Aplikacja

Jak myć podłogę: testujemy mop obrotowy Vileda!

Opublikowano 28.03.2024 - 10 minut czytania

Czy istnieje sposób na mycie podłogi, który byłby nie tylko szybki i wygodny, ale także dawałby rewelacyjne efekty? W poszukiwaniu odpowiedzi, postanowiliśmy sprawdzić jedno z najbardziej popularnych narzędzi – mop obrotowy Vileda. W tym artykule przetestujemy, jak zestaw Vileda Turbo radzi sobie z domowymi porządkami oraz omówimy najpopularniejsze techniki mycia podłóg. Dowiedz się, co zrobić, aby podłogi w Twoim domu lśniły jak nigdy wcześniej!

Podstawowe zasady mycia podłóg

Podstawowe zasady, o których warto pamiętać podczas mycia podłóg, to przede wszystkim regularność, stosowanie odpowiednich środków czyszczących oraz unikanie środków, które mogą uszkodzić powierzchnię podłogi. Właściwe mycie podłóg będzie kluczem do utrzymania ich w dobrym stanie przez długi czas. Poniżej omówimy, jak często należy myć podłogi w domu, jakie błędy popełniamy przy myciu podłóg oraz jakie środki do czyszczenia podłóg warto wybrać.

Jak często myć podłogi w domu?

Codzienne mycie podłóg nie jest konieczne, jednak aby utrzymać je w czystości i dobrym stanie warto pamiętać o regularnym myciu podłogi. Częstotliwość mycia zależy od rodzaju podłogi oraz intensywności jej użytkowania. W pomieszczeniach, w których dużo się dzieje, takich jak kuchnia czy przedpokój, zaleca się mycie podłóg co najmniej raz w tygodniu. W pozostałych pomieszczeniach, takich jak sypialnia czy salon, wystarczy myć podłogi raz na 10-14 dni.

Jakie błędy popełniamy przy myciu podłóg?

Z pewnością chcesz, aby Twój drewniany parkiet jak najdłużej wyglądał jak świeżo położony. Dlatego ważne jest, abyś wiedział jak myć podłogę w sposób, który jej nie zniszczy. Oto kilka częstych błędów, których warto unikać ponieważ mogą prowadzić do uszkodzenia domowych powierzchni:

 • Zbyt duża ilość i temperatura wody – nadmierna wilgoć może uszkodzić niektóre rodzaje podłóg, np. te drewniane czy laminowane. Zwracaj uwagę, aby mop lub ścierka, której używasz była wilgotna, ale nie mokra. Korzystaj z letniej wody – gorąca może zbyt szybko odparowywać, pozostawiając smugi na podłodze.
 • Mycie bez odkurzania – pamiętaj, żeby przed każdym myciem podłogi odkurzyć ją lub przynajmniej zamieść. W przeciwnym wypadku wszelkie drobiny brudu, okruchy czy inne zanieczyszczenia będą roznosić się po podłodze podczas mopowania i uzyskasz efekt odwrotny od zamierzonego.
 • Mycie podłogi w odpowiedniej kolejności – zacznij od pomieszczeń, w których jest najczyściej i stopniowo przechodź do bardziej zabrudzonych, w ten sposób unikniesz przenoszenia brudu. 
 • Nieprawidłowe użycie akcesoriów do sprzątania – przygotowując się do mycia podłóg pamiętaj o rozcieńczeniu płynu w wodzie w proporcji wskazanej przez producenta oraz o użyciu czystej nakładki myjącej.

Czym myć podłogę?

Wybór odpowiedniego środka czyszczącego jest kluczowy dla skutecznego i bezpiecznego mycia podłóg. Oto kilka wskazówek, jak wybrać właściwy płyn do mycia podłóg:

 • Chcąc wybrać dobry płyn do mycia podłóg, sięgnij po środki przeznaczone do pielęgnacji konkretnego rodzaju powierzchni – drewna, laminatu, płytek czy paneli podłogowych. 
 • Niektóre środki chemiczne mogą mieć zbyt intensywne działanie dla delikatnych powierzchni podłogowych. Wybieraj łagodne i ekologiczne środki czyszczące.
 • Niektórzy producenci podłóg zalecają stosowanie konkretnych środków czyszczących dla swoich produktów. Sprawdź informacje na stronie internetowej producenta.

 

Dowiedz się także: Jak sprzątać, żeby zawsze było czysto?

Jak myć podłogę w zależności od jej rodzaju?

Zastanawiasz się, czym myć podłogę z płytek lub jak zadbać o drewniany parkiet? Każdy rodzaj podłogi wymaga innego podejścia, dlatego warto znać odpowiednie metody mycia, aby utrzymać podłogi w dobrym stanie.

Podłoga drewniana

Wspominaliśmy już o tym, że podczas mycia podłogi drewnianej, musisz dokładnie wyżąć mopa, aby był jedynie wilgotny i nie przemoczył desek podłogowych. Używaj miękkiej końcówki myjącej, która nie porysuje drewnianej struktury. Jeśli podłoga jest olejowana, zastosuj specjalne środki do mycia podłóg olejowanych, które odświeżą i zabezpieczą powierzchnię.

Panele podłogowe

Panele podłogowe, zwłaszcza laminowane, nie znoszą dobrze nadmiaru wilgoci oraz silnych środków czyszczących. Myj je delikatnymi płynami, które nie uszkodzą ich powierzchni i zadbaj o to, aby nie był wilgotne zbyt długo, np. otwierając okno lub wycierając je suchą szmatką. Podczas mycia prowadź mopa wzdłuż paneli, aby uniknąć powstawania smug.

Podłoga z płytek

Podłogi z płytek są łatwe w utrzymaniu, ale również warto znać kilka wskazówek, jak myć płytki i fugi. Używaj środków czyszczących przeznaczonych do konkretnego rodzaju płytek — glazury, terakoty czy gresu, które nie uszkodzą ich powierzchni ani fug. Do czyszczenia fug możesz użyć specjalnej szczotki lub szczoteczki do zębów. Aby uniknąć plam lub zacieków możesz wytrzeć podłogę po umyciu suchą ścierką.

Zobacz również: Jak pozbyć się kurzu?

Testujemy mop obrotowy Vileda

Wybór odpowiedniego sprzętu myjącego jest kluczowy dla efektywnego i skutecznego mycia podłóg. W zależności od potrzeb i rodzaju podłogi, warto rozważyć różne opcje. My wybraliśmy Zestaw Vileda Turbo składający się z mopa obrotowego oraz wiaderka. Zestaw Vileda Turbo jest przeznaczony do sprzątania różnych rodzajów powierzchni: parkietu, paneli oraz płytek. W tym artykule przedstawimy nasze wnioski na temat tego, czy mop obrotowy Vileda rzeczywiście zasługuje na miano jednego z najlepszych narzędzi do mycia podłóg.

Co wyróżnia zestaw Vileda Turbo?

Tym, co przyciąga uwagę od razu po wyjęciu zestawu z opakowania jest jego przemyślany w każdym detalu design. Wiaderko ma ergonomiczny kształt oraz wygodny uchwyt, które ułatwiają jego przenoszenie oraz przechowywanie. Dodatkowo, zaczep na drążek mopa znajduje się w uchwycie wiadra, co pozwala na stabilne umocowanie go w miejscu. Dzięki temu można wygodniej przenosić i przechowywać całość.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem zastosowanym przez markę Vileda jest specjalny otwór pod górną krawędzią wiadra, ułatwiający wylewanie brudnej wody i zapobiegający rozlaniu jej. Jeżeli zastosujesz się do sugestii producenta i wypełnisz wiaderko wodą tylko do zaznaczonego w nim poziomu, nie będziesz musiał martwić się, że woda rozleje się w czasie mopowania.

Co więcej, nakładka myjąca została wykonana z dwóch rodzajów mikrowłókien. Silne zabrudzenia i drobiny zostają usunięte przez włókna w kolorze czerwonym. Natomiast białe włókna odpowiadają za generalne mycie i chronią nawet najbardziej delikatne rodzaje podłóg przed zarysowaniami.

Zalety mopa obrotowego Vileda

Podczas testowania mopa obrotowego Vileda, skupiliśmy się na dwóch kluczowych elementach: wydajności i użytkowaniu. Jedną z najważniejszych zalet mopa jest oczywiście mechanizm obrotowy, który zapewnia dokładne czyszczenie podłogi bez konieczności ręcznego wyżymania nakładki myjącej. Wodę odsączamy naciskając zainstalowany w wiadrze pedał, jednocześnie kontrolując stopień wilgotności mopa.

Sama nakładka ma trójkątny kształt, pozwalający w wygodny i szybki sposób precyzyjnie dotrzeć do każdego kąta i zakamarka. Nakładkę można prać w pralce (w temp. 60°C), co dodatkowo ułatwia nam jego obsługę i zapewnia gwarancję czystości. Sam producent zapewnia, że mop usuwa 99% bakterii podczas mycia podłogi samą wodą.*

Wspomniany już, ergonomiczny kształt zestawu sprawia, że jego obsługa jest wygodna, co nabiera znaczenia szczególnie przy dłuższych sesjach sprzątania. A sprzątać możemy bez obaw cały dom, gdyż mop sprawdzi się zarówno do mycia paneli, jak i parkietu czy płytek.

*Udowodnione w badaniach przeprowadzonych przez niezależny, akredytowany instytut badań mikrobiologicznych i immunologicznych. Test przeprowadzony przez BMA-Labor GbR na bakteriach Escherichia coli i Staphylococcus aureus występujących w domu. Źródło: https://www.sklep.vileda.pl/

Wady mopa obrotowego Vileda

Zestaw Vileda Turbo faktycznie nie ma wielu minusów, a już na pewno nie są one na tyle rażące, aby wpływały znacząco na ogólne doświadczenie podczas użytkowania. Dotyczą one nakładki myjącej i wynikają z cechy, która jest jednocześnie jej silną stroną – gęstości i ilości włókien, z których się składa.

Jedną z głównych wad, jakie zauważyliśmy, jest długi czas wysychania nakładki myjącej po użyciu, w przypadku gdy nie pierzemy jej w pralce, gdzie zostałaby mechanicznie odwirowana. Gdy korzystamy jedynie z mechanizmu obrotowego, czas jej całkowitego wyschnięcia potrafi wynieść ponad dobę. Może być to kłopotliwe zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy nie mamy możliwości wysuszyć jej na zewnątrz.

Pomimo wygodnego designu i zaawansowanego mechanizmu obrotowego, zauważyliśmy, że ruch mopem po podłodze nie zawsze jest płynny i gładki. Może to wynikać właśnie z zagęszczenia włókien i utrudniać proces sprzątania i wymagać dodatkowego wysiłku.

Mop obrotowy Vileda – specyfikacja

Poniżej znajdziesz szczegółowe wymiary zestawu Vileda Turbo w skład którego wchodzą: wiadro, mop i 1 wkład.
Wiadro: 49,50 cm (długość łącznie z pedałem) x 26,5 cm (szerokość) x 28 cm (wysokość).
Plastikowa część nakładki myjącej: 16 cm (boki), 1,8 cm (wysokość).
Średnica wkładu nakładki myjącej po jego rozłożeniu: ok. 38 cm.
Długość drążka teleskopowego wraz ze stopą oraz wkładem: 130 cm.
Długość drążka teleskopowego: 122 cm (rozłożony), 55 cm (złożony).
Zestaw Vileda Turbo zapakowany jest w karton o wymiarach: 48 cm x 29,5 cm x 29 cm.

Sprawdź nasz ranking: Wybierz z nami najlepszy mop! Poznaj 5 niezawodnych modeli

Domowe sposoby na czyszczenie podłóg

Wiele osób szuka domowych sposobów na czyszczenie podłóg, które są równie skuteczne, jak gotowe środki czyszczące, ale przyjazne dla środowiska i portfela. Oto kilka sprawdzonych domowych środków do czyszczenia podłóg, które warto wypróbować.

Jak myć podłogę octem?

Mycie podłogi octem to jeden z najbardziej popularnych domowych sposobów na czyszczenie podłóg. Ocet jest naturalnym, ekologicznym i niedrogim środkiem czyszczącym, który skutecznie usuwa brud, tłuszcz i kamień. Oto jak wykonać mycie octem:

 1. Przygotuj roztwór czyszczący, mieszając 1 część białego octu z 3 częściami ciepłej wody.
 2. Dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń, aby zwiększyć skuteczność czyszczenia.
 3. Użyj mopa z mikrofibry, aby umyć podłogę roztworem octowym, starając się nie przemoczyć jej zbytnio.
 4. Po zakończeniu mycia, przetrzyj podłogę suchą ściereczką, aby usunąć ewentualne smugi i nadać jej połysk.

Warto pamiętać, że mycie podłogi octem może nie być odpowiednie dla wszystkich rodzajów podłóg, zwłaszcza tych wrażliwych na działanie kwasów, takich jak marmur czy niektóre rodzaje drewna. W takim przypadku warto poszukać innych domowych środków czyszczących.

Jakie są domowe środki czyszczące do podłóg

Oprócz octu, istnieje wiele innych domowych środków czyszczących, które można wykorzystać do mycia podłóg. Oto kilka z nich:

 • Soda oczyszczona – doskonała do usuwania plam i zabrudzeń z podłóg z płytek czy kamienia. Wystarczy zmieszać sodę z wodą, aby uzyskać pastę, a następnie nałożyć ją na zabrudzenia i pozostawić na kilka minut. Następnie przetrzyj podłogę wilgotną ściereczką i osusz.
 • Woda z cytryną – świetna do mycia podłóg drewnianych i laminowanych. Cytryna ma właściwości dezynfekujące i rozjaśniające, a także pozostawia przyjemny, świeży zapach. Wystarczy dodać sok z jednej cytryny do wiadra z ciepłą wodą i umyć podłogę mokrym mopem.
 • Mydło marsylskie – naturalne, tłuste mydło, które doskonale sprawdza się do mycia podłóg, zwłaszcza drewnianych. Rozpuść niewielką ilość mydła w ciepłej wodzie i umyj podłogę mokrym mopem. Mydło marsylskie nie tylko czyści, ale także pielęgnuje drewno, nadając mu blask.

Wybierając domowe sposoby na czyszczenie podłóg, warto eksperymentować z różnymi domowymi środkami czyszczącymi i sprawdzić, które z nich najlepiej sprawdzają się w naszym przypadku. Ważne jest jednak, aby zawsze sprawdzić, czy dany środek jest odpowiedni dla rodzaju podłogi, aby uniknąć uszkodzeń czy trwałych plam.

Już wiesz, jak myć podłogę efektywnie

Teraz już wiesz, jak często myć podłogi, jakich błędów nie popełniać oraz jakie środki do czyszczenia warto wybrać. Mamy też nadzieję, że nasz test będzie dla Ciebie pomocny, podczas podejmowania decyzji o kupnie mopa, spełniającego wszystkie potrzeby Twoich podłóg. Pamiętaj, aby dostosować metody mycia do rodzaju podłogi, co pozwoli uniknąć uszkodzeń czy trwałych plam. Dbaj o swoje wnętrza regularnie, aby utrzymać higienę i estetykę swojego domu. Wybierając środki czystości i akcesoria do sprzątania odwiedź sklep Auchan — stacjonarnie lub online!