Okluzja – co to? Domowe sposoby na promienną cerę
To element w pielęgnacji, który powinien zainteresować szczególnie osoby z suchą, mieszaną, podrażnioną i wrażliwą skórą. Wielu problemom związanym z taką cerą zaradzi właśnie okluzja. Co to jest i jakie są jej właściwości?
Okluzja – co to takiego?
Co to jest okluzja w kosmetyce? Ten termin oznacza utworzenie na skórze ochronnego filmu dzięki zastosowaniu odpowiedniego kosmetyku. Tworzy się ją po to, by cera nie traciła wody z naskórka (a właściwie by traciła jej jak najmniej). Ten element pielęgnacji wspiera również wchłanianie substancji odżywczych z kosmetyków w głąb skóry.
Okluzja twarzy – jak może poprawić Twoją cerę?
Wiedza, czym jest okluzja, co to oznacza dla cery, a także jakie kosmetyki wybierać, przyda się właściwie wszystkim. Pozwoli to zabezpieczyć warstwy skóry przed utratą wody i zapobiec jej przesuszeniu.
W skład produktów okluzyjnych wchodzą substancje hydrofilowe, których cząsteczki są zbyt duże, by przenikać do głębszych warstw cery. Po wyparowaniu wody, substancje te wygładzają i nawilżają powierzchnię skóry twarzy, tworząc jednocześnie film ochronny. Należą do nich m.in. kwas hialuronowy i bogaty w polisacharydy żel z aloesu, miód czy też ekstrakt z alg.
W kosmetykach okluzyjnych znajdują się też hydrofobowe substancje – lipidy, w tym wosk pszczeli i oleje roślinne, a także silikony, alkohol cetylowy (obecny w składzie wielu kosmetyków, pod nazwą systematyczną Cetyl Alcohol) oraz parafina czy wazelina.
Przesuszona skóra ma naruszoną barierę hydrolipidową (oznacza to brak równowagi między nawilżeniem a optymalnym natłuszczeniem). Jest ona szczególnie wrażliwa na czynniki zewnętrzne, warunki atmosferyczne, a nawet na kosmetyki i różne zabiegi (szczególnie peelingi kwasowe). Pod ich wpływem pojawia się zaczerwienienie, swędzenie czy łuszczenie naskórka.
Wiele osób ma problem z utrzymaniem odpowiedniej bariery hydrolipidowej, szczególnie późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Wtedy nawet zwykle zdrowa cera narażona jest na przesuszanie się. Dlatego tak ważne jest, aby właściwie zadbać o swoją skórę twarzy i zacząć stosować krem okluzyjny już teraz.
Ciągła i nieciągła okluzja w kosmetyce
W kosmetologii istnieje ciągła i nieciągła okluzja. Co to znaczy dla skóry i czy któraś z nich jest lepsza? Obie mają swoje zalety.
Wariant ciągły wykonujesz, jeśli nakładasz całonocną maseczkę, serum olejowe lub inny kosmetyk na bazie lipidów nakładany na dłuższy czas (więcej niż kilkanaście minut). Ten wariant daje dobre efekty szczególnie przy cerze suchej. Pamiętaj o tym, aby zachować umiar. Jeśli będziesz nakładać kosmetyk zbyt często, organizm może uznać, że dostarczane z produktu składniki są dla niego wystarczające. Tak pielęgnowana skóra paradoksalnie może zacząć się rozpulchniać i pęcznieć, a w konsekwencji przesuszać i odwadniać.
Oprócz ciągłej istnieje jeszcze nieciągła okluzja. Co to znaczy? Występuje ona u człowieka naturalnie. Jest to stała, półprzepuszczalna powłoka wytwarzana przez płaszcz hydrolipidowy, ale można też stworzyć ją za pomocą odpowiednich kosmetyków. Taka bariera pozwala na odprowadzanie wody z naskórka, ale jednocześnie zabezpiecza go przed wyparowywaniem substancji nawilżających z produktów pielęgnacyjnych.
Przeczytaj także: Zaburzona bariera hydrolipidowa – jak ją odbudować?
Znaczenie warstw skóry
W jaki sposób poszczególne części cery są zaangażowane w proces okluzji? Kluczowa jest tu odpowiedź na pytanie, ile warstw ma skóra:
- warstwa środkowa – skóra właściwa,
- warstwa położona najgłębiej – tkanka podskórna,
- warstwa wierzchnia – naskórek.
Okluzja w kosmetyce służy „zamknięciu” składników odżywczych w warstwie rogowej naskórka – tej widocznej gołym okiem. Kosmetyki nie działają na skórę właściwą. Niezwykle ważna jest tu kolejność nakładania produktów i zachowanie podstawowych zasad pielęgnacji twarzy.
Przeczytaj także: Poznaj kolejność pielęgnacji twarzy
Krem okluzyjny – co to jest?
W Auchan znajdziesz wiele kremów okluzyjnych. Są to kosmetyki, których zadaniem jest ochrona warstwy hydrolipidowej, niekiedy też nawilżenie, a przy tym regeneracja i ukojenie podrażnionej skóry.
Co daje cerze nieciągła okluzja? Twarz, która jest ściągnięta i podrażniona, odzyskuje uczucie komfortu. Tego typu kremy do twarzy i do ciała oraz balsamy czasem potocznie nazywa się „opatrunkami”.
Jak stosować krem okluzyjny?
Możesz go stosować zarówno na dzień (jako ostatni etap przed nałożeniem makijażu lub wyjściem z domu), jak i na noc – po demakijażu i oczyszczaniu.
Ze względu na (zazwyczaj) tłustszą, gęstszą lub bardziej oleistą konsystencję kremów okluzyjnych, najlepiej będzie stosować je przed snem, czyli czasem regeneracji skóry. Warto też pamiętać, że jeśli krem „nie polubi się” z Twoimi kosmetykami do makijażu, całość może się rolować lub wyglądać po prostu mniej estetycznie.
Składniki okluzyjne pochodzenia roślinnego (np. wosk pszczeli) mają najczęściej treściwą, bogatą konsystencję. Syntetyczne substancje często są mniej lepkie i lżejsze, ale pełnią swoje zadanie równie dobrze. Tłusty krem zdecydowanie lepiej nadaje się na noc, a lżejszy będzie lepszy na dzień (w tym również pod makijaż).
Rodzaje produktów okluzyjnych
Co powinien zawierać dobry krem okluzyjny? Przykłady substancji dzielą się między konkretne typy. Najbardziej efektywnymi, oprócz wspomnianego kwasu hialuronowego i aloesu, są:
- kolagen (Hydrolyzed Collagen),
- elastyna (Hydrolyzed Elastin),
- hydrolizaty, np. proteiny jedwabiu (Hydrolysed Silk Protein), soi (Hydrolysed Soy Protein), pszenicy (Hydrolysed Wheat Protein),
- chitozan (Chitosan).
Skuteczne okluzyjne substancje hydrofobowe, na które dobrze reaguje skóra sucha, to m.in.:
- woski naturalne i syntetyczne (Carnauba Wax, Cera Alba, Lanolin, Cetyl Palmitate, Polyethylene),
- alkohole tłuszczowe (Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol),
- kwasy tłuszczowe (Linoleic Acid, Palmitic Acid),
- parafina (Paraffinum Liquidum),
- silikony (Cyclomethicone, Dimethicon, Trimethicone).
Nie są one jednak zalecane osobom ze skórą tłustą. Za to dobrze sprawdzą się w przypadku osób z cerą normalną.
Zajrzyj do Auchan po dobrej jakości krem okluzyjny. Przykłady poniżej to zaledwie garstka produktów, jakie masz do wyboru:
To krem marki własnej Auchan na bazie płynnej parafiny i alkoholu cetylowego, czyli hydrofobowych składników okluzyjnych. Zawiera również olej z nasion bawełny, który odżywia i regeneruje skórę.
W składzie zawiera połączenie hydrofilowych i hydrofobowych składników okluzyjnych, m.in. parafinę, olej palmowy oraz ekstrakt z alg.
Możesz go stosować jako krem lub maseczkę regenerującą na noc. Aż 99% składników jest pochodzenia naturalnego. Działa okluzyjnie dzięki zawartości ekstraktu z alg, kwasu hialuronowego, masła shea i oleju makadamia.
Przeczytaj także: Sucha skóra na nogach – jak sobie z nią radzić?
Domowe metody na promienną cerę
Wiesz już, co to jest okluzja w kosmetyce, ile warstw ma skóra, znasz też poszczególne substancje hydrofilowe i hydrofobowe, które pozwalają uzyskać i utrzymać cerę twarzy w dobrej kondycji. W warunkach domowych możesz jednak zrobić coś jeszcze, by zadbać o swój płaszcz hydrolipidowy.
Wiele osób z suchą skórą stosuje tzw. slugging. Polega on na nałożeniu na noc cienkiej warstwy wazeliny – zawsze po demakijażu, oczyszczeniu i nawilżeniu twarzy, jako domknięcie pielęgnacji. Rano trzeba ją obowiązkowo zmyć. Cera po takim zabiegu jest wyjątkowo delikatna, dobrze nawilżona i gładka.
Swój codzienny krem nawilżający możesz również wzbogacać porcją dopasowanego do typu skóry oleju. Najpierw rozprowadź na twarzy kosmetyk, a następnie 2-3 krople produktu. Możesz je też połączyć już na dłoni, nieco rozgrzać i nałożyć. Jeśli zdecydujesz się na sam olej, aplikuj go na twarz lekko zwilżoną tonikiem lub hydrolatem.
Przeczytaj także: Jak nawodnić organizm? Ciesz się zdrowiem i piękną skórą dzięki wodzie!
Codzienna rutyna pielęgnacyjna z produktami Auchan!
Jakie efekty daje okluzja? Twarz dzięki niej będzie mniej ściągnięta, a skóra lepiej nawilżona, odżywiona i elastyczna. Jest przydatna szczególnie przy cerze suchej i podrażnionej, wrażliwej na różne czynniki i skłonnej do zapaleń.
Okluzja nieciągła (krótkotrwała) działa korzystnie na każdy typ skóry, pomagając jej utrzymać równowagę hydrolipidową, a co za tym idzie, świetną kondycję na co dzień. Zaburzona równowaga prowadzi do przesuszeń, wyprysków, stanów zapalnych i łuszczenia się. Wystarczy dobrać odpowiednie produkty do swoich potrzeb. W Auchan znajdziesz szeroki asortyment gotowych kosmetyków okluzyjnych. Możesz wybrać je w sklepach stacjonarnych czy też zamówić je online z dostawą do domu!