Aplikacja
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Dobre praktyki

Opublikowano 07/17/2023

Masz dość ślimaków, które zagrażają roślinom w Twoim ogrodzie? Jeśli szukasz skutecznych sposobów na pozbycie się tych niechcianych gości, mamy dla Ciebie kilka dobrych praktyk. Walka z inwazją ślimaków jest kluczowa, aby utrzymać ogród w doskonałym stanie. W tym artykule przedstawiamy różne metody, które pomogą Ci skutecznie zwalczyć ślimaki i ochronić Twoje rośliny.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Skuteczne metody walki z inwazją ślimaków

Ślimaki w ogrodzie mogą stworzyć prawdziwą inwazję, niszcząc rośliny i przyczyniając się do frustracji ogrodników. Zanim poznasz skuteczne metody walki z nimi, warto byś zrozumiał, skąd biorą się te niepożądane stworzenia i co je sprowadza do Twojego ogródka.

Ślimaki to jedne z najliczniejszych i najbardziej zróżnicowanych gromad mięczaków, które preferują wilgotne środowiska. Wiele ogrodów dostarcza im doskonałych warunków do rozwoju. Mogą pochodzić z pobliskich łąk, ogrodów sąsiadów lub nawet przybyć wraz z nowymi roślinami. Podczas wilgotnych dni i po deszczach stają się szczególnie aktywne, przemieszczając się w poszukiwaniu pożywienia.

Co zatem przyciąga ślimaki do Twojego ogrodu? Przede wszystkim jest to dostępność pożywienia i schronienia. Ślimaki preferują rośliny o miękkich liściach i łodygach, takie jak sałata, kapusta, marchew, burak ćwikłowy. Do ich ulubionego pokarmu należą również truskawki, maliny, poziomki oraz wiele odmian kwiatów np. astry, chryzantemy, aksamitki i dalie. Nadmierna wilgoć w ogrodzie, stojąca woda, gnijące liście oraz miejsca zacienione również sprzyjają ich obecności.

Czy istnieje jeden, najlepszy sposób, w jaki możesz pozbyć się ślimaków z ogrodu? Możliwe, że będziesz musiał spróbować kilku rozwiązań, aby te niechciane na Twoich rabatach mięczaki całkowicie zniknęły. Sprawdź, co możesz przetestować.

Jak pozbyć się ślimaków?
 • Bariera fizyczna – stworzenie różnego rodzaju zabezpieczeń wokół Twoich roślin może skutecznie powstrzymać ślimaki. Możesz użyć różnych materiałów, takich jak skorupki jajek, drobny żwirek, kawa lub piasek. Ślimaki będą unikać styczności z tymi elementami, ponieważ podrażniają one ich ciało.
 • Pułapki na ślimaki – umieszczenie pułapek w strategicznych miejscach ogrodu może pomóc w kontrolowaniu populacji ślimaków. Możesz wykorzystać płytki, deski lub doniczki, pod którymi stworzysz wilgotne i zacienione miejsca – ideale kryjówki dla tych mięczaków. Następnie wystarczy, że je zbierzesz i usuniesz z Twojego ogrodu. 
 • Środki chemiczne – w Auchan dostępne są również środki chemiczne, które pomagają w zwalczaniu ślimaków. Preparaty oparte na żelazie fosforanowym są stosunkowo bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin. Powinieneś jednak pamiętać o dokładnym przestrzeganiu instrukcji producenta.
 • Zbieranie ręczne – jeśli nie przeszkadza Ci dotykanie ślimaków, warto codziennie chodzić po ogrodzie i zbierać je ręcznie. Możesz wówczas przenieść je na odległe tereny. Choć może to być żmudne zadanie, regularne zbieranie ślimaków przyczyni się do znacznego zmniejszenia ich populacji w Twoim ogrodzie.
 • Naturalni wrogowie – możesz także skorzystać z pomocy naturalnych wrogów ślimaków do kontroli ich populacji. Ptaki, żaby, jeże i jaszczurki są przyjaznymi, ogrodowymi sprzymierzeńcami. Zachęcanie ich do odwiedzania Twojego ogrodu poprzez stworzenie odpowiedniego środowiska i dostarczenie pożywienia, może przyczynić się do naturalnej kontroli ślimaków.
 • Zarządzanie środowiskiem – regularnie usuwaj gnijące liście, rozkładające się materiały organiczne i inne elementy, które mogą przyciągać ślimaki. Unikaj również nadmiernego nawadniania, ponieważ wilgoć sprzyja rozmnażaniu się ślimaków.
Co na ślimaki w ogrodzie?

Jeśli nie powstrzymasz plagi ślimaków może to prowadzić do szeregu negatywnych skutków. Po pierwsze, Twoje rośliny mogą ulec znacznym uszkodzeniom. Ślimaki żerują na liściach, pędach i kwiatostanach, powodując ich zniszczenie lub opóźniając wzrost roślin. W rezultacie Twój ogród może wyglądać nieestetycznie i być pozbawiony zdrowych, kwitnących roślin.

Po drugie, jeśli populacja ślimaków nie będzie kontrolowana, może to prowadzić do rozprzestrzeniania się i zwiększenia ich liczby. W rezultacie walka z nimi może stać się jeszcze trudniejsza i bardziej czasochłonna w przyszłości.

Oprócz szkód w ogrodzie niektóre gatunki ślimaków są nosicielami chorób, które mogą zagrażać roślinom. Na ich ciałach mogą znajdować się grzyby, wirusy i inne patogeny, które mogą powodować poważne uszkodzenia i choroby roślin.

Jak pozbyć się ślimaków? Praktyczne porady dotyczące zwalczania ślimaków w ogrodzie

Ślimaki mogą być uporczywymi gośćmi w Twoim ogrodzie, niszcząc rośliny i zakłócając harmonię całej przestrzeni. W celu skutecznego zwalczania ślimaków i ochrony ukochanych roślin poznaj kilka praktycznych porad:

 • Poranna kontrola – ślimaki są najbardziej aktywne wczesnym rankiem lub po deszczu. Dlatego warto, byś codziennie rano przeprowadzał kontrolę ogrodu. Przyjrzyj się uważnie roślinom, a jeśli zauważysz ślady ślimaków lub same ślimaki, natychmiast podejmij działanie. W początkowej fazie może to być zastosowanie naturalnych lub chemicznych sposobów ochrony roślin. Dobrym rozwiązaniem w przypadku małej ilości ślimaków może być także ich ręczne zbieranie i usuwanie z ogrodu. 
 • Ograniczenie wilgoci – ślimaki preferują wilgotne środowiska, więc ograniczenie nadmiernego nawadniania ogrodu może pomóc w zmniejszeniu ich populacji. Stosuj zrównoważone nawadnianie, aby utrzymać glebę wilgotną, ale unikaj tworzenia stojącej wody, która przyciąga ślimaki. Niestety bardzo często do znacznego wzrostu wilgotności dochodzi po ulewnych deszczach. Przyjrzyj się swojemu ogrodowi, czy nie dochodzi w nim do zatrzymywania się wody np. w odpływach z rynien, między grządkami itd. Może to bowiem być idealne miejsce do rozwoju dla ślimaków.

Inny, sprawdzony sposób na ślimaki to ograniczenie atrakcyjności ogrodu dla tych mięczaków. Możesz uprawiać rośliny, których ślimaki nie lubią – nie spodobają im się m.in. sztywne liście. Dodatkowo możesz odstraszać je, sadząc rośliny o intensywnym zapachu – to przede wszystkim nasturcja, krwawnik pospolity, lawenda, floksy, liliowiec, rozchodnik, bodziszek wspaniały oraz wiesiołek krzewiasty. Pojawienie się tych roślin to nie tylko sposób na ślimaki w ogrodzie, ale również zwiększenie estetyki oraz różnorodności Twojego przydomowego ekosystemu. Dobre planowanie i selekcja roślin mogą zmniejszyć ryzyko inwazji ślimaków w ogrodzie.

Co odstrasza ślimaki?

Co na ślimaki w ogrodzie? Skuteczne środki odstraszające ślimaki

Zastanawiasz się, co na ślimaki w ogrodzie będzie skutecznym rozwiązaniem? Oto kilka sprawdzonych metod, które mogą okazać się skuteczne:

 • Taśmy miedziane – ślimaki nie lubią przechodzić przez powierzchnie miedziane, ponieważ metal ten wywołuje nieprzyjemną reakcję elektryczną w ich ciele. Możesz umieścić taśmy miedziane wokół doniczek, rabat kwiatowych lub innych miejsc, gdzie ślimaki chętnie się zatrzymują. To utworzy barierę, której ślimaki będą się starały unikać. Znajdziesz je w sklepach Auchan
 • Barykady mechaniczne – możesz zastosować różne barykady mechaniczne, które utrudnią ślimakom dostęp do Twoich roślin. Może to obejmować stworzenie rowków lub barier żwirowych, popiołu drzewnego, rozdrobnionej kory lub innych materiałów o szorstkich powierzchniach. Ślimaki będą miały trudności z pokonaniem tych przeszkód i mogą zdecydować się na poszukiwanie pożywienia gdzie indziej.
 • Ogrodowe osłony – jeśli Twoje rośliny są szczególnie narażone na żerowanie ślimaków, warto zainwestować w ogrodowe osłony. Może to być siatka, tunel foliowy lub specjalne pokrowce, które będą chronić rośliny przed atakiem ślimaków. To może być szczególnie przydatne w przypadku roślin delikatnych czy młodych sadzonek.
 • Elektroniczne odstraszacze – istnieją również elektroniczne odstraszacze, które emitują ultradźwięki lub impulsy elektromagnetyczne nieprzyjemne dla ślimaków. Te urządzenia mogą być umieszczone w ogrodzie, aby odstraszyć ślimaki i zapobiec ich żerowaniu na Twoich roślinach.
Sposób na ślimaki

Co odstrasza ślimaki? Naturalne sposoby na ślimaki w ogrodzie

Gdy ślimaki zaczynają inwazję na Twój ogród, zwróć uwagę na naturalne sposoby, które mogą pomóc w ich odstraszaniu. Oto kilka skutecznych metod, które można zastosować w walce ze ślimakami w ogrodzie:

 • Naturalne repelenty – istnieje wiele naturalnych środków, które są nieprzyjemne dla ślimaków i mogą pomóc w ich odstraszaniu. Możesz spryskać rośliny roztworem wody z dodatkiem czosnku, cebuli, gorczycy lub octu. Zapach tych substancji może odstraszać ślimaki i zachęcać je do poszukiwania innych miejsc do żerowania.
 • Niezwykle skutecznym, naturalnym sposobem na ślimaki w ogrodzie jest wykorzystanie piwa. Wystarczy, że w ogrodzie umieścisz zakopany w ziemi słoik, który w 1/3 wysokości napełnisz piwem. Jego zapach bardzo szybko zwabi ślimaki, które podpełzną tak blisko pułapki, że w nią wpadną. 
 • Dobrym sposobem jest także stworzenie oprysku z kawy. Wystudzoną kawę rozcieńcz z wodą w stosunku 1:4 i spryskaj rośliny w ogrodzie. Możesz również do naparu dodać cynamon, co wzmocni efekt odstraszający. 

Jeśli szukasz skutecznych środków ochrony roślin, zapoznaj się z ofertą Auchan. W asortymencie znajdziesz różnorodne produkty, które mogą pomóc w zwalczaniu ślimaków i chronić Twoje rośliny. Odwiedź Auchan, aby znaleźć odpowiednie środki i cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem bez inwazji ślimaków.