Aplikacja
Wyciskanie Wagrow

Wągry – jak z nimi walczyć? Poznaj nasze metody!

Opublikowano 07.06.2023 - 8 minut czytania

Wągry, czyli pory skóry wypełnione czarnym, utlenionym sebum, pozostałościami naskórka i zanieczyszczeniami, to problem, z którym boryka się niemal każdy. Najczęściej widoczne są w okolicy brody oraz nosa. Problem ten zwykle jest znacznie bardziej widoczny u osób ze skórą trądzikową, tłustą i mieszaną z przetłuszczająca się strefą „T”. Zobacz, jak usunąć wągry z nosa i innych okolic, aby przy tym nie uszkodzić skóry.

Czym są wągry? Czarne kropeczki w porach skóry

Wągry, znane również jako zaskórniki, to małe czarne kropki lub krostki, które pojawiają się głównie na nosie, czole, brodzie i policzkach – czyli tam, gdzie twarz przetłuszcza się najbardziej. Warto wiedzieć, że mogą występować także w innych miejscach na ciele, np. na dekolcie, plecach, udach czy przy uszach.

Wągry to zaskórniki otwarte. Często określa się je także z języka angielskiego jako blackheads. Są one jednym z najczęstszych problemów skórnych, zwłaszcza u osób o skórze tłustej czy mieszanej ze skłonnościami do przetłuszczania się w strefie „T”. Choć nie tylko! Wągry mogą pojawić się nawet na delikatnej skórze suchej.

Wągry umiejscowione są zawsze w porach skóry, gdzie gromadzi się sebum (naturalna substancja tłuszczowa produkowana przez skórę), obumarłe komórki naskórka oraz inne formy zanieczyszczeń. Kiedy mieszek włosowy jest zatkany, sebum zatrzymuje się pod powierzchnią skóry, a w kontakcie z powietrzem oksyduje, co nadaje wągrowi charakterystyczny czarny kolor.

Wągry – przyczyny powstawania

Do najczęstszych przyczyn powstawania wągrów zalicza się:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • zmiany hormonalne,
  • zwiększoną produkcję sebum,
  • nadmierne złuszczanie się naskórka, 
  • stosowanie komedogennych (zatykających pory) kosmetyków,
  • niedostateczne oczyszczanie skóry.

Sprawdź również: Masz truskawkowe nogi po goleniu? Sprawdź, jak się ich pozbyć na lato!

Są to jednak tylko niektóre czynniki, mogące wpływać na pojawianie się na skórze czarnych kropek. Warto zatem obserwować swoją cerę i nauczyć się z nią odpowiednio współpracować.

Jak Usunac Wagry Z Nosa Domowe Sposoby

Wyciskanie wągrów – czy powinno się to robić?

Wyciskanie wągrów rodzi sporo kontrowersji. Niekiedy oczyszczenie skóry manualnie jest jedynym sposobem na poradzenie sobie z zapchanymi porami. Jeżeli chcesz wyciskać pory w domu, zrób to w odpowiednich warunkach – takich, które odwzorowują te panujące w gabinecie kosmetologa. Co to oznacza?

  • Wągry wyciskaj zawsze w rękawiczkach jednorazowych – zachowaj sterylne warunki.
  • Przed wyciskaniem zmiękcz skórę – gorąca kąpiel pomoże otworzyć pory i zmiękczyć zalegające w nich zanieczyszczenia. Dzięki czemu łatwiej będzie je usunąć ze skóry, do zmiękczenia możesz wykorzystać także niskoprocentowy roztwór kwasu glikolowego. Uważaj jednak, aby nie podrażnić nim swojej cery. 
  • Do wyciskania wągrów możesz wykorzystać specjalne narzędzia, takie jak łyżeczki unny.
  • Jeżeli używasz narzędzi do wyciskania porów, wcześniej je zdezynfekuj – możesz je wygotować i przetrzeć preparatem do dezynfekcji.
  • Nie próbuj usunąć wągra za wszelką cenę – jeżeli jest on głęboko osadzony i nie chce wyjść, lepiej dać za wygraną, niż uszkodzić skórę.
  • Kiedy skóra zacznie puchnąć, czas zakończyć zabieg – pęczniejąca cera staje się tkliwa i trudno będzie Ci dostać się do kolejnych zaskórników. 
  • Po zakończonym zabiegu wyciskania wągrów skórę najlepiej przetrzeć tonikiem lub hydrolatem, aby przywrócić jej stan do równowagi.
  • Jeżeli pojawi się krwawienie, przetrzyj miejsce urazu wacikiem ze spirytusem salicylowym

Choć manualne wyciskanie wągrów może być bardzo satysfakcjonującym zabiegiem, tak naprawdę kosmetolodzy i dermatolodzy nie zalecają usuwania ich w domu. Manualne oczyszczanie skóry może pozostawiać trwałe ślady na cerze – w tym blizny (szczególnie jeżeli robi się to w niedostatecznie sterylnych warunkach).

Co Na Wagry

Co na wągry? Te kosmetyki pomogą Ci oczyścić skórę!

Wyciskanie wągrów należy uznać za ostateczność. Warto wcześniej wypróbować kosmetyki złuszczająco-oczyszczające, które mogą usunąć lub przynajmniej zmniejszyć ich widoczność. Co na wągry zadziała najlepiej? Poniżej przedstawiamy listę substancji aktywnych, których warto szukać w kosmetykach:

  • Kwas salicylowy – należy do grupy kwasów BHA. Działa keratolitycznie, czyli złuszcza martwe komórki skóry, odblokowuje pory i zapobiega tworzeniu się wągrów. Dodatkowo działa antybakteryjnie, dlatego on i jego pochodne (np. lipohydroksykwas, LHA) to najczęściej polecane substancje do pielęgnacji skóry trądzikowej. Szukaj kosmetyków w formie toników, żeli do mycia i kremów z kwasem salicylowym w stężeniach 1-2%.
  • Retinoidy, czyli pochodne witaminy A – substancje takie jak retinol czy retinoidy syntetyczne działają przeciwbakteryjnie, regulują produkcję sebum i odblokowują pory. Co więcej, retinol ma działanie przeciwstarzeniowe, a więc świetnie sprawdzi się na skórze osoby powyżej 30. roku życia. Pamiętaj, aby produkty z retinoidami nakładać wyłącznie na noc, a następnego dnia ochronić skórę kremem z filtrem SPF 50. 
  • Kwas glikolowy – to rodzaj alfa-hydroksykwasu (AHA), który działa na skórę złuszczająco i antybakteryjnie. Ma niewielkie cząsteczki, dzięki czemu może głęboko wniknąć w warstwy cery. Uważaj na niego jeśli jesteś osobą ze skórą wrażliwą, gdyż zbyt mocne stężenie oraz częste stosowanie kosmetyków z kwasem glikolowym może doprowadzić do podrażnień.

Przeczytaj też: Schodząca skóra po opalaniu – jak sobie z nią poradzić? Jakich błędów nie popełniać?

  • Glinki – glinki czarne, zielone, czerwone czy białe to produkty, które wygładzają skórę. Mają one właściwości absorpcyjne, czyli wyłapują cząsteczki sebum, substancji oleistych i innych zanieczyszczeń z porów. Glinki możesz stosować w formie maseczek na twarz lub inną część ciała. Pamiętaj jednak, aby nie pozwolić jej całkowicie wyschnąć, gdyż może to podrażnić wrażliwą cerę. Możesz zatem spryskiwać maseczkę co jakiś czas hydrolatem lub tonikiem.
  • Kwas azelainowy – zalicza się go do kwasów dikaroboksylowych. Hamuje on procesy keratynizacji skóry, co oznacza, że zatrzymuje proces dojrzewania naskórka. Tak więc nie dopuszcza do jego nadmiernego złuszczania się. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Pomaga w zwalczaniu bakterii związanych z trądzikiem i zmniejsza produkcję sebum, dzięki czemu często stosuje się go w kosmetykach do skóry trądzikowej.

To tylko niektóre ze składników aktywnych, których warto szukać w kosmetykach do zwalczania czarnych niedoskonałości. Jak usunąć wągry w inny sposób? Popularnym rozwiązaniem są także plastry nakładane na nos lub brodę. Mają one za zadanie pochłonąć sebum i wyrwać wągry z porów podczas usuwania plastra ze skóry. Jednak powinieneś na nie uważać, jeśli jesteś posiadaczem cery wrażliwej i naczynkowej.

Jak Usunac Wagry Z Nosa

Jak usunąć wągry z nosa? Domowe sposoby

Jeżeli szukasz rozwiązania, jak usunąć wągry z nosa, domowe sposoby z wykorzystaniem naturalnych składników spożywczych mogą zdać egzamin.

Maseczka z jajka

Jajko nałożone na skórę ma właściwości ściągające, dzięki czemu zwęży pory. Ubij białko jaja kurzego za pomocą trzepaczki lub miksera. Powstałą piankę nałóż na skórę. Odczekaj 5-10 minut i następnie zmyj ją ciepłą wodą.

Zobacz również: Domowy peeling skóry głowy – jak zrobić?

Otwieranie porów parą wodną

Para woda otwiera pory skóry i zmiękcza zalegające w nich sebum. Do miski nalej gorącą wodę. Dodaj do niej olejek eteryczny: eukaliptusowy lub z drzewa herbacianego (ten ma świetne właściwości przeciwbakteryjne i stosuje się go do oczyszczania skóry).

Następnie pochyl się nad miską i wytrzymaj tak przez 5 min. Dla zwiększenia efektu możesz nakryć głowę i miskę ręcznikiem – wtedy woda dłużej zachowa ciepło, a para nie będzie uciekać na boki.

Po całym zabiegu przetrzyj nos tonikiem z kwasem salicylowym lub azelainowym, aby usunąć zanieczyszczenia, które wydostały się z porów. Po zabiegu możesz doczyścić skórę manualnie.

Maseczka peel-off z węglem aktywnym

Maseczki peel-off nie powinieneś stosować na skórę wrażliwą i naczynkową. Działa ona na zasadzie popularnych plastrów na wągry. Do jej wykonania będziesz potrzebować 1 łyżkę żelatyny, ½ rozkruszonej tabletki węgla aktywnego oraz 2 łyżek wody.

Całość wymieszaj i nałóż na skórę pokrytą wągrami. Odczekaj, aż maska zastygnie, a następnie oderwij ją od skóry. Wągry powinny przykleić się do maski, przez co pory zostaną oczyszczone.

Jak Usunac Wagry

Wągry – czy da się im zapobiegać?

Jeżeli udało Ci się pokonać zaskórniki lub też nigdy nie pojawiły się na Twojej skórze i chcesz utrzymać ten stan rzeczy, działaj prewencyjnie!

Regularne oczyszczanie skóry i stosowanie kosmetyków złuszczających może pomóc Ci zachować świeżą i gładką skórę bez czarnych zaskórników. Przed wyjściem z domu, stosuj codzienną pielęgnację skóry w 5 krokach:

  • oczyszczanie – usuwa nadmiar sebum i zanieczyszczenia ze skóry, wykorzystaj do tego żele i pianki do mycia skóry,
  • tonizowanie – przywraca naturalne pH oraz dezynfekuje skórę, 
  • odżywianie – zapewnia skórze właściwą regenerację,
  • nawilżanie – to najlepszy sposób na regulowanie wydzielania sebum! Pamiętaj, że także tłusta cera potrzebuje nawilżenia, gdyż produkowane przez skórę substancje oleiste to naturalny sposób na niedobór nawilżenia. Dlatego zatem stosuj kremy nawilżające dobrane odpowiednio do swojego typu cery,
  • ochrona przeciwsłoneczna – słońce przyspiesza oksydację, przez co nagromadzone w porach zanieczyszczenia ciemnieją i stają się bardziej widoczne.

Kiedy wybierasz kosmetyki, sprawdź, czy nie są komedogenne. Unikaj ciężkich, oleistych substancji. W prawidłowej pielęgnacji skóry pomogą Ci również produkty marki Cosmia od Auchanlab.

Przynajmniej raz w tygodniu dodaj do swojej pielęgnacji kosmetyk keratolityczny, czyli złuszczający. Używaj łagodnych peelingów, np. enzymatycznych lub chemicznych na bazie kwasów AHA, BHA lub PHA.

Unikaj również dotykania twarzy brudnymi rękami, aby uniknąć przenoszenia zanieczyszczeń na skórę.

Jedz zrównoważone posiłki bogate w owoce, warzywa i błonnik, a unikaj tłustych, wysokoprzetworzonych pokarmów. Wzbogać swoją dietę w produkty antyoksydacyjne, np. borówki amerykańskie, jagody goi czy zielone warzywa liściaste.

Usuwanie wągrów – już wiesz, jak to zrobić!

Wągry to nie tylko przypadłość osób z cerą trądzikową czy tłustą. Żeby usunąć nagromadzone w porach sebum, komórki naskórka i inne zanieczyszczenia, stosuj regularnie substancje złuszczające i peelingujące. Pomocne mogą okazać się także domowe sposoby! Pamiętaj jednak, że warto udać się także do specjalisty, który dobierze odpowiedni sposób leczenia lub zabiegi pasujące do Twojego typu cery.