Aplikacja
mydlo diy

Jak zrobić mydło DIY? To nie takie trudne!

Opublikowano 28.04.2023

Zastanawiasz się, jaki środek czystości możesz zrobić samodzielnie w domu? Spróbuj wykonać mydło DIY, czyli wyprodukowane samodzielnie w domowych warunkach! Dzięki różnym barwnikom i kompozycjom zapachowym stworzysz produkt wyjątkowy, w swoim guście.

Jak powstało pierwsze mydło DIY? Garść ciekawostek

Przez wieki mydło było używane do oczyszczania, leczenia ran, farbowania włosów oraz jako maść. Jego dokładne pochodzenie nie jest znane, chociaż źródła rzymskie twierdzą, że historia produktu sięga co najmniej 600 r. p.n.e., gdy Fenicjanie przyrządzali go z koziego łoju i popiołu drzewnego. Wytwarzali je także Celtowie. Było ono stosowane w całym Imperium Rzymskim.

Wzmianka o mydle jako środku czyszczącym pojawia się dopiero w II wieku naszej ery. W VIII w. mydło było powszechne na terenach dzisiejszej Francji, Włoch i Hiszpanii, ale w pozostałej części Europy używano go rzadko aż do XVII w. Pod koniec XIX w. produkt ten zaczęto wytwarzać przemysłowo i na masową skalę, chociaż ludzie na obszarach wiejskich, tacy jak pionierzy w zachodnich Stanach Zjednoczonych, nadal robili mydło w domu.

Ty również możesz wykonać mydełka DIY wykorzystując do tego różne metody, w tym gotową bazę mydlaną. Wybór sposobu zależy od twoich preferencji, umiejętności i tego, na jaki efekt liczysz. Instrukcję jak zrobić mydło z bazy mydlanej znajdziesz poniżej.

Jak zrobić mydło z bazy mydlanej?

Ta metoda pomija całkowicie przygotowanie ługu i proces zmydlania. Dlatego jest najlepsza dla początkujących. Tak produkuje się mydło glicerynowe, a cały proces nie jest specjalnie trudny i wymagający.

Bazę podgrzewa się do stanu ciekłego. Wtedy do mydła można dodawać barwniki, zapachy i inne składniki. Następnie produkt wlewa się do form i pozostawia do ostygnięcia i zestalenia. Potem wystarczy wyjąć mydełka z form i pozostawić do stwardnienia.

Baza mydlana jest tak naprawdę gotowym mydłem. Twoim zadaniem jest tylko nadanie koloru, zapachu i kształtu kostce.

jak zrobic mydlo w domu
mydlo diy przepisy

Jak zrobić mydło w płynie?

Mydło w płynie wyparło niemal całkowicie tradycyjną formę produktu do mycia rąk. Jeśli chcesz je uzyskać, możesz to zrobić, korzystając z naszego przepisu.

Jak zrobić mydło w płynie z kostki? Wlej trzy szklanki wody do rondla i postaw go na kuchence nastawionej na średnią lub wysoką temperaturę. Następnie dodaj całe posiekane mydło. Pozwól, aby całkowicie się rozpuściło (uważaj, żeby się nie przelało). Zdejmij garnek z ognia i wlej glicerynę do roztworu, naturalny środek konserwujący i opcjonalnie zapach. Niech ostygnie przez noc. Rano dobrze wymieszaj, aby uzyskać piękną kremową konsystencję. Wlej do dozownika!

Wady i zalety domowego mydła

Zastanawiasz się, czy warto poświęcić czas na zrobienie mydełka DIY? Przygotowaliśmy listę wad i zalet tego rozwiązania.

Mydełka glicerynowe lepiej nawilżają skórę

Gliceryna to naturalna substancja, która nawilża i koi skórę. Wiele komercyjnych firm mydlanych usuwa ją ze swoich produktów, aby wydłużyć ich datę ważności.

Mydło DIY może być wegańskie

Możesz znaleźć przepisy na wegańskie mydełka DIY. Chodzi m.in. o to, by zamiast tłuszczy zwierzęcych wykorzystywać roślinne. Zamiast nich stosuje się naturalne oleje roślinne.

Czy mydło DIY ma jakieś wady?

Fakt, że trzeba poświęcić czas na przygotowanie własnego mydła, będzie zniechęcający dla wielu osób. Jak sam jednak zdążyłeś już zauważyć – produkcja własnego mydła nie musi być wcale szczególnie skomplikowana.

Mydło DIY może okazać się droższe od drogeryjnego. Szczególnie pierwsza partia domowych kostek, bo zanim zaczniesz proces, musisz wyposażyć się w kilka akcesoriów i składniki.

jak zrobic mydlo w plynie

Wiesz już jak zrobić mydło DIY!

Pokazaliśmy ci jak zrobić mydło w płynie i kostce. Pamiętaj, aby podczas przygotowania go zadbać o bezpieczeństwo swoje i domowników. Przepis, który podaliśmy, należy dostosować do tego, ile produktu końcowego chcesz uzyskać. Wiele produktów i akcesoriów potrzebnych, by zrobić mydło DIY, znajdziesz w Auchan.