Aplikacja

Jak przesadzać kwiaty? Przydatne wskazówki i kalendarz

Aniela
Przez Aniela
Opublikowano 25.06.2024 7 minut czytania

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym dla roślin doniczkowych jest ich rozsadzanie. Podczas tego procesu istotna jest nie tylko technika, ale także pora roku oraz ziemia i wielkość doniczki. Sprawdź, jak przesadzać kwiaty, aby nie popełniać błędów, które mogą skutkować zaburzeniem ich wzrostu i rozwoju. Dowiedz się także jak o nie dbać bezpośrednio po zmianie podłoża.

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Przesadzanie roślin pomaga im zdrowo rosnąć i kwitnąć. Regularnie wykonywane gwarantuje większą ilość miejsca do rozwoju korzeni oraz dostarcza świeżych składników odżywczych z nowego podłoża. Wiedza na temat terminów rozsadzania różnych gatunków oraz pór roku, w których najlepiej to robić, pozwala maksymalnie wykorzystać ich cykl wzrostu i zapewnić najlepsze warunki.

Kiedy przesadzać kwiaty? Poniższy kalendarz przesadzania kwiatów doniczkowych od Auchan pomoże Ci określić, kiedy przeprowadzić ten zabieg, aby Twoje rośliny były zdrowe i pięknie rosły przez cały rok.

Czy przesadzać kwiaty po zakupie?

Wiele osób zastanawia się, czy przesadzać kwiaty po zakupie? Decyzja powinna być uzależniona od:

  • stanu korzeni i liści, 
  • rodzaju podłoża, w którym została sprzedana, 
  • ogólnych warunków panujących w nowym miejscu. 

 

Zalecane jest, aby po przyniesieniu nowej rośliny do domu przesadzić ją do nowego podłoża. W sklepach rośliny mogą być sprzedawane w „ziemi startowej”.

Dodatkowo, jeśli zauważysz, że została ona posadzona w podłożu słabej jakości, które nie zapewnia drenażu i składników odżywczych, warto przesadzić ją jak najszybciej. Sprawdź, czy korzenie nie przerastają doniczki. Jeśli tak, roślina może potrzebować więcej miejsca do rozwoju. Co więcej, jeśli wygląda na chorą lub jest zaatakowana przez szkodniki, zmiana ziemi może pomóc w jej odratowaniu

Proces będzie koniecznością również w przypadku, jeśli ziemia jest nadmiernie wilgotna, co może doprowadzić do zgnicia korzeni. Wymiana na lekkie i dobrze przepuszczalne podłoże jest w takim przypadku dobrą opcją.

Zobacz również: Rośliny do łazienki – 15 okazów, które przeżyją w wilgotnych warunkach

Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe? Kalendarz

Regularne przesadzanie kwiatów doniczkowych pomaga zapewnić im lepsze warunki do wzrostu. Kalendarz roślin, który uwzględnia ich różne gatunki oraz pory roku, pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest odpowiedni czas na rozsadzanie.

Wiosna (marzec-maj) to najlepszy czas na przesadzanie większości kwiatów doniczkowych, ponieważ w tym okresie zaczynają intensywnie rosnąć. Rozsadzenie ich na początku okresu wzrostu pozwoli im szybciej przystosować się do nowego środowiska. Rośliny kwitnące latem, w tym pelargonie czy fuksje mają dzięki temu zapewnioną wystarczającą ilość miejsca i składników odżywczych na czas kwitnienia.

Sukulenty i kaktusy można przesadzać latem, gdy są w pełnej fazie wzrostu. Należy jednak unikać wykonywania tego procesu w najgorętsze dni, aby nie wywoływać dodatkowego stresu roślin. Kwiaty, które przeszły przez okres intensywnego wzrostu, np. paprocie czy filodendrony, mogą być rozsadzane na jesień. Ważne jest, aby zrobić to przed okresem spoczynku zimowego. Dotyczy to również odmian z bulwami i cebulami.

Czy można przesadzać kwiaty zimą? Zaleca się unikania przesadzania w tym okresie, gdyż są one w stanie spoczynku. Jest to czas, kiedy są mniej aktywne i mogą gorzej znosić stres. Wyjątkiem są niektóre storczyki, którym możesz zmienić podłoże pod koniec roku, gdy zakończą kwitnienie. Upewnij się jednak, że roślina nie jest w okresie aktywnego wzrostu.

Młode rośliny przesadzaj co roku lub co dwa lata, aby zapewnić im rozwój, natomiast starsze co 2–3 lata lub gdy korzenie przerastają doniczkę. Ta czynność może być zdecydowanie częstsza w przypadku odmian szybko rosnących.

Sprawdź także: Kiedy podlewać kwiaty, aby pięknie rosły? Zielony kalendarz Auchan

Jak przesadzać kwiaty doniczkowe?

Jeśli już wiesz, kiedy przesadzać rośliny domowe, zapoznaj się z metodyką krok po kroku. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój kwiat będzie się pięknie prezentował przez długi czas.

Przesadzanie kwiatów – potrzebne narzędzia i materiały

Przesadzanie kwiatów doniczkowych wymaga narzędzi i materiałów, które ułatwią cały proces. Przede wszystkim będziesz potrzebować konewki, łopatki ogrodniczej, nożycrękawiczek. Przydadzą się także paliki i podpory do stabilizowania łodyg, zwłaszcza tych wysokich lub ciężkich roślin, np. dla monstery.

Zaopatrz się również w nowe doniczki z otworami drenażowymi. Nie zapomnij też o dopasowanym podłożu do roślin np. mieszance do kaktusów, storczyków czy roślin kwitnących.

Do tworzenia warstwy drenażowej na dnie doniczki wykorzystaj keramzyt lub drobne kamyki. Po dwóch tygodniach od przesadzenia rośliny podlej ją mieszanką wody z nawozem, który dostarczy im niezbędnych składników odżywczych (m.in.: azotu i fosforu).

Krok po kroku – jak powinno wyglądać przesadzanie kwiatów doniczkowych?

Jak przesadzić kwiatka szybko i sprawnie? Po pierwsze wybierz doniczkę, która jest o 2–4 cm większa od obecnej. Zbyt duża może prowadzić do nadmiernego zatrzymywania wilgoci, co sprzyja gniciu korzeni. Dobierz także podłoże dla danej rośliny. Na przykład, kaktusy i sukulenty wymagają przepuszczalnej mieszanki, podczas gdy odmiany kwitnące preferują bardziej żyzne podłoże. Storczyki natomiast dobrze rosną w miksie kory, torfu i keramzytu.

Przed przesadzaniem, podlej roślinę umiarkowanie, aby ułatwić wyjęcie jej z doniczki. Następnie delikatnie ją wyjmij. Jeśli korzenie są mocno zbite, rozluźnij je delikatnie, aby umożliwić lepszy kontakt z nowym podłożem.

Na dnie nowej doniczki umieść warstwę drenażową, co zapewni właściwe odprowadzenie nadmiaru wody. Wsyp niewielką ilość nowego podłoża (ok. ⅓ wysokości doniczki), a następnie umieść w nim roślinę. Dodaj resztę ziemi, tak, aby łodyga i korzenie były stabilne, ale nie upchane zbyt mocno.

Po przesadzeniu podlej kwiat, aby podłoże osiadło i korzenie mogły zacząć się aklimatyzować. Umieść roślinę w miejscu odpowiednim dla jej gatunku – zwróć uwagę na wymagania dotyczące światła, temperatury i wilgotności.

Jeśli podczas przesadzania zauważysz uszkodzone lub zgniłe korzenie, usuń je przed umieszczeniem rośliny w nowej doniczce. W przypadku gdy jest wysoka lub ciężka, możesz potrzebować palików lub podpór, aby zapewnić jej stabilność. Używaj sterylnych narzędzi i świeżego podłoża, aby zapobiec przenoszeniu chorób i szkodników.

Może Cię również zainteresować: Kwiaty z nasion w doniczce – jak i kiedy sadzić?

Przesadzanie roślin a ziemia – jak przechowywać i co zrobić ze starym podłożem?

Czy ziemia do kwiatów ma termin przydatności? Producent na opakowaniu powinien napisać datę produkcji oraz umieścić okres ważności. Zazwyczaj trwa on od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od rodzaju podłoża. Nie używaj starej i zdegradowanej ziemi, ponieważ może być mniej skuteczna w odżywianiu roślin. Dodatkowo zawarte w niej nawozy mogą się rozłożyć lub wyczerpać, co sprawi, że stanie się mniej wartościowa.

Jak przechowywać ziemię do kwiatów? Trzymaj ją w szczelnie zamkniętych pojemnikach, aby ograniczyć dostęp powietrza, wilgoci i szkodników. Przed schowaniem upewnij się, że jest sucha. Wilgoć może sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów.

Przechowuj ją w chłodnym, ciemnym miejscu, aby ograniczyć wpływ temperatury i światła. Mogą one bowiem przyspieszać rozkład organicznych składników. Trzymaj pojemniki z dala od obszarów, gdzie mogą występować gryzonie czy owady, które mogą uszkodzić opakowania i zanieczyścić ziemię.

Co zrobić ze starą ziemią z doniczek?

  • Możesz ją ponownie użyć, jednak najpierw usuń resztki korzeni, kamienie i wszelkie inne zanieczyszczenia.

  • Jeśli posiadasz kompostownik, możesz dodać do niego stare podłoże. Dzięki temu organiczne składniki zostaną przetworzone i wzbogacą nowy kompost.

  • Możesz również rozrzucić ją po ogrodzie, zwłaszcza na rabatach kwiatowych lub pod krzewami. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, że jest wolna od szkodników i chorób.

 

Przeczytaj również: Skrzydłokwiat – jak dbać o ten kwiat?

Przygotuj idealny grunt dla swoich roślin

Przesadzanie kwiatów doniczkowych najlepiej przeprowadzaj wiosną, która jest najlepszym okresem, ponieważ rośliny wchodzą w fazę intensywnego wzrostu. Upewnij się, że masz przygotowane sterylne narzędzia i materiały, w tym nową doniczkę o właściwym rozmiarze oraz świeże, dostosowane gatunkowo podłoże.

Przygotuj roślinę, delikatnie rozluźniając korzenie i usuwając stare, uszkodzone części. Pamiętaj o umieszczeniu warstwy drenażowej na dnie doniczki, aby zapobiec gniciu korzeni. Po przesadzeniu podlej roślinę umiarkowanie i umieść ją w odpowiednim miejscu, zgodnie z jej wymaganiami dotyczącymi światła i wilgotności. Obserwuj kwiatka przez kilka tygodni, dostosowując pielęgnację w razie potrzeby.

Zachęcamy do zakupów online w Auchan, gdzie znajdziesz szeroki wybór narzędzi ogrodowych, nawozów do kwiatów, doniczek oraz innych niezbędnych akcesoriów – także marki własnej Gardenstar. Już teraz możesz zamówić wszystko z dostawą pod same drzwi!

Aniela
Napisane przez
Aniela
Ekspertka ds. marketingu, kreatywna dusza z pasją do pisania i tworzenia treści. Fascynuję się światem mody i urody, dlatego chcę dzielić się trendami oraz poradami dotyczącymi pielęgnacji. Pasjonuję się też ogrodnictwem i eko rozwiązaniami. Zbieram praktyczne wskazówki dotyczące uprawy roślin, projektowania ogrodów oraz zrównoważonego trybu życia. Jestem także miłośniczką zwierząt. Staram się, aby treści zawierały praktyczne porady na temat opieki nad pupilami oraz ich relacji z ludźmi. Często eksperymentuje też z tradycyjnymi przepisami, tworząc nowe, autorskie dania inspirowane innymi kulturami i smakami.