Aplikacja
Ogrod W Stylu Chinskim Czym Sie Charakteryzuje

Chiński ogród – czym się charakteryzuje i jakie rośliny do niego pasują?

Opublikowano 04/05/2023

Ogród w stylu chińskim to marzenie wszystkich osób ceniących asymetrię, nieparzystość oraz obłość kształtów. Jeżeli chcesz zaprojektować ogród chiński, to jesteś w świetnym miejscu.

Co to jest ogród chiński?

Kluczem do uzyskania ogrodu chińskiego jest połączenie wody oraz kamienia. Tego rodzaju ogród pokochasz, jeżeli zależy Ci na eleganckim zieleńcu z egzotycznym sznytem. Żeby go urządzić, musisz się zaopatrzyć w odpowiednie rośliny oraz dokładnie przestudiować zasady jego projektowania. Dzięki naszemu poradnikowi z łatwością poradzisz sobie z tym zadaniem!

Ogród chiński – charakterystyka

Chcesz urządzić ogród w stylu chińskim? Czym się charakteryzuje taka kompozycja? Jej podstawą jest przede wszystkim:

• stworzenie wrażenia, że znajdujesz się w odrobinę dzikim miejscu, w którym czas płynie znacznie wolniej,

• unikanie jakichkolwiek kątów i linii prostych, charakterystycznych dla nowoczesnego minimalizmu, a zastępowanie ich miękkimi półokrągłymi kształtami,

• odpowiedni dobór kwiatów i krzewów, ale także skał oraz elementów architektury ogrodowej.

 

W chińskim ogrodzie często spotykane są kręte ścieżki oraz strumyki, sadzawki i wodospady, które pozwalają się wyciszyć po ciężkim dniu. Ważnymi elementami, umożliwiającymi swobodną medytację lub wypoczynek, są także altany ogrodowe, mostki nad strumykiem czy drewniane namioty. Te mogą mieć kształt okrągły, kwadratowy lub prostokątny. Będą świetnym miejscem do aktywności fizycznej i relaksu.

Strumyki, ścieżki oraz ukształtowanie terenu w ogrodzie chińskim

Chiński ogród to miejsce, w którym woda powinna płynąć leniwie, co umożliwia specyficzne, płaskie ukształtowanie terenu z ewentualnymi niskimi pagórkami. Dookoła strumyka najczęściej układa się ozdobne kamienie i skały o nieregularnym, ale obłym kształcie. Woda oraz kamień to obowiązkowe elementy każdego ogrodu chińskiego. Płynący strumyk w chińskich wierzeniach symbolizuje siły życiowe i upływ czasu, natomiast skała – niewzruszoność oraz wieczność.

Ścieżki ogrodowe powinny rozpływać się po ogrodzie w różne strony – wykończysz je piaskiem o jasnym zabarwieniu lub drobnymi kamyczkami o gładkich brzegach. Przejścia należy wyraźnie od siebie odgraniczyć, np. przy pomocy bram. O ile w odniesieniu do altan i namiotów stworzenie ozdobnej bramy jest bardzo proste, w innych przypadkach możesz posłużyć się metalowymi kształtkami i pnącą roślinnością.

Chinski Ogrod

Jak zaplanować ogród chiński? Podpowiadamy!

Ogród chiński to synonim klasy, elegancji i spokoju. Jego planowanie powinieneś rozpocząć oczywiście od odpowiedniego ukształtowania terenu. W ogromnej ilości nurtów związanych z architekturą ogrodową płaski teren uznaje się za nieatrakcyjny i celowo wykonuje się rozmaite skarpy i kształtuje go w oryginalny sposób. W przypadku stylu chińskiego zupełnie nie musisz tego robić – wręcz przeciwnie. Czasami konieczne jest wypłaszczenie terenu z pomocą odpowiednich maszyn i narzędzi ogrodniczych.

Kolejnym krokiem po zadbaniu o teren będzie rozplanowanie odpowiedniego rozstawienia architektury ogrodowej oraz biegu strumyka. To od ich umiejscowienia zależy rozmieszczenie pozostałych, mniejszych elementów. Altany, pergole i przejścia powinny być wykonane z ciemnobrązowego lub czerwonego drewna. Podczas prac wykończeniowych możesz rozważyć również wykorzystanie materiałów takich jak bambus czy naturalna glina.

Wykonanie strumyka wymaga niewielkiego spadku terenu, który zapewne będzie warunkował jego kształt – ten nie musi być jednak duży, ponieważ niejednokrotnie wystarcza nawet 1–2% pochyłości. W planowaniu rzeczki musisz wziąć pod uwagę liczne zakola oraz progi. Staranne opracowanie brzegów będzie kluczowe dla dobrego wyglądu ogrodu. Zadbaj też o odpowiednie podłoże dla roślin.

Ogrod W Stylu Chinskim

Mostek oraz skały jako obowiązkowy element ogrodu chińskiego

Obowiązkowym elementem w chińskim ogrodzie jest mostek nad strumykiem. Ten może być drewniany, ale znacznie lepszym pomysłem będzie wykonanie kamiennego mostku. W najbardziej tradycyjnych ogrodach te pozbawione są poręczy, jednak ze względu na to, że to dość istotny środek bezpieczeństwa, większość osób się na nie decyduje. Podobnie jak pozostałe, ten element to inspiracja zasadami feng-shui oraz symbol, którego zadaniem jest odpędzanie złych duchów.

Po przemyśleniu wspomnianych kwestii przychodzi czas na dobór odpowiednich skał. Doskonale sprawdzają się kamienie wapienne, naturalnie wyrzeźbione przez wodę. Zamiast nich równie dobrze będą prezentować się sztuczne skały, jednak zdecydowanie zaleca się kompletowanie wszystkich elementów chińskiego ogrodu z naturalnych materiałów. Całość dopełnią białe otoczaki, duża ilość piasku i żwir. Najlepiej, jeżeli ten ostatni będzie pochodzenia morskiego, co zapewni mu odpowiedni wygląd oraz kształt pasujący do całości kompozycji.

Pamiętaj, że chociaż zasady rozplanowywania ogrodów chińskich dopuszczają zastosowanie rzeźb, należy unikać w przestrzeni zbędnych elementów, których wprowadzenie nie jest uzasadnione. Standardowe ozdobniki i dekoracje to coś, co nie jest spójne z tym stylem. Jeżeli już decydujesz się na dodatki, wybierz rzeźby lwów czy żółwi oraz tradycyjne wazy. Niektórzy granice swoich chińskich ogrodów wyznaczają jasnym, kamiennym murem, inni żywopłotem.

Ogród chiński, jakie rośliny wybrać?

Jak urządzić piękny ogród chiński? Rośliny, które się w nim znajdą, będą warunkować stworzenie klimatu adekwatnego do stylu. Podkreślą także symbolikę zgodną z założeniami chińskiej architektury ogrodów.

Najbardziej podstawowymi elementami zdobiącymi ogród musi być śliwa oraz bambus. Są one symbolami męskiego oraz damskiego pierwiastka w przestrzeni. Nawiązują także do przyjaźni i życia. Na szczęście oba te gatunki spokojnie można posadzić w europejskich warunkach klimatycznych, dobierając jedynie odpowiednie odmiany roślin.

Ogrod Chinski Rosliny

Kluczem do idealnego ogrodu są również orchidee – czyli w polskich warunkach storczyki ogrodowe Phalaenopsis. Te doskonale radzą sobie na terenie podmokłym – w ogrodzie chińskim zapewnisz im odpowiednie warunku rozwoju. Kwiaty te preferują duży dostęp do światła, więc umiejscowienie ich tuż obok wody będzie dobrym pomysłem. Chociaż początkowo wymagają odrobiny uwagi, w późniejszym czasie pięknie rosną samodzielnie.

Bardzo istotnym elementem każdego chińskiego ogrodu jest kwiat lotosu, na który jednak – ze względu na panujący w Polsce klimat – raczej nie będziesz mógł sobie pozwolić. Aktualnie za idealny zamiennik tego pięknego kwiatu uznaje się lilie wodne, czyli grzybienie, w odcieniu bieli, ecru czy delikatnego różu.

W ogrodzie powinieneś umieścić także miniaturowe sosny, które nawiązują do nieśmiertelności, niezłomności i siły. Nic dziwnego – w końcu często rosną w górach. Sosny zasadź nieco dalej od strumyka, ponieważ te preferują znacznie bardziej suche podłoże. Najlepiej, jeżeli znajdą się w słońcu, ale odrobina cienia zazwyczaj również im nie szkodzi. Ziemię i wszystkie akcesoria potrzebne podczas urządzania ogrodu znajdziesz w ofercie Auchan.

Ogrod Chinski

Wśród innych roślin, których nasadzenie musisz rozważyć, znajdzie się drzewko bonsai czy wyjątkowo popularny klon palmowy. Mimo że w najbardziej tradycyjnych ogrodach chińskich nie przewiduje się idealnie przystrzyżonych trawników, aktualne trendy związane z tym stylem dopuszczają ich zastosowanie. Zielona, krótka trawa na całej powierzchni ogrodu jest doskonałym tłem dla pozostałych roślin, drzew i krzewów. Warto zdecydować się również na posadzenie moreli, grusz oraz peonii.

O czym pamiętać, projektując ogród chiński?

Ogród chiński jest dobrym wyborem dla Ciebie, jeżeli cenisz sobie prostotę oraz bliskość natury. Chociaż teoretycznie taka kompozycja prezentuje się, jakby stworzyła się sama na przestrzeni wieków, każdy element w takim ogrodzie jest dokładnie przemyślany. Żeby w nieco bardziej trafny sposób zaprojektować taką przestrzeń, możesz zdecydować się na głębsze przestudiowanie zasad feng shui.

Warto wiedzieć, że „feng” oznacza wiatr, natomiast „shui” wodę – ich obecność w ogrodzie ma zapewniać człowiekowi najbardziej zbliżone do naturalnych warunki oraz gwarantować szczęście i dobrobyt. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak zaprojektować swój wymarzony ogród chiński, a wszystkie potrzebne do realizacji tego przedsięwzięcia przedmioty z pewnością znajdziesz w asortymencie marki Auchan!