Aplikacja

Slugging – poznaj nietypowy trend kosmetyczny i sprawdź jego zalety!

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 19.11.2024 8 minut czytania

Slugging, czyli wazelinowanie to nowy trend w pielęgnacji skóry twarzy, który podbija szturmem aplikacje TikTok. Wiralowe filmiki z testowana tej metody zdobyły rzesze fanów, zwłaszcza wśród osób marzących o miękkiej, nawilżonej cerze. Zastanawiasz się, czy wazelina jest dobra na twarz i jakie efekty może przynieść jej regularne stosowanie? Sprawdź i dowiedz się, czy warto wprowadzić slugging do wieczornej pielęgnacji skóry twarzy.

Slugging – co to za metoda?

Slugging wywodzi się z tradycyjnej azjatyckiej pielęgnacji, a szerszej publice został zaprezentowany na TikToku przez kosmetyczkę i współzałożycielkę firmy kosmetycznej Dieux Charlotte Palermino. Trend polega na nakładaniu na oczyszczoną skórę okluzyjnej warstwy, najczęściej w postaci wazeliny, jako ostatni etap wieczornej rutyny pielęgnacyjnej.

Dowiedz się, czym jest: Koreańska pielęgnacja – zadbaj o skórę z Auchan

Nazwa tej metody pochodzi z języka angielskiego od słowa slug, które oznacza ślimaka. Odnosi się ona do śliskiej warstwy, jaka jest uzyskiwana poprzez slugging. Co to daje? Nakładana wazelina na twarz przede wszystkim tworzy barierę ochronną, która skutecznie zatrzymuje wilgoć w głębokich partiach skóry, zapobiegając jej przesuszaniu. Metoda ta pozwala lepiej zadbać o nawilżenie cery oraz jej odżywienie za pomocą kosmetyków ze składnikami aktywnymi stosowanych we wcześniejszych krokach pielęgnacyjnych. Slugging jest sekretem pięknej i promiennej cery między innymi Hailey Bieber, do jego stosowania przyznaje się również otwarcie Kylie Jenner.

Czy wazelina jest dobra na twarz? Działanie sluggingu

Zastanawiasz się, co może Ci dać regularnie stosowana wazelina pod oczy? Efekty działania metody w tym obszarze i na całej twarzy są spektakularne. Slugging pozwala zwiększyć poziom nawilżenia skóry, dzięki czemu staje się ona miększa i bardziej sprężysta, a także pozbawiona nieestetycznych suchych skórek, które potrafią zrujnować wygląd nawet najlepszego makijażu

Regularnie stosowana wazelina na zmarszczki mimiczne może natomiast pomóc w ich redukcji w zaciszu własnej łazienki. Dodatkowo metoda ta wspomaga również procesy regeneracyjne skóry, pomagając odbudować naturalną barierę hydrolipidową. 

Zasługą intensywnego nawilżenia, wygładzenia i ochrony, którą zapewnia stosowany slugging na twarz jest wazelina. Właściwości tego kosmetyku, który kosztuje zaledwie kilka złotych to przede wszystkim zdolność do tworzenia okluzji na skórze. Jest to tłusta warstwa ochronna, która niczym płaszczyk zapobiega TEWL (transepidermal water loss), czyli utracie wilgoci z wnętrza organizmu przez naskórek

Przeczytaj również: Okluzja – co to? Domowe sposoby na promienną cerę

Musisz jednak wiedzieć, że odpowiedź na to, czy wazelina nawilża, jest przecząca. Dlatego slugging to ostatni z etapów pielęgnacji, który powinien być poprzedzony zastosowaniem serów i kremów o działaniu nawilżającym. 

Tworzenie okluzji to jednak niejedyne zalety, jakimi wyróżnia się wazelina. Właściwości tego kosmetyku to także:

  • brak zapachu, a co za tym idzie hipoalerigczność, dzięki temu może być stosowana nawet w przypadku cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień, 
  • długotrwałe działanie, dzięki któremu pozostaje na twarzy przez całą noc, do momentu aż nie zmyjesz jej podczas porannej pielęgnacji. 

Wazelina na twarz – efekty przy skórze suchej

Wazelina pod oczy na noc polecana jest przede wszystkim dla cery suchej i mieszanej ze skłonnościami do przesuszania się poza obszarem strefy T. Jej zastosowanie pozwoli Ci domknąć pielęgnacje i wzmocni działanie kosmetyków nawilżających. To także świetny sposób na ukojenie skóry podrażnionej przez stosowanie produktów na bazie kwasów. Nałożona na twarz wazelina w takim przypadku przyspieszy odbudowę warstwy hydrolipidowej i pomoże Ci pozbyć się nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia oraz pieczenia.

Przeczytaj też: Cera sucha – charakterystyka i pielęgnacja. Poradnik Auchan

Czy slugging sprawdzi się przy cerze tłustej i trądzikowej?

Czy wazelina jest dobra na twarz dla wszystkich? Nie do końca. Jej działanie komedogenne, czyli przyczyniające się do zatykania ujść gruczołów łojowych może doprowadzić do nadmiernej produkcji sebum i zwiększonego powstawania wyprysków oraz zaskórników. Slugging z użyciem wazeliny nie jest dla Ciebie, jeśli masz cerę:

  • tłustą lub ze skłonnościami do przetłuszczania się, 
  • trądzikową, wymagającą specjalistycznej pielęgnacji, 
  • ze skłonnościami do zapychania się.

Jak sugeruje Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD), w powyższych przypadkach nakładanie wazeliny pod oczy lub na całą twarz może przyczynić się u Ciebie do wzmożenia się problemów skórnych. Dlatego przed zastosowaniem sluggingu najlepiej skonsultuj się z dermatologiem.

Wazelina pod oczy i nie tylko, czyli jak prawidłowo wykonywać slugging?

Jeśli chcesz zastosować przed snem slugging na twarz w pierwszej kolejności zadbaj o staranne oczyszczenie cery. Wykonaj demakijaż za pomocą płynu micelarnego lub mleczka, a następnie umyj skórę delikatnym produktem myjącym, takim jak żel czy pianka. Dokładnie pozbądź się wszystkich zanieczyszczeń, które nagromadziły się na Twojej twarzy w ciągu dnia oraz resztek kosmetyków używanych do wykonania make-upu, gdyż ich pozostawienie może prowadzić do zapychania porów, szczególnie w przypadku aplikacji wazeliny.

Dowiedz się, czym jest: Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – zadbaj o cerę z Auchan

Po wykonaniu demakijażu i oczyszczania zastosuj tonik, który przywróci Twojej skórze równowagę kwasowo-zasadową. Dzięki niemu zwiększysz również wchłanialność substancji aktywnych nakładanych na twarz w kolejnych etapach pielęgnacji. Do tonizowania cery wybieraj najlepiej toniki bez alkoholu, które znajdziesz w Auchan. Są dobrym wyborem w pielęgnacji, bo nie podrażniają i nie przesuszają skóry.

Czy wazelina nawilża? Nie, ale wzmaga działanie kosmetyków uprzednio nałożonych na skórę. W związku z tym wazelina na zmarszczki, pod oczy lub zaaplikowana w celu uzyskania lepszego odżywienia cery ma sens wyłącznie wtedy, gdy pod jej okluzyjną warstwą znajdą się kosmetyki nawilżające. Dlatego w kolejnym etapie Twojej wieczornej rutyny pielęgnacyjnej zastosuj serum z kwasem hialuronowym, aloesem, witaminą E czy pantenolem. Po ich nałożeniu odczekaj chwilę, aby mogły się wchłonąć i posmaruj twarz kremem nawilżającym.

Gdy wykonasz już wieloetapową pielęgnację cery, czas na sluggowanie. Nabierz niewielką ilość wazeliny i dokładnie rozsmaruj jej cienką warstwę na twarzy. Skup się przede wszystkim na obszarach, które są szczególnie podatne na przesuszenia, takich jak policzki oraz okolice nosa. Wazelina na twarz nie musi jej pokrywać w całości. Możesz zastosować ją wyłącznie miejscowo, w miejscach, które według Ciebie wymagają szczególnego nawilżenia.

Na przykład wazelina pod oczy na noc pozwoli Ci skutecznie zregenerować wyjątkowo cienką i podatną na przesuszanie się skórę w tym obszarze twarzy. Zwłaszcza jeśli wcześniej zaaplikujesz odżywczy krem przeznaczony do tej okolicy. Wazelina pod oczy w połączeniu z nim pomoże Ci w redukcji widoczności „kurzych łapek”.

Sprawdź, co zrobić, gdy Twoim problemem jest: Sucha skóra pod oczami – jak ją nawilżyć?

Gdy wykonasz slugging możesz spokojnie iść spać. Pamiętaj jednak, że okluzyjna warstwa wazeliny jest tłusta. Dlatego, jeśli chcesz uniknąć pobrudzenia poszewki na poduszkę, połóż na niej ręcznik, który zabezpieczy materiał przed powstawaniem plam.

Stosując slugging pamiętaj również o porannej pielęgnacji, która pozwoli Ci po całej nocy pozbyć się ze skóry wazeliny. Rano najlepiej ściągnij pozostałości tłustej warstwy za pomocą płatka kosmetycznego i umyj twarz żelem. Następnie nałóż tonik i produkty nawilżające, aby odświeżyć skórę i przygotować ją na cały dzień. Wszystkie produkty niezbędne zarówno do porannej jak i wieczornej pielęgnacji znajdziesz w sklepach Auchan!

Jak często można stosować slugging na twarz?

Zastanawiasz się, jak często może być stosowana wazelina na twarz? Efekty jej działania możesz zobaczyć już po pierwszym użyciu. Dzięki niej skóra stanie się bardziej promienna, sprężysta oraz delikatna w dotyku. Jednak choć są one spektakularne, slugging wykonuj wyłącznie raz na jakiś czas – zimą co kilka dni, a latem raz lub dwa razy w miesiącu. Stosowanie go częściej może doprowadzić do przeciążenia skóry, przez co zaczną się na niej pojawiać wypryski, zaskórniki i inne niedoskonałości.

Slugging na twarz – jakie produkty wykorzystać poza wazeliną?

Slugging opiera się na stworzeniu tłustej warstwy na skórze. Dlatego przy jego wykonywaniu może być wykorzystywana nie tylko wazelina pod oczy. Efekty zbliżone do niej w tym obszarze lub na całej twarzy mogą również zapewnić inne kosmetyki o działaniu natłuszczającym, które znajdziesz w Auchan. Zaliczają się do nich przede wszystkim olejki pochodzenia roślinnego, wśród których możesz wybrać olej:

  • kokosowy, 
  • arganowy, 
  • ze słodkich migdałów, 
  • z pestek malin. 

Do wykonania sluggingu doskonale sprawdzą się również wszelkiego rodzaju masła, takie jak kakaowe czy shea. Gdy zostaną nałożone jak wazelina – pod oczy lub na twarz, nie tylko stworzą na niej warstwę chroniącą przed utratą wody, ale także zapewnią skórze dodatkowe odżywienie

Slugging – trend pielęgnacyjny, który musisz wypróbować tej zimy

Sprawdź na własnej skórze, jak działa nakładana wazelina na twarz! Efekty, które zapewnia slugging szczególnie sprawdzą się w nadchodzących miesiącach zimowych, gdy Twoja cera będzie nastawiona na szkodliwe działanie mrozu, suchego powietrza w pomieszczeniach oraz silnego wiatru, czyli czynników, które mogą doprowadzać do jej silnego przesuszenia. Dlatego, jeśli tylko poczujesz, że Twoja skóra na twarzy staje się nieprzyjemnie ściągnięta i sucha, zrób potrzebne zakupy online w sklepie Auchan i przetestuj slugging, który przyniesie Ci ukojenie!

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.