Aplikacja
Auchan Zakupy W Ciszy

W Auchan dbamy o każdego. Dowiedz się o zakupach w ciszy

Opublikowano 02.04.2023 - 3 minut czytania

Bodźce towarzyszące zakupom w marketach powodują silny dyskomfort u osób ze spektrum autyzmu. Dlatego przy okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego 2 kwietnia w niedzielę handlową w sklepie Auchan zrobisz zakupy w ciszy Co to takiego? Wyjaśniamy!

Akcja Ciche Godziny – co to takiego?

„Ciche Godziny” to akcja, której głównym celem jest zwiększenie komfortu klientów z zaburzeniami spektrum autyzmu oraz nadwrażliwością sensoryczną. Osoby ze spektrum autyzmu inaczej obierają wszelkiego rodzaju bodźce. Często nawet kilkunastominutowe przebywanie w głośnym miejscu powoduje u nich zmęczenie i rozdrażnienie.

Robienie zwykłych zakupów przez osobę ze spektrum autyzmu może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego coraz częściej sklepu, chcą sprawić, by klienci czuli się w nich komfortowo i bezpiecznie.

Pionierem akcji „Ciche Godziny” jest sklep Auchan. Na samym początku była to oddolna inicjatywa hipermarketu Auchan Częstochowa Północ, który wraz z lokalnym Stowarzyszeniem „Daj Mi Czas” wprowadził z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, tak zwane Ciche Godziny.

Inicjatywa zyskała przychylność klientów. Między innymi dlatego inne hipermarkety Auchan zdecydowały się na jej wprowadzenie.

Akcja Ciche Godziny w Auchan – jak to wygląda?

Według Światowej Organizacji Zdrowia autyzm występuje u jednego na sto dzieci w Polsce. Oznacza to, że w naszym kraju żyje ok. 400 tys. osób z tym zaburzeniem neurologicznym. Ustalony na 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma na celu uświadamianie społeczeństwa o tym, z czym na co dzień mierzą się osoby będące w spektrum. Jak wyglądają Ciche Godziny w sklepach Auchan?

Od 8 września br. Godziny ciszy obowiązują w całej sieci Auchan we wtorki w godzinach 15:00-17:00. W tym czasie zostają wyeliminowane wszystkie źródła dźwięku w sklepie. Ograniczone jest też natężenie światła. Oprócz świateł, muzyki oraz komunikatów dźwiękowych sieć Auchan oddaje do dyspozycji kupujących specjalną, uprzywilejowaną kasę.

Powyższe działania mają na celu zapewnić klientom ze spektrum autyzmu możliwość zrobienia zakupów w przyjaznych sensorycznie warunkach.

Sprawdź również: Auchan Go działa już kilka tygodni! Poznaj bliżej nowy wymiar zakupów

Godziny Ciszy – jak na akcje zareagowali klienci?

Godziny Ciszy były wprowadzone po raz pierwszy w 2019 roku. Rok później inicjatywa została zniesiona, jednak ze względu na pozytywną opinię samych klientów oraz pracowników hipermarketów, Auchan postanowił przywrócić specjalne godziny.

Auchan przeprowadził ankietę wśród pracowników i klientów. Jej wyniki jasno pokazały, że pomysł sieci był niezwykle potrzebny. Aż 83% pracowników wykazało optymizm w stosunku do tej konkretnej idei. Prawie 93% klientów również stwierdziło, że akcja Godziny Ciszy jest potrzebna. To właśnie pokazuje, jak ważna jest społeczna troska o osoby cierpiące na spektrum autyzmu.

Auchan – wspiera osoby chore i dba o środowisko naturalne

Auchan Retail Polska od wielu lat wdraża kompleksowe działania, które mają na celu wsparcie społeczeństwa. Zaliczają się do nich akcje podejmowane w trosce o środowisko naturalne, dbanie o zdrowie oraz bezpieczeństwo klientów, oraz wsparcie lokalnych społeczności. Przykładem na to są marki własne Auchan – Pewni Dobrego, Kciuk czy Auchan Collection. Są to produkty spożywcze stworzone z najwyższej jakości składników. Znajdziesz je w hipermarketach Auchan w przystępnej cenie!