Aplikacja

Jak i kiedy kosić trawę? Koszenie trawy krok po kroku z Auchan

Opublikowano 13.03.2024 - 9 minut czytania

Zbliżają się ciepłe miesiące, a wraz z nimi nie tylko grill czy wylegiwanie się na słońcu, ale też regularne koszenie trawy. Jeśli zastanawiasz się, co ile oraz jak nisko kosić trawę, czy kiedy najlepiej to robić, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Koszenia trawnika – zadbaj o przestrzeń wokół domu!

Zadbany ogród czy teren wokół domu to wizytówka gospodarza. Dlatego wiele osób nie wyobraża sobie, aby wokół ich posesji rosły długie, pożółkłe oraz nieestetyczne trawy czy pnącza, a koszenie trawników traktują jako obowiązkowe zadanie.

Warto jednak wiedzieć, jest to nie tylko kwestia wyglądu, ale niezbędny zabieg. Koszenie wpływa na trawę podobnie jak przycinanie na rośliny:

 • stymuluje je do rozrostu;
 • usuwa część jej wierzchołków, co skłania roślinę do rozgałęziania się oraz tworzenia nowych pędów. 

Efektem tego jest gęstszy, bardziej jednolity trawnik, mniej podatny na inwazję chwastów oraz chorób. Chwasty, potrzebujące światła do wzrostu, mają trudniejsze warunki do przebicia się przez gęstą barierę trawy, co naturalnie redukuje ich obecność.

Jednakże kluczowe jest nie tylko regularne koszenie, ale również zastosowanie odpowiedniej techniki oraz wybranie optymalnego czasu do przeprowadzenia tej czynności. Zbyt krótkie przycinanie może osłabić trawę, narażając ją na stres, choroby oraz wysychanie. Zaleca się, by nie usuwać więcej niż jedną trzecią wysokości trawy podczas jednego koszenia. Taka praktyka pozwala na utrzymanie zdrowych korzeni i zapewnia lepszą odporność na suchość.

Przeczytaj także: Jak i kiedy przycinać drzewa owocowe? Poradnik

Kiedy najlepiej kosić trawę? Idealny czas na pierwsze i kolejne koszenia

Kiedy kosić trawę – po zimie, sianiu czy deszczu? Jeśli chcesz, aby trawnik wyglądał estetyczny, a praca szła gładko, podpowiemy Ci, w jakim czasie najlepiej zabrać się do tego zadania.

Kiedy kosić trawę po posianiu?

Młoda trawa jest delikatna i wrażliwa. Z reguły ogrodnicy zalecają, aby pierwsze koszenie miało miejsce, gdy osiągnie ona wysokość około 7–9 cm. Jest to moment, który pozwala na wystarczająco silny wzrost, aby móc bezpiecznie wytrzymać cięcie. Przycinanie trawy, zanim osiągnie odpowiednią wysokość, może ją osłabić, zmniejszając jej zdolność do fotosyntezy. Co więcej, zaleca się, aby kosiarka była wyposażona w precyzyjne ostrze, co zapewnia czyste cięcie, redukując ryzyko uszkodzenia delikatnych pędów.

Ponadto czas pierwszego koszenia ma istotne znaczenie. Idealnie jest wybrać suchy, ale niezbyt gorący dzień. Koszenie młodej trawy w pełnym słońcu lub gdy jest mokra, może utrudnić równomierne cięcie, zwiększyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób lub narazić na wypadek.

Koszenie trawy po zimie – przygotowanie trawnika do sezonu

Odpowiedni czas na wiosenne koszenie trawy to temat, który budzi wiele dyskusji wśród ogrodników. Zbyt pochopne podejście może osłabić trawnik, narażając go na choroby i zwiększając podatność na chwasty. Z kolei późne przystąpienie do koszenia może sprawić, że kontrola nad trawnikiem stanie się trudniejsza, a jego estetyka daleka od oczekiwanej. 

Pierwsze koszenie trawy po zimie powinno nastąpić, gdy zacznie ona aktywnie rosnąć i osiągnie wysokość około 5–6 cm. Jest to sygnał, że ogród zaczął czerpać z zasobów skumulowanych w okresie zimowym i jest gotowy na pierwsze przycinanie. Ważne jest, aby nie podejmować się koszenia, gdy trawa jest jeszcze wilgotna od rosy lub topniejącego śniegu. Taki trawnik jest bardziej podatny na uszkodzenia i wyrywanie razem z korzeniami, co może negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. Dodatkowo koszenie wilgotnej trawy może skończyć się wypadkiem.

Pierwsze koszenie po zimie nie tylko zminimalizuje inwazję w strukturę rośliny, ale również zachęci ją do zagęszczania i rozwoju bocznych pędów. Równie istotne jest, aby przed przystąpieniem do pierwszego wiosennego koszenia, dokładnie oczyścić trawnik z zalegających liści, gałęzi oraz innych pozostałości po zimie.

Koszenie trawy po deszczu

Koszenie mokrej trawy to czynność, z której najlepiej zrezygnować. Wilgotne warunki stwarzają ryzyko zarówno dla zdrowia trawnika, jak i dla osoby wykonującej pracę. Mokra trawa jest śliska, co zwiększa ryzyko poślizgnięcia się z kosiarką, a to może prowadzić do wypadków. Ponadto koszenie w wilgotnych warunkach zwiększa ryzyko porażenia prądem.

Optymalny moment na koszenie trawnika po deszczu nadejdzie, gdy powierzchnia całkowicie wyschnie. Suchy trawnik zapobiegnie uszkodzeniu pędów i pozwoli uniknąć ubijania gleby, co ogranicza dostęp powietrza do korzeni. Co więcej koszenie, gdy jest sucho, to również sposób na zapewnienie, że murawa nie będzie usiana nieestetycznymi kępami i nierównościami.

Przeczytaj także: Ogródek warzywny w skrzyniach – jak uprawiać? Dobre praktyki

Co ile kosić trawę?

To, jak często kosić trawę, zależy m.in. od:

 • gatunku;
 • sezonu;
 • pogody;
 • preferencji estetycznych.

Wiosenne szybkie wzrosty mogą wymagać cotygodniowego wyrównywania, aby trawnik był gęsty i zdrowy. Latem, szczególnie podczas suszy, zaleca się rzadsze koszenie na wyższą wysokość, by wspierać przetrwanie trawy. Krótko przycięty trawnik traci więcej wody i łatwiej ulega przesuszeniu podczas upałów.

Z kolei jesienią, z wolniejszym wzrostem, możesz zmniejszać częstotliwość koszenia, przygotowując trawnik na zimę bez drastycznego skracania. Rodzaj także wpływa na częstotliwość koszenia – trawy ciepłosezonowe często wymagają częstszego koszenia latem, a zimnosezonowe rosną intensywniej wiosną oraz jesienią.

Jak kosić trawę? Poradnik krok po kroku od Auchan

Skoro już wiesz, czy można kosić trawę po deszczu, jak robić to wiosną lub bezpośrednio po zasianiu, przejdźmy do dalszych etapów pielęgnacji trawnika.

Koszenie trawy – narzędzia i akcesoria ochronne

Na początek skup się na kosiarkach – sercu całego procesu. W Auchan znajdziesz wiele typów i modeli: kosiarki akumulatorowe, elektryczne, spalinowe czy roboty koszące. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od wielkości i charakteru trawnika, a także Twoich indywidualnych preferencji. Dla wielu ogrodników przydatne mogą być też podkaszarki lub sekatory.

Przechodząc do akcesoriów ochronnych, warto podkreślić, że bezpieczeństwo podczas koszenia trawy nigdy nie powinno być lekceważone. Pierwszym i podstawowym akcesorium są oczywiście rękawice ochronne, które zapewniają dobry chwyt oraz ochronią dłonie przed otarciami oraz ewentualnymi urazami. Kolejnym elementem są okulary ochronne, zabezpieczające oczy przed trawą, ziemią czy kamieniami, które mogą być wyrzucane przez ostrza kosiarki. 

Poza tym przydadzą Ci się także:

 • buty robocze z antypoślizgową podeszwą i – w idealnym przypadku – z metalowym noskiem;
 • odzież robocza, najlepiej z długimi rękawami oraz nogawkami, która ochroni skórę przed słońcem czy drobnymi urazami mechanicznymi.

Jak wysoko kosić trawę?

Wielu ogrodników twierdzi, że im niższe koszenie, tym lepiej. To błąd. Zbyt niskie koszenie może osłabić trawnik, ograniczając jego zdolność do fotosyntezy, niezbędnej do produkcji energii. Ponadto krótko przycięta trawa ma mniejszą powierzchnię, co zmniejsza jej zdolność do absorpcji słońca i regeneracji. Taki trawnik staje się mniej odporny na ekstremalne warunki pogodowe, a roślina może mieć problem z dostępem do wody oraz składników odżywczych.

Z drugiej strony, zbyt wysoka trawa stwarza idealne warunki dla szkodników i chorób, a także sprawiać wrażenie zaniedbanego trawnika. Kluczowym aspektem jest więc znalezienie optymalnej wysokości, która zapewni trawie zdrowy wzrost i piękny wygląd.

Ogólnie przyjmuje się, że idealna wysokość trawy to około 7–9 cm. Utrzymywanie trawnika na takim poziomie sprzyja rozwojowi silnego systemu korzeniowego, który jest w stanie lepiej czerpać wodę i składniki odżywcze z gleby. Dłuższe źdźbła trawy lepiej cieniują glebę, co zmniejsza parowanie wody i ogranicza wzrost chwastów, zapewniając jednocześnie zdrowy i gęsty trawnik.

Warto pamiętać, że różne gatunki trawy mogą wymagać odmiennej wysokości koszenia, dlatego zawsze dobrze jest dostosować wysokość cięcia. Ponadto, w zależności od pory roku trawa może wymagać różnej techniki oraz wysokości koszenia. Na przykład, w okresie suchym i gorącym warto zostawić trawę nieco dłuższą, aby lepiej chronić ją przed suszą.

Dowiedz się: Przycinanie żywopłotu krok po kroku. Zadbaj o ogród z Auchan!

Techniki koszenia trawników – zadbaj o estetykę

Jednymi z najpopularniejszych technik, które pozwalają zachować estetykę trawnika, są:

 • zmiana kierunku przy każdym koszeniu – to prosty, a zarazem efektywny sposób, aby zapobiegać wydeptaniu ścieżek i zapewnić równomierny wzrost trawy;
 • koszenie warstwowe – polega na stopniowym zmniejszaniu wysokości koszenia w miarę zbliżania się do centralnej części trawnika, co nadaje mu trójwymiarowy wygląd oraz pomaga w ukryciu drobnych niedoskonałości terenu;
 • technika koszenia w paski, znana również jako „striping” – polega na zmianie kierunku koszenia tak, aby źdźbła trawy były skierowane w przeciwnych kierunkach;

szachownica, która jest wariacją stripingu: polega na koszeniu trawnika w taki sposób, aby stworzyć wzór przypominający szachownicę. Jest to bardziej złożona technika, wymagająca precyzji i planowania, ale efekt jest oszałamiający.

Ostatnie koszenie trawy przed zimą – jak się przygotować?

Ważne jest nie tylko o dbanie o trawnik latem, ale też odpowiednie przygotowanie go na zimowe miesiące. Pierwszym krokiem jest ocena kondycji trawnika. Spójrz i oceń czy trawa: 

 • jest zdrowa i gęsta;
 • wykazuje oznaki osłabienia;
 • porastają ją chwasty.

Sprawdź: Przydatne rzeczy na działkę i do ogrodu – poradnik narzędziowy Auchan

To ważne, by przed ostatnim koszeniem trawnik był jak najlepiej przygotowany, co może oznaczać konieczność wykonania dodatkowych zabiegów, takich jak aeracja czy nawożenie jesienne. Te działania poprawią strukturę gleby i wzmocnią pędy, co jest kluczowe dla zimowej odporności.

Pamiętaj też, że trawę przed zimą należy skosić nieco krócej niż zwykle, jednak nie za krótko, by nie narazić jej na uszkodzenia. Optymalna wysokość to około 4–5 cm. Taka długość źdźbeł pozwala trawie lepiej wytrzymać zimowe warunki, jednocześnie zapobiegając gniciu pod warstwą śniegu oraz ograniczając ryzyko rozwoju chorób grzybowych.

Zadbaj o regularne koszenie trawników z Auchan

Koszenie trawy to nietrudne, a bardzo ważne zadanie. Umiejętna praca sprawi, że Twój trawnik będzie gęsty, soczyście zielony oraz estetycznie podcięty.

Aby uzyskać takie efekty, zadbaj o odpowiedni sprzęt. Wysokiej jakości kosiarki, ale i nawozy oraz preparaty ogrodowe, środki ochrony roślin czy maszyny ogrodnicze kupisz oczywiście w Auchan. Zajrzyj do naszych sklepów lub złóż zamówienie online, aby zadbać o trawnik razem z Auchan!