Aplikacja
Jak wyregulować brwi?

Jak wyregulować brwi? Poradnik i najważniejsze zasady

Opublikowano 11.06.2023

Brwi to ramy dla oczu. Od kilku lat wizażyści stawiają na mocne i naturalne brwi. Jak wyregulować brwi? Czy konieczna jest wizyta w brew barze, czy można zrobić to samodzielnie w domu? Zobacz, na czym polega regulacja brwi – zasady, techniki i akcesoria. Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego!

Jak wyregulować brwi do kształtu twarzy? Zasady dopasowania kształtu brwi do rysów twarzy

Czy wiesz, że brwi każdego człowieka mają swój własny, indywidualny kształt? Najczęściej wyróżnia się:

 • proste brwi – prosty, poziomy kształt, z minimalnym łukiem, są one stosunkowo płaskie i nie mają wyraźnie zarysowanego zaokrąglenia nad okiem;
 • łukowate brwi – widać tu wyraźnie zarysowany łuk w okolicy środka brwi, a następnie włoski delikatnie opadające ku zewnętrznemu końcowi. To jeden z najpopularniejszych kształtów;
 • zaokrąglone brwi – są zaokrąglone zarówno w okolicy łuku, jak i na zewnętrznym końcu;
 • skośne brwi – bardziej pochylone niż proste brwi, ale nie ma wyraźnego łuku. Są skierowane ku górze od wewnętrznego końca do zewnętrznego końca;
 • monobrew – czasami brwi mogą być naturalnie blisko siebie. Ten kształt brwi wymaga specjalnego podejścia do regulacji, aby zachować naturalny wygląd.

Każdy z tych kształtów możesz podkreślić lub zmodyfikować dzięki właściwej regulacji. Co więcej, zmiana zarysu brwi może wpłynąć na wymodelowanie Twojej twarzy. Jak wyregulować brwi do kształtu twarzy?

Jak wyregulować brwi do kształtu twarzy?

1. Okrągła twarz – stwórz wyraźny łuk

Jeśli masz okrągłą twarz, spróbuj wydłużyć kształt brwi. Unikaj brwi zaokrąglonych, nadmiernie wyciągniętych do góry. Zamiast tego staraj się stworzyć ostrzejsze, rozciągnięte od skroni do skroni łuki.

2. Kwadratowa twarz – łagodne, zaokrąglone łuki

W przypadku kwadratowej twarzy ważne jest, aby złagodzić jej kształt. Jeżeli Twoje naturalne brwi mają ostre kontury, postaraj się zmienić ich formę na zaokrąglone łuki.

3. Owalna twarz – możesz zaszaleć!

Owalna twarz jest powszechnie uważana za idealną, więc większość kształtów brwi dobrze będzie do niej pasować. Wybierz łuk brwi, który podkreśli naturalne piękno owalnej twarzy.

4. Trójkątna twarz – szeroki łuk

Aby zrównoważyć kształt trójkątnej twarzy, postaw na brwi o szerokim łuku, co pomoże rozszerzyć optycznie górną część twarzy.

5. Twarz w kształcie serca – delikatny, mały łuk

Jeśli masz buzię, która przypomina serce (z szerszym czołem i wąską, spiczastą brodą), zwróć uwagę na bardziej delikatne łuki brwi. Unikaj zbyt grubych lub zbyt cienkich brwi, które mogą zakłócać proporcje twarzy.

Jak wyregulować brwi domowymi sposobami? Techniki kształtowania brwi

Popularnymi technikami regulacji brwi są: pęseta, wosk, pasta cukrowa, nitkowanie czy przycinanie. Każda z nich da nieco inny efekt. Co więcej, przeznaczone są do różnego rodzaju cery. Na czym polegają te metody?

Regulacja brwi – zasady, o jakich powinieneś pamiętać

1. Regulacja brwi pęsetą

Za pomocą pęsetki usuń włoski, które wystają poza wyznaczony kształt brwi – sięgnij po akcesorium  naszej marki kosmetycznej Cosmia. Najlepiej sprawdzi się narzędzie z bardzo precyzyjnymi szczypcami – zwężanymi lub dość ostro zakończonym, ponieważ dobrze złapie nawet najmniejsze włoski.

Regulacja brwi w ten sposób może być bolesna. Żeby złagodzić dyskomfort, weź wcześniej kąpiel − dzięki temu skóra zmięknie, przez co włoski będą łatwiejsze do usunięcia. Dodatkowo możesz pokryć łuk brwiowy wazeliną lub kremem nawilżającym. Innym sposobem na zmniejszenie bólu odczuwanego podczas regulacji brwi jest przyłożenie na kilka sekund kostki lodu do łuku brwiowego. Chłód miejscowo znieczuli skórę. Jeżeli po wyrwaniu włoska pojawi się krew, delikatnie przetrzyj skórę wacikiem.

Ta technika sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry, również wrażliwej, trądzikowej czy nawet naczynkowej.

2. Woskowanie brwi

Możesz spróbować wykorzystać specjalny wosk do brwi, który jest dostępny w sklepach kosmetycznych. Ale uwaga! Wosk do brwi i wosk wykorzystywany do depilacji nóg to dwa zupełnie inne produkty. Do wrażliwej skóry wokół oczu używa się najczęściej wosków twardych – minimalizują odczucia bólowe. Możesz też znaleźć specjalne plastry do depilacji twarzy.

Depilacja brwi za pomocą wosku nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku skóry problematycznej, zwłaszcza naczynkowej. Woskowanie lepiej sprawdzi się przy krzaczastych brwiach, które wymagają większej interwencji.

Jeżeli wykorzystujesz wosk, nałóż go na wyznaczone fragmenty i przyklej do nich plastry. Odczekaj chwilę, aż wosk ostygnie i stwardnieje. Następnie oderwij plaster szybkim, płynnym pociągnięciem. Gdy za pierwszym razem nie uda się usunąć wszystkich włosów, proces możesz powtórzyć lub po prostu dokończ pracę za pomocą pęsety. Po regulacji przetrzyj łuk brwiowy olejkiem, aby usunąć pozostałości wosku.

3. Pasta cukrowa do brwi

Do wyrywania włosów wokół oczu możesz wykorzystać także pastę cukrową. Możesz przygotować ją samodzielnie w domu. Będziesz potrzebować 1/4 szklanki wody oraz 2 łyżki cukru. Do gotującej się wody dodaj cukier, a następnie energicznie mieszaj, aż powstanie ciągnąca się pasta. 

Brwi możesz regulować pastą cukrową na gorąco (podgrzej ją w kąpieli wodnej lub wykorzystaj świeżo przygotowany produkt) lub na zimno (gotową, zastygniętą pastę rozgrzej w dłoniach). Jeżeli masz skórę wrażliwą lub naczynkową, lepiej sprawdzi się metoda na zimno.

Jak regulować brwi pastą? Plastyczną substancję przyklejaj do wybranego obszaru skóry, odczekaj chwilę, aż przestygnie i stwardnieje. Następnie − zdecydowanym ruchem − oderwij od skóry. Tę samą porcję pasty możesz wykorzystać wielokrotnie. Na koniec wyrównaj brwi pęsetą i przetrzyj skórę olejkiem.

4. Nitkowanie brwi

Nitkowanie, czyli z ang. threading, to technika usuwania włosków za pomocą skręconej nici jedwabnej. Ta wiekowa technika regulacji brwi pochodzi z Dalekiego Wschodu. Jej główną zaletą jest to, że jest niemal bezbolesna.

Chociaż jest trudniejsza do opanowania, możesz ją wypróbować w domu. Cała sztuka polega na odpowiednim skrzyżowaniu nitek i sprawnych ruchach dłoni.

Nitkowanie jest bezpieczne dla każdego rodzaju skóry.

5. Trymowanie brwi

Jeśli Twoje brwi są zbyt długie, możesz je przyciąć przy użyciu niewielkich nożyczek do brwi – znajdziesz je np. w dziale z akcesoriami do pielęgnacji zarostu. Staraj się przycinać włoski ostrożnie, aby zachować naturalny kształt brwi. Przed przystąpieniem do trymowania, użyj szczoteczki do brwi, aby wyczesać włoski do góry i ocenić, które z nich są zbyt długie.

Ta technika polecana jest w szczególności osobom o krzaczastych brwiach, zwłaszcza mężczyznom.

Jak wyregulować brwi domowymi sposobami?

Regulacja brwi – zasady

Zanim zabierzesz się za kształtowanie swoich brwi, zapoznaj się z tymi regułami. Pomogą Ci one uzyskać wymarzony kształt włosków nad oczami.

1. Znajdź naturalny kształt

Spójrz na swoje brwi i zidentyfikuj ich naturalny kształt. Wykorzystaj to jako punkt wyjścia do regulacji. Staraj się nie zmieniać zbytnio naturalnego kształtu brwi, aby uzyskać bardziej harmonijny wygląd.

2. Punkt początkowy

Aby określić punkt początkowy brwi, umieść ołówek lub linijkę wzdłuż boku nosa, przechodząc przez wewnętrzny kąt oka. Tam, gdzie linia przecina brwi, jest punkt początkowy, gdzie brwi powinny się zaczynać.

3. Punkt łuku

Punkt łuku to miejsce, gdzie brwi mają największe wygięcie. Aby go znaleźć, nadal trzymaj ołówek przy nosie, ale przesuń go tak, aby przechodził przez środek źrenicy. To jest miejsce, w którym powinien znajdować się łuk brwi.

4. Punkt końcowy

Aby określić punkt końcowy brwi, umieść ołówek lub linijkę wzdłuż boku nosa, przechodząc przez zewnętrzny kąt oka. Tam, gdzie linia przecina brwi, jest punkt końcowy, gdzie włoski powinny się kończyć.

5. Wyrywanie włosków

Używaj pęsety do wyrywania nadmiaru włosków, które wystają poza naturalny kształt brwi. Wyrywaj włoski pojedynczo, zachowując ostrożność i starając się zachować równowagę między obiema brwiami.

6. Symetria

Porównuj obie brwi, aby uzyskać symetryczny kształt – staraj się utrzymać podobne proporcje i kształt na obu brwiach.

7. Stopniowe regulacje

Jeśli nie masz pewności co do kształtu, zacznij od delikatnych regulacji i stopniowo dostosowuj łuk brwi. Unikaj zbyt radykalnych zmian.

Te akcesoria przydadzą Ci się przy regulowaniu brwi

Zanim zaczniesz formować łuki nad oczami, przygotuj niezbędne narzędzia do tego zabiegu. Przydadzą Ci się:

 • pęseta,
 • małe, precyzyjne nożyczki do brwi,
 • szczoteczka do brwi,
 • powiększające lusterko,
 • kredka lub ołówek do brwi – najlepiej w kolorze białym; dzięki nim wyznaczysz punkty orientacyjne, czy nawet cały kształt łuku, 
 • żel lub wosk do brwi – dla efektu końcowego!

Większość z tych produktów znajdziesz w dziale z akcesoriami do make-upu.

A jeżeli nie regulacja domowa to… Poznaj profesjonalne zabiegi na brwi

Jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby samodzielnie wyregulować brwi, możesz udać się do kosmetyczki lub specjalnego brew baru. Tam specjalista za pomocą wybranej metody pomoże Ci dobrać kształt, rozmiar, a nawet kolor brwi, który będzie idealnie pasował do Twojej twarzy. Oprócz tego w salonie wykonać możesz takie zabiegi jak henna lub laminacja. 

Henna, czyli farbowanie brwi za pomocą naturalnego barwnika, sprawi, że Twoje włoski nad oczami się przyciemnią. Dobrze, kiedy kolory brwi i włosów na głowie będą do siebie zbliżone – wtedy uzyskasz bardzo delikatny i naturalny efekt. Brwi możesz też całkowicie przyciemnić (to popularny efekt rodem z lat 90., kiedy w modzie były niemal czarne łuki połączone z tlenionymi, blond lokami) lub rozjaśnić (tlenienie brwi zyskało na popularności w ostatnich latach – dzięki temu możesz uzyskać efekt nordyckiej urody). 

Laminacja brwi to nie tylko ich regulowanie, ale i odżywienie. Po zabiegu Twoje włoski są sztywno ułożone w jednym kierunku i wydają się zdecydowanie pełniejsze. Laminację można również wykonać w domu. 

Jeżeli masz bardzo cienkie brwi lub w łukach pojawiają się znaczne ubytki, możesz rozważyć zabieg microbladingu. Polega on na tatuowaniu brwi specjalną maszynką. Microblading utrzymuje się zwykle do 6 miesięcy.

Jak samemu wyregulować brwi?

Jak wyregulować brwi domowymi sposobami? Już wiesz!

Zasady wyrównywania łuków nad oczami nie są zbyt skomplikowane. Cały zabieg możesz więc przeprowadzić w domu w kilka minut z produktami dostępnymi w Auchan. Najważniejsze będzie wybranie odpowiedniego kształtu brwi oraz dostosowanie techniki wyrywania włosów do Twojego rodzaju skóry oraz progu bólu.