Włosy średnioporowate – jak o nie dbać? Sprawdź nasze porady!
Twoje włosy nie są ani wyjątkowo suche, ani bardzo przetłuszczające, często się puszą i są podatne na stylizację? Możliwe, że są średnioporowate! Ta specyficzna struktura włosa wymaga szczególnej uwagi podczas pielęgnacji. Przeczytaj poradnik Auchan, żeby dowiedzieć się, jakie kosmetyki lubią włosy średnioporowate oraz w jaki sposób o nie dbać, żeby zachwycały blaskiem i wyglądały zdrowo!
Spis treści:
- Włosy średnioporowate – jakie to?
- Jak dbać o włosy średnioporowate? Zasady pielęgnacji
- Włosy średnioporowate – kosmetyki, które warto stosować
- Równowaga PEH dla włosów średnioporowatych – jak ją osiągnąć?
- Olejowanie włosów średnioporowatych – praktyczne porady
- Znaczenie właściwej pielęgnacji dla włosów średnioporowatych
Włosy średnioporowate – jakie to?
Znajomość porowatości włosów może stać się kluczem do ich właściwej pielęgnacji. Termin ten odnosi się do stopnia odchylenia łuski włosa, co przekłada się na zdolność do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Ma to bardzo duży wpływ na to, jak wyglądają kosmyki.
W przypadku wysokiej porowatości łuski są mocno odchylone od kory włosa, przez co wydają się matowe, szorstkie i suche. Natomiast przy niskiej porowatości łuski są przylegające. Takie pasma przy właściwej pielęgnacji pięknie błyszczą i wyglądają zdrowo. W takim razie, czym wyróżniają się średnioporowate włosy? Jakie to kosmyki?
W ich przypadku łuski nie są znacznie odchylone, ale też nie przylegają do łodygi włosa. To sprawia, że można doszukać się w nich cech zarówno włosów o niskiej, jak i wysokiej porowatości. Ten typ pasm należy do najczęściej występujących.
Włosy średnioporowate – co to znaczy?
Dobrze dobrana pielęgnacja może sprawić, że kosmyki staną się bardziej błyszczące, a ich końcówki będą zdrowe. Czas dowiedzieć się, co wyróżnia włosy średnioporowate. Jakie to pasma?
- Podatne na stylizację – efekty zastosowania lokówki czy prostownicy utrzymują się przez dłuższy czas;
- Łatwo je farbować – dobrze przyjmują kolor farby;
- Końcówki mogą być podatne na łamanie, dlatego warto je zabezpieczać;
- Są dość gładkie – nie wyglądają jak tafla włosów niskoporowatych, jednak daleko im też do zupełnie pozbawionych blasku i niemiłych w dotyku;
- Można je rozpoznać po tym, że na górze szybko się przetłuszczają, natomiast przy końcach są przesuszone;
- Bywają trudne do rozczesania.
Dowiedz się również: Pielęgnacja włosów wysokoporowatych. Jak powinna wyglądać? Fakty i mity
Jak dbać o włosy średnioporowate? Zasady pielęgnacji
Pielęgnacja włosów średnioporowatych wymaga umiejętnego balansowania między nawilżaniem a zapewnieniem im ochrony. Oto kilka kluczowych zasad, które pomogą ci utrzymać zdrowie i piękno włosów o średniej porowatości!
Plan mycia włosów średnioporowatych
Podstawa mycia to wybór szamponu. Pamiętaj, żeby dobierać go przede wszystkim do potrzeb Twojej skóry głowy. Na co dzień stosuj delikatny produkt bez SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Składniki takie jak np. glukozydy są delikatniejszymi detergentami, które efektywnie oczyszczają bez nadmiernego przesuszania.
Raz na tydzień lub dwa przyda się mocniejszy szampon. Włosy średnioporowate, a przede wszystkim skórę głowy skutecznie oczyścisz dzięki niemu z nagromadzonych produktów do stylizacji, sebum i zanieczyszczeń z powietrza. Wybierz produkty zawierające np. siarczany, ale wzbogacone o składniki nawilżające, jak gliceryna lub oleje, aby zapobiegać nadmiernemu wysuszaniu.
Częstotliwość mycia zależy od potrzeb skóry głowy. Włosy średnioporowate zazwyczaj dobrze reagują na mycie 2-3 razy w tygodniu. Spłucz je wodą o temperaturze pokojowej lub lekko ciepłą, aby nie pobudzać nadmiernej produkcji sebum.
Przeczytaj również: Domowy peeling skóry głowy – jak zrobić?
Włosy średnioporowate – kosmetyki, które warto stosować
Po umyciu włosów szamponem zawsze stosuj odżywkę. Nakładaj ją, omijając bezpośrednio skórę głowy, skupiając się na środkowej części włosów aż po końcówki. Odżywka powinna być spłukiwana po kilku-kilkunastu minutach, dzięki temu zawarte w niej składniki odżywcze i nawilżające zdążą wniknąć w strukturę włosa. Na opakowaniach produktów zazwyczaj znajdziesz informacje o czasie, jaki kosmetyk powinien pozostawać na włosach.
Co najmniej raz w tygodniu warto zastosować maskę na włosy – ma ona zazwyczaj bardziej intensywne działanie niż odżywka i dogłębnie nawilża kosmyki.
Jak dbać o włosy średnioporowate? Szukaj odżywek i masek zawierających składniki, które dobrze nawilżają i zatrzymują wilgoć w strukturze włosa – na przykład gliceryna, aloes, kwas hialuronowy, oleje (np. arganowy, jojoba) oraz masła (np. shea, kokosowe). Unikaj kosmetyków zawierających silikony, które mogą obciążać włosy średnioporowate i utrudniać wnikanie składników odżywczych.
Kilka dodatkowych wskazówek pielęgnacyjnych:
- Korzystaj z urządzeń, które mają funkcję regulacji temperatury i stosuj kosmetyki chroniące przed ciepłem. Wysokie temperatury mogą uszkodzić włosy, czyniąc je suchymi i łamliwymi.
- Suszenie kończ chłodnym nawiewem. Dzięki temu unikniesz nadmiernego puszenia włosów.
- Nie zapominaj o pielęgnacji od środka – zadbaj o dietę, która dostarcza organizmowi niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały, zwłaszcza witaminy A, C, D, E, cynk, żelazo i omega-3. Nawodnienie również jest kluczowe, ponieważ woda pomaga transportować te składniki odżywcze do cebulek włosowych.
- Unikaj ciągnięcia i szarpania włosów podczas stylizacji. Staraj się wiązać włosy luźno – ciasne fryzury mogą prowadzić do ich łamania.
- Kosmetyki wprowadzaj powoli, żeby zauważyć, które dają korzystne efekty, a które Ci nie służą.
Dowiedz się również: Domowa odżywka do włosów – pomysły na domowe kosmetyki
Równowaga PEH dla włosów średnioporowatych – jak ją osiągnąć?
Warto pamiętać o tym, jak ważna jest równowaga PEH. Włosy średnioporowate – podobnie jak inne typy – potrzebują właściwych proporcji trzech substancji – protein, emolientów, humektantów. Stosowanie kosmetyków zawierających te składniki pozwali cieszyć się błyszczącymi, nawilżonymi i wyglądającymi zdrowo pasmami.
Za co odpowiadają poszczególne elementy równowagi PEH?
- proteiny – ich zadaniem jest wygładzenie łusek, działają niczym wypełnienie ubytków. Jeśli przesadzisz z ich ilością, włosy staną się szorstkie i będą pozbawione blasku. Proteiny, które najczęściej są zawarte w kosmetykach, to na przykład keratyna, kolagen, proteiny jedwabiu czy pszenicy.
- emolienty – to głównie oleje i masła roślinne, silikony oraz woski. Stanowią one zabezpieczenie włosów. Tworzą na kosmykach powłokę, dzięki której chronią je przed uszkodzeniami. Trzeba uważać, żeby nie wprowadzić do pielęgnacji zbyt dużo emolientów, bo mogą one obciążać włosy.
- humektanty – na przykład gliceryna, aloes czy miód – to klucz do nawilżenia. Przyciągają wilgoć z otoczenia i zatrzymują ją w strukturze włosa. Jeśli występuje ich zbyt mało, włosy są szorstkie, suche i pozbawione blasku.
Żeby osiągnąć równowagę PEH, włosy średnioporowate trzeba obserwować i reagować, gdy pojawią się objawy sygnalizujące brak pewnych składników. Kiedy kosmyki są matowe i gumowate w dotyku, czas na wykorzystanie protein. Pamiętaj jednak, że istnieje możliwość tak zwanego przeproteinowania. Uzyskujesz wtedy efekt odwrotny do zamierzonego – pasma stają się sztywne, suche i trudno się je układa. W takim przypadku koniecznie dostarcz im emolientów – dociążają pasma i nadają im zdrowego blasku.
Dla zadbania o równowagę PEH włosy średnioporowate potrzebują też humektantów, zwłaszcza gdy zaczynają być suche lub są uszkodzone z powodu stylizacji w wysokich temperaturach.
Sprawdź: Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – jak powinna wyglądać? Fakty i mity
Olejowanie włosów średnioporowatych – praktyczne porady
Od czasu do czasu warto przeprowadzać olejowanie włosów. Średnioporowate pasma potrzebują tego domowego zabiegu raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Oleje naturalne są bogate w kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, które intensywnie nawilżają włosy. Tworzą też barierę ochronną na powierzchni kosmyków. Dzięki temu stają się one miękkie, elastyczne i mniej podatne na złamania.
Pamiętaj, że ważna jest systematyczność. Już po pierwszych zabiegach dostrzeżesz, że pasma są bardziej lśniące i przyjemniejsze w dotyku. Jednak to regularne olejowanie przyczyni się do widocznej regeneracji pasm.
Jakie oleje najlepiej sprawdzą się do pielęgnacji średnioporowatych włosów?
- Olej słonecznikowy
- Olej z awokado
- Olej z orzechów makadamia
- Olej lniany
- Olej sezamowy
- Olej z pestek dyni
Zacznij od nałożenia oleju na suche włosy, jeśli planujesz trzymać go przez dłuższy czas (np. przez noc). Możesz również pokryć nim wilgotne kosmyki, jeśli planujesz krótkie olejowanie przed myciem głowy, np. przez 30-40 minut. Rozprowadź olej na długości włosów, skupiając się na końcówkach, które są najbardziej podatne na uszkodzenia. Staraj się unikać stosowaniu preparatu w miejscach blisko skóry głowy.
Po zakończeniu olejowania umyj włosy łagodnym szamponem, aby usunąć nadmiar oleju. Może być potrzebne podwójne a nawet potrójne mycie, aby całkowicie usunąć preparat. Na koniec zastosuj odżywkę tak jak podczas codziennej pielęgnacji.
Przeczytaj również: Jak zwiększyć objętość włosów? Porady dla cienkich kosmyków
Znaczenie właściwej pielęgnacji dla włosów średnioporowatych
Pamiętaj, że ważne jest indywidualne podejście do dbania o kosmyki. Najważniejszym krokiem jest poznanie ich potrzeb, obserwacja ich stanu i dostosowanie produktów do obecnej kondycji. Staraj się testować różne oleje, maski i odżywki, sprawdzając, jak reagują na nie włosy średnioporowate. Pielęgnacja metodą prób i błędów doprowadzi Cię do odkrycia najlepszych kosmetyków i zabiegów.
Eksperymentuj zarówno z gotowymi kosmetykami do włosów, jak i tym, co możesz znaleźć w kuchni. W sklepie internetowym Auchan znajdziesz duży wybór szamponów, odżywek, masek i olejków, dzięki którym zadbasz o włosy średnioporowate. Pielęgnacja stanie się dzięki nim skuteczna i łatwa!