Aplikacja
Jak Odstraszyć Komary

Jak odstraszyć komary? Kilka skutecznych sposobów

Opublikowano 20.06.2023

Komary w czasie letnich wieczorów mogą być prawdziwym utrapieniem. Potrafią zepsuć każdą imprezę na świeżym powietrzu. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak odstraszyć komary za pomocą domowych środków.

Odstraszanie komarów – kiedy będzie konieczne?

Wraz z nadejściem cieplejszych dni zaczynamy się zastanawiać, jak odstraszyć komary. Latem w Polsce są obecne w dużej ilości, ponieważ wysokie temperatury powyżej 25°C i sąsiedztwo zbiorników wodnych to idealne warunki do rozwoju tych insektów. Co więcej, larwy komarów mogą się rozwijać w kałużach i na podmokłych terenach.

Insekty, choć żywią się sokami roślinnymi, to często kąsają ludzi. Za nieprzyjemne ukąszenia odpowiadają samice. Przyciąga je zapach i wydzielany przez ludzki organizm kwas mlekowy i amoniak – to główne składowe potu. Na zwiększoną liczbę komarów wpływa również wydychany dwutlenek węgla.

Odstraszanie komarów jest konieczne, gdy planujesz imprezę na świeżym powietrzu, mieszkasz niedaleko jeziora, oczka wodnego lub podmokłych terenów. W czasie letnich wieczorów ich liczba będzie zdecydowanie większa niż wczesną wiosną bądź późną jesienią. Obecność owadów jest drażniąca i potrafi zepsuć spotkanie. Ponadto komary są odporne na niskie temperatury, co oznacza, że zimą zasypiają, a nie wymierają.

Skuteczne sposoby na odstraszenie komarów – 3 porady

Jeśli wybierasz się na grilla lub ognisko pośród drzew, skuteczne sposoby na odstraszanie komarów będą nieocenione. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek na usunięcie nieprzyjemnych owadów.

Odstraszanie Komarów

Repelenty

W pierwszej kolejności warto stosować repelenty, czyli środki odstraszające owady. To preparaty przeznaczone do prawdziwych wyzwań! Zawierają specjalny środek DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid), który odznacza się wysoką skutecznością w walce z insektami.

Produkty chronią nie tylko przed komarami, ale i kleszczami. Preparaty możesz nakładać bezpośrednio na skórę, dlatego wybierz je, jeżeli masz na sobie ubranie odsłaniające ciało i wybierasz się do lasu, na łąkę czy do parku. Możesz spryskać również swoją odzież.

Niewielka ilość sprayu wystarczy, aby zadziałał. Nie wolno stosować go w okolicach twarzy. Wszystkie skuteczne preparaty znajdziesz w supermarkecie Auchan.

Sprawdź również: Co odstrasza kleszcze? Jak się przed nimi zabezpieczać? Poradnik

Opaski odstraszające komary

Alternatywną dla środków z DEET mogą być opaski nasączone olejkiem eterycznym. Akcesoria zakładane są na nadgarstek lub kostkę. Zapach uwalniany przez produkty odstrasza owady, przez co trzymają się z daleka od ludzkiej skóry. Mogą być stosowane przez dzieci i dorosłych.

A jak odstraszyć komary w ogrodzie? Jeśli chcesz pozbyć się insektów z otoczenia Twojego domu, zaopatrz się w olejki eteryczne. Zapachy odstraszające komary to migdałowy, goździkowy, cytrynowy, cynamonowy, sosnowy i eukaliptusowy. Aromat unoszący się wokół posesji powinien ograniczyć liczbę owadów, które się na nią przedostaną.

Moskitiery

Jeśli masz insekty w domu, warto w oknach zamontować moskitiery. Tworzą one fizyczną barierę dla owadów, uniemożliwiając im dostanie się do domu. Produkty zrobione są z cienkiego i przewiewnego materiału, przez co pozwalają na dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń. Ponadto należą do stosunkowo tanich akcesoriów. Materiały są elastyczne i łatwo je przyciąć, by nadać im odpowiedni kształt.

Wiele osób ma problem z owadami, do których należą komary. Jak odstraszyć je domowymi sposobami? Odpowiedź znajdziesz w poniższym akapicie!

Odstraszanie komarów – domowe sposoby na pozbycie się insektów

Jak odstraszyć komary za pomocą domowych sposobów? Obecnie istnieje wiele trików pozwalających na pozbycie się insektów ze swojego ogrodu. Poniżej wymieniamy kilka z nich!

Rośliny

Odstraszanie komarów możesz przeprowadzić przy pomocy roślin. Jeśli dysponujesz ogrodem, warto zasadzić w nim kwiaty wydzielające specyficzny aromat, który trzyma z daleka insekty.

Najpopularniejszą rośliną jest kocimiętka. Jej zapach skutecznie zniechęca komary. Dzieje się tak, ponieważ kocimiętka wydziela nepetalakton – olejek eteryczny o intensywnym aromacie. Co więcej, roślina kwitnie od czerwca do lipca, tj. w okresie wzmożonej aktywności owadów. Kwiat możesz hodować na balkonie lub w ogrodzie.

Kolejną rośliną o intensywnym zapachu jest mirt. Kwiat wydziela niezwykle przyjemny aromat dla ludzi, choć odstrasza większość insektów. W ogrodzie, na balkonie czy na parapecie warto hodować również zioła, takie jak bazylia i mięta. Bazylia ma silną woń, która zniechęca insekty, natomiast mięta wydziela orzeźwiający aromat skutecznie odstraszający komary. Zioła trzeba ustawić obok siebie, aby stanowiły niejaką „barierę” dla owadów.

Aby zniechęcić owady, możesz zasadzić także pelargonię, a nawet pomidory – te rośliny zawierają w sobie substancje, które odstraszają komary. Na zewnątrz wystarczy zorganizować przydomowy ogródek warzywny i problem powinien zostać zażegnany. Nieopodal tego miejsca warto ustawić grilla i altanę. Rośliny będą Cię chronić przed uciążliwymi insektami.

Artykuły spożywcze

Do artykułów spożywczych wydzielających intensywny zapach zniechęcający komary należy cebula i ocet. Warzywo trzeba pokroić w plasterki i wystawić na całą noc na parapet. Natomiast ocet potrafi miejscowo odstraszyć insekty. Możesz jednak zauważyć, że jego zapach zwabi muszki owocówki – jednocześnie jest to jednak rozwiązanie, dzięki któremu niepożądane muszki będą do niego wpadać i się topić. Jeśli owady dokuczają w nocy, warto gąbkę nasączoną octem pozostawić nieopodal łóżka lub otwartego okna.

Gruntowne porządki

Kolejnym prostym sposobem na ograniczenie ilości owadów są zimowo-wiosenne porządki. Pod koniec zimy lub na początku wiosny warto przeprowadzić gruntowne sprzątanie piwnicy i strychu. Samice lubią zimować przy suficie i w górnych częściach domu, co skutkuje obecnością komarów w domu. Po przebudzeniu ze snu zimowego owady mogą znieść nawet kilkaset jajeczek.

Jak odstraszyć komary w ogrodzie, aby nie wlatywały do domu?

Zastanawiasz się, jak odstraszyć komary w ogrodzie? W takiej sytuacji plan działania jest podobny, jak w przypadku domu.
W pierwszej kolejności należy wykorzystać środki z DEET. To produkty skierowane do ludzi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich na zewnątrz. Jeśli masz altankę w ogrodzie lub drewniane słupki – tego typu ogrodowe akcesoria warto spryskać sprayem. Czynność powtarzaj codziennie.

Przeczytaj też: Jak zwalczyć mszyce? Domowe sposoby i porady dla ogrodników

Na rynku znajdziesz również preparaty, które można spalać, tzw. spirale na komary. Dostępne są w wersji z olejkami eterycznymi i DEET. Stanowią bardzo dobrą alternatywę dla sprayów, ale mają działanie miejscowe i chwilowe. Dym unoszący się ze spalanych produktów ma specyficzny zapach odstraszający owady. Jeśli artykuł ulegnie spaleniu, komary znów zaczną nam dokuczać.

Jeśli nie chcesz insektów w swoim ogrodzie, usuń nadmiar wody z otoczenia. Mowa tutaj o wszelkich kałużach, przelanych grządkach czy dekoracyjnych oczkach. Zadbaj o to, aby wszystkie rynny były drożne i zaobserwuj, czy na Twojej działce nie ma miejsc, w których nienaturalnie zatrzymuje się woda. Samice do rozmnażania potrzebują co najmniej 2,5 cm wody. Chcąc im to uniemożliwić, należy zastosować wszystkie sposoby na odwodnienie obszarów wokół Twojego domu. Wówczas będziesz mógł zaobserwować, że ilość owadów nie będzie się zwiększać w niekontrolowany sposób.

Razem z Auchan już wiesz, jak zwalczyć komary!

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak odstraszyć komary! W sklepie Auchan znajdziesz mnóstwo preparatów, które zniechęcają drażniące insekty. Produkty mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Jeśli chcesz wykorzystać domowe sposoby, w supermarkecie znajdziesz wszystkie niezbędne artykuły spożywcze, takie jak ocet, cebula czy aromatyczne zioła. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu!