Aplikacja

Podsumowanie akcji charytatywnej #czasnalas – zasadzimy ponad 11 000 drzew!

Opublikowano 03/01/2023

Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym ma dla Auchan ogromne znaczenie, z tego powodu postanowiliśmy wesprzeć akcję ratowania drzew w gminie Lewin Kłodzki. W dniach 03.11-24.12.2022 r. w naszych sklepach znów zamieszkał Bóbr Julek. Auchan i Fundacja Aeris Futuro połączyły siły, żeby wspólnie z Tobą zadbać o dobrostan lasów. Sprawdź, co udało nam się razem osiągnąć podczas trwania akcji Zostań przyjacielem lasu z Bobrem Julkiem!

Globalna zmiana klimatu, a stan lasów w gminie Lewin Kłodzki

Mimo rosnącej świadomości społeczeństwa dotyczącej efektu cieplarnianego globalna emisja dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych wciąż jest na wysokim poziomie. Ponadto w 2022 roku w Europie zwiększyło się zużycie węgla, który częściowo zastąpił gaz ziemny. Do wzrostu emisji. Do wzrostu emisji CO2 przyczynia się również zmiana użytkowania gruntów – niestety nieustannie dochodzi do wycinania lasów, a także do pożarów na zalesionych terenach.

W Auchan zdajemy sobie sprawę z niekorzystnych zmian klimatycznych. Jednak wiemy też, że nie jest jeszcze za późno na ratunek. Właśnie dlatego w naszych sklepach w listopadzie i grudniu pojawił się Julek. Auchan dołączył do Fundacji Aeris Futuro, żeby wesprzeć jej działania w ramach akcji #czasnalas.

Długotrwałe susze występujące na zmianę z ulewnym deszczem czy nadmierna emisja CO2 nie pozostały bez wpływu na stan lasów w gminie Lewin Kłodzki leżącej w otulinie Parku Narodowego Gór Stołowych. Los mieszkańców tego miejsca stanął pod znakiem zapytania, gdy w lesie pojawił się kornik drukarz, który zaatakował świerki. Ten niewielki owad żeruje pod korą drzew i doprowadza do ich obumierania – nawet w ciągu jednego miesiąca. Wiedzieliśmy więc, że trzeba się spieszyć!

Sadzenie nowych drzew to jeden z lepszych sposobów na spowolnienie degradacji środowiska naturalnego i jego odbudowę. Nasadzenia zmniejszają tempo zmian klimatycznych i sprawiają, że warunki życia wielu mieszkańców lasu się poprawiają. Dlaczego jeszcze drzewa są ważne?

· Sprzyjają procesowi magazynowania wody – latem liście są w stanie zatrzymać nawet 30% wód opadowych, a korzenie zwiększają wsiąkanie jej w głębsze warstwy gleby.
· Poprawiają jakość powietrza – neutralizują zanieczyszczenia wytwarzane przez działalność człowieka.
· Przez rok jedno drzewo może wytworzyć nawet 140 kg tlenu – czyli tyle, ile zużywa dorosły człowiek.
· Rosnące w okolicy domów działają niczym naturalna klimatyzacja.

julek_auchan

Auchan i Fundacja Aeris Futuro – razem walczymy o lasy!

Fundacja Aeris Futuro działa od 2005 roku, a jej celem jest ochrona środowiska naturalnego oraz zwiększenie różnorodności biologicznej. Poza tym przeciwdziała globalnej zmianie klimatu i rozwija świadomość ekologiczną u dzieci. Jeden z projektów fundacji to Czas na Las, w ramach którego na terenach gmin, szkół, uczelni czy parków narodowych są sadzone drzewa. Pozwala to walczyć z suszą, kompensować emisję CO2 i wspierać bioróżnorodność.

Tym razem i my dołączyliśmy do tej akcji, a w jej ramach w naszych sklepach pojawił się Bóbr Julek. Auchan zadbał o to, żeby maskotka była dostępna zarówno stacjonarnie, jak i online. Pluszak został wykonany z szacunkiem do natury, ponieważ maskotkę wyprodukowano z materiałów w 90% pochodzących ze zrecyklingowanych plastikowych butelek.

Niezwykle miękka maskotka pokazuje, że warto przetwarzać surowce i redukować w ten sposób poziom zaśmiecania środowiska. Przyjemne w dotyku futerko i uroczy wygląd – tym wyróżniał się biorący udział w akcji Bóbr Julek. W Auchan cena za tego brązowego pluszaka z jednym zębem wynosiła 24,99 zł. Dzięki temu mógł się on stać towarzyszem zabaw niejednego malucha, a jednocześnie być wsparciem w ratowaniu przyrody!

To nie pierwszy raz, kiedy w naszych sklepach pojawił się Julek. Auchan przy pomocy tej maskotki do tej pory wspomagał najmłodszych. W 2021 udało się zebrać blisko 250 000 zł na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, natomiast rok wcześniej wsparcie finansowe w wysokości niemal 46 000 zł otrzymali podopieczni Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

czas na las

Bóbr Julek – Auchan ratuje z nim nasadzenia w Lewinie Kłodzkim

Dostępny przez dwa miesiące w sklepach Auchan Julek, pluszowy bóbr cieszył się dużym zainteresowaniem. Sprzedanych zostało około 28 000 egzemplarzy, co pozwoliło nam zebrać blisko 140 000 zł. Tak wysoka kwota umożliwi nasadzenie w Lewinie Kłodzkim w ramach akcji #czasnalas ponad 11 000 drzew. Każde z nich znajdzie miejsce w dopasowanym do siebie siedlisku – w jego wyborze pomogą eksperci Fundacji, Gminy Lewin Kłodzki oraz Parku Narodowego Gór Stołowych.

Bóbr Julek dzięki zaangażowanym w akcję klientom i naszym pracownikom realnie zmienia sytuację gminy w województwie dolnośląskim na lepsze. Zasadzone drzewa już niedługo poprawią warunki życia wielu zwierząt i będą przeciwdziałać negatywnym skutkom emisji gazów cieplarnianych, co wpłynie pozytywnie również na sytuację mieszkańców tej okolicy.

Nasadzenia zostaną zrealizowane już wiosną 2023 roku. Drzewa pojawią się na terenach dotkniętych obecnością kornika drukarza, który przyczynił się do obumarcia znacznej części świerków. Podsumowanie przedświątecznej akcji pokazuje, że nasi klienci wiedzą, jak ważna jest ochrona planety. Dostępny w Auchan Bóbr Julek zamieszkał w domach wielu dzieci, które stały się wraz z nami i Fundacją Aeris Futuro przyjaciółmi lasu!