Aplikacja
Olejowanie włosów wysokoporowatych

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych. Jak powinna wyglądać? Fakty i mity

Opublikowano 11.06.2023 - 8 minut czytania

Skuteczna pielęgnacja włosów sprawia, że są lśniące, zdrowe i prezentują się wspaniale. Jak jednak odpowiednio o nie dbać? Jedną z metod jest pielęgnacja oparta na rodzaju porowatości. Sprawdź, na czym polega i jak dbać o włosy wysokoporowate!

Włosy wysokoporowate – jakie to? Charakterystyka włosów wysokoporowatych i ich potrzeby

Porowatość włosów to termin odnoszący się do zdolności włosów do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości włosów – niską, średnią i wysoką. Włosy niskoporowate mają ściśle przylegające łuski, co utrudnia wchłanianie wilgoci. Są to włosy lśniące, „lejące”, odporne na stylizacje. Włosy o średniej porowatości mają równomiernie rozłożone łuski i utrzymują wilgoć na odpowiednim poziomie. Są to włosy uznawane za zdrowe, podatne na stylizację. Natomiast włosy wysokoporowate mają rozszerzone łuski, co powoduje szybkie wchłanianie wilgoci, ale również szybką jej utratę.

Włosy wysokoporowate wyróżniają się kilkoma charakterystycznymi cechami. To włosy, które szybko schną i chłoną produkty jak gąbka. Często wydają się suche, szorstkie i matowe. Mają tendencję do plątania się i łatwo ulegają uszkodzeniom. Farbowane włosy wysokoporowate mogą być także narażone na nadmierną utratę koloru. Dlatego właściwa pielęgnacja jest niezbędna dla utrzymania ich w dobrej kondycji. Można urodzić się z włosami o wysokiej porowatości lub też może być ona wtórna, spowodowana stosowaniem zabiegów stylizacyjnych i nieodpowiednią pielęgnacją. 

Włosy wysokoporowate wymagają kompleksowej pielęgnacji dobranej do ich kondycji. Należy traktować je delikatnie, odpowiednio nawilżać i ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować, stylizowanie na gorąco. Nie należy też zapominać o pielęgnacji od wewnątrz. Odpowiednia dieta bogata w witaminy, minerały, zdrowe tłuszcze przyczyni się do wzmocnienia włosów. Bardzo ważne jest też nawodnienie organizmu. Picie przynajmniej 2 litrów płynów, w tym niegazowanej wody źródlanej i naparów ziołowych także wpłynie pozytywnie na zdrowie włosów wysokoporowatych.

Włosy wysokoporowate – jak dbać? Najważniejsze aspekty pielęgnacji i zachowania równowagi

Włosy wysokoporowate mogą wyglądać zdrowo. Wiele jednak zależy od pielęgnacji i wprowadzenia kilku dobrych nawyków. Co musisz zrobić, by zadbać o swoje wysokoporowate włosy? Poznaj najważniejsze zasady!

Sprawdź również: Naturalne farbowanie włosów, czyli piękno bez chemii

Równowaga PEH

Aby skutecznie chronić i odżywiać swoje wysokoporowate włosy, musisz zadbać o równowagę PEH. Pod tym tajemniczym skrótem znajdują się 3 substancje, które w odpowiednich proporcjach potrafią poprawić stan włosów. Są to:

  • proteiny, 
  • emolienty,
  • humektanty. 

Proteinowe odżywki lub maski do włosów są odpowiedzialne za odbudowę włosa. Należy stosować je ostrożnie, wystarczy 1 w tygodniu lub nawet raz na 2 tygodnie, by nie doprowadzić do przeproteinowania.

Emolienty zawarte w produktach do włosów zabezpieczają je przed utratą wody i działaniem promieni UV. Warto stosować je po każdym myciu lub jako produkt domykający. 

Humektanty mają za zadanie nawilżyć włosy. Odżywkę humektantową możesz nakładać ok. 1-2 w tygodniu i domknąć emolientem.

Mycie metodą OMO

OMO oznacza nic innego, jak mycie włosów w odpowiedniej kolejności – odżywka – mycie – odżywka. Na mokre włosy należy więc najpierw nałożyć odżywkę, następnie umyć włosy i skórę głowy szamponem, a na koniec znów zaaplikować odżywkę, tym razem domykającą. Metoda ta świetnie sprawdzi się w przypadku posiadaczek włosów wysokoporowatych. Dzięki niej włosy będą dostatecznie odżywione, sprężyste i lśniące. Podczas stosowania metody OMO, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • Jako pierwszą odżywkę wybierz lekki, nawilżający produkt i nałóż go mniej więcej od połowy długości włosów. Pozostaw odżywkę na włosach na 3-5 minut, wczesz grzebieniem dla lepszego efektu. Po upływie tego czasu NIE spłukuj produktu, tylko nałóż szampon.
  • Szampon do włosów powinien być delikatny, bez drażniących substancji (SLS/SLES, parabenów). Świetnie sprawdzą się tu lekkie szampony dla wrażliwej skóry. Szampon wmasuj dokładnie w skórę głowy i spłucz razem z nałożoną wcześniej odżywką.

Ostatnim krokiem jest nałożenie treściwej odżywki lub maski i pozostawienie jej na włosach przez 15-20 minut. Warto sięgnąć po odżywki emolientowe, które posiadają w składzie oleje, lanolinę, czy silikony. Pamiętaj, by dokładnie spłukać odżywkę z włosów, by nie doprowadzić do ich obciążenia.

Olejowanie włosów wysokoporowatych – skuteczna metoda pielęgnacji i ochrony włosów o wysokiej porowatości

Oprócz odpowiednich odżywek lub masek, do nawilżania wysokoporowatych włosów możesz także używać olejów. Jak olejować włosy? Jakie oleje sprawdzą się najlepiej? Wyjaśniamy!

Przeczytaj też: Jak wzmocnić włosy? Poznaj nasze sposoby!

Jak olejować włosy?

Olejowanie włosów to znana metoda pielęgnacji. Można ją stosować na każdym typie włosów, jednak najbardziej spektakularne efekty przynosi na tych przesuszonych i matowych. Włosy wysokoporowate kochają oleje i potrafią za taką pielęgnację odwdzięczyć się pięknym wyglądem. Olejowanie można wykonywać na kilka sposobów:

  • Na suche włosy – nałóż olej bezpośrednio na pasma, od ucha w dół.
  • Na wilgotne włosy – zmocz włosy i odciśnij nadmiar wilgoci w ręcznik, następnie nałóż olej.
  • Na podkład – zmocz włosy wodą i odciśnij nadmiar, następnie zastosuj odżywkę humektantową, a na koniec zaaplikuj olej.

Pamiętaj, że olej należy trzymać na włosach przez co najmniej 30 minut. Warto dodatkowo nałożyć na włosy czepek, aby ciepło wzmocniło efekt. Możesz też nałożyć olej na suche włosy, pozostawić na całą noc, zemulgować je odżywką, a następnie umyć szamponem. Olejowanie stosuj oszczędnie, nie częściej niż raz na tydzień lub raz na 2 tygodnie.

Jakie oleje dla wysokoporowatych włosów?

Dobór oleju do wysokoporowatych włosów powinien odbywać się metodą prób i błędów. Nie istnieje bowiem jeden olej, który byłby dobrze tolerowany przez każdego. Jednak wysokoporowate włosy często dobrze reagują na oleje o dużych cząsteczkach zawierające kwasy wielonienasycone. Są to m.in.:

  • olej arganowy,
  • olej lniany,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej słonecznikowy,
  • olej z wiesiołka,
  • olej z pestek winogron,
  • olej z konopi indyjskich.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – co jeszcze możesz zrobić?

Stosowanie powyższych metod może sprawić, że Twoje wysokoporowate włosy nabiorą blasku. Jednak to nie wszystko, co możesz dla nich zrobić! Sprawdź, co jeszcze możesz zmienić w swoich codziennych przyzwyczajeniach, by lepiej zadbać o kondycję swoich kosmyków!

Mycie

Podczas mycia włosów nietrudno o błędy, które mogą odbić się na stanie Twoich włosów. Pamiętaj więc, aby:

  • nie myć włosów w gorącej wodzie, a zawsze w letniej,
  • osuszać włosy delikatnie ręcznikiem przed nałożeniem na nie odżywki,
  • nie pocierać włosów zbyt mocno ręcznikiem,
  • nie kłaść się spać z mokrymi włosami.

Czesanie

Rozczesywanie wysokoporowatych włosów może być problematyczne. Aby uniknąć łamania się kosmyków i powstawania kołtunów, wprowadź w życie tych kilka prostych zasad:

  • nie szarp włosów podczas czesania,
  • stosuj odpowiednie szczotki, np. z włosów dzika,
  • do snu splataj włosy w luźny warkocz,
  • rozczesuj umyte włosy dopiero po wysuszeniu,
  • używaj jedwabnych poszewek na poduszki.

Zobacz również: Modne kolory włosów? 2023 rok może Cię zaskoczyć trendami

Stylizacja

Chociaż stylizowanie włosów wysokoporowatych jest łatwe, to nie należy za często stosować metod termicznych, by nie uszkodzić uwrażliwionych kosmyków. O tym pamiętaj, gdy układasz fryzury:

  • nie spinaj włosów zbyt ciasno, unikaj wysokich upięć,
  • za każdym razem, gdy suszysz lub stylizujesz włosy na gorąco, używaj serum termoochronnego,
  • podcinaj końcówki co 3-4 miesiące.

Włosy wysokoporowate? To nie problem! Już wiesz, jak o nie dbać!

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych wymaga nieco czasu i systematyczności, jednak to wcale nie oznacza, że nie mogą być one piękne i lśniące. Wystarczy, że zmienisz kilka swoich dotychczasowych przyzwyczajeń, a Twoje włosy odwdzięczą Ci się po stokroć. Najważniejszym krokiem jest poznanie ich potrzeb, obserwacja ich stanu i dostosowanie produktów do obecnej kondycji. 

Na początku może wydawać się to trudne, jednak kiedy zaczniesz przyglądać się swoim kosmykom dokładnie przez dłuższy czas, będziesz wiedzieć, czy aktualnie potrzebują więcej humektantów, protein, czy może emolientów. W mig zauważysz, czy dany olej im służy, a także czy końcówki wymagają podcięcia. Pamiętaj, że włosy są Twoją wizytówką, dlatego też nie wahaj się poświęcić im nieco więcej uwagi.

Jeśli szukasz sprawdzonych produktów do pielęgnacji i stylizacji włosów w świetnych cenach, sprawdź ofertę kosmetyków na stronie internetowej Auchan. W sklepie online Auchan znajdziesz duży wybór szamponów, odżywek, masek i olejków dopasowanych do Twoich włosów. Kupuj wygodnie bez wychodzenia z domu i ciesz się szybką dostawą pod same drzwi. Zrób zakupy w Auchan już dziś!