłącznie małe rzeczy, nie potrzebujesz deski w rozmiarze XL. Zwróć uwagę na jej konstrukcję oraz właściwości pokrowca. Niektóre pomagają przyspieszyć proces prasowania.

Jak ustawić żelazko?

Nowoczesne żelazka nie mają już regulacji temperatury. Nagrzewają się do tej średniej i bezpiecznej, która pozwala na prasowanie różnych rodzajów tkanin. Bardziej zaawansowane mają elektroniczne czujniki, które rozpoznają rodzaj tekstyliów i automatycznie dostosowują temperaturę.

Przeczytaj również: Najlepsze żelazko? TOP 6 produktów, które warto kupić

Masz żelazko z regulacją? To znaczy, że powinieneś posortować pranie zgodnie z rodzajem tkaniny. Zwykle wysokość temperatury stopy jest oznaczona na pokrętle za pomocą kropek:

Ilość kropek Materiały

Jedna kropka – max. 110°C

Jedwab, tafta czy wiskoza

Dwie kropki – max. 150°C

Tkaniny syntetyczne (np. poliester)

Trzy kropki – max. 200°C

Len, wełna, bawełna

Przygotowanie ubrań do prasowania

Strzepnij ubranie przed prasowaniem, rozepnij guziki, a jeśli posiadają kieszenie – ułóż je właściwie. Ważne, aby ubranie, zanim trafi na deskę do prasowania, było odpowiednio przygotowane. To ułatwi proces pozbywania się zagnieceń z tkaniny.

Rozłóż materiał równomiernie na desce do prasowania i zanim dotkniesz żelazkiem, wygładź go dłonią. Najdokładniejszym sposobem prasowania jest układanie na desce jednej warstwy materiału, jeśli tylko to możliwe.

Jak uprasować koszulę – krok po kroku

 1. Rozpocznij od sprawdzenia etykiety. Upewnij się, jakiej temperatury prasowania można używać przy danej koszuli.
 2. Zacznij od kołnierzyka. Rozłóż koszulę na desce do prasowania i delikatnie wygładź kołnierzyk żelazkiem. Pamiętaj, aby prasować go z dwóch stron.
 3. Następnie przejdź do mankietów. Rozłóż je i wyprasuj, skupiając się najpierw na wewnętrznej, a następnie zewnętrznej stronie. 
 4. Po wyprasowaniu mankietów zajmij się rękawami. Zaczynając od ramienia, delikatnie wygładź rękaw żelazkiem, unikając marszczeń i fałd.
 5. Następnie przejdź do wyprasowania przodu i tyłu koszuli, zaczynając od góry oraz stopniowo schodząc w dół. Upewnij się, że materiał jest rozłożony równomiernie na desce do prasowania, aby uniknąć zagnieceń.
 6. Zwróć szczególną uwagę na guziki i ozdoby. Omiń je żelazkiem, aby ich nie uszkodzić oraz zwróć uwagę na wszelkie detale, takie jak kieszenie czy fałdy, by zapewnić ich równomierne wyprasowanie.

 

Przeczytaj też: Suszarka na pranie – ranking najlepszych produktów

Przy okazji tematu koszul, warto wspomnieć o tym, jak prasować len. Ten naturalny, przewiewny materiał idealnie sprawdza się latem. Jednak jego struktura ma dużą skłonność do zagnieceń. Dlatego lniane ubrania należy prasować, kiedy są wilgotne. Jak prasować len, kiedy wyschnie za mocno? Użyj napełnionego wodą spryskiwacza w żelazku lub dużego strumienia pary, aby poluźnić zbite włókna tkaniny.

Prasowanie spodni – techniki i wskazówki

Jak prasować spodnie od garnituru? Dbanie o detale i unikanie zagnieceń są tutaj kluczowe. Prasowanie spodni wymaga precyzji i delikatności, aby uzyskać idealnie wyprasowane kanty.

Jak prasować spodnie w kant? Oto instrukcja:

 1. Sprawdź metkę i ustaw żelazko na odpowiednią temperaturę. 
 2. Zapnij spodnie i wygładź kieszenie. 
 3. Złóż nogawki równo wzdłuż kantów. 
 4. Upewnij się, że spodnie są właściwie rozłożone na desce do prasowania, aby zapobiec powstawaniu fałd.
 5. Aby uniknąć wyświecenia na szwach i załamaniach, możesz prasować spodnie przez cienką ściereczkę
 6. Omijaj guziki i wszelkie ozdoby żelazkiem, aby uchronić ubranie przed uszkodzeniami. Zwróć uwagę na kieszenie, aby zapewnić równomierne wyprasowanie całej powierzchni spodni.
 7. Nie stosuj zbyt mocnego nacisku, aby uniknąć powstawania dodatkowych kantów. 

 

Jak prasować jeansy? Te spodnie składaj wzdłuż szwów na nogawkach. Dobrze jest prasować je na lewą stronę, aby uniknąć powstawania przebarwień i przetarć. Do prasowania jeansu potrzeba nieco więcej siły. Dużym ułatwieniem będzie zastosowanie pary lub prasowanie wilgotnych spodni. 

Jak prasować marynarkę?

Wiesz już, jak prasować spodnie na kant i koszulę, pora więc na marynarkę. Wełniane marynarki garniturowe nie wymagają dokładnego prasowania. Często potrzeba tylko delikatnego odświeżenia. W tym celu możesz użyć pary z żelazka lub parownicy do ubrań. Umieść marynarkę na wieszaku i w pozycji pionowej wyrównaj drobne zagniecenia za pomocą strumienia pary. Dodatkowy efekt takiego zabiegu to rozluźnienie włókien marynarki, przez co stanie się milsza w dotyku i komfortowa w noszeniu.

Dowiedz się: Jak wyczyścić żelazko? Skuteczne sposoby na czysty sprzęt

Jak wyprasować marynarkę, gdy jest mocno pognieciona?

 1. Zwróć uwagę na podszewkę i ewentualne wkładki. Delikatnie wygładź wnętrze marynarki żelazkiem, aby usunąć zagniecenia i odświeżyć materiał.
 2. Prasując klapę, delikatnie podwiń ją do góry i wygładź żelazkiem. Unikaj zbyt mocnego nacisku, aby nie uszkodzić struktury materiału.
 3. Rozłóż marynarkę na desce do prasowania, zwracając uwagę na ramiona. Delikatnie wyprasuj górną część ramion, starając się zachować ich naturalny kształt.
 4. Zajmij się tyłem marynarki, starając się wyprasować go równomiernie, aby uniknąć fałd i zagnieceń.
 5. Podczas prasowania zwracaj uwagę na zachowanie kształtu marynarki. Pamiętaj, że zbyt mocne dociskanie żelazka do ubrania może prowadzić nie tylko do zniekształceń, ale również trwałych uszkodzeń materiału.
 6. Omijaj żelazkiem wszelkie guziki, ozdoby i inne detale.

Dodatkowe wskazówki i triki prasowania

Skoro wiesz, jak wyprasować marynarkę w domu, czas na kilka dodatkowych, ale równie przydatnych lifehacków od Auchan. Jeśli prasujesz żelazkiem z regulacją temperatury – posegreguj pranie zgodnie z zaleceniem dotyczącym prasowania. Zacznij od ubrań, które prasuje się w niskiej temperaturze. To najbardziej ekonomiczny i bezpieczny dla tkanin sposób prasowania większej ilości ubrań.

Tam, gdzie jest to możliwe, staraj się prasować jedną warstwę tkaniny. Jeśli ma ona skłonność do powstawania wyświeceń od żelazka, prasuj ją na lewą stronę lub przez ściereczkę.

Korzystaj z udogodnień, takich jak spryskiwacze w żelazkach i funkcja pary. Możesz również wypróbować płyny ułatwiające prasowanie. Regularnie odkamieniaj i czyść żelazko – będzie służyło dłużej oraz unikniesz przypadkowych uszkodzeń materiałów podczas prasowania. Potrzebne akcesoria do prasowania i konserwacji żelazka znajdziesz w sklepie internetowym Auchan.

Przeczytaj też: Jak prać wełniany sweter? 5 praktycznych wskazówek

Przechowywanie wyprasowanych ubrań

Wyprasowane ubrania możesz przechowywać tak, aby się nie pogniotły. Koszule i marynarki umieść na klasycznych wieszakach. Na spodnie wykorzystaj specjalne wieszaki, które pomagają zaoszczędzić sporo miejsca w szafie. Garnitur warto przechowywać w pokrowcu, aby chronić wełnę przed przypadkowym uszkodzeniem i zapachami z mieszkania.

Zobacz również: Jak usunąć wosk z ubrania? Sprawdzony sposób na trudne plamy

Uprasowane ubrania staraj się wieszać w pewnej odległości od siebie. Tkaniny będą mieć stały dostęp świeżego powietrza i nie będą pogniecione.

Wiesz już, jak prasować ubrania i w jaki sposób je przechowywać. Wszystkie narzędzia i akcesoria potrzebne do zadbania o garderobę znajdziesz w sklepie internetowym Auchan.