Aplikacja

5 pomysłów na kącik dla dzieci w ogrodzie

Opublikowano 15.03.2024 - 6 minut czytania

Przydomowy ogród to doskonałe miejsce na relaks i rodzinne spotkania. Nie może w nim zabraknąć również miejsca do zabawy dla dzieci. To tu, w otoczeniu zieleni, maluchy mogą odkrywać świat, rozwijać wyobraźnię i cieszyć się beztroskim czasem. Dlatego tym razem pokażemy Ci jak urządzić kącik dla dzieci w ogrodzie – bezpieczne miejsce do radosnej zabawy.

Zalety posiadania kącika dla dzieci w ogrodzie

Posiadanie domu z ogródkiem to świetny sposób na zapewnienie sobie chwili relaksu w zielonym otoczeniu. Jedną z ważnych części takiej zielonej przestrzeni powinien być kącik zabaw dla dzieci. W ogrodzie maluchy będą mogły swobodnie rozładować energię i aktywnie spędzać czas. Zabawa na świeżym powietrzu zapewnia im kontakt z naturą, rozwija wyobraźnię, także hartuje ich odporność.

Kącik dla dzieci w ogrodzie zachęca do aktywności fizycznej, która jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju. To miejsce, gdzie mogą bawić się swobodnie i bez ograniczeń. Maluchy poznają w nim różne kształty, kolory i struktury, które stymulują zmysły dotyku, wzroku i słuchu. Zabawa z piaskiem, wodą, kamieniami czy liśćmi lub innymi naturalnymi materiałami wspiera rozwój sensoryczny i poznawczy dzieci.

W przestrzeni do zabawy możesz umieścić różnorodne zabawki edukacyjne, które motywują do nauki różnych rzeczy, takich jak liczenie, litery, kolory i kształty. Rozwój poprzez zabawę jest przyjemny i efektywny, a pociechy chętniej przyswajają nowe wiadomości. Kącik dla dzieci w ogrodzie to również idealne miejsce do beztroskiego spędzania czasu z rówieśnikami i rodzeństwem. Dzieci budują w ten sposób więzi i uczą się empatii, a także dbania o relacje.

Przeczytaj także: Jak zrobić piaskownicę dla dziecka? Poradnik krok po kroku

Kącik dla dzieci w ogrodzie – 5 pomysłów

Jeśli chcesz stworzyć magiczny kącik w ogrodzie dla dzieci, mamy dla Ciebie kilka inspirujących pomysłów. Wzięliśmy pod uwagę różne zainteresowania maluchów, aby zapewnić każdemu coś wyjątkowego. Do dzieła!

Przyjazne kąciki przyrodnicze dla małych odkrywców

Stworzenie kącika przyrodniczego w ogrodzie to wspaniały sposób na zachęcenie małych dzieci do zabawy na świeżym powietrzu i nauki o otaczającym je świecie. Wykorzystując piaskownicę, zabawki do piasku, a także uroczy domek dla dzieci, możesz stworzyć magiczną przestrzeń, która zapewni Twoim pociechom godziny beztroskiej zabawy i edukacji. Resztę dopełni naturalna sceneria ogrodu – drzewa, kwiaty i oczywiście mali mieszkańcy – owady, wiewiórki czy ptaki. Maluch będzie mógł je obserwować w naturalnym środowisku, co stanowi najlepszą lekcję biologii, jaką możesz zaoferować swojemu dziecku. 

Piaskownica może mieć dowolny kształt: prostokątny, kwadratowy, okrągły, a nawet w kształcie zwierzątka lub rośliny. Pięknie prezentuje się piaskownica w kształcie muszli od One Two Fun – szczelna i odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Aby zabawa w piaskownicy była udana, potrzebujesz jeszcze kilku akcesoriów. Zabawki do piasku to sposób na trenowanie małej motoryki. Klepsydra do zabawy skupi uwagę malucha na długo – przesypujący się piasek porusza kołem, dzięki czemu taka zabawa może zainteresować dziecko podstawowymi prawami fizyki. 

Przyrodniczy kącik do zabawy dla dzieci w ogrodzie uzupełnij o niewielki domek. Przedszkolaki uwielbiają zabawy w odgrywanie ról i czują się dobrze w przytulnych, kolorowych namiotach i domkach ogrodowych. Mogą tam gotować obiady z tego znajdą w ogrodzie, bawić się w sklepik czy lodziarnię.

Przeczytaj także: Zabawy ruchowe dla dzieci – podpowiedzi na zajęcia WF i domowe rozrywki

Kreatywne przestrzenie dla młodych artystów

Jeśli Twoje dziecko ma duszę artysty, to ogród będzie najlepszym miejscem dla niego do czerpania różnorodnych inspiracji. Wykorzystując bańki mydlane, stolik do malowania i przybory plastyczne, możesz stworzyć przestrzeń, która zapewni dzieciom godziny beztroskiej zabawy i twórczej ekspresji.

Wyznacz strefę w ogrodzie, gdzie maluchy będą mogły bezpiecznie puszczać bańki mydlane. Pozwolą one stworzyć bajkową atmosferę i pobudzą dziecięcą wyobraźnię. Każdy maluch będzie miał sporo frajdy z chodzika z możliwością puszczania baniek w formie kosiarki do trawy. Będzie to również świetny sposób na wsparcie najmłodszych w nauce chodzenia. Na świeżym powietrzu natura pobudza kreatywność. Kreda do malowania na betonie z pewnością przyda się najmłodszym artystom. Starsze dzieci mogą malować kamienie farbami akrylowymi lub tworzyć kompozycje z liści i kwiatów.

Miejsce do zabawy i aktywności fizycznej dla energicznych dzieci

Dzieci w każdym wieku potrzebują rozładować nadmiar energii poprzez aktywność fizyczną. Kącik w ogrodzie dla dzieci ze sportowym zacięciem możesz urządzić w taki sposób, aby mogły bezpiecznie czerpać radość z ruchu na świeżym powietrzu.

Dla najmłodszych doskonałym pomysłem będzie huśtawka. Zresztą nie tylko aktywne maluchy uwielbiają bujanie. Tego typu akcesorium będzie idealnym dodatkiem do placu zabaw koło domu. Prostą huśtawkę na sznurach można powiesić nawet na drzewie (upewnij się jednak, że gałąź będzie wystarczająco mocna). Dla maluchów polecamy modele z pełnym siedziskiem i zabezpieczeniem z przodu – na przykład uroczą huśtawkę z motywem żabki lub pandy i wygodnym stoliczkiem. Kącik zabaw dla dzieci w ogrodzie to również idealne miejsce do zainstalowania kosza do gry w koszykówkę – sportu, który znakomicie wspomaga rozwój umiejętności psychomotorycznych.

Przeczytaj także: Kiedy dziecko zaczyna siadać? Jak nauczyć je tej czynności?

Praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia kącików dla dzieci

Jak urządzić kącik dla dzieci w ogrodzie? Wybierz miejsce z dala od ruchliwych ulic, ostrych przedmiotów i zbiorników wodnych. Zadbaj o to, aby w tej strefie był dostęp do cienia, szczególnie w słoneczne dni. Wybierz miękką i bezpieczną nawierzchnię, np. trawę, piasek lub matę piankową. 

Dostosuj wyposażenie do wieku i potrzeb dzieci. Dla młodszych pociech potrzebne jest więcej miejsca do zabawy, a dla starszych dzieci można stworzyć strefę do czytania lub grania w gry z piłką. Kącik dla dziecka w ogrodzie uzupełnij o zabawki, meble ogrodowe i inne akcesoria, które będą sprzyjać zabawie i rozwojowi Twojej pociechy.

Podczas projektowania przestrzeni rodzinnej w ogrodzie koniecznie sprawdź ofertę marki własnej Auchan – Gardenstar. Znajdziesz tam wszystko, czego możesz potrzebować, by urządzić swoja zieloną przestrzeń na działce – od lamp solarnych, przez wygodne meble ogrodowe, aż po grille

Jak zaangażować dzieci w tworzenie ich własnego kącika w ogrodzie?

Twoja pociecha powinna brać udział w planowaniu, zakupach i urządzaniu kącika w ogrodzie – w końcu ma to być przestrzeń przeznaczona dla niej. Możesz zachęcić dziecko do przygotowania projektu. Niech namaluje swoje wymarzone miejsce do zabaw wśród zieleni. Po wspólnym ustaleniu ostatecznego planu możecie razem wybrać się na zakupy.

Maluch powinien aktywnie uczestniczyć w rozmieszczaniu zabawek i akcesoriów sportowych w ogrodzie. Wspólna praca z pewnością pomoże budować rodzinne relacje, a dziecko poczuje, że może samo decydować i w ten sposób zyska więcej pewności siebie.

Przeczytaj również: Ogród rustykalny – jak stworzyć sielską atmosferę wokół domu?

Zachęć swoje dziecko do spędzania czasu na świeżym powietrzu!

Kącik dla dzieci w ogrodzie to nie tylko miejsce do zabawy, ale również przestrzeń, która może wspierać ich wszechstronny rozwój. Inwestując w stworzenie takiego miejsca, dajesz dzieciom możliwość beztroskiego spędzania czasu na świeżym powietrzu, dbając jednocześnie o prawidłowy kreatywność i umiejętności społeczne maluchów.

Wykorzystaj swoją kreatywność i zaangażuj swoją pociechę w proces projektowania takiego miejsca. Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby kącik był bezpieczny i dostosowany do wieku i potrzeb dzieci. Wykorzystaj naturalne materiały, zabawki edukacyjne i inne akcesoria, które stymulują wyobraźnię i zachęcają do zabawy – mnóstwo tego typu akcesoriów znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Auchan!