Aplikacja
pekajace usta

Pękające usta – jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy

Opublikowano 10.05.2023 - 8 minut czytania

Pękające usta to problem, który przytrafia się nie tylko zimą! Są wynikiem odwodnienia organizmu, złej pielęgnacji, podrażnienia słońcem lub mrozem. Na szczęście istnieje wiele sposobów na przywrócenie im równowagi. Przedstawiamy aż 14 sprawdzonych sposobów na sfatygowane usta!

Popękane usta – przyczyny

Suche, popękane usta to nienaturalny stan. Najczęściej są objawem odwodnienia organizmu, choć powodów pojawiania się suchych skórek w tym miejscu może być naprawdę wiele.

1. Niska wilgotność powietrza

Sucha pogoda, niska wilgotność w pomieszczeniach, a także ekstremalne warunki atmosferyczne (np. mróz, wiatr) mogą prowadzić do odwodnienia skóry wokół ust i spowodować ich pękanie.

2. Niewłaściwa pielęgnacja ust

Brak nawilżania ust, zwłaszcza w przypadku niedostatecznego nawodnienia organizmu, może przyczynić się do wystąpienia pęknięć. Nieodpowiednie stosowanie balsamów do ust, zwłaszcza tych zawierających drażniące substancje chemiczne, może również prowadzić do podrażnień.

Sprawdź również: Poznaj kolejność pielęgnacji twarzy

3. Palenie papierosów

Palenie papierosów ma negatywny wpływ na zdrowie skóry, w tym na delikatną skórę wokół ust. Dym papierosowy może prowadzić do wysuszenia skóry i zwiększać ryzyko pękania warg.

4. Niedobór witamin i składników odżywczych

Niedobór niektórych składników odżywczych, takich jak witaminy A, B, C, E, cynku i żelaza, może osłabić zdrowie skóry i sprawić, że staje się bardziej podatna na pęknięcia.

5. Reakcje alergiczne

Czasami składniki w kosmetykach, produktach do pielęgnacji ust lub żywności mogą wywoływać reakcje alergiczne, które prowadzą do podrażnienia i pęknięć warg.

6. Złe nawyki

Lizanie ust, obgryzanie skórek, gryzienie warg lub używanie ostrych peelingów do usuwania skórek może uszkodzić delikatną skórę wokół warg i prowadzić do pęknięć.

Jeśli masz częste problemy z popękanymi ustami, warto skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem. Mogą oni ocenić Twoje objawy, zidentyfikować ewentualne przyczyny i zalecić odpowiednie leczenie lub nawilżającą pielęgnację ust.

Pękające usta – dlaczego warto o nie zadbać?

Dobrze wypielęgnowane usta nie tylko pięknie wyglądają, ale i są oznaką zdrowia. Dbanie o wargi ważne jest z kilku powodów.

Popękane usta mogą być bolesne i sprawiać dyskomfort. Pęknięcia mogą powodować pieczenie, suchość czy uczucie napięcia podczas mówienia, jedzenia czy picia. Dbając o wargi, możesz złagodzić te objawy.

Popękane usta mogą mieć nieestetyczny wygląd. Szczeliny wargowe stają się widoczne, a skóra wokół ust może być sucha, łuszcząca się lub krwawiąca. Zadbanie o usta pomaga poprawić ich wygląd i zapobiegać występowaniu pęknięć, co może wpływać pozytywnie na pewność siebie i samopoczucie.

Pęknięcia w skórze wokół ust stwarzają idealne warunki dla rozwoju bakterii i infekcji. Jeśli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone i pielęgnowane, może wystąpić stan zapalny, zakażenie i pogorszenie stanu skóry. Regularna pielęgnacja pomoże utrzymać skórę wokół ust czystą i zdrową.

Jeśli nie wyleczysz pęknięć w odpowiednim momencie, ich stan może się pogorszyć. To prowadzi do powstawania głębszych ran, które goją się znacznie dłużej. Regularna pielęgnacja i ochrona ust może przyspieszyć proces gojenia i zapobiec powikłaniom.

Co na popękane usta? 14 preparatów, które Ci pomogą

Całe szczęście istnieje bardzo wiele sposobów na suche, popękane usta. Oto lista 14 ciekawych preparatów do pielęgnacji:

1. Balsam do ust

Wybierz nawilżający balsam do ust, który zawiera składniki takie jak masło shea, wosk pszczeli, witamina E czy olej kokosowy. Regularne stosowanie balsamu pomoże nawilżyć i zmiękczyć skórę wokół ust. Swój ulubiony balsam do ust znajdziesz w Auchan.

2. Krem na bazie lanoliny

Lanolina jest naturalnym składnikiem, który działa jako doskonały nawilżacz. Nakładanie kremu na bazie tego składnika zapewni Ci intensywne nawilżenie i ochronę.

3. Żel aloesowy

Żel aloesowy ma działanie kojące i łagodzące podrażnienia skóry. Delikatnie nałóż żel aloesowy na popękane usta, aby przyspieszyć proces gojenia i złagodzić dyskomfort.

4. Olej z nasion dyni

Olej z nasion dyni jest bogaty w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe, które wspomagają regenerację skóry. Stosuj kilka kropel oleju na popękane usta, aby złagodzić suchość i podrażnienie.

5. Miód

Miód jest naturalnym humektantem, który przyciąga wilgoć i nawilża skórę. Nałóż cienką warstwę miodu na popękane usta i pozostaw na kilka minut przed spłukaniem.

6. Krem z witaminą E

Kremy lub maści zawierające witaminę E są skuteczne w nawilżaniu i ochronie skóry. Nanieś niewielką ilość kremu z witaminą E na popękane usta kilka razy dziennie.

7. Olej z awokado

Olej z awokado jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak witaminy A, C i E, które przyspieszają gojenie się skóry. Wmasuj kilka kropel oleju z awokado w popękane usta, aby złagodzić podrażnienie i zapewnić nawilżenie.

8. Mleczko kokosowe

Mleczko kokosowe jest naturalnym nawilżaczem, który zapewnia ulgę popękanym ustom. Delikatnie nałóż niewielką ilość mleczka kokosowego na usta i pozostaw na kilka minut przed spłukaniem.

9. Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest składnikiem, który intensywnie nawilża skórę. Stosowanie produktów zawierających ten składnik, takich jak balsamy lub serum, może pomóc w nawilżeniu i wygładzeniu popękanych ust. Kwas hialuronowy wiąże wilgoć, dzięki czemu skóra pozostaje nawilżona i elastyczna.

10. Maść cynkowa

Maści zawierające tlenek cynku są skutecznym środkiem do leczenia popękanych ust. Tlenek cynku działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i wspomaga proces gojenia się skóry. Nanieś cienką warstwę maści cynkowej na popękane usta, szczególnie przed snem, aby zapewnić ochronę i regenerację skóry. Uważaj, maść może powodować przesuszenia!

11. Krem z witaminą B5

Kremy z witaminą B5 (kwasem pantotenowym) mają właściwości nawilżające i łagodzące. Pantenol pomaga w regeneracji skóry i utrzymaniu jej elastyczności. Stosowanie kremu z tym składnikiem na popękane usta pomoże złagodzić suchość, zapewnić nawilżenie i przyspieszyć gojenie się ran.

12. Kompres z rumianku

Zalej torebkę rumianku wrzącą wodą, pozostaw do zaparzenia, a następnie ostudź. Delikatnie przyłóż kompres z rumianku do ust przez kilka minut. Rumianek ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne.

13. Parowanie ust

Przygotuj miskę z gorącą wodą i pozwól parze unosić się nad nią. Delikatnie przyłóż twarz nad miską, aby para dotarła do ust. To pomoże nawilżyć skórę wokół ust i złagodzić suchość. Po tym zabiegu nałóż na usta tłusty emolient, aby zatrzymać w nich wodę. 

14. Olej kokosowy

Olej kokosowy to świetny humektant oraz emolient. Nie tylko nawilża, ale i zabezpiecza skórę przed wysychaniem. Dodatkowo jest bogaty w składniki odżywcze takie jak kwasy tłuszczowe oraz witamina E. Co więcej, to naturalny filtr UV!

Pamiętaj, że efektywność preparatów może się różnić w zależności od indywidualnych reakcji skóry. Jeśli masz skłonność do alergii lub występowania innych problemów skórnych, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed użyciem nowego preparatu.

Suche, popękane usta – jak im zaradzić? Domowe sposoby

Jeśli masz suche i popękane usta, istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić te problemy. Staraj się przestrzegać tych wytycznych:

1. Nawilżanie ust

Stosuj nawilżający balsam do ust regularnie, szczególnie przed snem i po posiłkach. Wybieraj produkty zawierające naturalne składniki, takie jak masło shea, wosk pszczeli, olej jojoba czy witamina E. Unikaj balsamów do ust o silnym działaniu drażniącym lub wysuszającym, np. te zawierających mentol lub alkohol.

2. Pij odpowiednią ilość wody

Wypijaj wystarczającą ilość wody każdego dnia, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu. Nawilżenie od wewnątrz pomaga utrzymać nawilżoną skórę, w tym usta.

3. Unikaj czynników drażniących

Unikaj palenia papierosów, które może prowadzić do pogorszenia stanu skóry wokół ust. Staraj się też nie wystawiać ust na długotrwałe działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz, wiatr czy suche powietrze. Jeśli jednak jest to konieczne, załóż szalik lub kaptur – pomogą chronić usta przed bezpośrednim wpływem tych czynników.

4. Peeling ust

Przygotuj domowy peeling do ust, mieszając miód z cukrem brązowym lub miód z oliwą z oliwek. Delikatnie masuj mieszankę na ustach przez kilka minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Peelingowanie pomoże pozbyć się martwego naskórka i zmiękczyć skórę.

W sklepach Auchan znajdziesz składniki niezbędne do przygotowania domowego peelingu.

5. Ochrona ust przed słońcem

Stosuj ochronny balsam lub pomadkę do ust z filtrem przeciwsłonecznym, zwłaszcza w okresie letnim lub w miejscach o intensywnym nasłonecznieniu. Nakładaj ochronę przeciwsłoneczną na usta przed dłuższym pobytem na słońcu.

6. Zadbaj o odpowiednią dietę

Spożywaj żywność bogatą w witaminy i składniki odżywcze, które pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry, w tym ust. Należą do nich owoce, warzywa, orzechy, nasiona, ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 itp. Jeżeli tego potrzebujesz, włącz suplementację preparatami witaminowymi. Sprawdzi się tu witamina A+E oraz kompleks witamin z grupy B.

Produkty, dzięki którym skomponujesz zbilansowaną dietę, znajdziesz w sklepie Auchan.

7. Ogranicz jedzenie ostrej żywności

Unikaj spożywania ostrej, kwaśnej lub pikantnej żywności, która może podrażniać i pogarszać stan popękanych ust.

Przeczytaj też: Jak wyregulować brwi? Poradnik i najważniejsze zasady

Pękające usta, to musisz zapamiętać!

Popękane usta latem czy zimą to nic przyjemnego. Istnieje jednak wiele sposobów, jak szybko złagodzić podrażnienia i przywrócić wargi do równowagi. Możesz sięgnąć po produkty naturalne lub też specjalnie opracowane kosmetyki. Znajdziesz je w Auchan. Dbaj o zdrowie ust, aby zawsze wyglądały pięknie i nie sprawiały Ci dyskomfortu.