Aplikacja
jak wzmocnic wlosy

Jak wzmocnić włosy? Poznaj nasze sposoby!

Opublikowano 09.05.2023 - 10 minut czytania

Jak wzmocnić włosy po zimie i nie tylko? Jest na to kilka skutecznych sposobów. Najważniejsza będzie jednak regularność i rutyna! Poświęć na to kilka tygodni i dobierz właściwą pielęgnację, a efekty zobaczysz bardzo szybko. W tym artykule podpowiemy Ci, co na wzmocnienie włosów będzie najlepsze – zaglądamy do sklepu, drogerii oraz opisujemy domowe sposoby!

Wypadające włosy – jak wzmocnić je po zimie?

Wypadanie włosów jest problemem, którego doświadcza wiele osób, zwłaszcza po zimie. Chłodne warunki pogodowe, suche i zimne powietrze, zmiany temperatury oraz częste noszenie nakryć głowy mogą przyczynić się do osłabienia cebulek i wypadania włosów.

Na wiosnę natomiast Twój organizm wymienia stare komórki na nowe – tak samo dzieje się z włosami. Dlatego możesz zauważyć przerzedzenie włosów czy wypadanie kosmyków w większej ilości w tym okresie. Jednak istnieją różne sposoby, aby wzmocnić włosy i poprawić ich kondycję!

Po pierwsze, warto zadbać o odpowiednią dietę bogatą w składniki odżywcze, które są niezbędne dla zdrowia włosów. Należą do nich między innymi białko, witaminy z grupy B, cynk i żelazo. Dlatego też warto byś włączył do swojej diety produkty takie jak jaja, orzechy, czerwone mięso, ryby, warzywa liściaste i owoce. Aby wzmocnić cały organizm po zimie, także włosy, sięgnij również po bogate w składniki odżywcze produkty z kategorii Superfoods dostępne w sklepie Auchan!

Po drugie, dobierz odpowiednie kosmetyki do włosów. Pomogą one wzmocnić cebulki, a co za tym idzie – zapobiec wypadaniu. Wybieraj szampony i odżywki, które są odpowiednie dla danego rodzaju włosów, a także zawierają składniki takie jak keratyna, kolagen, witaminy i minerały. Dobrym rozwiązaniem są również naturalne oleje, np. olej arganowy czy olej kokosowy – z powodzeniem możesz stosować je jako maski na włosy.

Po trzecie, unikaj częstego stosowania prostownicy, suszarki oraz innych narzędzi do stylizacji włosów, które mogą je osłabić i przyczynić się do ich wypadania. Warto również chronić włosy przed działaniem szkodliwych czynników, takich jak promienie słoneczne czy zanieczyszczenia.

Po czwarte – zadbaj o właściwy poziom nawodnienia organizmu, ponieważ zbyt niski może osłabić włosy. Dlatego właśnie należy pić odpowiednią ilość wody i unikać nadmiernego spożycia alkoholu oraz kofeiny.

Sprawdź również: Jak wyczyścić szczotkę do włosów? Rady dla Włosomianiaczek

Jak wzmocnić włosy? Sposoby z apteki

Jeżeli zastanawiasz się jak wzmocnić włosy, żeby nie wypadały, możesz udać się w pierwszej kolejności do apteki, a nawet lekarza (dermatologa). Osłabienie kondycji cebulek to częsty objaw niedoboru witamin (np. biotyny) lub innych składników odżywczych, np. krzemu, cynku, miedzi czy żelaza.

Apteki oferują wiele produktów, które mogą pomóc wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu. Po co warto sięgnąć?

Preparaty witaminowe i inne suplementy diety

Suplementy diety bogate w witaminy i minerały, mogą pomóc wzmocnić cebulki włosów i poprawić ogólną kondycję kosmyków. Należy jednak skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem suplementacji, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.

Co na wzmocnienie włosów z apteki może Ci się przydać?

  • Witaminy z grupy B – kwas pantotenowy i witamina B6, są niezbędne dla zdrowych włosów. Wpływają na regenerację komórek, zapobiegają wypadaniu i przyspieszają ich wzrost. Preparaty z witaminą B możesz znaleźć w aptece w postaci tabletek, kapsułek lub syropów.
  • Witamina D – jej niedobór może prowadzić do osłabienia włosów i ich wypadania. Dlatego też warto włączyć do diety preparaty z witaminą D lub spożywać pokarmy bogate w nią bogate, np. ryby morskie, żółtka jaj, wątróbkę i sery.

 

 

Przeczytaj też: Pielęgnacja włosów wysokoporowatych. Jak powinna wyglądać? Fakty i mity

  • Biotyna, czyli witamina H (lub B7) – to jeden z najważniejszych składników odpowiadających za wzrost włosów. 
  • Żelazo – niedobór jest jednym z czynników, które mogą przyczynić się do wypadania włosów. Dlatego warto spożywać pokarmy bogate w ten składnik odżywczy, takie jak mięso, ryby, szpinak, jarmuż czy fasola.
  • Cynk – jest ważnym składnikiem odżywczym, który pomaga w produkcji keratyny, będącej głównym składnikiem włosów.
  • Kolagen – to białko odpowiadające za budowę produktów Twojej skóry, w tym włosów. Z tego właśnie powodu suplementacja kolagenu może pomóc we wzmocnieniu włosów i poprawie ich wyglądu.

Szampony przeciw wypadaniu włosów

W aptekach znajdziesz także szampony przeciw wypadaniu włosów. Zaliczają się one do kategorii dermokosmetyków, a więc produktów o zwiększonej zawartości składników aktywnych przebadanych dermatologicznie. Zawierają one składniki takie jak keratyna, kofeina, witaminy i minerały, które pomagają wzmocnić włosy i zapobiegać ich wypadaniu. Pamiętaj jednak, aby zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą i dowiedzieć się, jak je stosować.

Preparaty do stosowania zewnętrznego

Apteki oferują również wiele preparatów, które możesz stosować bezpośrednio na włosy i skórę głowy – są to płyny, sera czy olejki. Wymienione preparaty często zawierają składniki takie jak arginina, keratyna, witaminy i minerały, które pomagają wzmocnić włosy i poprawić ich wygląd.

Leki na wypadanie włosów

W przypadku poważnego problemu z wypadaniem włosów dermatolog może przepisać Ci wybrane leki. Zalicza się do nich finasteryd lub minoksydyl. Hamują one proces obumierania włosów i co więcej – stymulują cebulki do wzrostu. Pamiętaj jednak, że takie produkty mają swoje skutki uboczne i należy stosować je wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Jak wzmocnić włosy, żeby nie wypadały produktami ze sklepu?

Pomocne produkty na wypadanie włosów znajdziesz także w drogerii czy na półkach sklepowych z kosmetykami. Bardzo często kluczem do sukcesu jest regularna i cierpliwa pielęgnacja kosmyków. Efektu nie spodziewaj się w ciągu jednej nocy! Zamiast tego nastaw się na długotrwały proces.

Jak wzmocnić kosmyki za pomocą drogeryjnych kosmetyków, aby efekt był jeszcze lepszy?

Szampony i odżywki

Szampony i odżywki mogą pomóc wzmocnić i zregenerować osłabione oraz łamliwe kosmyki. Zwróć uwagę na to, aby szampon na wzmocnienie włosów nie był zbyt agresywny i nie zawierał szkodliwych dla włosów substancji, takich jak siarczany, SLS, SLES.

Szukaj kosmetyków, które zawierają w składzie keratynę, kolagen, biotynę. Czasem za problem wypadania włosów odpowiada nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy.

Zobacz również: Olejowanie włosów olejem kokosowym – wady i zalety

Wyregulowanie pracy gruczołów łojowych może okazać się więc kluczem do sukcesu na wypadające włosy. Jak wzmocnić działanie oczyszczające skalp? Użyj szamponu z pokrzywą!

Odżywkę do włosów stosuj regularnie przy każdym myciu. Po jej nałożeniu możesz potrzymać ją na głowie przez kilka minut przed spłukaniem.

Warto szukać szamponów i odżywek, które zawierają naturalne składniki, takie jak olej rycynowy, olej kokosowy, aloes, miód czy zioła. Pomagają bowiem wzmocnić włosy i nadać im blask. Ważne, abyś unikał szkodliwych substancji, takich jak alkohol, parabeny, silikony – mogą dodatkowo obciążać włosy!

Peeling skalpu

W pielęgnacyjny rytuał skóry często wpisany jest peeling, czyli kosmetyk, który chemicznie lub fizycznie usuwa martwy naskórek, robiąc miejsce nowym komórkom skóry. Często jednak zapomina się o peelingowaniu skóry głowy, czyli skalpu. To świetny sposób na to, jak wzmocnić cebulki włosów i dać im przestrzeń do wzrostu!

Scrub do skalpu znajdziesz w sklepach, jednak możesz również zrobić go samodzielnie w domu. Coraz większą popularnością cieszą się chemiczne peeling skóry głowy. Martwy naskórek świetnie usuwa tonik glikolowy lub inne substancje na bazie tego kwasu.

Oleje do włosów

W niektórych przypadkach pomóc może Ci olejowanie włosów. Naturalne oleje są niezwykle bogate w składniki odżywcze dla cebulek. Na początek dobrze dobierz olej do typu swoich włosów. Z reguły dzieli się je na wysokoporowate (dość suche i zniszczone) oraz niskoporowate (grube, ciężkie, lśniące).

Włosy wysokoporowate potrzebują olejów o dużych cząsteczkach, np. oleju z pestek winogron, oleju konopnego czy oleju słonecznikowego. Włosy niskoporowate lepiej radzą sobie z niewielkimi cząsteczkami. Świetnie sprawdzi się tu olej kokosowy czy olej rycynowy.

Aby wzmocnić włosy, nakładaj na nie olej 1–2 razy w tygodniu.

Maski do włosów

Regularne stosowanie masek do włosów również pomaga we wzmocnieniu kosmyków. Maski z jajkiem, z olejem rycynowym czy z bananem są tylko przykładami skutecznych mieszanek, które możesz znaleźć w sklepie.

Stylizacja włosów

Przede wszystkim, aby wzmocnić włosy, staraj się unikać częstego suszenia włosów suszarką, używania prostownicy czy lokówki. Tzw. stylizacja na gorąco to przekleństwo dla Twoich cebulek, gdyż kosmyki bardzo łatwo podczas niej wypadają. Jeżeli jednak chcesz wystylizować włosy za pomocą ciepłego powietrza, nałóż wcześniej na nie produkty termoochronne.

Nie kładź się też spać z mokrymi włosami! Podczas snu bardzo łatwo uszkodzić wilgotne kosmyki. Najlepiej więc wziąć prysznic rano i poczekać, aż naturalnie wyschną. Jeżeli nie masz na to przestrzeni, umyj głowę tuż po przyjściu z pracy.

Jak wzmocnić cebulki włosów domowymi sposobami?

Czy istnieją inne metody na to, jak wzmocnić włosy? Domowe sposoby przychodzą z pomocą. Czasem najlepsze receptury rodzą się w… kuchni! Wiele składników aktywnych znajduje się w Twojej lodówce. Owoce, warzywa, oleje, nasiona, zioła i inne składnik (np. jajka) mogą czasem zdziałać cuda.

Oto 5 propozycji, jak wzmocnić cebulki włosów domowymi sposobami!

Masaż skóry głowy

Regularne masowanie skóry głowy pomaga w pobudzeniu krążenia krwi, co z kolei może prowadzić do wzmocnienia cebulek włosów. Wykonuj masaż za pomocą naturalnych olejów, takich jak olej rycynowy, olej kokosowy lub olej z awokado.

Zastosowanie cebuli

Cebula zawiera siarkę, która jest ważnym składnikiem dla zdrowych włosów. Zetrzyj warzywo i nałóż na skórę głowy. Pozostaw na około 30 minut, a następnie dokładnie spłucz wodą. Pamiętaj, że cebula może pozostawić nieprzyjemny zapach na włosach, więc zaleca się wykonanie tego zabiegu przed myciem włosów.

Sprawdzona maska jajeczna!

Jajka zawierają białka, które również są ważnym składnikiem dla zdrowych włosów. Mają w sobie bardzo dużą dawkę biotyny oraz ważnych dla skalpu olejów i innych składników odżywczych! Rozbij jajko, roztrzep je w miseczce i nałóż na skórę głowy. Pozostaw maskę na około 30 minut, a następnie dokładnie spłucz wodą. Aby konsystencja była lepsza, możesz dodać jogurt naturalny lub oliwę z oliwek.

Aloes

Sok z aloesu ma działanie łagodzące i przeciwzapalne, co może pomóc wzmocnić cebulki włosów. Nałóż produkt na skórę głowy i pozostaw na około 30 minut, a następnie dokładnie spłucz wodą.

Pij drożdże!

Rozpuść drożdże w wodzie o temperaturze 40 stopni C. Pij je codziennie przez kilka tygodni, a efekty zobaczysz wkrótce. Spożywanie tego produktu to niezwykle popularna metoda na to, jak wzmocnić włosy. Drożdże zawierają bowiem witaminy z grupy B, miedź, selen, cynk, biotynę i mnóstwo innych cennych składników. Możesz je nakładać na włosy także w formie maski!

Już wiesz, co na wzmocnienie włosów wybrać!

Jak wzmocnić włosy po zimie? Aby znaleźć pomoc, możesz udać się do apteki, drogerii, Auchan lub wypróbować domowe sposoby. Warto wypracować własną rutynę i działać na cebulki wielotorowo. Dobierz właściwe suplementy, wybierz odpowiednie szampony oraz odżywki do włosów i włącz domową pielęgnację. Przyda Ci się peeling do włosów oraz regularny masaż.

W przypadku trudności związanych z wypadaniem włosów lub problemami skóry głowy warto skonsultować się z lekarzem.