Aplikacja
Typ urody lato

Typ urody lato – czym się charakteryzuje?

Opublikowano 06/04/2023

Czym jest typ urody lato? Osoby o letniej aparycji bardzo często wpisują się w słowiański typ urody. W zależności od odmiany lato ma zwykle włosy w kolorze mysiego blondu, dość jasną i delikatną cerę oraz jasny, szklisty kolor oczu. Najlepsze kolory dla lata to tony niebieskiego, zielonego oraz fioletu. Zobacz, jak skomponować stylizację i jak dobrać makijaż do urody typu lato.

Kolorystyczne typy urody – klasyfikacja „pory roku”

Podział typów urody na pory roku, czyli wiosna, lato, jesień i zima nazywany jest  sezonową analizą kolorystyczną. Teoria ta opiera się na założeniu, że każda pora roku ma swoje charakterystyczne barwy, które harmonizują z określonymi cechami fenotypowymi u danej osoby. Dzięki niej można bardzo trafnie dobrać makijaż oraz stylizacje, które podkreślą  karnację, włosy i oczy. Wyróżniamy więc 4 typy:

 • wiosnę,
 • lato,
 • jesień,
 • zimę.


Ale to nie koniec podziału.
Każda pora roku ma 3 atrybuty: temperaturę, walor oraz chromatyczność. Zwykle jeden z tych atrybutów staje się dominujący. Dzięki temu każdą porę roku dzieli się na 3 odmiany. Przez to wyróżniamy aż 12 różnych typów urody:

 • wiosna: jasna, ciepła, czysta,
 • lato: jasne, chłodne, zgaszone,
 • jesień: ciemna, ciepła, zgaszona,
 • zima: ciemna, chłodna, czysta.


To oczywiście tylko koncepcja stylistyczna, która nie opiera się na twardych podstawach naukowych. Jednak świetnie sprawdza się w stylizacji czy wizażu. Warto więc dowiedzieć się, jakie kolory będą pasować do Ciebie!

 

Czym charakteryzuje się typ urody lato? Różne odmiany

Na tapet bierzemy lato. Typ urody nazwany za tą porą roku często określa się także jako słowiański – jasne włosy, ciepła karnacja, jasne oczy. Czym jednak dokładnie charakteryzują się poszczególne odmiany urody lato?

Lato typ urody

Typ urody lato jasne – jaki kolor włosów, skóry, oczu?

Uroda lato jasne często określana jest jako typ skandynawski. Osoby w tej kategorii kolorystycznej mają bardzo jasną karnację, włosy oraz oczy. Za siostrzane typy urody jasnego lata uważa się jasną wiosnę i ciemną jesień.

 1. Kolory skóry

  Skóra chłodnego lata, podobnie jak jasnego, ma zwykle różowy lub oliwkowy odcień. Może być wrażliwa na działanie słońca, dlatego ważne jest stosowanie kremów z filtrem SPF, aby chronić skórę przed promieniowaniem UV. Pamiętaj, aby w lecie zachować właściwe nawodnienie organizmu – pij min. 2 litry wody dziennie. Aby uzupełniać elektrolity, wybieraj wodę mineralną lub skorzystaj z suplementacji.

 2. Kolory włosów

  Chłodne lato to najczęściej blondyni lub szatyni. Bardzo często włosy chłodnego lata mają poblask szarości – to tzw. kolor mysi, który często uważa się za przezroczysty. W rzeczywistości może być to piękny odcień włosów, jeżeli tylko oprawisz go w odpowiednie zestawy kolorystyczne.

  W przypadku farbowania włosów zalecane są chłodne odcienie, które pasują do naturalnego koloru skóry. Żeby utrzymać chłodne tony włosów, warto stosować szampony z fioletowym pigmentem.

 3. Kolory oczu

  Osoby o chłodnym, letnim typie urody mają często chłodne kolory oczu, takie jak niebieski, szary, zielony lub fioletowy bez ciepłych przebłysków. Dobrze wyglądają w makijażu, który podkreśla naturalne kolory oczu, na przykład brązy, fiolety, różne odcienie zieleni lub szarości.

Typ urody lato chłodne – jaki kolor włosów, skóry, oczu?

Osoby o urodzie chłodne lato mają zazwyczaj (jak sama nazwa wskazuje) chłodną karnację. Występuje u nich kontrast między kolorem skóry, włosów i oczu. To siostrzany typ urody do chłodnej zimy.

 

 1. Kolory skóry

  Skóra chłodnego lata, podobnie jak jasnego, ma zwykle różowy lub oliwkowy odcień. Może być wrażliwa na działanie słońca, dlatego ważne jest stosowanie kremów z filtrem SPF, aby chronić skórę przed promieniowaniem UV. Pamiętaj, aby w lecie zachować właściwe nawodnienie organizmu – pij min. 2 litry wody dziennie. Aby uzupełniać elektrolity, wybieraj wodę mineralną lub skorzystaj z suplementacji.

 2. Kolory włosów

  Chłodne lato to najczęściej blondyni lub szatyni. Bardzo często włosy chłodnego lata mają poblask szarości – to tzw. kolor mysi, który często uważa się za przezroczysty. W rzeczywistości może być to piękny odcień włosów, jeżeli tylko oprawisz go w odpowiednie zestawy kolorystyczne.

  W przypadku farbowania włosów zalecane są chłodne odcienie, które pasują do naturalnego koloru skóry. Żeby utrzymać chłodne tony włosów, warto stosować szampony z fioletowym pigmentem. 

 3. Kolory oczu

  Osoby o chłodnym, letnim typie urody mają często chłodne kolory oczu, takie jak niebieski, szary, zielony lub fioletowy bez ciepłych przebłysków. Dobrze wyglądają w makijażu, który podkreśla naturalne kolory oczu, na przykład brązy, fiolety, różne odcienie zieleni lub szarości.

 

 

Typ urody lato kolory

Typ urody lato zgaszone – jaki kolor włosów, skóry, oczu?

Ostatni typ urody w tej kategorii to zgaszone lato. Zwykle jest nieco ciemniejsze niż jasne lato i zdecydowanie mniej intensywne niż chłodne lato. Siostrzany typ urody to zgaszona jesień.

 1. Kolory skóry

  Skóra zgaszonego lata jest stonowana i może mieć różowy, beżowy lub oliwkowy odcień. Podobnie jak w pozostałych typach letnich, skóra lata jest wrażliwa na słońce i może opalać się na czerwono. Dlatego na wyjazdy w nasłonecznione miejsca zabieraj ze sobą łagodzące balsamy lub kremy po opalaniu na bazie pantenolu czy aloesu.

 2. Kolory włosów

  Włosy zgaszonego lata to najczęściej ciemny blond lub mysi brąz. Cechują się stonowanymi, chłodnymi odcieniami. Tak więc i ten rodzaj lata dobrze wyglądać będzie raczej w zimnych tonach farb do włosów. Żeby zachować efekt niczym po wyjściu od fryzjera, stosuj maski i odżywki do włosów po koloryzacji.

 3. Kolory oczu

  Osoby o urodzie zgaszonego lata mają często chłodne kolory oczu, takie jak szaro-niebieski, szaro-zielony lub szaro-brązowy. Czasami mówi się, że tęczówki zgaszonego lata mogą zmieniać kolor pod wpływem światła. Dobrze wyglądają w makijażu, który podkreśla naturalne kolory oczu, na przykład brązy, fiolety, szarości lub subtelne odcienie zieleni.

Typ urody lato – kolory ubrań i makijażu (stylizacje)

Kiedy już umiesz rozwikłać zagadkę, jakim typem lata jesteś, czas na prawidłową analizę kolorystyczną. Aby stworzyć najlepszą paletę barw dla lata, ten typ urody znów warto podzielić na podtypy. Różnice między chłodnym, zgaszonym a jasnym latem mogą wydawać się niewielkie, ale wciąż istnieją.

Makijaż dopasowany do swojego typu urody wykonasz przy użyciu kosmetyków Cosmia.

Uroda lato

Typ urody jasne lato – kolory dla stylizacji i makijażu

Uroda jasne lato korzysta z palety barw o chłodnym odcieniu. Pasują do niej kolory pastelowe, takie jak lawenda, mięta, błękit, róż, fiolet, szarość. Pięknie zaprezentujesz się także w chłodnych wersjach brązów i beżów. Jeżeli chcesz zdecydować się na bardziej nasycone barwy, wybieraj ich chłodne wersje. Staraj się jednak unikać mocno kontrastowych zestawień.

Wypróbuj kolory takie jak: szmaragdowa zieleń, akwamaryna, morska zieleń, seledynowy. Nie bój się także czerwieni, pomarańczowego czy różu, ale stawiaj na ostre, chłodne tony, takie jak: arbuzowy, malinowy czy angielska czerwień. Dobrze będziesz wyglądać również w zgaszonej brzoskwini, kolorze papai, pudrowym lub cukierkowym różu.

Typ urody chłodne lato – kolory dla stylizacji i makijażu

Chłodne lato także zdecydowanie lepiej wyglądać będzie w chłodnych odmianach kolorów. Kobiety o tym typie urody czują się świetnie w różnych wersjach zimnego niebieskiego i granatu. Jeans jest wprost stworzony dla nich! Wypróbuj także butelkową zieleń czy szmaragd. A jeżeli lubisz wakacyjne szaleństwo kolorystyczne – postaw na jarzeniowy seledynowy.

Pani lato w wersji chłodnej dobrze prezentuje się także w ostrych kolorach żółtego – cytrynie, rozbielonym tonie ananasa czy siarki. Podobnie jak jasne lato możesz wypróbować zimne tony czerwieni, pomarańczu oraz różowego, czyli odcienie takie jak koral, malina, papaja, róża czy rabarbar.

Chłodne lato doskonale wygląda w pastelach i beżach – oczywiście w chłodnych wersjach. To świetna paleta barw do biura! Wybieraj więc stonowane koszule oraz spódnice z kolekcji Inextenso od Auchan!

Typ urody lato jaki kolor włosów

Typ urody zgaszone lato – kolory dla stylizacji i makijażu

Zgaszone lato nie lubi ostrych barw. Tu najlepiej wybierać kolory, które wyglądają na rozbielone czy wyblakłe. Taka paleta kolorystyczna podkreśli naturalne piękno mysiego lata. Kolory dla tej odmiany letniej urody często określa się jako miękkie.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do pozostałych podtypów lata zgaszona wersja dobrze wygląda także w ciepłych tonach. Dlatego też panie zgaszone lato często decydują się na rozjaśnianie włosów w tonach złota czy cieplejszego miodu.

Do zgaszonego lata pasują zatem mleczna biel, popielaty czy antracyt. Możesz puścić wodze fantazji w doborze niebieskiego – tu dobrze wyglądają też tony cieplejsze, np. turkus. Stawiaj również na granat, odcienie jeansu czy kolory morskie.

Twoim sprzymierzeńcem jest także zieleń w wersji malachitu, szmaragdu oraz mięty. Gdy idzie zaś o kolory pokrewne czerwieni, wypróbuj ton łososiowy, koral, malinę oraz odcień arbuzowy. Sprawdź także old pink, cukierkowy róż, brudny róż oraz lawendowy i jasny fiołkowy.

Jeżeli nie jesteś pewna, jaki kolor będzie dla Ciebie najlepszy, poruszaj się swobodnie po pastelach. Te miękkie odmiany różnych barw z pewnością dobrze dopasują się do Twojej letniej urody.

Pani lato – typ urody wielu Polek. Z Auchan już wiesz, jakie kolory pasują do Ciebie!

Typ urody lato często określany bywa także typem słowiańskim – zwłaszcza wersja zgaszona. Lata chłodne czy jasne mają w sobie cechy skandynawskie, choć nie zawsze. Ten typ urody jest bardzo eteryczny i delikatny.

Najlepsze kolory dla pani lato to chłodne tony niebieskiego oraz zielonego. Warto też eksperymentować z zimnymi odcieniami kolorów na bazie czerwieni. Jeżeli boisz się wyrazistych ubrań, stawiaj na beże czy pastele – w nich zawsze będziesz dobrze wyglądać. Swoją garderobę odświeżysz z marką Inextenso by Auchanlab!