Aplikacja

Jak i kiedy przycinać drzewa owocowe? Poradnik

Opublikowano 05.03.2024 - 7 minut czytania

Przycinanie drzew owocowych to kluczowy element ich pielęgnacji, który może znacząco wpłynąć na zdrowie, plenność i szybkość wzrostu roślin. Prawidłowo wykonana praktyka przycinania pozwala na kontrolowanie wzrostu, kształtowania korony, usuwanie martwych gałęzi oraz stymulowanie rozwoju nowych pędów owocowych. Kiedy przycinać drzewa owocowe i jak robić to prawidłowo? Tego dowiesz się z naszego poradnika!

Podstawy przycinania drzew owocowych

Przycinanie jest niezwykle istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym, mającym znaczący wpływ na zdrowie i rozwój roślin. Jak podcinać drzewka owocowe i po co się to robi? Poprzez umiejętne cięcie możliwe jest nie tylko kontrolowanie wzrostu i kształtu korony, lecz także przerzedzanie gałęzi, usuwanie tych zbyt starych, chorych lub uszkodzonych. Ta praktyka sprzyja poprawie kondycji drzewa, zapewniając lepszą wentylację i rozprowadzenie substancji ochronnych, co z kolei ogranicza ryzyko infekcji grzybowych i ataków szkodników.

Wiedza dotycząca tego, jak ciąć drzewa owocowe oraz regularne wykonywanie tej czynności umożliwia lepsze rozprowadzenie światła słonecznego wewnątrz korony, co korzystnie wpływa na dojrzewanie owoców. Sprawnie przeprowadzone cięcie drzew owocowych zwiększa dostępność światła, co przekłada się na lepszą jakość owoców – są lepiej wybarwione i słodsze w smaku, a także szybciej dojrzewają.

Akcesoria przydatne do przycinania drzewek owocowych i innych prac w ogrodzie znajdziesz w Auchan! Skorzystaj z oferty marki własnej – Gardenstar, w której do wyboru masz akcesoria ogrodowe takie jak nożyce czy sekatory, dostępne stacjonarnie oraz online. Znajdziesz też stylowe meble ogrodowe, a także grille, które świetnie sprawdzą się w rozpoczynającym się wiosną sezonie grillowym!

Przeczytaj także: Jak rozpalić grilla? Poradnik krok po kroku

Kiedy przycinać drzewa owocowe?

Przycinanie drzew owocowych jest zwyczajowo wykonywane dwa razy w roku – wiosną i jesienią. W przypadku przycinania pod koniec zimy i w miesiącach wiosennych warto przede wszystkim sprawdzać pogodę, żeby nie dokonywać prac w trakcie niekorzystnych warunków. W pierwszej kolejności należy wybrać rośliny, które lepiej znoszą niższe temperatury. Do przykładów takich roślin należą jabłonie i grusze, które przycina się niekiedy już w drugiej połowie lutego.

Kiedy ciąć drzewa owocowe? Najlepszym czasem na przycinanie jest dzień o dodatniej temperaturze i niskiej wilgotności powietrza. Takie warunki sprzyjają lepszemu gojeniu się ran po cięciu, co wpływa korzystnie na zdrowie i rozwój drzewa.

Przycinanie zimowe

Kiedy obcinać drzewa owocowe w okresie zimowym i po co się to robi? Podstawowym celem przycinania roślin zimą jest przede wszystkim poprawa przewiewności korony oraz usuwanie uszkodzonych pędów. W niektórych przypadkach wykonuje się również cięcia formujące, aby utrzymać odpowiedni kształt korony oraz cięcia pobudzające, które mają na celu stymulowanie kwitnienia. Poza tym, czasami konieczne jest zastosowanie cięć odmładzających – polegają one na usunięciu starych, zniszczonych lub obumarłych gałęzi, a także na zmniejszeniu i przerzedzeniu korony drzewa. Takie działania stymulują wzrost i umożliwiają bardziej obfite kwitnięcie roślin. Nadają im też odświeżony, zdrowy wygląd.

W większych sadach cięcie drzew owocowych rozpoczyna się już pod koniec stycznia, pod warunkiem że panujące warunki pogodowe na to pozwalają. Zaleca się wykonywanie cięć w suchy, najlepiej słoneczny dzień, przy temperaturze powyżej zera. Jeśli jednak zima nie odpuszcza, lepiej odczekać do początków lutego, kiedy sytuacja pogodowa ulegnie poprawie. Należy pamiętać, że cięcie powoduje powstanie ran na drzewach i krzewach, a zbyt niskie temperatury mogą prowadzić do ich głębokiej martwicy.

Kiedy przycinać jabłonie? Są one najbardziej odporne na skutki zimowego cięcia, więc przycinanie można zacząć już późną zimą lub wczesną wiosną – zanim rozpocznie się aktywny wzrost rośliny. Jest to najlepszy czas, ponieważ rany na drzewach szybciej goją się wiosną, a dzięki temu, że na gałęziach nie ma liści, łatwiej dostrzeżesz uszkodzone pędy.

Przycinanie letnie

Kiedy obcinać drzewa owocowe w okresie letnim? W przeciwieństwie do zimowego letnie przycinanie powinno być mniej intensywne. Polega głównie na usuwaniu nadmiernie gęstych gałęzi, które mogą przeszkadzać w dojrzewaniu owoców. Po przeprowadzeniu cięcia, rany powstałe na roślinie należy zabezpieczyć preparatem antygrzybowym, szczególnie w okresie letnim, gdy ryzyko infekcji jest duże – zwłaszcza w czasie deszczów.

Przycinanie w okresie letnim pobudza uśpione pąki kwiatowe do rozwoju, co przekłada się na większe plony w następnym roku. Dzięki temu, rośliny nie tylko prezentują się lepiej, ale również stają się bardziej wydajne i produktywne. Do kiedy można przycinać drzewa owocowe w okresie letnim? Takie zabiegi wykonuje się od czerwca do września.

Przeczytaj także: Ukorzenianie w wodzie, ziemi i keramzycie – sprawdź, jak rozmnożyć rośliny

Jak przycinać drzewa owocowe?

W przypadku młodych roślin skupiamy się głównie na formowaniu korony oraz usuwaniu martwych, uszkodzonych i gałęzi rosnących do wnętrza. Natomiast starsze drzewa wymagają bardziej intensywnego przycinania, szczególnie jeśli chodzi o jabłonie, grusze i wiśnie.

Przygotowanie narzędzi do przycinania

Wiesz już, kiedy ciąć drzewa owocowe, ale by wykonać tę czynność, potrzebujesz także narzędzi. Przygotowanie niezbędnych akcesoriów stanowi kluczowy krok w procesie, mającym wpływ zarówno na skuteczność, jak i bezpieczeństwo pracy. Do przycinania drzew owocowych przydadzą Ci się różne narzędzia, które znajdziesz w asortymencie Auchan:

  • sekator do gałęzi – przydatny do przycinania twardszych pędów, np. gruszy czy śliwy. Dobrym wyborem będzie produkt marki Bradas, wyposażony w długie, antypoślizgowe uchwyty.
  • sekator ręczny – niezbędny do cięcia mniejszych gałęzi, kwiatów i krzewów. Świetnie sprawdzi się na przykład lekki, uniwersalny sekator nożycowy od Gardnestar.
  • piła ręczna – ułatwi ona pracę, gdy zajdzie konieczność cięcia naprawdę grubych, twardych gałęzi. Możesz wybrać model z funkcjonalnym hakiem od marki Bradas.
  • rękawice ochronne – kluczowe w celu zapewnienia higieny i bezpieczeństwa podczas pracy z ostrymi narzędziami. W Auchan znajdziesz wiele tego typu akcesoriów w różnych rozmiarach, na przykład rękawice ochronne WHITEBIRD. 

Techniki cięcia drzew owocowych

Jak obcinać drzewka owocowe? Przy pielęgnacji drzewek owocowych można wyróżnić kilka sposobów na wykonywanie przycinania. Najczęściej stosowane jest formujące oraz prześwietlające cięcie drzew owocowych. Kiedy warto je wykonać? Formujące przycinanie, przeprowadzane w pierwszych trzech latach życia drzewka, ma na celu nadanie mu pożądanego kształtu. W tym procesie usuwa się cienkie pędy i gałęzie, kierując wzrost w stronę głównej gałęzi, czyli przewodnika, i eliminując gałęzie rosnące pod ostrym kątem lub z jednego punktu.

Identyfikacja gałęzi do przycięcia

Jak przycinać drzewka mające tylko przewodnik, czyli główną łodygę? W tym przypadku zaleca się przycięcie na wysokości około 70–90 cm. To pozwoli na właściwe ukształtowanie korony w przyszłych sezonach, tworząc odpowiednią strukturę drzewa. W kolejnych latach usuwa się głównie gałęzie i niskie pędy. W późniejszym etapie zwykle przeprowadza się już tylko cięcia prześwietlające, które mają na celu ułatwienie dostępu światła do wnętrza drzewa.

Jak obcinać drzewka owocowe, które jest rozgałęzione? Należy przyciąć pędy boczne poniżej wysokości 50 cm, aby zachować równomierny rozwój korony i zapobiec zbytniemu zagęszczeniu. Przewodnik, czyli główna gałąź rosnąca w górę, również powinien być skrócony do około 40 cm, aby zachować proporcje i równowagę w strukturze drzewa. Pozostałe pędy boczne można skrócić o około jedną trzecią ich długości, co pomoże w utrzymaniu optymalnego rozwoju i wyglądu drzewa.

Przeczytaj także: Co siać w marcu? Kalendarz ogrodnika

Najczęściej popełniane błędy w przycinaniu drzew owocowych

Jednym z błędów popełnianych podczas tego typu prac ogrodowych jest nadmierne przycinanie. Chociaż może się wydawać, że mocniejsze cięcie przyniesie pożądane rezultaty, to w rzeczywistości prowadzi do szybszego wzrostu drzewa, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby owoców. Niewłaściwie wykonane przycinanie przewodnika i pędów konkurencyjnych może natomiast prowadzić do osłabienia struktury drzewa.

Pielęgnacja drzew owocowych po przycięciu

Po przycięciu drzewka należy zabezpieczyć miejsca, gdzie zostały usunięte pędy. Do tego celu stosuje się maść ogrodniczą, która jest substancją przeznaczoną do pokrywania ran powstałych po cięciu. Jej głównym celem jest ochrona otwartych ran przed infekcjami, szkodnikami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przyspieszając jednocześnie proces gojenia. Produkt ten jest dostępny w postaci gęstej pasty lub maści, którą nakłada się bezpośrednio na miejsce cięcia za pomocą pędzelka lub szpatułki, tworząc ochronną barierę.

Jak utrzymać zdrowe drzewa owocowe?

Przycinanie drzew owocowych jest kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który przynosi wiele korzyści. Poprawnie wykonane cięcie pozwala kształtować koronę drzewa, zwiększać plony, regulować wzrost oraz zapobiegać chorobom. Regularna opieka nad drzewami owocowymi sprzyja ich zdrowiu i wydajności wytwarzania owoców. Warto więc systematycznie dbać o swoje drzewa.

Korzystaj z odpowiednich technik oraz narzędzi do przycinania, takich jak te dostępne w Auchan. Szukaj też dalszych informacji na temat ogrodnictwa, aby stale rozwijać swoje umiejętności i wiedzę w tym zakresie. Sprawdź nasz blog – znajdziesz w nim wiele ogrodowych inspiracji! Twoje rośliny z pewnością szybko odwdzięczą Ci się pysznymi, zdrowymi owocami.