Aplikacja

Czym i kiedy nawozić trawnik? Zadbaj o swój fragment zieleni z Auchan

Opublikowano 28.03.2023 - 8 minut czytania

Gęsty i zadbany trawnik jest wizytówką ogrodu oraz marzeniem każdej osoby, która dba o to, by przydomowy kawałek zieleni prezentował się jak najlepiej. Dlatego też warto wiedzieć, kiedy nawozić trawnik i jakich środków do tego użyć.

Jak często nawozić trawnik, aby rósł jak najlepiej?

Zdecydowana większość ogrodników jest zgodna co do tego, że aby właściwie zadbać o przydomowy trawnik, należy go nawozić 3 razy w roku. Pierwsze nawożenie powinno mieć miejsce bardzo wczesną wiosną, zaraz po pierwszym przycięciu trawnika. Drugie nawożenie trawy przeprowadza się w połowie czerwca, a trzecie około dwóch miesięcy później. Dzięki tak zaplanowanemu cyklowi nawożenia, rośliny wchodzące w skład trawnika będą odpowiednio odżywione w okresie wzrostu. 

Warto pamiętać o tym, by nie opóźniać ostatniego nawożenia trawnika. Jeżeli trawa przyjmie nawóz później niż w pierwszej połowie sierpnia, to może to skutkować jej nadmiernym wzrostem w okresie,
w którym normalnie rośliny ograniczają swój rozrost i zaczynają przygotowania do okresu zimowego. Wzrost trawy w tym czasie może spowodować, że stanie się ona o wiele mniej odporna na
mróz i trudniej będzie jej przetrwać zimę. Przestrzeganie terminów nawożenia to prosta droga do pięknego i zdrowego trawnika.

Nie powinno się nawozić trawy zimą. Chłodne miesiące to prawdziwa próba przetrwania dla roślin, które wchodzą w tym czasie w okres hibernacji, a zgromadzone przez nie zasoby przeznaczane są na radzenie sobie z niskimi temperaturami. Z tego też względu sztuczne pobudzanie trawy do wzrostu w miesiącach zimowych nie jest wskazane. 

Czasami możliwe jest ograniczenie liczby nawożeń w ciągu roku do dwóch lub nawet jednego. Uzależnione jest to od tego, jakiego rodzaju nawóz do trawy na wiosnę wybierzesz. Dostępne są nawozy
o długotrwałym działaniu, dzięki czemu możliwe jest wydłużenie okresu między kolejnymi nawożeniami, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia ich liczby. W sklepie Auchan znajdziesz zarówno
nawozy i preparaty ogrodnicze wspomagające wzrost trawnika, jak i również środki do innych roślin ogrodowych.

Kiedy nawozić trawę, a kiedy nie powinno się tego robić?

Wiesz już, jak często nawozić trawnik. Teraz czas wyjaśnić, kiedy najlepiej przystąpić do tej czynności, tzn. jakie warunki muszą zostać spełnione, by nawożenie było jak najbardziej efektywne. Przede wszystkim należy je wykonywać zaraz po skoszeniu trawnika. Wskazane jest również delikatne spulchnienie ziemi za pomocą odpowiednich narzędzi ogrodniczych, które możesz znaleźć w sklepie Auchan. Dobrze w tym celu sprawdzi się spulchniacz marki Garden Star – dzięki temu składniki odżywcze szybciej i łatwiej dotrą do korzeni roślin.

Warunki atmosferyczne również mają ogromny wpływ na, to kiedy nawozić trawnik. Powinien on być suchy, a ziemia delikatnie wilgotna. Na nawożenie warto również wybrać dzień umiarkowanie
ciepły i niezbyt słoneczny.
Jest to szczególnie ważne latem, kiedy nawożenie bardzo rozgrzanego trawnika może spowodować jego wypalanie przez promienie słoneczne.

Optymalnym czasem na aplikację nawozu jest okres tuż przed opadami deszczu. Opady rozpuszczą rozsypany na trawniku środek i przyspieszą jego wnikanie w glebę, a co za tym idzie odżywianie roślin. Jeżeli jednak w najbliższym okresie nie przewiduje się opadów, a nadszedł już czas, by rozsypać nawóz do trawy na wiosnę, to po jego aplikacji zaleca się dokładne nawadnianie roślin. Zwróć szczególną uwagę na to, by trawnik został podlany równomiernie. Tylko wtedy nawóz wchłonie się na całej jego powierzchni.

Przeczytaj też: Nawadnianie ogrodu – jak często to robić? Sprawdź!

Jaki nawóz do trawy wybrać?

Skoro wyjaśniliśmy już, kiedy nawozić trawnik po zimie oraz jak często to robić, pora przejść do tego, jak wybrać odpowiedni nawóz. Większość tego typu produktów to nawozy wieloskładnikowe. Znajdziesz wśród nich zarówno preparaty uniwersalne, pozwalające na odżywianie różnego rodzaju traw, jak i specyfiki przeznaczone do konkretnego typu roślin. Do tych drugich zaliczają się
np.
nawóz do trawników na mech, nawozy zwalczające chwasty, jak np. nawóz do zachwaszczonych trawników Bopon oraz takie, które regenerują mocno podniszczone rośliny, dla których nawożenie jest ostatnią deską ratunku.

Wybierając nawóz, warto wziąć pod uwagę „wiek” zielonego podłoża. Istnieją produkty, takie jak np. nawóz do trawnika w formie granulatu marki Bopon – opracowane specjalnie z myślą o świeżo założonych trawnikach, które wspomagają rośliny w pierwszej fazie wzrostu. Na rynku możesz również znaleźć nawozy, których głównym zadaniem jest odpowiednie odżywienie trawnika przed sezonem zimowym i wspomaganie go w przetrwaniu niskich temperatur.

Istnieją również nawozy stworzone z myślą o osobach, które chcą uzyskać jak najlepszy wygląd trawnika przy jednoczesnym jak najmniejszym wkładzie pracy, jak np. nawóz uniwersalny Bopon.
To nawozy o przedłużonym działaniu, które pozwalają na zmniejszenie ilości nawożeń do dwóch lub jednego. Osobom zabieganym polecamy również nawozy spowalniające wzrost trawnika, które pozwalają na zmniejszenie częstotliwości koszenia bez negatywnego wpływu na jego prezencję.

Przeglądając rozmaite typy nawozów w sklepie Auchan, z pewnością zwrócisz uwagę na różne objętości opakowań, w których są one sprzedawane. Jest to związane z możliwością dopasowania ilości zakupionego nawozu do rozmiaru Twojego trawnika. Dzięki temu nie musisz niepotrzebnie kupować kilku kilogramów specyfiku, jeżeli posiadasz ogródek o mniejszej powierzchni.

Reasumując, wybór odpowiedniego nawozu jest niemniej ważny od wiedzy na temat tego, kiedy nawozić trawę. Po zimie można zdecydować się na uniwersalny produkt, który pomoże roślinom obudzić się do życia. Jeżeli jednak w dalszej części sezonu letniego na Twoim trawniku pojawią się chwasty, możesz wybrać specyfik, który nie tylko odżywi trawę, ale również
pomoże w usunięciu niechcianych roślin.

Sprawdź również: Ranking kosiarek spalinowych – najlepsze modele w 2023 roku

Kiedy nawozić trawnik po zimie wapnem?

Trawnik najlepiej rozwija się na podłożu o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Aby sprawdzić, jaki odczyn ma gleba w Twoim ogrodzie, nie potrzebujesz oddawać jej próbki do badań. Do zbadania jej odczynu wystarczy tak naprawdę znany z lekcji chemii papierek lakmusowy lub kwasomierz. Kontrolę zakwaszenia podłoża warto wykonywać regularnie co 2-3 sezony, chociaż im częściej będziesz to robić, tym lepiej dla Twojego trawnika.

Co w sytuacji, w której próby wykażą, że gleba w ogrodzie jest zbyt kwaśna? W takim przypadku konieczne będzie wykonanie tzw. wapnowania, czyli nawożenia trawnika wapnem. Skutkiem nadmiernego zakwaszenia gleby mogą być problemy ze wzrostem trawy oraz pojawianie się w niej chwastów, oraz mchu. 

Wapno należy aplikować poza okresem wegetacyjnym roślin. Najlepszym momentem na wapnowanie jest przełom lutego i marca lub października i listopada. W żadnym wypadku nie należy podawać wapna razem z nawozem. Oba zabiegi powinny być wykonywane w co najmniej kilkutygodniowym odstępie. Skutkiem zmieszania wapna i nawozu może być powstanie szkodliwych dla trawnika związków chemicznych, które mogą doprowadzić nawet do całkowitego uśmiercania roślin.

Należy pamiętać również o tym, by do wapnowania nie używać wapna gaszonego lub palonego, które wykorzystywane jest np. na budowach. Odkwaszanie gleby przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnych preparatów wapniowo-węglanowych, takich jak dolomit czy kreda nawozowa, które zawierają odpowiednio 30 i 50% tlenku wapnia.

Jak dobrać odpowiednią ilość środka? W tym wypadku należy kierować się przede wszystkim wytycznymi producenta, które określają dawkę preparatu w zależności od stopnia zakwaszenia gleby w Twoim ogrodzie. Wapno można rozrzucić na trawniku ręcznie, ale jeżeli zależy Ci na jak najbardziej równomiernym rozłożeniu środka, to warto użyć do tego specjalnego rozsiewacza ogrodowego.

Kiedy nawozić trawę. Podsumowanie

Regularne nawożenie trawnika powinno być nawykiem każdej osoby, której zależy na tym, by prezentował się on jak najlepiej. Dzięki temu zielony dywan będzie nie tylko piękniejszy, ale również odporny na skrajne warunki atmosferyczne np. podczas suszy. Odpowiednie nawożenie pomaga również w chronieniu trawnika przed różnego rodzaju chorobami, czy wrastaniem w niego mchu i innych niepożądanych roślin.

Od właściwego nawożenia zależy również to, czy rośliny poradzą sobie w niższych, zimowych temperaturach. Aby było ono jak najskuteczniejsze, musisz wiedzieć nie tylko, kiedy nawozić trawę, ale również jaki nawóz do trawy wybrać. Przydatne może okazać się również dodatkowe wyposażenie, takie jak spulchniacz do gleby, czy węże ogrodowe do podlewania trawy po jej nawożeniu.

Jeżeli praca w ogrodzie to dla Ciebie nie tylko obowiązek, ale również ogromna przyjemność, z pewnością zainteresują Cię produkty z asortymentu sklepu Auchan. Znajdziesz w nim nie tylko
nawozy i narzędzie ogrodnicze, ale również
meble ogrodowe, dzięki którym Twój ogród będzie się prezentował wyjątkowo.

Zobacz również: Wrzesień w ogrodzie – jak przygotować przestrzeń na jesień? Poradnik