Aplikacja

Jak usunąć wosk z ubrania? Sprawdzony sposób na trudne plamy

Opublikowano 03/23/2023

Wosk na ubraniu może być prawdziwym koszmarem dla każdego. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na jego usunięcie. Z odpowiednią wiedzą i narzędziami, możesz się ich pozbyć bez stresu czy trudu. W tym artykule podpowiemy, jak skutecznie usunąć wosk z ubrania w kilku prostych krokach.

Bez stresu i trudu – jak skutecznie usunąć wosk z ubrania w kilku prostych krokach?

Istnieją dwa główne sposoby usuwania wosku z ubrań – jednym z nich jest pranie w pralce, drugi to metoda manualna z użyciem żelazka. Oba sposoby są równie skuteczne, jednak warto wiedzieć, jaką technikę zastosować, w zależności od rodzaju tkaniny i typu wosku.

Usunięcie wosku z ubrania wcale nie musi być trudne ani czasochłonne. Najważniejsze to działać szybko i ostrożnie, aby uniknąć uszkodzenia tkaniny. Pierwszym krokiem jest usunięcie nadmiaru wosku za pomocą łyżki lub noża. Następnie należy położyć ubranie między dwoma arkuszami papieru absorbującego i delikatnie przycisnąć. Papier pochłonie część wosku. Kolejnym etapem jest użycie suszarki do włosów lub żelazka. Ustaw urządzenie na średnią temperaturę i skieruj gorące powietrze lub żelazko na plamę. Wosk stopi się i wniknie w papier absorbujący. Warto, byś powtarzał cały proces, aż do całkowitego usunięcia wosku.

Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję, dzięki której będziesz wiedział, jak usunąć wosk z ubrania.

 1. Odetnij nadmiar wosku – jeśli wosk nie zaschnął, usuń go ręcznie lub za pomocą papierowego ręcznika. Podczas tego zabiegu liczy się czas i szybkość działania. Nie martw się jednak jeżeli nie zdążyłeś zareagować natychmiastowo. W przypadku zaschnięcia wosku możesz bez problemu ostrożnie go zeskrobać z powierzchni tkaniny, aby usunąć go jak najwięcej.
 2. Przygotuj materiały – potrzebujesz papieru ściernego, papieru do pieczenia, żelazka, proszku do prania, płynu do naczyń i ciepłej wody. Jeżeli będziesz korzystać z papieru ściernego, koniecznie sięgnij po ten drobnoziarnisty. Musisz też być ostrożny, aby nie zniszczyć struktury materiału, na którym powstała plama z wosku. Za pomocą papieru ściernego będziesz w stanie zetrzeć górną warstwę wosku. Ten zabieg ułatwi późniejsze działania.
 3. Usuń resztki wosku – umieść ubranie na płaskiej powierzchni, a następnie nałóż papier do pieczenia na wosk. Użyj żelazka, aby rozgrzać papier do pieczenia. Spowoduje to, że wosk zostanie przeniesiony na papier. Kontynuuj do momentu, aż usuniesz jak najwięcej wosku. Papier do pieczenia ma właściwości absorpcyjne, dlatego za jego pomocą możliwe jest usuwanie większości plam z wosku.
 4. Zmiękczenie wosku – jeśli wosk zaschnął, umieść ubranie w zamrażalniku na około 30 minut. Po wyjęciu z zamrażarki zeskrob wosk, aby usunąć go jak najwięcej.
 5. Usuń resztki – użyj delikatnego papieru ściernego, aby usunąć pozostałości wosku. Trzyj ubranie bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić tkaniny.

Pranie – po usunięciu wosku, umieść ubranie w pralce i dodaj proszek, kapsułkę lub płyn do prania. Płukanie w ciepłej wodzie zwiększa skuteczność usuwania plam po wosku. Możesz również dodać płyn do naczyń, który jest skuteczny w usuwaniu tłuszczu, czyli pomoże też w usunięciu resztek wosku lub plam po nim.

Wosk na ubraniu – jak bezpiecznie i skutecznie zmyć wosk z różnych rodzajów tkanin?

Usunięcie wosku z odmiennych rodzajów tkanin może wymagać zróżnicowanych technik, np. usuwanie wosku z wełny wymaga innego podejścia niż usuwanie z bawełny. Oto kilka wskazówek, jak bezpiecznie i skutecznie zmyć wosk z poszczególnych materiałów.

 1. Wełna – wełnę pierz w zimnej wodzie z dodatkiem płynu do prania. Nie używaj tej gorącej, a także zapomnij o suszarce bębnowej, ponieważ może to powodować kurczenie się materiału. Zanim rozpoczniesz proces prania, usuń nadmiar wosku papierowym ręcznikiem i użyj metody zamrażania, aby zmiękczyć zaschnięty wosk. Następnie delikatnie zeskrob pozostałości wosku papierem ściernym.
 2. Bawełna – bawełnę można prać w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do prania. Uprzednio jednak umieść papier do pieczenia na wosku i użyj żelazka, aby przenieść wosk na papier. Następnie delikatnie zeskrob pozostałości wosku papierem ściernym.
 3. Jedwab – jedwab jest delikatnym materiałem i wymaga ostrożnego podejścia do usuwania wosku. Wyeliminuj nadmiar wosku papierowym ręcznikiem i umieść ubranie w zamrażalniku na około 30 minut. Po wyjęciu z zamrażarki delikatnie usuń pozostałości wosku papierem ściernym. Nie używaj gorącej wody ani suszarki bębnowej, ponieważ może to uszkodzić materiał.
 4. Skóra – Skóra jest trudnym materiałem do czyszczenia i wymaga specjalistycznych produktów do usuwania wosku. Skonsultuj się z profesjonalistą, który specjalizuje się w czyszczeniu skór, aby uzyskać najlepsze efekty i nie narobić większych szkód samemu.

Jak usunąć wosk z kurtki? Wszystko zależy od tego, z jakiego rodzaju materiału została ona wykonana. Większość kurtek jest szyta z tkanin poliestrowych lub innych pokrytych specjalną warstwą ochronną. W takim przypadku zrezygnuj z użycia żelazka i papieru do pieczenia. Zbyt duża temperatura może szybko uszkodzić wrażliwy na ciepło materiał kurtki.

Jak pozbyć się wosku z ubrania? Domowe triki

Istnieje także wiele innych domowych sposobów na usuwanie wosku z ubrań. Jednym z nich jest użycie alkoholu izopropylowego. Należy wetrzeć alkohol na plamę za pomocą bawełnianej ściereczki, a następnie przetrzeć tkaninę wodą z mydłem – dobrze sprawdzi się delikatne mydło z oliwy z oliwek marki Cosmia. Kolejną metodą jest użycie ciepłego octu, który rozpuszcza wosk. Możesz namoczyć plamę w octowym roztworze na kilka godzin, a następnie wyprać ubranie w pralce.

Skuteczną opcją jest też użycie proszku do prania zamiast zmywacza do wosku. Proszek rozetrzyj na plamie, zostaw na kilka godzin, a następnie wypierz ubranie w pralce.

Jeśli zalałeś ubranie woskiem, warto natychmiast zacząć działać. Pierwszym krokiem jest ostudzenie wosku – najlepiej nałożyć na niego kostkę lodu, co pozwoli na zastygnięcie i łatwiejsze usunięcie z ubrania.

Kolejnym krokiem jest delikatne usunięcie zaschniętego wosku za pomocą noża lub skrobaczki. Pamiętaj jednak, aby nie podrzeć tkaniny. Po zeskrobaniu zaschniętego wosku przystąp do usuwania pozostałości za pomocą żelazka i papieru absorbującego. Należy położyć papier na plamie, a następnie przesunąć po nim delikatnie żelazko. Wosk stopi się i zostanie wchłonięty. Ten proces powtarzaj aż do całkowitego usunięcia plamy.

Jak sprać wosk z ubrania? Często w przypadku ciemnych ubrań po usunięciu wosku pozostaje plama. Możesz wtedy spróbować nałożyć na nią proszek lub płyn do prania i zostawić na kilka godzin. Następnie zetrzyj detergent i wypierz ubranie w pralce. Taka metoda jest skuteczna, ale należy uważać, aby proszek nie zaszkodził kolorowi ubrania. Pamiętaj jednak, że zbyt długo pozostawione środki mogą „wypalić” kolor.

Zarówno wszelkiego rodzaju detergenty, jak i artykuły do domowego usuwania plam, znajdziesz w Auchan. Kupując produkty w sklepie online, oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim swój czas! Artykuły przeznaczone do prania marki Auchan umożliwiają szybkie pozbycie się zabrudzeń, także tych uporczywych po tłustym wosku.

Jak usunąć plamę po wosku z ubrania? Dodatkowe podpowiedzi

Jeśli wosk pozostawił plamę na ubraniu, istnieją różne sposoby na usunięcie jej. Oto kilka z nich:

 1. Środek do usuwania plam – użyj specjalnego środka do usuwania plam, który jest przeznaczony do usuwania wosku z tkanin.
 2. Ocet – nałóż ocet na plamę i delikatnie pocieraj. Następnie umieść ubranie w pralce i upierz odzież w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do prania.
 3. Sok z cytryny – wetrzyj sok z cytryny na plamę i ostrożnie szoruj. Następnie umieść ubranie w pralce i pierz je w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do prania.

Soda oczyszczona – zmieszaj łyżkę sody z niewielką ilością wody w miseczce, następnie tak przygotowaną papkę nałóż na plamę i pocieraj. Pozostaw ubranie na godzinę, po czym umieść je w pralce i pierz w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do prania.

Teraz już wiesz, jak zmyć wosk z ubrań!

Jak wyczyścić wosk z ubrania? Wystarczy kilka prostych kroków i odpowiednie narzędzia, aby pozbyć się trudnej plamy. Pamiętaj jednak, żeby działać szybko – czas reakcji jest kluczowy, im szybciej zadziałasz, tym większa szansa na sukces. Postępuj ostrożnie, aby nie uszkodzić tkaniny. Zwróć uwagę na jej rodzaj i dobierz odpowiednią metodę usuwania wosku. Dzięki tym poradom już nigdy nie będziesz musiał rezygnować z ulubionych ubrań tylko ze względu na plamę. Jak usunąć zaschnięty wosk z ubrania? W przypadku trudnych plam, które są już wyschnięte, najpierw usuń nadmiar wosku za pomocą noża lub łyżki, a następnie nałóż między tkaninę, a papier absorbujący kilka warstw ręcznika papierowego i przyciśnij. Produkt wymieniaj, aż do całkowitego usunięcia wosku.

Jak usunąć wosk z kurtki? W przypadku kurtki lub innej odzieży z grubą warstwą materiału trzeba uważać, aby nie zniszczyć tkaniny podczas usuwania wosku. Spróbuj najpierw usunąć wosk za pomocą suszarki do włosów. Jeśli ten sposób nie zadziała, skorzystaj z bardziej agresywnych metod, takich jak alkohol izopropylowy.

W trudnych przypadkach najlepiej użyj specjalnego zmywacza do plam, który nie uszkodzi tkaniny. Możesz też skorzystać z domowych sposobów, takich jak rozpuszczenie plamy w roztworze wody i octu lub użycie proszku do prania.

Już wiesz, jak usunąć wosk z ubrania, tak by proces nie był męczącym i stresującym doświadczeniem. Wystarczy, że zadziałasz szybko i zwrócisz uwagę na rodzaj tkaniny oraz dobierzesz odpowiednią metodę jego usuwania!