Aplikacja

Czyszczenie kostki brukowej z mchu i oleju – 5 domowych sposobów

Opublikowano 06.05.2024 - 7 minut czytania

Zauważyłeś na swoim podjeździe nieestetyczne plamy lub pojawiający się mech? Regularne czyszczenie kostki brukowej to podstawa pięknego wyglądu Twojego podwórka. Możesz to zrobić domowymi sposobami, stosując m.in. sodę lub ocet, jednak w niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie dedykowanych preparatów i myjki ciśnieniowej. Dowiedz się zatem, jak czyścić kostkę tymi metodami!

Dlaczego czyszczenie kostki brukowej jest ważne?

Kostka brukowa to materiał chętnie wykorzystywany do wykańczania powierzchni przed domem. Wykłada się nią podjazdy, chodniki i parkingi. Wybierana jest głównie przez bogactwo wariantów, czyli szeroką gamę kształtów i kolorów, które można dopasować do dowolnego otoczenia. Kostki są też trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie chłoną wilgoci i nie ulegają biodegradacji. 

Zobacz także: Prace ogrodowe w sierpniu. Lista rzeczy do zrobienia

Wśród zalet można wymienić również możliwość łatwego czyszczenia kostki brukowej. Większość zabrudzeń naturalnych z piasku błota i resztek roślin, nie wsiąka w materiał, dlatego usuwają je opady deszczu. Trudność może stanowić tłuszcz pochodzący z płynów samochodowych. Z kolei szczeliny między kostkami porasta mech, co także jest trudne do usunięcia. W dalszej części tekstu znajdziesz porady czym i jak umyć kostkę brukową z trudnych zabrudzeń. 

Jak wyczyścić kostkę brukową domowym sposobem?

Powierzchnia przed domem prosi się już o pielęgnację i zastanawiasz się, jak wyczyścić kostkę brukową domowym sposobem? Poznaj kilka prostych metod, przy których nie musisz używać profesjonalnych środków. Większość z nich znajdziesz w domowej kuchni lub łazience.

Płyn do naczyń lub mydło

Jak wyczyścić kostkę brukową z tłustych plam z żywności lub resztek roślin? Zacznij od aplikacji wody z mydłem w płynie lub dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przygotuj roztwór, rozrabiając wodę i płyn w proporcji 3:1 i wyszoruj powierzchnię szczotką. Po zakończeniu prac nie zapomnij dokładnie opłukać podjazdu czystą wodą za pomocą węża ogrodowego.

Ocet

Czym czyścić kostkę brukową z chwastów? Ocet to kolejny skuteczny środek, który z pewnością znajdziesz w kuchni. Świetnie radzi sobie z mchem, trawą i innymi roślinami porastającymi kostkę brukową. Ocet o stężeniu 10% wymieszaj z wodą w proporcji 1:2. Możesz aplikować go na najbardziej porośnięte obszary za pomocą spryskiwaczy.

Sól kuchenna

Sól pomoże Ci w walce z najbardziej opornym mchem i trawą. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do przedstawionej wyżej wody z octem. Przygotuj miksturę z 1 litra wody i pół litra octu, a następnie rozpuść w niej pół szklanki soli. Spryskaj chwasty, a po kilku dniach te całkiem wyschną. Z mieszanką postępuj ostrożnie, ponieważ wylanie jej na trawnik lub rabatę kwiatową spowoduje zniszczenie roślin uprawnych.

Sok z cytryny

Sok z cytryny jest powszechnie stosowany przy czyszczeniu uciążliwych zabrudzeń w kuchni i łazience. Sprawdzi się też podczas czyszczenia kostek brukowych. Rozpuść sok w wodzie w proporcji 1:10, a następnie spryskaj fragment podjazdu. Poczekaj kilka minut na reakcję chemiczną. Potem możesz przystąpić do szorowania kostki

Soda oczyszczona

Soda ma uniwersalne zastosowanie, ponieważ przygotowany z niej preparat z dodatkiem wody możesz wykorzystać do usuwania plam oraz chwastów. Jak wyczyścić kostkę brukową z mchu? Tu sprawdzi się soda rozpuszczona w wodzie w proporcji 1:10. Jeśli chcesz wyczyścić powierzchnię kostki, musisz uzyskać konsystencję pasty. Dodaj kilka kropel wody utlenionej dla wzmocnienia siły działania.

Zachowaj ostrożność

Pamiętaj, że na rynku dostępne są różne typy kostki brukowej, np. te wykonane z betonu lub kamienia naturalnego. Zbyt mocny środek może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni, zmiany odcienia lub doprowadzić do zniszczenia okolicznych roślin. W związku z tym najpierw przeprowadź próby na niewielkiej przestrzeni w mało widocznym miejscu. 

Sprawdź również: Przydatne rzeczy na działkę i do ogrodu – poradnik narzędziowy Auchan

Czym czyścić kostkę brukową? Sprzęty od Auchan

Niekiedy czyszczenie kostki bez sprzętu i narzędzi będzie niemożliwe. Jednak zaopatrzony w specjalne środki czystości, możesz przystąpić do kompletowania narzędzi, by ją umyć. Poniżej przedstawiamy podstawowe techniki pracy, tymczasem akcesoria pomocne przy usuwaniu zabrudzeń i mchu znajdziesz w sklepach Auchan

Przeczytaj również: Wiosenne porządki w ogrodzie. Jak przygotować ogród na wiosnę?

Sposoby na to, jak wyczyścić kostkę brukową z mchu

Prezentowane powyżej preparaty mogą doprowadzić do uschnięcia roślin, jednak nie usuwają ich spomiędzy kostek. Musisz zrobić to mechanicznie za pomocą narzędzi i akcesoriów. W podobny sposób usuniesz też mech, który nie ma rozwiniętych korzeni, a jedynie cienkie wyrostki w postaci nitek. 

Najwygodniejszym sposobem jest użycie myjki ciśnieniowej. Ustawiając płaski strumień wody pod ciśnieniem, będziesz w stanie oderwać całe płaty trawy i mchu. Jednocześnie ta metoda nie zagraża płytkom – nie doprowadzi do ich pękania ani zarysowania powierzchni. Prace powinieneś zawsze kierować od fasady budynku na zewnątrz w stronę ogrodu. W ten sposób unikniesz zabrudzenia domu, a resztki roślin trafią na trawnik. Do takich prac używaj czystej wody bez dodatku środków chemicznych. 

Nieco trudniejsze będzie usuwanie trawy spomiędzy kostek brukowych. Te rośliny mają mocniejsze korzenie. Sięgnij po niewielkie narzędzia ręczne ogrodnicze do wypielenia roślin. Tu może się przydać motyka z widełkami Garden Star. Płaska część nadaje się do zbierania mchu z powierzchni kostek. Z kolei ostre pazury tylnej części wykorzystaj do wybierania roślin spomiędzy kostek.

Jak umyć kostkę brukową z oleju?

Olej samochodowy i inne płyny eksploatacyjne z auta stanowią najtrudniejsze do usunięcia plamy na podjeździe. Do ich mycia także możesz zastosować jedną z kilku metod. Musisz jednak zabrać się za czyszczenie możliwie najszybciej od momentu pojawienia się zabrudzenia. W przeciwnym razie olej wniknie w strukturę kostki i jego usunięcie będzie bardzo trudne. 

Jak usunąć olej z kostki brukowej domowym sposobem nie mając żadnego dostępnego sprzętu? Wybierz jedną z prezentowanych wcześniej domowych mikstur i nanieś na całą powierzchnię kostki za pomocą natrysku

Na reakcję i usunięcie plam musisz poczekać kilka minut. Następnie opłucz powierzchnię podjazdu za pomocą czystej wody. Najlepiej będzie zastosować myjkę ciśnieniową, jeśli jednak nie dysponujesz takim urządzeniem, poradzisz sobie standardowymi ogrodniczymi akcesoriami. Skorzystaj z systemów nawadniania, czyli węży ogrodowych i spryskiwaczy. Wodę aplikuj miejsce po miejscu, kierując się od elewacji budynku na zewnątrz. 

Sprawdź też: Nawadnianie ogrodu – jak często to robić?

Mycie kostki z innych zanieczyszczeń

Bardzo często zdarza się, że czyszczenie kostki brukowej standardowymi sposobami dopiero uwidacznia niektóre zabrudzenia. Po usunięciu tłustych plam okazuje się, że pod ich powierzchnią chowały się inne zabrudzenia, które były dotychczas niewidoczne. Najbardziej uciążliwe są pozostałości po środkach chemicznych lub masach budowlanych, a także plamy z rdzy

Na tym etapie musisz zastosować silne środki chemiczne. Możesz użyć specjalistycznych preparatów przeznaczonych do myjek ciśnieniowych, takich jak uniwersalny środek czyszczący Karcher. Aplikuj je myjką – bezpośrednio na plamę. Przez kilka sekund trwa reakcja chemiczna, w wyniku której substancja się rozpuszcza, a plama zostaje wywabiona.

Przy usuwaniu najtrudniejszych zanieczyszczeń pamiętaj o zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa. Przede wszystkim silne środki nakładaj miejscowo bezpośrednio na plamę z małego pojemnika. W ten sposób zapobiegniesz przenoszeniu się żrących substancji na trawnik. Stosuj też środki ochrony osobistej. Podstawą są rękawice ochronne, długie spodnie i buty, a także okulary lub przyłbice chroniące twarz przed zachlapaniem.

Prewencja – jak zapobiegać powstawaniu zanieczyszczeń na kostce brukowej?

Nie od dziś wiadomo, że profilaktyka jest skuteczniejsza od leczenia. Jeśli chcesz uniknąć pojawienia się uciążliwych i trudnych do usunięcia plam, często dokonuj przeglądu powierzchni. Zamiataj i sprawdzaj stan fug pomiędzy kostkami, a wówczas czyszczenie kostki brukowej okaże się łatwiejsze. 

Jeśli chcesz uchronić podjazd przed tłustymi plamami z oleju, zastosuj środki do impregnacji. Preparat możesz nałożyć na całą powierzchnię podjazdu po uprzednim wyczyszczeniu bruku. Dzięki temu tłuste substancje nie będą wnikały w strukturę kostek i plamy będziesz mógł usunąć bardzo szybko. Takie zabezpieczenie pozwoli też utrzymać powierzchnię w doskonałym stanie przez wiele sezonów. Dlatego już teraz skompletuj swój zestaw do czyszczenia podjazdu w sklepie internetowym Auchan i zamów go bezpośrednio do swojego domu. Bądź przykładem dla swoich sąsiadów!