Aplikacja

Jak przygotować ogród na wiosnę? Poradnik ogrodnika

Opublikowano 03/16/2023

Powoli żegnamy się z zimą i z niecierpliwością wyczekujemy nadejścia pełnej życia wiosny. Dla każdego ogrodnika to również sygnał, że wkrótce będzie mógł zacząć szykować ogród na nowy sezon. Przed Tobą sporo pracy, jednak z naszym poradnikiem bez problemu przygotujesz swój ogród na wiosnę!

Wraz z odejściem ostatnich mroźnych dni czas zamienić Twój ogród w miejsce, w którym z przyjemnością będziesz spędzać wolne chwile w ciepłe letnie popołudnia. Podwórko wybudzisz z zimowego snu, stosując nasze sprawdzone wskazówki.

Radzimy, jak posprzątać ogród, przygotować i odświeżyć trawnik, przyciąć gałęzie oraz przekopać grządki. Z naszego poradnika dowiesz się również, jakie artykuły z oferty Auchan pomogą Ci zadbać o ogród, aby wkrótce był gotowy na nowy sezon. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu przed wiosną zapewnisz roślinom zdrowy rozwój już od samego początku.

Jak posprzątać ogród na wiosnę?

Przywracanie dobrego wyglądu swojemu ogrodowi zacznij od generalnych porządków. Zrób to już w marcu, zanim wiosna na stałe się w nim rozgości. Dzięki temu, gdy nadejdą cieplejsze dni, będziesz mógł wykonać właściwe prace wiosenne w ogrodzie, takie jak sadzenie kwiatów, krzewów czy drzew. Czas i wysiłek poświęcony wiosną na przygotowanie ogrodu sprawi, że latem będziesz mógł cieszyć się piękną i zadbaną przydomową przestrzenią.

Przed przejściem do aktywności załóż rękawice ochronne wykonane z solidnego materiału, które ochronią Twoje ręce. Sprzątanie ogrodu rozpocznij od usunięcia z nawierzchni suchych źdźbeł trawy, opadłych liści, igieł, czy połamanych gałązek z drzew i krzewów. Szybko sobie z tym poradzisz, korzystając z dostępnych w Auchan grabi.

Zebrane liście możesz umieścić w kompostowniku i później wykorzystać do użyźnienia gleby. Zasyp i wyrównaj kretowiska, a podłoże spulchnij motyką. Pozbądź się wszystkiego, co może sprawiać, że do trawnika nie będzie docierać powietrze ani światło. Murawa może przez to nieestetycznie zżółknąć i zgnić.

Jeśli posiadasz taras, patio lub podobne miejsce służące do zewnętrznego odpoczynku, również zadbaj o jego czystość. Umyj płytki i odśwież meble ogrodowe, które zabezpieczyłeś na czas zimy. Teraz jest odpowiedni moment na przywrócenie im blasku, by w pierwsze ciepłe popołudnia usiąść tam z kawą i cieszyć się słońcem.

Sprawdź również sprawność swoich maszyn ogrodniczych i narzędzi. Może część sprzętu trzeba naprawić lub wymienić przed sezonem. Czy twoja kosiarka wciąż odpala, a sekatory są odpowiednio ostre? Zadbanie o dobrze przygotowane narzędzia nie tylko usprawni pracę w ogrodzie, sprawi też, że będzie ona przyjemniejsza i bezpieczniejsza.

Jak krok po kroku przygotować ogród na nowy sezon?

Kiedy w Twoim ogrodzie zapanował już porządek, czas wreszcie na właściwe prace ogrodnicze. Możesz je rozpocząć już na przełomie marca i kwietnia, gdy temperatura wynosi powyżej zera, a ziemia nie jest zmrożona. Sprawdź, jakie zadania czekają Cię, zanim przystąpisz do sadzenia i wysiewu roślin.

Wiosna w ogrodzie – pora na przycinanie roślin

Jeśli na jesień osłoniłeś drzewka, by zapewnić im ochronę przed niskimi temperaturami, zacznij odsłaniać je z przygotowanych wcześniej okryć. Należy robić to stopniowo – rośliny są wrażliwe na skoki temperatury.

Aby drzewa owocowe i krzewy rosły zdrowo i wyglądały zjawiskowo przez cały sezon, przytnij niepotrzebne gałęzie oraz pozbądź się suchych i martwych pędów. Prawidłowo wykonane cięcie stymuluje do kwitnienia i owocowania oraz poprawia kształt roślin. Do wykonania tego zabiegu posłuży Ci sekator lub nożyce elektryczne.

Trawnik – wizytówka każdego ogrodu

Po uprzednim posprzątaniu nawierzchni możesz przejść do przywracania świetności trawnikowi. To reprezentacyjna część działki, jego stan wpływa więc na ogólny wygląd Twojej posesji. Zacznij od jego grabienia, które najlepiej wykonać przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Rób to delikatnie, używając grabi ogrodowych, aby nie uszkodzić darni.

Teraz możesz także wykonać pierwsze koszenie trawnika. W pielęgnacji przydomowych terenów zielonych na pomoc przyjdzie Ci dostępna w Auchan kosiarka elektryczna Gardenstar. Pamiętaj też, że istotne jest nawożenie trawy odpowiednimi i przeznaczonymi do tego celu preparatami. Sprawią one, że darń się zregeneruje, a trawnik odzyska swój żywy kolor.

Wskazówka: Najlepiej nawozić trawę, kiedy jest ona sucha, ale nie przesuszona, a gleba jedynie lekko wilgotna. Pamiętaj też o obfitym podlaniu podłoża po tym zabiegu!

Następnie wykonaj aerację – napowietrzanie oraz wertykulację trawnika, w której pomoże Ci spulchniacz. Konieczne może też być uzupełnienie ubytków trawy w miejscach, gdzie występują przerzedzenia. Wysiew trawy możesz przeprowadzić już w kwietniu, jednak przed przystąpieniem do zadania sprawdź długoterminową prognozę pogody. Do trawników przydomowych sprawdzi się uniwersalna mieszanka nasion. Niewielkie ubytki uzupełnisz ręcznie, a do większych przydatny może być siewnik.

Kiedy przekopać ogródek?

Przekopanie ogródka pod rośliny uprawne lub kwiaty to prosty, lecz istotny zabieg, który koniecznie należy wykonać przed siewem. Sprawi on, że gleba będzie napowietrzona, zapewniając roślinom lepsze warunki do wzrostu. Zanim jednak zajmiesz się przekopywaniem, zacznij od pozbycia się chwastów. Niektóre z nich usuniesz ręcznie, a przy tych bardziej upartych pomoże Ci motyczka.

Do przekopywania gleby na grządkach potrzebny będzie szpadel. Należy go wbić na głębokość ok. 25-30 cm, nabrać ziemię, podnieść i odłożyć ją odwrotnie do podłoża. Przy przekopywaniu małego ogródka, zamiast pełnych rozmiarów szpadla, możesz użyć małej i poręcznej łopatki. Na koniec warto wyrównać teren przy pomocy grabi.

Przekopaniu ogródka powinno również towarzyszyć nawożenie gleby. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się kompost, który możesz kupić w sklepie, ale też wyprodukować samodzielnie. Dzięki temu naturalnemu nawozowi zapewnisz sobie większe i zdrowsze plony.

Prace wiosenne w ogrodzie

Wiesz już, jakich zabiegów całą zimę wyczekiwał Twój ogród. Wiosna to również czas na wysiew i sadzenie nowych roślin. Możesz do niego przystąpić w momencie, gdy ziemia nie jest już zamarznięta i została przez Ciebie odpowiednio przygotowana.

Wiosenne kwiaty w ogrodzie

Kwiaty najlepiej sadzić jesienią lub wiosną – jest to czas sprzyjający przyjmowaniu się sadzonek. Pierwsze rośliny możesz zasadzić już w przedwiośniu. Gatunki dobrze radzące sobie w naszym klimacie i znoszące krótkie przymrozki można wysiewać wprost do gruntu. Należą do nich np. chabry, nagietki i maki. Te bardziej wymagające, jak lilie czy mieczyki sadzimy, dopiero gdy zrobi się cieplej.

Wrażliwe na zmiany temperatury kwiaty można również posadzić w pomieszczeniu, w doniczkach i postawić je np. na oknie. A po Zimnej Zośce – czyli po 15 maja, kiedy to mogą pojawiać się ostatnie przymrozki – przesadzić je do gruntu. Aby ochronić rośliny przed działaniem niskich temperatur, możesz je także okryć agrowłókniną.

Ogródek warzywny na wiosnę

W sadzeniu warzyw należy kierować się podobną zasadą co w przypadku kwiatów. Zacznij zatem od gatunków mniej wrażliwych na zimno np. rzodkiewki, marchwi, pietruszki, cebuli, grochu czy sałaty. Przed tym jednak wyznacz ścieżki, które będą prowadzić do grządek, a głębokość siewu dostosuj odpowiednio do odmiany rośliny.

Część warzyw trzeba najpierw zasiać w pojemnikach, które będziesz trzymać w pomieszczeniu lub w szklarni, i dopiero potem przesadzić sadzonki do ziemi. Taką mini szklarnię z sadzonkami warto również trzymać na balkonie. Na przełomie kwietnia i maja możesz wysiać brokuły czy buraki oraz sadzić rozsady kapusty, kalafiora lub kalarepy.

Piękny ogród na wiosnę – porady dla każdego!

Wiosna w ogrodzie potrafi oczarować swoim widokiem – zwłaszcza rośliny budzące się do życia po ustąpieniu miesięcznych chłodów. Jest to również najbardziej pracowita pora roku dla każdego ogrodnika. Warto dobrze zaplanować prace wiosenne w ogrodzie i wykonać je we właściwym czasie.

Warto zapamiętać, że:

  • Optymalną porą na najważniejsze zadania porządkowe w ogrodzie jest przełom marca i kwietnia.
  • Przygotowania rozpocznij od sprzątania – zadbaj o trawnik, ziemię, meble ogrodowe i sprzęty.
  • Następnie przejdź do pielęgnacji trawnika, drzew i krzewów oraz gleby i odpowiednio przygotuj podłoże.
  • Dopiero gdy ryzyko przymrozków jest mniejsze, możesz przystąpić do sadzenia krzewów i wysiewu większości kwiatów oraz warzyw.


Przygotowanie ogrodu na wiosnę wpływa nie tylko na wygląd Twojej działki w pełni sezonu. Ma ono również bardzo duże znaczenie dla prawidłowego i zdrowego rozwoju rosnących na niej roślin. Wykonanie wspomnianych kroków we właściwym czasie sprawi, że wszystkie kwiaty i drzewa odpłacą się pięknym wyglądem latem.

W Auchan znajdziesz duży wybór akcesoriów do prac ogrodowych potrzebnych, aby odpowiednio zadbać o swoje rośliny! Sprawdź nasze produkty, które pomogą Ci nie tylko przygotować, ale i przearanżować oraz odnowić ogród wiosną.