Aplikacja

Jak i kiedy sadzić truskawki? Od wyboru sadzonek do pielęgnacji

Opublikowano 03.04.2024 - 5 minut czytania

Rozpoczęcie przygody z własnymi truskawkami w ogrodzie może być nie lada wyzwaniem, jednak w rzeczywistości uprawa owoców zarówno w gruncie, jak i w doniczkach nie jest trudna. Wystarczy jedynie wiedzieć, jak i kiedy sadzić truskawki oraz jak je pielęgnować, aby wyrosły zdrowe i soczyste. Chcesz uzyskać obfite plony? Koniecznie przeczytaj nasz krótki poradnik i przekształć swój ogród w źródło piękna i smaku!

Kiedy rozpocząć sadzenie truskawek?

Termin sadzenia truskawek nie jest sztywno określony. Wszystko zależy bowiem od warunków pogodowych panujących na zewnątrz oraz od gatunku sadzonek. 

Jeśli chcesz uprawiać wczesne odmiany (Honeoye czy Kent) sadzenie truskawek zaplanuj na połowę kwietnia. Jeśli jest bardzo ciepło, możesz przyspieszyć termin na koniec marca. Miej na uwadze, że jeśli zaplanujesz te działania na zbyt późny okres, to rośliny nie zdążą ukorzenić się przed nadejściem letnich upałów

Wolisz hodować odmiany późne jak Malwina, Murzynek czy Florence? Wtedy posadź owoce w drugiej połowie maja bądź na jesień, najlepiej w październiku, tuż przed pierwszymi przymrozkami. Sadzenie truskawek w tym okresie gwarantuje dobre ukorzenienie się sadzonki oraz sprzyja obfitemu owocowaniu w przyszłym sezonie. 

Zobacz także: Zielnik na balkonie – co i kiedy sadzić? Ziołowe aranżacje balkonu

Jak przygotować ziemię pod truskawki?

Zanim rozpoczniesz sadzenie roślin, ważne jest odpowiednie przygotowanie ziemi pod truskawki. Zagon należy nawozić kompostem z dodatkiem kory bądź igliwia. Dużo lepiej przyjmie się gleba kwaśna o odczynie pH 5,5-6,2. 

Jak przygotować ziemię pod truskawki? Przede wszystkim wyposaż się w niezbędne narzędzia ręczne. Ogrodnicze akcesoria znajdziesz w sklepie Auchan. Przyda Ci się łopata, grabie, wąż ogrodowy bądź konewka, a także rękawice ogrodnicze. Aby zachować odpowiednie odstępy między sadzonkami, możesz wspomóc się miarką bądź tradycyjną linijką

Jeśli miejsce, na którym planujesz sadzić truskawki, jest zachwaszczone, koniecznie pozbądź się ostów, perzów i skrzypów. Możesz przekopać glebę lub przykryć poletko pod truskawki czarną folią PE. Następnie przy użyciu grabi wyrównaj podłoże i odczekaj kilka dni, aż ziemia osiądzie. Później możesz przystąpić do sadzenia roślin. Obficie podlej owoce wodą i zastosuj nawóz do truskawek taki jak dedykowany produkt marki PLANTA, który sprawdzi się także do poziomek. 

Przeczytaj także: Co siać w marcu? Kalendarz ogrodnika

Jak sadzić truskawki w gruncie i pojemnikach?

Chcesz ozdobić swój ogród i mieć pod ręką smaczne owoce? Zobacz, jak sadzić truskawki w gruncie, aby wyrosły piękne i soczyste. 

Na samym początku wybierz słoneczne miejsce na grządkę, gdzie przynajmniej przez 6 godzin dziennie świeci słońce. Następnie przygotuj glebę, czyli przekop ją na około 30 cm, usuń chwasty, kamienie i wzbogać ją kompostem. Kiedy miejsce jest przygotowane, możesz zabrać się za sadzenie truskawek. 

Wybierz zdrowe i okazałe sadzonki, a ich korzenie lekko przytnij sekatorem. Wykop dołek głębszy, niż długość korzeni i umieść w nim roślinę przysypując ziemią. Zastanawiasz się, jak gęsto sadzić truskawki? Możesz je umieścić pojedynczo bądź po 2-3 sztuki w około 20 cm odstępach od siebie. 

Idealnym zakończeniem sadzenia owoców jest ściółkowanie. To nic innego jak podsypanie roślin słomą, która chroni świeżo posadzone truskawki przed mrozem i szybkim wysychaniem gleby. Z czasem słoma zamieni się w żyzną próchnicę, co z pewnością zwiększy plony. 

Uprawa truskawek może odbywać się również w pojemnikach na tarasie lub balkonie. Decydując się na ten sposób, wybierz szerokie i wysokie doniczki. Na ich dno wsyp około 10 cm żwiru lub keramzytu, a na to substrat torfowy. Sadź truskawki w 10 cm odstępach, obficie podlej i wystaw na nasłonecznione miejsce. 

Uprawa truskawek po sadzeniu

Uprawa truskawek jest tak samo ważna, jak odpowiednie rozmieszczenie roślin w gruncie. Należy zadbać o odpowiednią wilgoć gleby, aby nie doprowadzić do przesuszenia sadzonek, natomiast mokre podłoże pozwoli dobrze zakorzenić się roślinom. Truskawki wymagają podlewania przez cały czas wegetacji, aż do zakończenia zbiorów. 

Pamiętaj o systematycznym nawożeniu poletka. Idealnie sprawdzą się tutaj nawozy organiczne na bazie kwasów humusowych. W ten sposób zapewnisz truskawkom odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych. 

To jednak nie wszystko… musisz obserwować swoje truskawki i dokładnie je sprawdzać. Podobnie jak inne rośliny, one też są narażone na choroby. Najczęściej dotyka je szara pleśń, mączniak prawdziwy oraz biała lub czerwona plamistość. Jak temu zapobiec? Poprzez zrównoważone nawożenie i regularne zabiegi agrotechniczne, takie jak usuwanie chwastów, ściółkowanie, stosowanie preparatów ochronnych, odnawianie plantacji czy okrywanie na zimę

Możesz dodatkowo umieścić w okolicy truskawek naturalne odstraszacze, do których należą sadzonki cebuli i czosnku. Nie czekaj, gdy na liściach bądź owocach pojawią się pierwsze oznaki choroby. Jak najszybciej zastosuj opryski, np. sprayem marki COMPO bądź bio sprayem na choroby grzybowe

Dowiedz się więcej: Ogródek warzywny w skrzyniach – jak uprawiać? Dobre praktyki

Wyhoduj własne owoce w przydomowym ogródku z Auchan

Uprawa truskawek wcale nie jest trudna i nawet początkujący ogrodnik może cieszyć się z obfitych plonów. Pamiętaj, aby posadzić truskawki w słonecznym miejscu na glebie kwaśnej, lekkiej i bogatej w próchnicę. Nie zapominaj o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin. Dzięki temu owoce będą dorodne i soczyste. 

 

Koniecznie zapoznaj się z asortymentem sklepu Auchan, gdzie znajdziesz najpotrzebniejsze akcesoria ogrodnicze oraz nawozy, dzięki którym wyhodujesz własne owoce w przydomowym ogródku.