Aplikacja

Co siać w marcu? Kalendarz ogrodnika

Opublikowano 26.02.2024 - 7 minut czytania

W marcu przyroda zaczyna „budzić się” ze snu zimowego. Po przerwie możesz w końcu wrócić na działkę lub do ogródka i zrobić wiosenne porządki. Jak je przeprowadzić i co siać w marcu, w sezonie móc cieszyć się własnymi warzywami, ziołami i kwiatami? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Czy marzec to dobry okres na sadzenie?

W marcu poprawia się pogoda, a dni stają się dłuższe i bardziej słoneczne. Wiosenny klimat sprzyja wznowieniu wegetacji. Dla wielu roślin to naturalny moment wzrostu i rozwoju. W ogrodzie i na łąkach pojawiają się już wtedy pierwsze kwiaty: przebiśniegi, krokusy i zawilce, kwitnie też dereń i leszczyna. W nocy jednak wciąż zdarzają się przymrozki i trzeba na nie uważać, aby nie wymrozić roślin. Mimo to miesiąc ten jest dobrym czasem na porządki po zimie: przycinanie, sadzenie, przesadzanie i nawożenie „wygłodniałych” po zimie kwiatów, krzewów czy warzyw.

Co można siać w marcu? Niektóre gatunki potrzebują więcej czasu na wzrost, np. bakłażany, seler, pomidory, papryka czy arbuz. W Polsce za czas rozwoju i wzrostu (wegetacji) uznaje się taki, w którym średnia dzienna temperatura przekracza 5°C. Okres wegetacyjny rozpoczyna się najwcześniej i trwa najdłużej w południowo-zachodnich regionach. Najkrótszy jest na północno-wschodnich terenach Polski.

Aby prawidłowo przeprowadzić wysiew roślin i wiosenne porządki, potrzebne Ci będą niezbędne narzędzia i akcesoria ogrodnicze. Znajdziesz je w ofercie marki własnej Auchan – Gardenstar! Produkty pomogą Ci prosto i efektywnie organizować pracę w ogrodzie, zapewniając wszystko, co potrzebne do osiągnięcia obfitych i zdrowych plonów.

Przeczytaj także: Wiosenne porządki w ogrodzie. Jak przygotować ogród na wiosnę?

Co siać w marcu? Kalendarz ogrodnika

Poniżej znajdziesz przykłady roślin do wysiewu na wiosnę, w tym warzyw, ziół i kwiatów. Dowiedz się, co siać w marcu w szklarni lub bezpośrednio do gleby i zacznij organizować swój ogródek. Poświęcając mu nieco czasu i troski na początku wiosny, niedługo będziesz cieszyć się pierwszymi świeżymi plonami z własnej uprawy.

Warzywa do siewu w marcu

Przy wysiewie warzyw w marcu kluczowa jest dokładna selekcja gatunków, które są odporne na niższe temperatury i mogą być sadzone już na wczesną wiosnę. Przed sadzeniem, upewnij się, że gleba jest dobrze przygotowana – powinna być luźna, wilgotna, ale nie przemoczona oraz wzbogacona w organiczne nawozy, takie jak kompost. Co można siać w marcu w przydomowym warzywniku? Na początku wiosny warto zadbać o to, by w Twoim ogródku znalazły się pomidory, papryka, rzodkiewka czy czosnek.

Zioła do siewu w marcu

Marzec to dobry moment na założenie własnego zielnika metodą rozsady lub w szklarni ogrodowej. Niestety niewiele gatunków jest odpornych na wczesnowiosenną pogodę, w związku z czym ich sadzenie do gruntu warto rozpocząć w późniejszych miesiącach. Do trudnych warunków dostosowany jest jedynie koperek oraz pietruszka.

Niektóre zioła (np. mięta, oregano, rozmaryn, lubczyk czy melisa) to gatunki wieloletnie i miododajne. Nie dość, że zostaną w ogrodzie przez kilka lat, to jeszcze będą dawać cenny pokarm pszczołom i innym owadom. W Twoim wiosennym zielniku powinny znaleźć się gatunki, takie jak majeranek, melisa, bazylia, kminek, oregano czy mięta.

Kwiaty do sadzenia w marcu

Co sadzić w marcu, jeśli zależy Ci, by rabaty w ogrodzie i doniczki na balkonie jak najszybciej nabrały kolorów? Wybierz kwiaty, które są odporne na mróz lub marcowe zmiany pogody, takie jak stokrotki, prymulki, miniaturowe żonkile, hiacynty czy dzwonki.

Do doniczek posadzić możesz również byliny, które zakwitną później (w lecie i jesienią):

  • dalie, 
  • begonię bulwiastą,
  • paciorecznik.

Przeczytaj także: Jak zbudować warzywniak z palety? Instrukcja krok po kroku

Co siać w marcu do gruntu, a co w szklarni?

Zastanawiasz się, co można siać w marcu do gruntu, a co pod folią? Nie masz co do tego pewności? Kieruj się 1 ważną zasadą. Do gruntu śmiało siej rośliny o niskich wymaganiach termicznych, odporne na przymrozki, w tym np. byliny. Poniższa tabela ukazuje, które gatunki można siać do gruntu, a które z nich nadają się bardziej na rozsadę lub do szklarni.

Co siać w marcu? Warzywa Zioła Kwiaty

Szklarnia/rozsada

pomidor

bazylia

szałwia błyszcząca

kminek

begonia

bakłażan

stewia

petunia

majeranek

aster

papryka

melisa

żeniszek

bratek

Grunt

szczypiorek

oregano

stokrotki

tymianek

prymulki

rzodkiewka

lubczyk

miniaturowe żonkile

mięta

hiacynty

dzwonki

Oprócz wysiewu do gruntu czy na rozsady możesz też umieścić nasiona w skrzynkach lub doniczkach z podłożem kompostowym w temperaturze pokojowej (trzeba wcześniej przez kilka dni przechować je w domu, by ziemia zdążyła się nagrzać). Takie sadzonki możesz przenieść do szklarni lub ustawić na parapecie wewnętrznym (w temp. pokojowej) i przykryć przezroczystą folią lub szybą, by ograniczyć parowanie wody i zmniejszyć ryzyko wychłodzenia podłoża.

Ziemia, w której sadzisz rośliny, powinna być odpowiednio przygotowana: przekopana, pozbawiona chwastów i spulchniona. Dzięki temu nasiona i sadzonki lepiej się przyjmą. Często gleba wymaga również rozluźnienia i wzbogacenia w składniki odżywcze. Tu doskonale sprawdzi się torf. Podczas sadzenia najlepsze efekty zapewni połączenie ziemi, piasku albo perlitu z torfem odkwaszonym lub kwaśnym (w zależności od preferencji konkretnych gatunków roślin).

Przeczytaj także: Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Garść sprawdzonych sposobów

Lista przydatnych narzędzi

Już wiesz, co siać w marcu. Do wiosennego wysiewu oprócz ziemi i nasion, potrzebujesz również akcesoriów ogrodowych. Sprawdź sprzęt dostępny w Auchan. Oprócz narzędzi w naszym asortymencie znajdziesz też meble ogrodowe, stylowe lampiony, latarenki, poduszki i inne produkty, z którymi w pełni sezonu wypoczniesz wśród zieleni.

Do wiosennych porządków w ogrodzie, w tym do siania i sadzenia roślin przydadzą Ci się m.in.:

1. Doniczki fiberowe Gardenstar

Doniczki z papieru kokosowego sprawdzą się podczas siewu delikatnych warzyw i kwiatów, które źle noszą przesadzanie. Będą też odpowiednie do wzrostu i rozsadzania młodych siewek. Gdy roślina uzyska optymalną wielkość, możesz ją przesadzić wraz z doniczką do miejsca docelowego – bez ryzyka uszkodzenia korzeni.

2. Tacka do wysiewu nasion z przykrywką Gardenstar

Tacka z 12 przegródkami służy do wysiewu nasion i przygotowania rozsad. Tworzywo, z którego ją wykonano, jest przystosowane do kontaktu z nawozami i odporne na uszkodzenia. Łatwo utrzymać ją w czystości i możesz jej używać wielokrotnie.

3. Szklarnia ogrodowa Gardenstar

Szklarnia foliowa pozwala przedłużyć okres wegetatywny roślin i stworzyć optymalny mikroklimat do wzrostu ciepłolubnych roślin. Folia zapobiegnie ich przemarznięciu lub nadmiernemu nasłonecznieniu.

4. Agrowłóknina Bradas

Agrowłóknina z polipropylenu to konieczność podczas wiosennych i jesiennych przymrozków. Okrycie, podobnie jak szklarnia foliowa, pomoże tworzyć korzystny mikroklimat sprzyjający obfitym plonom. Zapobiega wzrostowi chwastów i pomaga utrzymać właściwą wilgotność i ciepło podłoża. Jednocześnie przepuszcza światło, wilgoć i powietrze – jest oddychająca.

5. Rękawice ochronne Bradas

Rękawice zabezpieczą dłonie i paznokcie przed zabrudzeniem, chemikaliami czy przypadkowym uszkodzeniem podczas prac ogrodowych. W chłodniejsze dni ochronią je też przed chłodem. Znajdziesz je u nas, wykonane z różnych materiałów i w różnych rozmiarach.

Przeczytaj także: Czym i kiedy nawozić trawnik? Zadbaj o swój fragment zieleni z Auchan

Jak zaplanować prace w ogrodzie na marzec?

Poznaj ramowy plan prac ogrodniczych na marzec w pigułce – dzięki niemu przygotujesz swoją zieloną przestrzeń na kolejne miesiące i intensywny wzrost warzyw, ziół i kwiatów. Podejmując opisane działania, stworzysz solidne fundamenty dla zdrowego i bujnego ogrodu, który będzie cieszył oko i dostarczał obfite plony przez cały sezon.

Plan działania

I tydzień marca

Pierwsze wysiewy warzyw czy kwiatów do gruntu i na rozsady

Przeniesienie pelargonii i innych zimujących roślin w cieplejsze miejsce

Przegląd roślin doniczkowych pod kątem szkodników i chorób.

Oczyszczenie i zraszanie gatunków, które lubią wysoką wilgotność powietrza.

II tydzień marca

Dalsze wysiewy do gruntu i na rozsady.

Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie.

Przycinanie i rozsadzanie pelargonii.

Wznowienie nawożenia kwiatów doniczkowych, częstsze podlewanie.

III tydzień marca

Wysiew kwiatów jednorocznych (najbardziej odpornych na chłód) wprost do gruntu.

Przy temperaturze 5-10 st. C i rozmarzniętej ziemi, wysiew odpornych na chłód warzyw do gruntu.

Domowy wysiew pomidorów gruntowych na rozsady.

IV tydzień marca

Ścięcie traw ozdobnych (większości, niezimozielonych), do 10 cm nad ziemią.

Przycięcie róż i hortensji.

Wygrabienie trawnika z najbardziej uschniętych, żółtych i dotkniętych chorobami miejsc.

Co siać w marcu? Podsumowanie

Ciepły i słoneczny marzec to dobry moment, by przedłużyć okres wegetacyjny, szczególnie w rejonach Polski, gdzie trwa on najkrócej. Dzięki wczesnemu rozpoczęciu prac ogrodniczych i starannej pielęgnacji roślin możliwe jest znaczące zwiększenie plonów w późniejszych miesiącach. Zajrzyj do Auchan i uzupełnij ogrodniczy sprzęt, urządzenia i akcesoria, zanim sezon rozpocznie się na dobre. Odpowiednio przygotowany i wyposażony ogród to gwarancja, że prace rozpoczną się sprawnie i bez przeszkód, pozwalając cieszyć się zieloną przestrzenią od pierwszych dni wiosny.