Aplikacja

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Garść sprawdzonych sposobów

Opublikowano 15.10.2023

Widok kretowiska na wypielęgnowanym trawniku może popsuć nawet słoneczny dzień. Jednak próbując unikać tych zwierząt, warto postawić na sprytne rozwiązania i nie sięgać po najcięższe środki. Przeczytaj poradnik Auchan i dowiedz się, jak pozbyć się kreta z ogrodu i zapobiec jego powrotom.

Dlaczego krety są problemem w ogrodzie?

Na Twoim trawniku pojawiły się szpecące kretowiska? Co kilka dni na murawie widzisz nowe kopce? To wyraźny znak, że w ogrodzie zadomowił się kret. Właśnie ze względu na możliwość regularnego niszczenia trawników, rabat kwiatowych poprzez uszkadzanie korzeni roślin, a nawet skalniaków, zwierzę uznawane jest za szkodnika. Co więcej, krety przy kopaniu wyrzucają na powierzchnię również kamienie, które mogą zepsuć ostrza kosiarki lub innych maszyn rolniczych na gruntach rolnych. To jednak nie wszystko! Świeżo odsłonięta przez zwierzę gleba jest też narażona na intensywny rozwój chwastów.

Zanim jednak podpowiemy Ci, jak się pozbyć kreta z ogrodu, poznaj lepiej swojego przeciwnika. Kret europejski to gatunek ssaka owadożernego. Osiąga długość do 20 cm i jest pokryty czarną gęstą sierścią. Jego charakterystyczną cechą są mocne łapy, którymi drąży tunele pod ziemią.

Krety mają niewielkie oczy, przez co ich widoczność jest mocno ograniczona.Dlatego też zwierzęta reagują jedynie na światło, dźwięki, zapachy i ruch. Warto wziąć to pod uwagę wybierając sposób na ograniczenie występowania tych ssaków w ogrodzie.

Szukając sposobu na to, jak złapać kreta, warto też obalić kilka mitów z nimi związanych. Przede wszystkim krety nie podgryzają korzeni, jednak kopiąc tunele, mogą zniszczyć korzenie zarówno roślin uprawnych, jak i ozdobnych. Za szkody związane z gryzieniem odpowiedzialne są między innymi nornice. Krety żywią się głównie dżdżownicami, larwami owadów i ślimakami.

Przeczytaj także: Ćma bukszpanowa – jak pozbyć się szkodnika z ogrodu?

 

Kret w ogrodzie – domowe sposoby odstraszania od Auchan

Pierwsze kopce mogą sygnalizować, że w Twoim ogrodzie zadomowił się kret. Musisz jednak zareagować natychmiast, żeby zachęcić go do odwrotu. Zacznij od rozwiązań dostępnych w swoim mieszkaniu i sprawdź, jak pozbyć się kreta domowymi sposobami!

Naturalne repelenty na kreta – jak je wykorzystać?

Wcześniej wspomnieliśmy o wyostrzonym węchu kreta. Jak się pozbyć tego szkodnika działając na jego zmysł w sprytny sposób? Te zwierzęta bardzo nie lubią zapachu czosnku. Możesz zatem ułożyć w ich korytarzach rozgniecione ząbki lub szmatki nasączone ich sokiem. Bardzo skuteczny jest także naturalny nawóz przygotowany z liści czarnego bzu i czosnku.

Możesz sięgnąć także po gotowe preparaty w postaci olejków zapachowych. Wystarczy rozmieszać je z wodą i polać w obrębie grodzenia i wzdłuż korytarzy. Zastosuj metodę, od razu, kiedy zauważysz pierwsze kretowiska w pobliżu granicy posesji. Pamiętaj jednak, że olejki należy stosować regularnie. Jeśli zapomnisz o ich aplikacji, po kilku tygodniach wywietrzeją.

Odstraszające środki na kreta – skuteczność

Doskonały słuch i czułość na drgania potraktuj jako słabe punkty kreta. Przygotuj konstrukcje, które zniechęcą go do żerowania w Twojej okolicy. Wśród domowych sposobów najczęściej stosuje się następujące rozwiązania:

  • drut naprężony na palikach wbitych do ziemi – drut będzie wibrował pod wpływem wiatru, a drgania przeniosą się po palikach do gruntu. To z pewnością zaniepokoi krety, które oddalą się w poszukiwaniu innego miejsca;
  • butelki w gruncie – do zagłębienia w gruncie możesz wkopać puste butelki z szyjkami skierowanymi w górę – będzie w nie gwizdał wiatr, co skutecznie odstraszy szkodniki. Pamiętaj jednak o konieczności przenoszenia ich w inne miejsce co kilka dni, ponieważ krety mogą się oswoić z tym dźwiękiem. 

Przeczytaj także: Jak zwalczyć mszyce? Domowe sposoby i porady dla ogrodników

 

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Metody i pułapki

Domowe sposoby nie zdały egzaminu? Pora sięgnąć po profesjonalne narzędzia do starcia się z problemem.. Jak pozbyć się kreta z trawnika? Większość środków można podzielić na takie, które pozwolą złapać lub go odstraszyć. Możesz jednak działać dwutorowo i stosować oba rozwiązania.

Pułapka na kreta – jak zrobić ją samodzielnie?

Profesjonalna pułapka na kreta zbudowana z wytrzymałej, ale lekkiej siatki pozwoli Ci złapać szkodnika. Formuje ona długi i wąski kanał, który naśladuje naturalne tunele tworzone przez zwierzę pod ziemią.

Montaż pułapki wymaga umieszczenia jej bezpośrednio w tunelu, którego kret używa do przemieszczania się. Proces instalacji polega na delikatnym wepchnięciu jej do wnętrza tunelu. Pułapka jest wyposażona w specjalne zapadki, które są umieszczone na obu końcach kanału. Są one skonstruowane tak, aby umożliwić wejście kreta, ale uniemożliwić mu wyjście. Złapanego kreta możesz wydobyć wraz z całą pułapką. Najlepszym rozwiązaniem będzie wywiezienie go na łąkę lub do lasu. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzać pułapkę przynajmniej dwa razy dziennie. Krety nie są w stanie wytrzymać bez pożywienia dłużej niż 10 godzin.

Jak wygonić kreta? Skuteczne metody odstraszania

W sprzedaży dostępne są różne profesjonalne odstraszacze emitujące drgania lub dźwięki nieprzyjemne dla kretów. Najskuteczniejsze są modele elektroakustyczne, które emitują odgłosy niesłyszalne dla człowieka, a nieprzyjemne dla szkodników. Wybierz takie, które wydają dźwięki o zmiennej częstotliwości – dzięki temu krety nie powinny się przyzwyczaić. Takie produkty mogą być zasilane bateriami lub za pomocą małych paneli solarnych.

Dużą skutecznością wykazują się także niektóre preparaty z działu chemii i środków czystości. Kretom nie pasuje intensywny zapach, dlatego możesz wlać do nor olejki eteryczne o wyrazistych aromatach m.in. mięty czy pieprzu. Możesz też sięgnąć po specjalne środki na krety i nornice.

Jak pozbyć się kreta? Profesjonalna pomoc

Wszystkie wcześniej wymienione metody zawiodły i co kilka dni na trawniku pojawia się kolejne kretowisko? Nie musisz patrzeć na to bezradnie. Jak pozbyć się kreta z ogrodu w przypadku, kiedy wyjątkowo mu się u Ciebie podoba? Sięgnij po posiłki w postaci doświadczonych weteranów, czyli deratyzatorów.

Profesjonaliści z reguły stosują trzy metody:

  • pułapki – ich konstrukcje i działanie opisaliśmy we wcześniejszej części artykułu;
  • race – emitują dym, który jest szkodliwy dla kretów. Race odpalone jednocześnie w kilku miejscach spalają tlen w tunelach i emitują mnóstwo dymu. W takich warunkach krety szybko się duszą;
  • karbid – znany również jako węglika wapnia, staje się coraz bardziej popularny jako ekologiczna i skuteczna metoda na odstraszanie kretów z ogrodów. 

Profesjonalne metody na to, jak pozbyć się kreta są najskuteczniejsze, ponieważ pomagają rozwiązać problem z niewielkim mieszkańcem ogrodu. Musisz jednak pamiętać, że krety są pod częściową ochroną. Możesz zatem próbować się ich pozbyć, kiedy działają w obrębie ogrodów, szkółek, lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych. Ze względu na to, że zwierzęta są objęte ochroną , spróbuj najpierw wygonić je ze swojego ogrodu, zamiast sięgać po metody, które mogłyby im zaszkodzić. 

Przeczytaj również: Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Dobre praktyki

Jak zapobiegać powrotowi kreta?

Udało Ci się wygonić niechcianego szkodnika z posesji? Nie oznacza to jednak, że możesz zapomnieć na zawsze o tym małym stworzeniu. Skoro zwierzę odwiedziło Cię raz, może to zrobić kolejny. Z pewnością żeruje w okolicy i może ponownie skierować się w stronę Twojej posesji. Nie zwlekaj i przygotuj swój ogród. Możesz zrobić to na kilka sposobów.

  • Rośliny zapachowe 

Pomiędzy kwiatami ozdobnymi lub krzewami owocowymi posadź rośliny odstraszające krety zapachem. Do najskuteczniejszych należą: aksamitka, bazylia, czosnek i komosa. Krety nie lubią też substancji wydzielanych przez czarny bez i żywotnik.

  • Bariera pod ogrodzeniem

Na obwodzie działki przy podmurówce ogrodzenia wkop w ziemię pionowo siatkę. Możesz też wykopać rów i zasypać go gruzem lub żwirem. Krety nie lubią kamienistych podłoży, dlatego z pewnością spróbują żerować w innych miejscach. Głębokość takiej przegrody powinna wynieść około 60 cm.

  • Bariera pod trawnikiem

Przed założeniem trawnika na głębokości 10–15 cm pod powierzchnią gruntu umieść siatkę. Po wyrośnięciu trawy utworzy ona naturalną barierę, która zabezpieczy teren przed kretami oraz innymi gryzoniami.

Twój ogród bez kreta – podsumowanie

Wizyta kreta może zniechęcić do prowadzenia trawnika, zwłaszcza zadbanego, nawożonego i pielęgnowanego. Podejmij jednak działania i nadal ciesz się z przebywania w ogrodzie. Staraj się jednak nie zaszkodzić kretowi, tylko zniechęcić do odwiedzania Twojego ogrodu lub złapać i wywieźć z dala od siedlisk ludzi. To zwierzę jest zagrożone wyginięciem, a jego działanie reguluje ilość dżdżownic czy ślimaków.

Chcesz lepiej zadbać o ogródek działkowy lub przestrzeń przed domem? Sprawdź ofertę marki Gardenstar i pielęgnuj przestrzeń razem z Auchan!