Aplikacja
Peeling enzymatyczny – co to jest? Kobieta nałożyła biały krem na twarz

Peeling enzymatyczny – co to jest i jak działa?

Opublikowano 15.04.2023 - 8 minut czytania

Peeling enzymatyczny to delikatna forma złuszczania martwego naskórka, którą z chęcią wybierają osoby z wrażliwą i naczynkową cerą. Używany regularnie pozwala uzyskać zdrową oraz idealnie przygotowaną pod makijaż skórę. Peeling enzymatyczny – jak działa i jak często go wykonywać?

Peeling enzymatyczny – co to?

Jeśli potrzebujesz łagodnego kosmetyku, który pomoże Ci utrzymać skórę w dobrej kondycji niezależnie od pory roku, zdecyduj się na peeling enzymatyczny. Co to jest i jak wpływa na naskórek? Peeling enzymatyczny to rodzaj peelingu chemicznego, który działa na powierzchnię skóry. Podobnie jak każdy inny peeling, peeling enzymatyczny ma za zadanie usunięcie zrogowaciałych komórek naskórka. 

Wśród peelingów można wymienić mechaniczne i chemiczne, które w różny sposób pomagają uzyskać gładką i promienną cerę.

Peelingi mechaniczne są bardzo skuteczne u osób z tłustą i normalną cerą, jednak przy cerze wrażliwej zwykle lepiej sprawdza się peeling enzymatyczny. Jest on pozbawiony ścierających drobinek, które w przypadku skóry z wypryskami, uszkodzeniami lub podrażnieniami spowodowanymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi może powodować znaczny dyskomfort. Peelingi chemiczne wykorzystują kwasy, naturalne substancje i składniki rozpuszczające martwy naskórek, by kosmetyki aplikowane na twarz lub ręce działały jeszcze efektywniej.

Sprawdź również: Poznaj kolejność pielęgnacji twarzy

Jak działa peeling enzymatyczny?

Chcesz się dowiedzieć, jak działa peeling enzymatyczny? Peeling enzymatyczny, nazywany także eksfoliacją, to kontrolowany proces usuwania z powierzchni skóry zrogowaciałych komórek naskórka. Dzięki temu skóra traci nadmierną warstwę ochronną, poprawia się krążenie, a cera lepiej wchłania dobroczynne substancje z kosmetyków. Działanie tego typu peelingu polega na wykorzystaniu enzymów lub kwasów organicznych

Chcesz wdrożyć do swojej pielęgnacji peeling enzymatyczny? Jak działa tego typu produkt? Substancje zawarte w peelingach enzymatycznych mają działanie proteolityczne. Oznacza to, że mają one zdolność niszczenia białek, które znajdują się w zrogowaciałych komórkach naskórka. W praktyce, gdy stosujesz peeling enzymatyczny, enzymy lub kwasy rozpuszczają zbędne komórki skóry, bez uszkadzania jej powierzchni.

Wiedza, co to peeling enzymatyczny, jest ważna, by dobrze zaplanować zabiegi pielęgnacyjne. Enzymy, które są w nim wykorzystywane, mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Wśród najczęściej spotykanych enzymów naturalnych wymienia się substancje pozyskiwane z owoców papai i ananasa, czyli bromelainę i papainę. Można także używać składników złuszczających, które znajdują się kiwi lub owocach czarnej porzeczki. 

W innych peelingach enzymatycznych znajdziesz składniki złuszczające pochodzenia zwierzęcego, takie jak pepsyna i trypsyna, a także bakteryjnego. Najczęściej używanym enzymem syntetycznym jest keratolina, dzięki której Twoja twarz po zabiegu złuszczania jest gotowa na przyjęcie substancji odżywczych i nawilżających.

Co daje peeling enzymatyczny? Wady i zalety

Gdy już wiesz, co to peeling enzymatyczny, czas poznać jego dobre i złe strony. Co daje peeling enzymatyczny i czy posiada jakieś wady?

Przeczytaj też: Maska na trądzik: porady kosmetyczne Cosmia by Auchan

Zalety peelingu enzymatycznego

Największą zaletą peelingu enzymatycznego jest jego skuteczne, ale bardzo delikatne działanie. Brak drobinek ścierających sprawia, że ewentualne wypryski lub inne zmiany na skórze nie ulegają powiększeniu przez ich pocieranie. Delikatny peeling przyda się po zbyt intensywnym opalaniu, może być używany na skórę podrażnioną niskimi temperaturami, silnym wiatrem lub deszczem.

Peelingi enzymatyczne są polecane do wszystkich rodzajów cer – tłustych, suchych i mieszanych. Nie istnieją przeciwwskazania do ich stosowania przez kobiety w ciąży oraz mamy karmiące piersią. Składniki zawarte w peelingach nie wnikają głęboko w skórę i nie naruszają jej zdrowej warstwy – dzięki temu nie są tak inwazyjne jak peelingi chemiczne wykonywane w gabinetach kosmetycznych lub u dermatologa. Można używać ich regularnie w warunkach domowych.

Peeling enzymatyczny – wady

Już na pierwszy rzut oka widać, że peeling enzymatyczny praktycznie nie ma wad. To uniwersalny kosmetyk dla osób w różnym wieku, także tych, które borykają się z niedoskonałościami skóry. Jedyną wadą, jaką można wskazać w ich przypadku, to brak silnego efektu złuszczającego. Nie są to mocno działające peelingi chemiczne, po których następuje silne złuszczenie głębszych warstw naskórka. Nie pomogą przy poważnych przebarwieniach lub chęci natychmiastowego pobudzenia skóry do odnowy. 

Jest to jednak bezpieczny preparat do użytku domowego, często wzbogacony o dodatkowe składniki odżywcze, witaminy i substancje o działaniu nawilżającym. Peelingi enzymatyczne o zróżnicowanym składzie znajdziesz w bogatej ofercie sklepu Auchan – dzięki nim Twoja twarz stanie się bardziej promienna, a skóra może ulec poprawie bez drastycznych zabiegów kosmetycznych.

Jak zrobić peeling enzymatyczny w domu?

Jeśli już wiesz, co daje peeling enzymatyczny, wypróbuj go samodzielnie w domu. Zanim jednak przystąpisz do usuwania zrogowaciałego naskórka, dowiedz się, jak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg, jak się do niego przygotować i co po peelingu enzymatycznym zrobić, by jego efekt był zadowalający.

Z pewnością do każdych zabiegów higienicznych przydadzą się akcesoria kosmetyczne, waciki lub płatki higieniczne oraz delikatny ręcznik do twarzy – wszystkie te produkty znajdziesz w bogatej ofercie Auchan. Jak zrobić peeling enzymatyczny w domu?

Przygotowanie cery do peelingu enzymatycznego

Zanim przystąpisz do peelingu enzymatycznego, powinieneś się do niego odpowiednio przygotować. Zrezygnuj z zabiegu, jeśli Twoja skóra jest nadmiernie podrażniona, np. wskutek oparzenia słonecznego. Omijaj te partie twarzy, na których występują intensywne zmiany trądzikowe, rany lub inne znaczne uszkodzenia skóry. 

Na kilka dni przed peelingiem wstrzymaj się ze stosowaniem kwasów i kosmetyków z retinolem. Niekorzystny może być również wykonany bezpośrednio przed peelingiem zabieg mikrodermabrazji lub depilacji. Dzień przed zabiegiem rozważ przeprowadzenie próby alergicznej. Nanieś niewielką ilość peelingu na skórę, np. za uchem, i sprawdź, czy w tym miejscu nie pojawiła się wysypka lub zaczerwienienie. Bezpośrednio przed peelingiem enzymatycznym wykonaj dokładny demakijaż, by kosmetyk mógł jak najlepiej zadziałać na skórę.

Peeling enzymatyczny – wykonanie zabiegu

Gdy Twoja skóra jest gotowa na peeling enzymatyczny i nie ma na niej resztek makijażu, umyj dokładnie ręce i przygotuj w zasięgu ręki czysty ręcznik. Nanieś na skórę tonik, który pomoże przywrócić jej odpowiednie pH. Na tak przygotowaną twarz, szyję lub dłonie możesz nałożyć peeling – zazwyczaj ma on postać gęstego kremu lub maseczki, którą rozprowadza się przy pomocy palców lub specjalnego, elastycznego pędzelka. Nałóż właściwą ilość kosmetyku na skórę – nie może go być zbyt mało, by nie miał okazji w pełni zadziałać, ale też zbyt wiele, by nie przytłoczyć twarzy nadmiarem produktu.

Najlepiej zacząć od czoła i kierować się w dół twarzy, omijając oczy i usta, by nie doszło do ich podrażnienia. Na opakowaniu poszczególnych typów peelingów znajduje się instrukcja, dzięki której dowiesz się, jak długo trzymać go na skórze i jak aplikować. Niektóre kremy peelingujące potrzebują pocierania, inne wystarczy użyć niczym maski w postaci balsamu. Jeszcze inne – te w postaci maski w płachcie, która jest nasączona substancjami aktywnymi – trzeba nałożyć na twarz, by ściśle przylegały do naskórka. 

Aby wzmocnić działanie peelingu enzymatycznego, warto wykonać go w ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu. W tej roli sprawdza się idealnie wanna z ciepłą wodą lub pobyt w saunie. Czas wykonywania zabiegu jest różny i wynosi zazwyczaj od 10 do 30 minut. Po upłynięciu określonego czasu pozostałą ilość preparatu usuń przy użyciu ciepłej wody, wacików lub dłoni. Zadbaj o to, by dokładnie zmyć resztki peelingu z okolic skroni, nosa i ust, tak, aby nie dostał się do oczu.

Co po peelingu enzymatycznym?

Na umytą i osuszoną skórę nałóż kosmetyk, który przywróci jej właściwe pH, np. tonik. W dalszej kolejności zastosuj kosmetyki, które będą działać odżywczo, nawilżająco lub regenerująco. Nie zapomnij o serum, kremie, a na końcu preparacie z filtrem przeciwsłonecznym. Zanim sięgniesz po serum, możesz poprzedzić je maską odżywczą lub nawilżającą, by wszystkie składniki miały okazję wniknąć w naskórek. Pamiętaj przy tym, by bezpośrednio po wykonaniu peelingu nie narażać skóry na mocne działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. 

Przez dobę po zabiegu unikaj wizyt na basenie z chlorowaną wodą, postaraj się też nie opalać. Dobrą praktyką jest użycie peelingu przed snem i nałożenie po nim odżywczych kosmetyków, dzięki którym skóra po obudzeniu będzie jędrna i nawilżona. Stosuj peeling ok. 1 raz w tygodniu – zbyt częste użycie grozi przesuszeniem skóry i odwrotnym efektem od zamierzonego. Jeśli poszukujesz jakościowych peelingów dla Twojej skóry, odwiedź stronę sklepu Auchan i wybierz produkt, który pozwoli Ci cieszyć się piękną i zadbaną skórą o każdej porze roku!

Zobacz również: Serum z witaminą C – kiedy stosować?