Aplikacja
mydlo diy

Jak zrobić mydło DIY? To nie takie trudne!

Opublikowano 04/28/2023

Zastanawiasz się, jak środek czystości możesz zrobić samodzielnie w domu? Spróbuj wykonać mydło DIY, czyli wyprodukowane samodzielnie w domowych warunkach! Dzięki różnym barwnikom i kompozycjom zapachowym stworzysz produkt wyjątkowy, w swoim guście. Sprawdź, jak zrobić mydło w domu, zarówno od podstaw, jak i z gotowej bazy.

Jak powstaje mydło?

Mydło to połączenie dwóch podstawowych składników – tłuszczu, który może być pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego (olej) oraz zasady, czyli sody kaustycznej.

Obecnie najczęściej wykorzystywaną zasadą jest wodorotlenek sodu. Można również stosować wodorotlenek potasu. Na jego bazie tworzy się produkt bardziej rozpuszczalny w wodzie niż wyrób na bazie sodu, dlatego nazywa się go „miękkim mydłem”, które samo lub w połączeniu z mydłem sodowym, jest powszechnie wykorzystywane wproduktach do golenia.

Tłuszcz zwierzęcy w przeszłości pozyskiwany był bezpośrednio z rzeźni. Współcześni mydlarze używają jednak takiego, który został przetworzony w kwasy tłuszczowe. Eliminuje to wiele zanieczyszczeń i jako produkt uboczny wytwarza wodę zamiast gliceryny. Do produkcji myjącej kostki, używa się również wielu tłuszczów roślinnych, w tym oliwy z oliwek, oleju z ziaren palmowych i oleju kokosowego.

Aby powstało mydło DIY, potrzebne są również dodatki. Służą one poprawie koloru, tekstury i aromatu. Do mieszaniny dodaje się substancje zapachowe, głównie naturalne olejki eteryczne.

W domowej recepturze warto zawrzeć również materiały ścierne, które poprawiają teksturę mydła, na przykład talk, krzemionkę i pumeks marmurowy (popiół wulkaniczny). Można dodać również barwniki, gdyż bez nich mydło ma matowy szary lub brązowy kolor.

jak zrobic mydlo w domu

Czego potrzebujesz do zrobienia mydełka DIY?

Do przygotowania mydła od podstaw przygotuj:

Jeśli zdecydujesz się na wykonanie mydła z gotowej bazy mydlanej, wystarczą naczynia i akcesoria do mieszania, dekoracje i foremki. 

Pamiętaj o ochronie osobistej – rękawice i okulary ochronne oraz fartuch są niezbędne. 

Mydło DIY – przepisy

Istnieje kilka metod, by wytworzyć mydło DIY. Zacznijmy od najtrudniejszego etapu, jakim jest przygotowanie ługu. Załóż rękawice i gogle ochronne, ponieważ podczas rozpuszczania sody kaustycznej w wodzie zachodzi dość gwałtowna reakcja chemiczna. Otwórz okno, aby uniknąć gromadzenia się oparów ługu w pomieszczeniu.

W procesie ługowania (zmiany masy z fazy stałej do ciekłej), miesza się sodę kaustyczną z wodą destylowaną w szklanym naczyniu. Zawsze należy dodawać sodę do wody, a nie odwrotnie. W zależności od konkretnego przepisu potrzeba do tego zwykle od dwóch do trzech razy więcej wody niż ługu. Po jego dodaniu do wody roztwór się nagrzewa. Jest on silnie żrący i może spowodować poważne oparzenia, jeśli wejdzie w kontakt ze skórą. Twórcy mydła używają odpowiedniego sprzętu ochronnego, w tym rękawic i okularów, podczas obchodzenia się z ługiem lub niekompletnym mydłem.

W drugim naczyniu należy rozgrzać (lub nie) wybrany olej. Po zmieszaniu w odpowiednich proporcjach trzy składniki (woda destylowana, soda kaustyczna i tłuszcz) łączą się i chemicznie zmieniają w mydło. Wody powinno być dwa razy więcej niż sody kaustycznej. Natomiast tłuszczu dodaje się tyle samo co wody destylowanej. Gramatury będą różne w zależności od tego, jaki tłuszcz wybrałeś. Proces ten nazywa się „zmydlaniem”. Uzyskanie dodatkowych korzyści, takich jak kolor lub zapach mydła, nie jest częścią chemicznego procesu zmydlania.

Jak zrobić mydło DIY na zimno?

Termin „proces na zimno” odnosi wytwarzania mydła bez stosowania się ciepła. Roztwór ługu jest zwykle schładzany do temperatury pokojowej przed dodaniem go do olejów. Jeśli używasz tłuszczu stałego, należy go podgrzać.

Gdy oba elementy osiągną pożądaną temperaturę, łączy się je. Mieszanie powoduje gęstnienie i podgrzanie roztworu. W zależności od temperatury początkowej i receptury może być dość gorąco. Jest to reakcja chemiczna olejów i ługów zamieniających się w mydło. Kiedy konsystencja będzie gładka i gęsta można dodać barwniki, substancje zapachowe, glinki i dodatki estetyczne.

Płyn wlewamy do foremek i zostawiamy do schłodzenia. Kiedy się scali, produkt można wyjąć z form. Nadaje się już do użytku, ale będzie bardzo miękki. Dlatego warto odłożyć go w suche miejsce na kilka tygodni, by odparował. Wówczas stanie się znacznie wydajniejszy.

jak zrobic mydlo w kostce

Jak zrobić mydło w kostce metodą na gorąco?

Ług i tłuszcz miesza się ze sobą tak jak w poprzednim przepisie, ale aby przyspieszyć proces zmydlania, podgrzewa się mieszaninę. Po zakończeniu mydło DIY jest nadal płynne, można je wlewać do form w taki sam sposób, jak produkt przygotowany na zimno, a następnie ciąć po schłodzeniu i stwardnieniu.

Jak zrobić mydło z bazy mydlanej?

Ta metoda pomija całkowicie przygotowanie ługu i proces zmydlania. Dlatego jest najlepsza dla początkujących. Tak produkuje się mydło glicerynowe, a proces jest na tyle bezpieczny, że mogą w nim brać udział starsze dzieci.

Bazę podgrzewa się do stanu ciekłego. Wtedy do mydła można dodawać barwniki, zapachy i inne składniki. Następnie produkt wlewa się do form i pozostawia do ostygnięcia i zestalenia. Potem wystarczy wyjąć mydełka z form i pozostawić do stwardnienia.

Baza mydlana jest tak naprawdę gotowym mydłem. Twoim zadaniem jest tylko nadanie koloru, zapachu i kształtu kostce.

mydlo diy przepisy

Jak zrobić mydło w płynie?

Mydło w płynie wyparło niemal całkowicie tradycyjną formę produktu do mycia rąk. Jeśli chcesz je uzyskać, możesz to zrobić, korzystając z naszego przepisu.

Jak zrobić mydło w płynie z kostki? Wlej trzy szklanki wody do rondla i postaw go na kuchence nastawionej na średnią lub wysoką temperaturę. Następnie dodaj całe posiekane mydło. Pozwól, aby całkowicie się rozpuściło (uważaj, żeby się nie przelało). Zdejmij garnek z ognia i wlej glicerynę do roztworu, naturalny środek konserwujący i opcjonalnie zapach. Niech ostygnie przez noc. Rano dobrze wymieszaj, aby uzyskać piękną kremową konsystencję. Wlej do dozownika!

Wady i zalety domowego mydła

Zastanawiasz się, czy warto poświęcić czas na zrobienie mydełka DIY? Przygotowaliśmy listę wad i zalet tego rozwiązania.

Mydło DIY powstaje tradycyjnie – bez zbędnej chemii

Kostki myjące, które znajdziesz na sklepowych półkach, mają bardzo różny skład. Kiedy zrobisz mydło samodzielnie, masz pewność, że nie zawiera ono syntetycznych substancji zapachowych i chemicznych wypełniaczy. Wybierając mydła z naturalnych składników, chronisz środowisko naturalne. Zarówno mydła wytwarzane w domu, jak i gotowe kostki ekologiczne są biodegradowalne i nie zanieczyszczają wody.

Mydełka glicerynowe lepiej nawilżają skórę

Gliceryna to naturalna substancja, która nawilża i koi skórę. Wiele komercyjnych firm mydlanych usuwa ją ze swoich produktów, aby wydłużyć ich datę ważności.

mydlo diy

Mydło DIY jest wegańskie

W przepisach na domowe mydełka nie znajdziesz tłuszczów zwierzęcych. Zamiast nich wykorzystasz naturalne oleje roślinne np. oliwę z oliwek.

Naturalne mydło DIY nie zanieczyszcza wody

Naturalne elementy większości ręcznie robionych mydeł ulegają biodegradacji. Tymczasem syntetyczne składniki komercyjnych kostek myjących, takie jak fosfor, przedostają się do rzek i jezior, szkodząc rybom i innym żywym istotom.

Czy mydło DIY ma jakieś wady?

Fakt, że trzeba poświęcić czas na przygotowanie własnego mydła, będzie zniechęcający dla wielu osób. Za chwilę przekonasz się jednak, że domowa produkcja mydła nie jest skomplikowana.

Mydło DIY może okazać się droższe od drogeryjnego. Szczególnie pierwsza partia domowych kostek, bo zanim zaczniesz proces, musisz wyposażyć się w kilka akcesoriów i składniki.

Jak powstało pierwsze mydło DIY? Garść ciekawostek

Przez wieki mydło było używane do oczyszczania, leczenia ran, farbowania włosów oraz jako maść. Jego dokładne pochodzenie nie jest znane, chociaż źródła rzymskie twierdzą, że historia produktu sięga co najmniej 600 r. p.n.e., gdy Fenicjanie przyrządzali go z koziego łoju i popiołu drzewnego. Wytwarzali je także Celtowie. Było ono stosowane w całym imperium rzymskim, głównie jako lekarstwo.

Wzmianka o mydle jako środku czyszczącym pojawia się dopiero w II wieku naszej ery. W VIII w. mydło było powszechne na terenach dzisiejszej Francji, Włoch i Hiszpanii, ale w pozostałej części Europy używano go rzadko aż do XVII w. Pod koniec XIX w. produkt ten zaczęto wytwarzać przemysłowo i na masową skalę, chociaż ludzie na obszarach wiejskich, tacy jak pionierzy w zachodnich Stanach Zjednoczonych, nadal robili mydło w domu.

Ty również możesz wykonać mydełka DIY od podstaw, na gorąco lub na zimno albo z gotowej bazy mydlanej. Wybór metody zależy od twoich preferencji i tego, na jaki efekt liczysz. Dokładną instrukcję jak zrobić mydło z bazy mydlanej lub od podstaw znajdziesz poniżej.

jak zrobic mydlo w plynie

Wiesz już jak zrobić mydło DIY!

Pokazaliśmy ci jak zrobić mydło w płynie i kostce. Pamiętaj, aby podczas przygotowania go zadbać o bezpieczeństwo swoje i domowników. Dzieci i zwierzęta domowe nie powinny Ci towarzyszyć, kiedy od podstaw przygotowujesz mydło. Przepis, który podaliśmy, należy dostosować do tego, ile produktu końcowego chcesz uzyskać. Większość produktów i akcesoriów potrzebnych, by zrobić mydło DIY, znajdziesz w Auchan.