Aplikacja

Domek dla jeża – jak go zrobić? Co będzie potrzebne? Zrób to sam!

Opublikowano 16.10.2023

Jeże to zwierzęta, które nie raz mogłeś spotkać na swojej drodze. Są to bardzo pożyteczne stworzenia – żywią się owadami i małymi gryzoniami, dzięki czemu pomagają w walce ze szkodnikami w ogrodzie. Jeśli zawitały na Twoją posesję, możesz stworzyć im schronienie. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, dlaczego warto zbudować domek dla jeża. Poznaj także sposoby Auchan na stworzenie takiej konstrukcji!

Dlaczego jeże potrzebują schronienia?

Przestrzeń ogrodu może być miejscem przyjaznym dla zwierząt, które pomogą Ci w walce ze szkodnikami.

W Polsce żyje głównie jeża wschodni, ale można też spotkać drugi gatunek – jeża zachodniego, nazywanego też europejskim. Jeże żywią się praktycznie wszystkim – od małych płazów, węży i żab, poprzez owady i padlinę, aż po owoce i jajka ptaków. Co ważne, jeże żerują nocą. Jeśli zatem zdecydujesz się postawić domek dla jeża w ogrodzie, postaraj się ustawić go w miejscu z dala od np. podjazdu. W przeciwnym razie jeż może zadomowić się pod pojazdem, a gdy Ty uruchomisz samochód, możesz zrobić mu krzywdę. O wiele bezpieczniej będzie postawić jego nowy dom z dala od zagrożeń.

Jeże na grzbiecie mają okrywę z około siedmiu tysięcy kolców. W momencie zagrożenia zwijają się w kłębek i drżą, poruszając kolczastym pancerzem. W ten sposób zniechęcają swoich wrogów do ataków. W naturalnym środowisku największe zagrożenie czyha na nie ze strony borsuków, sów, a także psów i lisów.

Budowa domku dla jeża w ogrodzie ma stworzyć dla niego schronienie przed naturalnymi wrogami, ale nie tylko. Przede wszystkim będzie stanowił bazę noclegową w ciągu dnia i w zimie. Jeże zapadają w sen zimowy, który trwa od końca jesieni do wiosennego ocieplenia. Domek w ogrodzie ma szansę stać się bezpiecznym schronieniem na ten czas. To także bezpieczne miejsce, w którym nowy lokator schroni się przed kiepską pogodą — np. deszczem, śniegiem czy burzą.

Sprawdź też: Ćma bukszpanowa – jak pozbyć się szkodnika z ogrodu?

Domek dla jeża – o co zadbać, żeby zwierzę czuło się komfortowo?

To dzikie zwierzęta, które nie mają wielkich wymagań bytowych. Przygotowując projekt domku dla jeża i tworząc taką konstrukcję, postaw na prostotę i naturalne materiały. Zadbaj o to, żeby domek miał wymiary dostosowane do bytowania.

Domek dla jeża – wymiary

Jeże są niewielkimi ssakami, dlatego przeznaczony dla nich domek nie musi być bardzo przestronny. Wymiary podstawy w rzucie powinny wynosić minimum 50 × 50 centymetrów. Wysokość komory wewnątrz domku nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Z kolei wejście do wewnątrz powinno mieć minimum 10 × 10 cm.

Legowisko dla jeża – co lubią najbardziej?

Niezależnie od tego, jaki materiał wybierzesz do wybudowania domku dla jeża, w głównej komorze powinieneś stworzyć wygodne legowisko. Używaj do tego naturalnych materiałów, rezygnując ze styropianu czy wełny. Możesz wysypać tam suche liście lub siano, wypełniając nimi domek nawet do połowy wysokości. Pamiętaj jednak o tym, żeby nie zasypać wejścia do domku.

Domek dla jeża – jak zrobić?

Stworzenie legowiska dla jeża nie powinno stanowić trudności. Powinieneś sobie z tym poradzić, nawet jeśli nie masz wielkiego doświadczenia w majsterkowaniu. Dla ułatwienia przedstawiamy prostą intuicyjną instrukcję krok po kroku, jak zrobić domek dla jeża.

Domek dla jeża – projekt

Budowę domku dla jeża powinieneś rozpocząć od przygotowania projektu. Najlepszym sposobem będzie wykreślenie budynku w rzucie i od frontu, a następnie zaplanowanie jego wielkości. Weź pod uwagę wskazane wcześniej wymiary domku, a także własne możliwości w ogrodzie. Podczas projektowania pamiętaj też o takich cechach domku jak:

 • rodzaj materiału;
 • sposób mocowania;
 • pokrycie dachowe.

Jeśli dobrze przygotujesz projekt, będziesz w stanie łatwiej dobrać potrzebne materiały i narzędzia. Analizując zaplanowane wymiary, będziesz też w stanie przygotować odpowiednie miejsce pracy w domu lub w ogrodzie.

Domek dla jeża DIY – potrzebne narzędzia

Do tworzenia domku będą Ci potrzebne podstawowe narzędzia ręczne, które znajdują się w każdej skrzynce majsterkowicza. Sprawdź, czy dysponujesz następującym sprzętem:

 • miara;
 • ołówek;
 • młotek;
 • kombinerki;
 • poziomica;
 • papier ścierny;
 • śrubki lub wkręty do połączenia ścian domku.

Będziesz potrzebował także elektronarzędzi w postaci wyrzynarki do precyzyjnego cięcia drewna i wkrętarki. 

Przygotuj też odpowiednie materiały, jakie uwzględniłeś w projekcie, akcesoria złączne i wykończeniowe. Jeśli którychś z narzędzi nie znajdziesz w swoim warsztacie, możesz zamówić je w sklepie internetowym Auchan

Zobacz także: Jak zbierać deszczówkę? Pomysły, porady, inspiracje

Domek dla jeża z palety – ekologiczny i tani sposób

Zniszczone używane palety w ostatnich latach stały się świetnym budulcem. Są wykonane z drewna, a dzięki regularnym wymiarom można je łatwo modyfikować i przerabiać. Jak wykonać domek dla jeża z palety?

Domek dla jeża z palety – ekologiczny i tani sposób

Zniszczone używane palety w ostatnich latach stały się świetnym budulcem. Są wykonane z drewna, a dzięki regularnym wymiarom można je łatwo modyfikować i przerabiać. Jak wykonać domek dla jeża z palety?

1. Budowa szkieletu
Zacznij od stworzenia konstrukcji nośnej domku. Korzystając z wyrzynarki lub pilarkiprzetnij dwie palety w taki sposób, żeby w większym elemencie pozostały dwa rzędy podstaw, a odpad miał pojedynczą podstawę. Dwie większe części przymocuj do siebie podstawami, tworząc skrzynkę w kształcie prostopadłościanu. Do łączenia możesz wykorzystać wkręty, a także metalowe łączniki ciesielskie. Tak wykonana budowla będzie stanowiła szkielet domku.

2. Wykończenie ścian
Kolejny etap to wykończenie wszystkich sześciu ścian. Zabuduj je, tworząc przegrodę z możliwie najmniejszą liczbą szczelin. Pozostaw jedynie otwór wejściowy do środka. Do wykończenia możesz wykorzystać elementy z pozostałej części palety. Świetnie sprawdzą się też deski z innych palet lub pozostałe po pracach rozbiórkowych. Przybij je za pomocą gwoździ lub przykręć na wkrętach. Pamiętaj o dobieraniu takich długości elementów złącznych, które nie przebiją na wylot wewnętrznych ścianek domku.

3. Budowa ścianki działowej wewnątrz
Wewnątrz domku warto zbudować ściankę działową. Będzie ciągnęła się równolegle do bocznych ścian od wejścia w stronę przeciwległej ścianki. Jej zadaniem będzie podzielenie domku na dwie części: korytarz i komorę główną. Taka konstrukcja zapobiega dostawaniu się zimnych podmuchów wiatru do wnętrz komory, w której śpi jeż. Utrudnia też dostawanie się do wewnątrz kotów, psów i innych drapieżników.

4. Izolacja dachu
Domek musi być chroniony przed deszczem i zalegającym śniegiem. Dach możesz pokryć niewielkimi elementami gontu bitumicznego lub papy. Możesz też wykorzystać do tego folię paroprzepuszczalną. Nie zaleca się układania blachy, ponieważ hałas w czasie deszczu mógłby zniechęcić jeża do przebywania wewnątrz.

5. Wykończenie
Wszystkie elementy drewniane, zwłaszcza w miejscach cięcia, musisz wyszlifować. Na ścianach pod dachem wywierć otwory wentylacyjne przelotowe, które zapewnią dostęp świeżego powietrza. Staraj się nie malować domku po ukończeniu, ponieważ zapach preparatów może zniechęcić zwierzę.

Przeczytaj również: Wrzesień w ogrodzie – jak przygotować przestrzeń na jesień? Poradnik

O czym pamiętać tworząc domek dla jeża?

Przed rozpoczęciem budowy domku dla jeża z palety, pamiętaj o następujących problemach:

 • Montaż wkrętów – wszystkie elementy złączne montuj od zewnątrz i dobieraj takie długości, aby ostre końcówki nie przebijały się na druga stronę. Dzięki temu jeże nie skaleczą się podczas przebywania wewnątrz domku.
 • Izolacja od gruntu – domek nie powinien być ustawiony bezpośrednio na gruncie, ponieważ będzie to powodowało namakanie podłoża i szybkie wychłodzenie wnętrza. Konstrukcję ustaw na płaskich kamieniach lub kantówkach, pilnując utrzymania w poziomie.
 • Otwory wentylacyjne – zlokalizuj je kilka centymetrów poniżej daszku, dzięki czemu do wewnątrz nie będzie się dostawała woda deszczowa.
 • Praca w rękawiczkach – jeże są wyczulone na zapachy. Pracując w rękawiczkach ochronnych, nie tylko pomożesz zabezpieczyć dłonie, ale także nie pozostawisz swojego zapachu na konstrukcji. W ten sposób masz większe szanse, że w Twoim domku zamieszka zwierzę.

Domek dla jeża DIY – inne pomysły

Domek dla jeża nie musi być wykonywany z palety. Wykorzystaj do tego materiały, jakimi dysponujesz. Najlepsze będzie drewno niepokryte lakierem, jednak impregnowane.

Do przygotowania takiej budowli możesz wykorzystać inne konstrukcje. Przydadzą się do tego skrzynki na owoce. Możesz przebudować też drewniane skrzynie do magazynowania z wieczkiem lub meble wykonane z drewna.

Domek dla jeża w ogrodzie – gdzie najlepiej go umieścić?

Jeże lubią poruszać się wśród zarośli, korzeni, zagłębień w ziemi i krzewów. Są to dla nich naturalne warunki, w których mogą się ukryć przed drapieżnikami i szukać pożywienia. W takim razie gdzie ustawić domek dla jeża?

Z pewnością znajdziesz miejsce wśród krzewów lub w pobliżu żywopłotu, które będzie się nadawało do tego celu. Postaraj się zlokalizować domek z dala od ścieżek i dróg. Jeśli to możliwe, pozwól na swobodne wychodzenie zwierzęcia poza obręb ogrodu, pozostawiając dziurę w płocie.

Zobacz też: Jak zrobić domek dla owadów? Zainspiruj się pomysłami!

Domek dla jeża w ogrodzie – teraz jeże przeżyją zimę bezpiecznie!

Przygotowanie domku dla jeża w ogrodzie przyniesie wiele korzyści. Pomożesz przetrwać zwierzęciu, którego gatunek jest pod ochroną. Zyskasz sobie sprzymierzeńca w walce z uciążliwymi ślimakami i dżdżownicami. Na dodatek stworzysz ciekawy obiekt, który będzie dekoracją ogrodu. Będziesz mógł też przyjrzeć się z bliska zwyczajom dzikich zwierząt.