Aplikacja

Jak dbać o monsterę? Podlewanie, przesadzanie i pielęgnacja

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 23.05.2024 8 minut czytania

Monstera to roślina uwielbiana za swoją niezwykłą urodę i łatwość pielęgnacji. Jej tropikalny wygląd wnosi do wnętrza świeżość i egzotykę, co czyni ją idealnym dodatkiem do domowych i biurowych przestrzeni. Jak dbać o monsterę? Regularne podlewanie to nie wszystko! Aby roślina była bujna i zdrowa, musisz także zadbać o stanowisko i podłoże. Dowiedz się, jak ją pielęgnować i stwórz egzotyczny raj w swoim domu.

Gatunki monstery

Monstera to roślina występująca w wielu gatunkach, różniących się między sobą wyglądem liści, wzrostem oraz wymaganiami pielęgnacyjnymi. Najbardziej znana jest monstera deliciosa, często nazywana monsterą dziurawą. Charakteryzuje się dużymi, perforowanymi liśćmi, które z wiekiem stają się coraz bardziej poszarpane. Młode przybierają jasnozielony kolor, jednak z czasem stają się ciemniejsze i twardsze. Dorosłe okazy wytwarzają kolbiaste kwiatostany otoczone przysadką. W warunkach domowych monstera deliciosa dorasta do około 1,5-2 metrów wysokości. Jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, preferuje jasne, rozproszone światło i umiarkowane podlewanie.

Monstera adansonii obok monstery deliciosa jest jedną z najchętniej uprawianych odmian rośliny. Jest niższa, ma mniejsze ażurowe liście z licznymi otworami, które są dużym atutem, ponieważ dodają pomieszczeniu charakteru i atrakcyjnego wyglądu. Długie, ulistnione pędy mają tendencję do wytwarzania korzeni powietrznych.

Monstera perforowana Monkey Mask to kolejny interesujący gatunek, którego liście są jasnozielone, sercowate i lekko wydłużone. Roślinę można umieścić w wiszącej donicy, gdzie będzie imitować klimat lasu tropikalnego.

Monstera pinnatipartita wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi, które z wiekiem stają się głęboko powcinane, niemalże przypominając liście paproci. Jest to gatunek, który preferuje wyższy poziom wilgotności i ciepła od innych, więc idealnie sprawdzi się w łazienkach lub dobrze nawilżonych pomieszczeniach.

Monstera Thai Constellation to rzadki, jednak popularny gatunek ze względu na swoje unikalne, kremowo-białe plamy na liściach. Wymaga nieco więcej pielęgnacji od pozostałych rodzajów, szczególnie w zakresie oświetlenia i podlewania. Potrzebuje regularnego podlewania oraz dużo jasnego, ale rozproszonego światła, aby zachować swoje wyjątkowe barwy. To doskonała propozycja dla miłośników nietuzinkowych i kolekcjonerskich propozycji.

Znając różnice między poszczególnymi gatunkami monstery, możesz lepiej dostosować pielęgnację do specyficznych potrzeb rośliny. Wybierając dany rodzaj, weź pod uwagę warunki panujące w Twoim domu, takie jak oświetlenie, wilgotność i dostępną przestrzeń.

Jak często podlewać monsterę?

W Twoim domu zagościła już monstera. Podlewanie tej rośliny nie powinno być dla Ciebie kłopotliwe, ponieważ jest to kwiat mało wymagający, sprawdzi się zatem u osób, które zapominają o regularnym nawadnianiu. Z poradami od Auchan dowiesz się, jak zapewnić roślinie idealną wilgotność gleby.

Podlewanie monstery – jak rozpoznać, że potrzebuje wody?

Podlewanie tego gatunku jest bardzo proste – wystarczy pamiętać, że roślina nie lubi nadmiaru wody. Jak często podlewać monsterę? W okresie letnim podlewanie raz w tygodniu jest wystarczające, natomiast zimą – raz na dwa tygodnie. Stworzenie dogodnego otoczenia również jest istotne, dlatego najlepiej hodować ją w półcieniu i unikać stawiania na podłodze z włączonym ogrzewaniem podłogowym.

Techniki podlewania, aby uniknąć przelania

Jeśli zaobserwujesz, że górna warstwa ziemi jest sucha w dotyku, to znak, że należy podlać roślinę. Zwróć uwagę na ilość użytej wody – zbyt mała nie dostarczy wystarczającej wilgotności, a nadmiar może spowodować zastoje wodne i problemy korzeniowe, np. gnicie.

Do podlewania monstery najlepiej sprawdzi się woda o temperaturze pokojowej. W ten sposób unikniesz szoku termicznego rośliny, który mógłby spowodować jej osłabienie. Gatunki tropikalne lubią dużą wilgotność powietrza, dlatego w tym przypadku doskonale sprawdzi się także regularne zraszanie liści lub ustawienie w pobliżu nawilżacza powietrza.

Aby podlać roślinę, możesz umieścić ją w wannie lub pod prysznicem i zapewnić jej podlewanie od góry (wraz z liśćmi). Innym sposobem jest umieszczenie doniczki w misce lub większym naczyniu z wodą – kwiat pobierze potrzebną ilość przez korzenie.

Przeczytaj także: Co można zrobić z opon do ogrodu? 7 kreatywnych pomysłów!

Jak pielęgnować monsterę? Nasłonecznienie i idealne stanowisko

Jeżeli chcesz, by monstera rosła zdrowo i wyglądała efektownie, ważne jest umieszczenie jej w miejscu z dużą ilością rozproszonego światła. Najlepsza będzie okolica w pobliżu okna, przez które wpada dużo naturalnego światła. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą jednak spowodować oparzenia liści, co objawia się brązowymi plamami i uszkodzeniami tkanki. Jeśli monstera będzie miała za mało światła, jej liście mogą być mniejsze, a charakterystyczne „dziurkowanie” będzie mniej widoczne. Dlatego nie umieszczaj jej w zacienionych kątach pokoju.

Pamiętaj, aby nie stawiać rośliny w pobliżu grzejników, które wysuszają powietrze i zbyt mocno ogrzałyby monsterę. Wpłynie to negatywnie na jej wzrost i rozwój. Optymalna temperatura to około 18-24°C, z umiarkowaną wilgotnością powietrza.

Jaka ziemia do monstery się sprawdzi? Wybór podłoża

Roślina potrzebuje dobrze zdrenowanego podłoża, które zapewni cyrkulację powietrza oraz przepływ wody, aby uniknąć zastoju wilgoci i gnicia korzeni. Najlepszym rozwiązaniem jest mieszanka torfu, perlitu i kory, która zapewnia równowagę między retencją wilgoci a drenażem.

Składniki idealnego podłoża dla monstery

Jeśli zastanawiasz się, jaka ziemia do monstery będzie najlepsza, postaw przede wszystkim na dobrze przepuszczalną ziemię do kwiatów doniczkowych. Idealne podłoże składa się z torfu, kompostu lub kory, perlitu, keramzytu i piasku. Torf utrzymuje wilgoć, ale jednocześnie pozwala korzeniom oddychać, perlit poprawia drenaż i zapewnia przewiewność podłoża, a kora dostarcza dodatkowej struktury, która wspiera korzenie. Wilgotność utrzymasz, dodając włókna lub zrębki kokosowe.

Jak często zmieniać ziemię monstery?

Ważna jest także regularna zmiana ziemi co kilka lat, w zależności od wieku monstery. Taki proces jest niezbędny do utrzymania zdrowego środowiska dla korzeni kwiatu. Z czasem ziemia zaczyna się degradować, traci swoje właściwości drenujące i może zbytnio zbijać się wokół korzeni, co ogranicza dostęp tlenu. Wymiana podłoża odświeża system korzeniowy i dostarcza roślinie nowych składników odżywczych. Najlepszą porą na zmianę gleby jest marzec lub kwiecień.

Jak przesadzić monsterę?

Przesadzanie monstery najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną, tuż przed rozpoczęciem okresu intensywnego wzrostu rośliny. Zapoznaj się z poniższą instrukcją od Auchan, która przedstawia ten proces krok po kroku:

  1. Przygotowanie nowej doniczki – wybierz doniczkę, która jest o 2-3 cm większa w średnicy od obecnej. Upewnij się, że ma otwory drenażowe, aby zapobiec zastojowi wody.
  2. Przygotowanie podłoża – zapewnij mieszankę ziemi składającą się z torfu, perlitu i kory. Możesz również dodać niewielką ilość wermikulitu dla lepszej retencji wilgoci.
  3. Wyjęcie rośliny ze starej doniczki – delikatnie przechyl doniczkę na bok i ostrożnie wyjmij roślinę, trzymając ją za podstawę łodygi. Jeśli kwiat jest zbyt mocno osadzony, lekko stuknij doniczką o podłoże, aby poluzować korzenie.
  4. Oczyszczenie korzeni z nadmiaru starej ziemi – uważaj, aby nie uszkodzić delikatnej struktury korzeni. Możesz do tego użyć palców lub patyczka.
  5. Sprawdzenie korzeni pod kątem oznak gnicia lub chorób – usuń wszelkie uszkodzone lub zgniłe korzenie przy użyciu czystych, ostrych nożyczek lub sekatora.
  6. Przygotowanie nowej doniczki – stwórz warstwę drenażową na dnie (np. keramzyt) i nasyp niewielką ilość świeżej mieszanki. Umieść monsterę w nowej doniczce upewniając się, że korzenie są równomiernie rozłożone. Delikatnie dosypuj świeżą ziemię tak, aby wypełnić wszelkie puste przestrzenie. 
  7. Podlewanie – po przesadzeniu obficie podlej monsterę, aby pomóc ziemi osadzić się wokół korzeni. Pamiętaj, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć.

 

Wiesz już, jak przesadzić monsterę, zapoznaj się teraz z dodatkowymi wskazówkami od Auchan, które zapewnią Ci piękny wygląd rośliny.

Zobacz także: Przelany kwiat – co robić? Uratuj roślinę z nami

Jak dbać o monsterę, by pięknie rosła?

Monstery, podobnie jak inne rośliny doniczkowe, mogą być atakowane przez różne szkodniki, takie jak przędziorki, mszyce i wełnowce.

Przędziorki tworzą drobne pajęczynki na spodzie liści i mogą powodować ich żółknięcie oraz opadanie. Aby je zwalczać, regularnie zraszaj roślinę wodą, ponieważ te szkodniki nie lubią wilgoci. W razie potrzeby użyj roztworu wody z mydłem ogrodniczym lub specjalistycznego środka owadobójczego.

Mszyce są małymi, zielonymi lub czarnymi owadami, które wysysają soki z roślin, powodując zniekształcenia liści. Można je usunąć ręcznie lub używając naturalnych środków, takich jak roztwór wody z mydłem czy ekologiczne środki owadobójcze.

Wełnowce wyglądają jak białe, puszyste kulki i często ukrywają się w zakamarkach rośliny. Zwalczysz je za pomocą wacika nasączonego alkoholem izopropylowym lub specjalistycznego preparatu przeciw wełnowcom. W sklepie internetowym Auchan znajdziesz wiele środków ochrony roślin, które pomogą Ci zwalczyć niechciane szkodniki.

Dla zdrowego rozwoju monstery regularnie stosuj nawozy w okresie aktywnego wzrostu, czyli od wiosny do wczesnej jesieni. Zaleca się stosowanie preparatów o zbilansowanym składzie NPK (azot, fosfor, potas), które są dostosowane do potrzeb roślin doniczkowych. W miesiącach zimowych, gdy kwiat rośnie wolniej, należy ograniczyć nawożenie lub całkowicie je przerwać, aby go nie przeciążyć.

Monstera – nasłonecznienie, regularne podlewanie, wybór właściwego podłoża oraz regularne nawożenie są kluczowymi aspektami pielęgnacyjnymi. Dzięki zastosowaniu się do powyższych wskazówek od Auchan Twój kwiat będzie zachwycał swoim egzotycznym wyglądem przez lata.

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.