Kiedy stosować okłady z herbaty na oczy?
Czy wiesz, że zaparzone liście herbaty, bogate w antyoksydanty, mogą nie tylko ukoić twoje podrażnione oczy, ale i zmniejszyć opuchliznę? Stosując domowe okłady z herbaty na oczy, możesz szybko pozbyć się objawów zmęczenia ze skóry i poczuć ulgę po intensywnej pracy przed komputerem. Jaki napar najlepiej się sprawdzi i kiedy warto zastosować taką pielęgnację? Podpowiadamy!
Dlaczego warto stosować okłady z herbaty na oczy?
Jakie właściwości ma herbata? Po filiżankę ulubionego napoju warto sięgać podczas przeziębienia, na ból brzucha czy na uspokojenie. Ciepły napar poprawia metabolizm oraz znany jest ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Jednak herbatę można stosować również zewnętrznie. Ekstrakt z zielonej lub czarnej herbaty często jest składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry i delikatnych okolic oczu. Dlatego codzienną pielęgnację możesz wspomóc stosowaniem okładów z herbacianych torebek. Dlaczego warto je stosować?
Herbata ma właściwości ściągające, dzięki czemu pomaga pozbyć się obrzęków i wyrównać koloryt skóry, przywracając twarzy naturalny i wypoczęty wygląd. Jest to zasługa obecnych w jej składzie taniny i kofeiny – substancji zawartych w dużych ilościach w czarnej i zielonej herbacie. Kofeina poprawia krążenie krwi i stymuluje odżywienie tkanki skórnej, dzięki czemu szybko redukuje opuchliznę i cienie pod oczami. Tanina napina skórę oraz ma działanie antybakteryjne. Z tego powodu okłady z herbaty warto stosować także jako wsparcie leczenia zapalenia spojówek lub infekcji oczu.
Okłady na oczy z herbaty warto stosować także profilaktycznie. Napary cechują się wysoką zawartością antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia i wspomagają naturalną regenerację skóry. Ma to szczególnie znaczenie w przypadku skóry w okolicach oczu. Jest ona znacznie cieńsza i wrażliwa, a przez to narażona na szybką utratę jędrności czy powstanie pierwszych zmarszczek.
Przeczytaj także: Cera dojrzała – czym się charakteryzuje i jak o nią dbać?
Kiedy najlepiej stosować okłady na oczy z herbaty?
Zastanawiasz się, kiedy warto sięgnąć po herbatę na oczy? Chłodny kompres to idealne rozwiązanie, jeśli szukasz domowych sposobów na opuchnięte oczy po źle przespanej nocy, podróży lub chwili wzruszenia. Napar niweluje opuchliznę i pozwala pozbyć się łagodnego obrzęku pod oczami. Po okłady z herbaty na oczy warto także sięgnąć, gdy chcesz zredukować cienie pod oczami. Za ich powstanie odpowiadają rozszerzone naczynia krwionośne. Kompres z zimnej herbaty powoduje ich zwężenie oraz poprawę krążenia. W efekcie skóra odzyskuje naturalny koloryt i promienny wygląd.
Herbata na oczy pozwala także zniwelować objawy alergii lub tzw. różowego oka. Do tego typu zmian dochodzi, gdy błony śluzowe ulegają zapaleniu i obrzękowi. Zimny okład pomaga złagodzić suchość i stan zapalny.
Okłady na oczy z herbaty możesz wykonywać także na ciepło. Taki kompres idealnie sprawdzi się w przypadku zmęczonych oczu, które potrzebują ukojenia. Ciepły okład łagodzi także suche oczy, zmęczone po nieprzespanej nocy lub długiej pracy przy komputerze. Dzięki nałożeniu okładów gruczoły łzowe uwalniają naturalny olej, który nawilża gałkę oczną.
Po okłady możesz także sięgnąć w przypadku poważniejszych dolegliwości, jako wsparcie dla leczenia. Przykładem jest zapalenie spojówek, czyli stan zapalny błon śluzowych oka lub jęczmień. W pierwszym przypadku okład z herbaty działa łagodząco i redukuje obrzęk. W drugim pomaga uwolnić ropę z bolesnej grudki w okolicach powiek i wyleczyć zmiany spowodowane przez gradówkę.
Przeczytaj także: Co na rozszerzone pory? Pomysły na pielęgnację oraz domowe maseczki!
Jaka herbata na oczy jest najlepsza?
Z jakiej herbaty najlepiej przygotować okład? Wiele zależy od Twoich dolegliwości. Herbata czarna i zielona zawierają najwięcej taniny i kofeiny, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w przypadku redukcji obrzęku wokół oczu oraz niwelowania zacienienia. Oba typy zawierają również polifenole, które działają jako przeciwutleniacze i chronią przed uszkodzeniami skóry wywołanymi przez wolne rodniki.
Zielona herbata cechuje się wysoką zawartością flawonoidów, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwzapalne. Wykonany z niej okład pomaga łagodzić otarcia, drobne rany lub oparzenia wywołane ekspozycją na słońce. Czarna herbata poprawia krążenie i wpływa na zwężenie naczyń krwionośnych. W efekcie skóra staje się bardziej elastyczna, a cienie pod oczami mniejsze.
Jeśli chcesz złagodzić infekcję oczu lub odblokować kanaliki łzowe, możesz także sięgnąć po herbatę ziołową, np. z mięty czy nagietka. Okłady z herbaty miętowej mogą przynieść ulgę przy zmęczeniu spowodowanym długotrwałym patrzeniem w ekran. W przypadku drobnych otarć lub opuchlizny sprawdzi się także herbata z nagietka. Napar pozwala zmniejszyć obrzęk oraz wspomaga naturalne procesy regeneracyjne.
Przeczytaj także: Uroda w Auchan – postaw na skinimalizm i podkreśl swoje naturalne piękno
Czarna herbata na oczy – jak ją przygotować i stosować?
Przygotowanie okładów na oczy z herbaty nie jest trudne – do ich wykonania możesz użyć herbaty sypanej lub w saszetkach, które znajdziesz w asortymencie Auchan. Aby przygotować okład, włóż dwie torebki czarnej herbaty lub wsyp łyżeczkę suszu do szklanki gorącej wody. Pozostaw je na około 3-5 min. – im mocniejszy napar, tym więcej taniny zostanie uwolnione. Następnie wyciągnij z niego saszetki lub namocz waciki i pozostaw do ostygnięcia. Najlepiej poczekaj, aż staną się one zupełnie zimne, tak aby zyskać największą skuteczność w zwalczaniu obrzęku i zmniejszaniu rozszerzenia naczyń krwionośnych. Warto umieścić je na kilka minut w lodówce.
Przed nałożeniem okładu z herbaty na oczy, odciśnij torebki lub waciki z nadmiaru naparu, a następnie przyłóż na oczyszczoną skórę. Kompres pozostaw na powiekach przez przynajmniej 15 minut, aż poczujesz ukojenie. Dla najlepszych efektów w profilaktyce przeciwstarzeniowej skóry zaleca się, aby taką pielęgnację powtarzać nawet co kilka dni.
Przeczytaj także: Cera sucha – charakterystyka i pielęgnacja. Poradnik Auchan
Domowe sposoby na opuchnięte oczy – co jeszcze może pomóc?
Obrzękowi powiek możesz przeciwdziałać także w inny sposób. Wśród popularnych „babcinych” metod znajdują się m.in. okłady z ogórków lub zimnych łyżeczek. Plasterki zielonego warzywa możesz zastosować, gdy chcesz pozbyć się niewielkiej opuchlizny lub czujesz, że Twoja skóra potrzebuje nawilżenia.
Ogórek ze względu na dużą zawartość wody i minerałów, a także witamin C i K nie tylko chłodzi, ale także pielęgnuje cerę. Alternatywą mogą być zimne łyżeczki lub kostki lodu. Taki okład najlepiej połączyć z delikatnym masażem w kierunku od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oczu. Niska temperatura pomoże obkurczyć naczynia krwionośne, dzięki czemu obrzęk będzie mniej widoczny. Aby zapobiec powstawaniu opuchlizny, zadbaj także o właściwą ilość snu i zdrową dietę. Przepisy na zdrowe i bilansowe posiłki, które posłużą Twojej urodzie, znajdziesz na blogu Auchan. Sprawdź również ofertę naszego sklepu internetowego i wybierz swój ulubiony napar!