Aplikacja

Joga twarzy – ćwiczenia i efekty

Opublikowano 06.03.2024 - 6 minut czytania

Joga twarzy zdobywa coraz szersze grono entuzjastów, poszukujących naturalnych metod pielęgnacji i odmładzania skóry. Sprawdź, na czym polegają te charakterystyczne ćwiczenia i jak systematyczne praktyki mogą przyczynić się do zredukowania oznak starzenia, poprawy elastyczności skóry oraz modelowania konturu twarzy.

Co to jest joga twarzy?

Współczesne technologie oferują wiele różnych sposobów na poprawę zdrowia skóry i jej wyglądu. Podobne rezultaty można uzyskać poprzez zastosowanie zestawu praktyk, które składają się na jogę twarzy. Efekty, które dzięki nim uzyskasz, to między innymi odmłodzenie skóry, a także ogólne zrelaksowanie i poprawa samopoczucia.

Joga twarzy jest jedną z metod ćwiczeń, która polega na podejściu do organizmu w sposób holistyczny – gimnastyka twarzy powinna być połączona z właściwym oddechem oraz odpowiednią postawą ciała. Warto również skupić się na dbaniu o zdrową dietę, a także poznawać zasady związane ze świadomą mimiką twarzy. Sama filozofia jogi najprawdopodobniej wywodzi się z Japonii.

Podstawowe zasady jogi twarzy

Joga twarzy polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń, które pobudzają mięśnie do pracy, ale też rozluźniają je. Jednocześnie niezwykle ważny jest prawidłowy oddech, relaksacja oraz zachowanie właściwych technik masażu.

Aby uzyskać pożądane efekty, ćwiczenia na mięśnie twarzy warto rozpocząć jak najwcześniej, kiedy jeszcze zmiany skórne związane z wiekiem nie są aż tak widoczne. Kluczowa jest również regularność i prawidłowe przeprowadzanie gimnastyki twarzy.

Prawidłowe oddychanie i relaksacja

Podczas wykonywania ćwiczeń mięśni twarzy bardzo istotny jest głęboki oddech oparty na pracy przepony. Mięsień ten obniża się podczas wdechu, powiększając przestrzeń dla płuc. Podczas wydychania przepona ułatwia natomiast usuwanie powietrza. Aby sprawdzić, czy oddychasz prawidłowo, połóż jedną dłoń na klatce piersiowej, a drugą pod mostkiem. Jeśli podczas wdechu ręka pod mostkiem się unosi, a druga pozostaje w miejscu, oddech jest prawidłowy.

Warto też podczas ćwiczeń jogi twarzy wdychać powietrze nosem, a wypuszczać ustami, co ułatwia wydalanie dwutlenku węgla z organizmu i tym samym zwiększa dopływ tlenu do poszczególnych tkanek oraz sprzyja relaksacji.

Przeczytaj także: Zaburzona bariera hydrolipidowa – jak ją odbudować?

Techniki masażu twarzy

Ćwiczenia mięśni twarzy opierają się na napinaniu i rozluźnianiu różnych obszarów, a także uciskaniu i masowaniu w określonych kierunkach. Ponadto często niezbędnym elementem jest właściwe ułożenie i praca rąk. Wśród technik jogi twarzy na okolice ust i policzków często też wykorzystywany jest napór powietrza od wewnątrz i wykorzystanie naturalnej mimiki twarzy.

Poza techniką i oddechem należy zwrócić uwagę na właściwą postawę, jakiej wymaga joga twarzy. Efekty ćwiczeń uda się wówczas dostrzec znacznie szybciej. Przed rozpoczęciem gimnastyki należy się wyprostować i ściągnąć łopatki, a następnie lekko unieść brodę i nieco wyprężyć klatkę piersiową.

Przykładowe ćwiczenia jogi twarzy

W ramach jogi twarzy można wykonywać ponad sto różnych ćwiczeń, które mają na celu wymodelowanie różnych obszarów i osiągnięcie określonych efektów. Wśród najpopularniejszych znajdują się ćwiczenia na zmarszczki na czole i w okolicach oczu oraz ujędrniające i modelujące owal twarzy.

Ćwiczenia na czoło i lwie zmarszczki

Podnieś brwi, ułóż palce nad nimi i pozostań w tej pozycji przez kilka sekund. Ćwiczenie powtórz kilka razy. Warto wykonywać też masaż czoła okrężnymi ruchami dłoni, zaczynając od środka i przesuwając się stopniowo ku skroniom.

Inną praktyką jest przytrzymanie palcami brwi i jednoczesne unoszenie czoła. W takiej pozycji należy wytrzymać kilka sekund, a następnie kilkukrotnie powtórzyć ćwiczenie.

Przeczytaj także: Cera sucha – charakterystyka i pielęgnacja. Poradnik Auchan

Ćwiczenia na okolice oczu i „kurze łapki”

Gimnastyka mięśni twarzy może opierać się również na ćwiczeniach poprawiających napięcie oraz redukujących zmęczenie w okolicy oczu. Jednym z nich jest połączenie ze sobą dłoni i oparcie kciuków w miejscu nasady brwi. Miejsce to uciskaj przez 5 sekund. Następnie przesuń kciuki na środek brwi i powtórz ucisk. Podobnie zrób z miejscami na końcu łuków brwiowych.

Ćwiczenie na „kurze łapki” polega na podtrzymaniu palcami wskazującymi zewnętrznych kącików oka. Jednocześnie należy spoglądać w górę, bok, dół i drugi bok, starając się „narysować” wzrokiem kształt kwadratu. Kolejny krok to spojrzenie przed siebie i intensywne mruganie oczami.

Ćwiczenia na ujędrnienie owalu twarzy

Aby uelastycznić i ujędrnić skórę oraz poprawić owal twarzy, możesz wykonywać ćwiczenie polegające na naprzemiennym unoszeniu i ściąganiu brwi do środka. Pomocny też będzie masaż policzków, który przeprowadzisz za pomocą okrężnych ruchów dłoni wzdłuż kości policzkowych. Możesz zrobić to ćwiczenie z użyciem kremu nawilżającego lub ulubionego olejku czy wyciągu roślinnego.

Ujędrniająca joga twarzy to także wykonywanie zwrotów głowy tak, aby były ułożone w jednej linii z ramieniem oraz wysuwanie podbródka w przód i do klatki piersiowej.

Przeczytaj także: Okluzja – co to? Domowe sposoby na promienną cerę

Porady dla początkujących i jak włączyć jogę twarzy do codziennej rutyny

W praktykowaniu jogi twarzy warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ na efekty trzeba poczekać dość długo i mogą pojawić się one tylko pod warunkiem, że ćwiczenia będą wykonywane regularnie i z użyciem prawidłowych technik.

Jak znaleźć czas na jogę twarzy w codziennym harmonogramie?

Ćwiczenia w ramach jogi twarzy to idealna propozycja dla osób, które nie dysponują dużą ilością czasu, ale chcą konsekwentnie dbać o swoje ciało. Większość osób, która na gimnastykę twarzy przeznacza nawet 10 minut dziennie, zauważa efekty już po około 3 tygodniach.

Joga twarzy nie wymaga dodatkowych akcesoriów czy stroju sportowego. Można ją praktykować o każdej porze, w pracy czy podczas oglądania telewizji. Z pewnością jesteś w stanie znaleźć na te czynności czas w ciągu dnia.

Dostosowanie ćwiczeń do swoich potrzeb

Osoby początkujące powinny pamiętać o odpowiedniej postawie, oddychaniu oraz rozluźnieniu podczas wykonywania ćwiczeń. Istotne jest także prawidłowe wykonywanie gimnastyki, która nie powinna być zbyt intensywna, aby nie sprawiała bólu. W przypadku braku widocznych efektów po upływie 3–4 tygodni nie należy się zniechęcać. Każda skóra jest inna i inaczej reaguje na stosowane działania.

Jednocześnie joga twarzy powinna być wspierana odpowiednią pielęgnacją cery. Zadbaj o dokładne oczyszczanie, sięgając po żel do mycia czy mleczko i peeling. Istotne są również toniki normalizujące cerę, a także odpowiednie produkty nawilżające. W walce ze zmarszczkami warto też zastosować kremy pod oczy oraz serum do twarzy. Tego typu produkty znajdziesz w ofercie Auchan.

Przeczytaj także: Cera mieszana – charakterystyka i pielęgnacja

Efekty regularnego praktykowania jogi twarzy

Z powodzeniem można wymienić szereg korzyści, jakie daje regularna joga twarzy. Ćwiczenia tego typu w naturalny sposób spowalniają zmiany zachodzące z wiekiem, poprawiają napięcie mięśni, a także mogą w pewnym stopniu wpłynąć na poprawę owalu twarzy.

Spośród najważniejszych efektów jogi twarzy można wymienić:

  • redukcję zmarszczek i poprawę owalu twarzy;
  • poprawę elastyczności i jędrności cery oraz lifting policzków;
  • poprawę krążenia krwi i dotlenienie cery;
  • podniesienie opadających powiek;
  • zmniejszenie worków pod oczami i optyczne „otwarcie” oczu;
  • usunięcie opuchlizny twarzy i skutków stresu.

Joga twarzy – odkryj swoje naturalne piękno z Auchan

Codzienna joga twarzy to nie tylko sposób na spowolnienie postępujących oznak starzenia się cery, ale również poprawa samopoczucia i doskonały sposób na zrelaksowanie po ciężkim dniu. Ćwiczenia na twarz warto włączyć do czasu przeznaczonego na odpoczynek.

Aby jeszcze pełniej relaksować się podczas tej gimnastyki, skorzystaj z oferty Auchan i wyposaż się w świece zapachowe, a przed lub po ćwiczeniach pozwól sobie na aromatyczną kąpiel, która zregeneruje Twoje siły i ukoi przed snem.