Aplikacja
Najlepsze Zelazko

Najlepsze żelazko? TOP 6 produktów, które warto kupić

Opublikowano 07/08/2023

Niewiele osób lubi prasować, przy większej ilości ubrań zadanie staje się bardzo monotonne i męczące. Warto zatem wybrać dobry sprzęt, który zapewni optymalną wygodę w czasie pracy. Producenci oferują produkty w różnych rozmiarach o rozmaitych parametrach. Jakie jest zatem najlepsze żelazko? Zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek i przygotowaliśmy ranking sprzętów dostępnych w Auchan.

Czym charakteryzuje się najlepsze żelazko?

Prasowanie ubrań, pościeli i bielizny to jedna z powszechnie wykonywanych prac domowych. Dobre żelazka będą w stanie maksymalnie uprzyjemnić ten proces. Warto zatem poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego urządzenia. Zanim poznasz najlepsze żelazko i ranking produktów dostępnych w sklepach Auchan, sprawdź najważniejsze cechy, którymi warto kierować się przy wyborze sprzętu.

Sprawdź także: Najlepsza pralka ładowana od góry – ranking okiem Auchan

Zelazko Najlepsze

Moc żelazka

Przy wyborze większości produktów elektro, także przy wyborze żelazka, będziesz zwracał uwagę na moc urządzenia. W tym przypadku określa się ją na potrzeby obsługi grzałek. Mocniejsze urządzenia szybciej się nagrzewają, jednak pobierają więcej energii elektrycznej.

Wybrać zatem mocniejsze żelazko, czy bardziej ekonomiczny model? Tutaj możesz spotkać się z dwoma punktami widzenia. Część osób zorientowanych na ekologię wskaże, że żelazko najlepsze to te o mocy poniżej 2000 W, a nawet w okolicach 1000 W. Takim urządzeniem będziesz w stanie skutecznie wyprasować większość tkanin. Będzie ono jednak dłużej się nagrzewało od urządzeń mocniejszych.

Druga grupa osób wskazuje, że to właśnie mocniejsze żelazka są bardziej funkcjonalne. Sprzęt o mocy ponad 2400 W łatwo poradzi sobie z grubymi tkaninami i licznymi zagięciami. Mocne żelazka szybciej się nagrzewają i dłużej utrzymują temperaturę, dlatego prawdopodobnie szybciej skończysz prasowanie.

Rodzaj stopy

Kształty stóp we wszystkich żelazkach są bardzo zbliżone. Różnią się jednak materiałem, z jakiego zostały uformowane. Najczęściej spotykane są trzy typy stóp:

  • stalowe – najpopularniejsze i najtańsze. Świetnie się nagrzewają i długo utrzymują temperaturę. Zapewniają jednak przeciętny poślizg i są podatne na zarysowania, co prowadzi do niszczenia tkanin;
  • aluminiowe z teflonem – o mniejszej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Zapewniają jednak świetny poślizg, więc żelazko sprawnie sunie po tkaninie;
  • ceramiczne – to jedne z najtrwalszych i odpornych na uszkodzenia stóp w żelazkach. Wyposażony w nie sprzęt sprawnie ślizga się po tkaninie, dzięki czemu prasowanie staje się mniej uciążliwe. Jednakże ceramika szybko się brudzi i jest trudna przy czyszczeniu, co może powodować zabrudzenia tkaniny.

Funkcja pary

To jedna z najważniejszych cech w żelazkach. Dzięki parze wodnej zmiękczają się włókna tkaniny, a co za tym idzie – łatwiej można je wyprostować. Warto zatem wybrać urządzenia, które pozwalają na regulację intensywności. W żelazkach stosuje się dwa rodzaje oznaczeń dotyczących produkcji pary:

  • stały wyrzut – ilość wytwarzanej pary w ciągu minuty, podawana w gramach. Jest bardzo istotna przy ciągłym prasowaniu parowym;
  • maksymalny wyrzut – to wartość podawana również w g/min, jednak dotyczy pojedynczego wyrzutu pary. Przydaje się przy prasowaniu grubych tkanin, które miejscowo są mocno zagniecione.
Ranking Zelazek 2023

Dobre żelazka – na co zwrócić uwagę?

Producenci żelazek często wyposażają je w dodatkowe funkcje i rozwiązania, które mają ułatwić pracę. Wśród najważniejszych i najczęściej spotykanych należy wymienić:

  • połączenie bezprzewodowe – możliwość prasowania bez ciągnących się przewodów jest możliwa dzięki wbudowaniu do żelazka niewielkiego akumulatora. Urządzenie odstawia się na specjalną stopkę, która jest podłączona do gniazda. W ten sposób dochodzi do uzupełnienia energii i utrzymania temperatury. Żelazka bezprzewodowe są bardzo wygodne, jednak przy ich wyborze trzeba liczyć się z nieco wyższymi kosztami;
  • konstrukcja zapobiegająca kapaniu – typ budowy, który pozwala na pracę na sucho i w niskich temperaturach. W urządzeniach zamontowany jest dodatkowy zawór w stopce, który zapobiega wydostawaniu się zimnej wody i powstawaniu nieestetycznych zacieków;
  • system samoczyszczący – to funkcja, dzięki której łatwo można pozbyć się osadu z kanalików i rurek. Zanieczyszczenia wydmuchiwane są za pomocą sprężonego powietrza na żądanie lub automatycznie;
  • filtr antywapienny – zapobiega gromadzeniu się osadu i tworzeniu kamienia wewnątrz kanalików. Filtr montowany jest w okolicach zbiornika na wodę. Dzięki niemu do żelazka można wlewać wodę z kranu bez obaw o zanieczyszczenia;
  • funkcje bezpieczeństwa – w małych urządzeniach AGD często stosuje się funkcję „strażak”. To automatyczny mechanizm, który wyłącza grzałkę po przekroczeniu określonych wartości temperatury. Zapobiega to ryzyku powstania pożaru nawet przy żelazku włączonym do zasilania przez dłuższy czas. 
Dobre Zelazka

Ranking żelazek – wybierz swój model

Jakie żelazka znajdziesz w sklepach Auchan? Przedstawiamy ranking żelazek 2023, które będą odpowiedzią na różne wymagania użytkowników. Nasze propozycje są zróżnicowane pod względem mocy, wielkości i parametrów technicznych. Niezależnie od zapotrzebowania, możesz wśród nich znaleźć odpowiedni model dla siebie.

Qilive – Żelazko 1100 W Q.5543

Ten model jest świetnym rozwiązaniem, jeśli zamierzasz zabrać żelazko ze sobą w podróż. Niewielkie poręczne urządzenie ma ruchomą rączkę, którą możesz złożyć, dzięki czemu żelazko zajmie znacznie mniej miejsca. Qilive to marka własna Auchan zajmująca się sprzętem elektronicznym.

Łucznik – Żelazko 2200 W SI 720

Proste urządzenie, które znajdzie zastosowanie w każdym mieszkaniu. Jest wyposażone w ceramiczną stopę, wygodny uchwyt i regulację mocy. Grzałka o mocy 2200 W szybko się nagrzewa i umożliwia prasowanie nawet głębokich zagnieceń. Ciągły wyrzut pary to 13 gramów na minutę. W żelazku zastosowano funkcję „strażak”, dzięki której urządzenie samo się wyłącza po osiągnięciu krytycznej temperatury.

Tefal – Żelazko Turbo Pro FV5696E1

Jeśli masz problemy z głębokimi zagnieceniami, trudnymi do wyprostowania, zwróć uwagę na to urządzenie. Model Turbo Pro FV5696E1 wytwarza parę na poziomie do 50 g/min. Wilgoć wnika w głąb tkaniny i rozmiękcza włókna, dzięki czemu prasowanie nawet bardzo grubych materiałów staje się dużo łatwiejsze. Dla zapewnienia dłuższej żywotności wewnątrz urządzenia zastosowano wkładkę antywapienną.

Ranking Zelazek

Qilive – Żelazko 2400 W Q.5525

Kolejne żelazko marki własnej Auchan o ciekawych parametrach i funkcjach. Urządzenie cieszy oko swoją ciekawą, nowowczesną obudową. Jest bezprzewodowe, dlatego praca nim jest bardzo wygodna. Do ładowania służy dodatkowa podstawka, którą możesz ustawić na desce w pobliżu żelazka. Niemała moc grzałki i produkcja pary na poziomie 20 g/min zapewniają skuteczne usuwanie nierówności na powierzchni tkaniny. W żelazku zastosowano także system zapobiegający kapaniu, dzięki czemu na ubraniach nie będą pojawiały się zacieki.

Tefal – Żelazko 2800 W FV6812E0

Sprzęt od znanego, światowego producenta, wyposażony w grzałkę o mocy 2800 W. Ma trwałą i odporną na zarysowania stopę, której kształt zapewnia większą moc pary. Wytwarza jej do 50 gramów na minutę, jednak przy pojedynczym uderzeniu osiąga poziom nawet 260 g/min. To sprawia, że żelazko świetnie nadaje się do pracy z grubymi tkaninami i licznymi załamaniami.

Zelmer – Żelazko ZIR3000

Propozycję od kolejnego znanego na świecie producenta także możesz znaleźć w sklepach Auchan. Produkt ten zaskakuje prostotą i elegancją, a jego obsługa i regulacja są bardzo wygodne. Żelazko jest wyposażone w grzałkę o mocy aż 3000 W, co jest najwyższym wynikiem wśród produktów w naszym rankingu żelazek. Urządzenie ma funkcję Anti-drip, która przydaje się w czasie prasowania na sucho w niższych temperaturach. Na dodatek wyposażone zostało w funkcję automatycznego czyszczenia oraz system zapobiegający osadzaniu się kamienia.

Przeczytaj również: Odkurzacz do domu – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zelazko Ranking

Jakie żelazko? Ranking, który rozwieje Twoje wątpliwości

Solidne żelazka i akcesoria do prasowania to sprzęty domowe, na których nie warto oszczędzać. Wygodne i trwałe urządzenie ułatwi uciążliwy proces, jakim jest prasowanie. Przedstawiane w rankingu żelazka nie są jedynymi, jakie możesz znaleźć w sklepach sieci Auchan. Sprawdź pozostałe produkty – z pewnością wśród nich znajduje się najlepsze żelazko pasujące do Twoich potrzeb. Kup także deskę do prasowania, nowy pokrowiec oraz kosze na wyprasowaną bieliznę. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w jednym miejscu!