Aplikacja

Wiosenne porządki w ogrodzie. Jak przygotować ogród na wiosnę?

Opublikowano 16.03.2023 - 9 minut czytania

Jak przygotować ogród na wiosnę? Wiosenne porządki w ogrodzie zacząć musisz od usunięcia pozostałości po zimie. Następnie czeka Cię czyszczenie rabat i grządek, przycinanie krzewów i drzew oraz zajęcie się trawnikiem. Kiedy ogród będzie już uprzątnięty, czas zastanowić się, jak udekorować ogród na wiosnę w tym roku. Zobacz, jak zaplanować porządki w ogródku na początek sezonu.

Wiosenne porządki w ogrodzie – jak się do nich przygotować?

Czas, w którym natura budzi się do życia po długiej zimie to doskonały moment, by rozpocząć przygotowanie ogrodu na wiosnę. Praca w ogrodzie po zimie może wydawać się trudna i czasochłonna, ale jest to kluczowe, aby ogród mógł zachwycać pięknem w ciepłych miesiącach. Jak przygotować ogród na wiosnę, aby był piękny i zdrowy przez cały sezon.

Sprawdź również: Najbardziej miododajne rośliny, które przyciągną pszczoły do Twojego ogrodu. Przykłady

Przegląd i naprawa narzędzi ogrodowych, wymiana zużytych części

Pracę zacznij od… szopy z narzędziami. Zanim zabierzesz się za grabienie, przekopywanie, nawożenie i sadzenie, sprawdź, czy masz wszystkie narzędzia oraz materiały, które będą Ci potrzebne, aby zacząć przygotowanie ogrodu do wiosny.

Sprawdzić, czy narzędzia, które już masz, są w dobrym stanie. Przyjrzyj się ostrzom noży ogrodniczych, sprężynom w nożycach do gałęzi, klamrom w grabiach czy trzonkom w łopatach. Jeśli któryś z elementów jest uszkodzony lub zużyty, warto wymienić go na nowy. Pamiętaj również, aby naostrzyć noże ogrodnicze, co ułatwi ci przycinanie roślin.

Nie zapomnij także o sprawdzeniu swojego stroju roboczego. Przydać Ci się mogą specjalne rękawice ochronne do ogrodu, nakrapiane wykonane z dzianiny czy lateksowe. W ogrodzie, zwłaszcza podczas obcinania gałęzi sprawdzić mogą się gogle ochronne.

Przygotowanie środków ochrony roślin

Wiosenne porządki w ogrodzie nie ograniczają się tylko do przycinania roślin czy grabienia trawnika. Pamiętaj, że kiedy temperatura i wilgotność powietrza wzrastają, w ogrodzie pojawiają się szkodniki, a rośliny mogą chorować. Dlatego kup środki ochrony roślin, takie jak insektycydy, fungicydy czy środki na chwasty, które pomogą ci w pielęgnacji ogrodu. Przydać może Ci się np. Agricolle – spray do ochrony kwiatów, drzew owocowych oraz warzyw czy Arox – płyn na krety, nornice i inne gryzonie.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie środki są bezpieczne dla ludzi i zwierząt, dlatego zawsze stosuj je zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Przeczytaj też: Mały ogród przed domem – inspiracje na jego aranżacje

Kiedy rozpocząć prace w ogródku na wiosnę?

Większość wiosennych prac ogrodowych rozpoczyna się w marcu, najpóźniej na początku kwietnia, gdy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie powyżej 5-10 stopni, a gleba przeschnie. W tym okresie można już przycinać rośliny, usuwać suche i uszkodzone części, nawozić i przeprowadzać prace przygotowujące do sezonu wegetacyjnego.

Już w marcu warto ściągnąć okrycia, którymi zabezpieczyłeś roślinny wieloletnie na zimę. Ocieplający się klimat i nagłe skoki temperatury sprawiają, że wegetacja roślin rusza szybciej, niż może się wydawać. Tak więc, gdy tylko zacznie się astronomiczna wiosna, prace w ogrodzie powinny ruszyć pełną parą.

W maju z kolei możesz zacząć sadzić rośliny letnie, jak np. warzywa czy kwiaty, które będą się rozwijać przez całe lato. Warto jednak pamiętać, że każda roślina ma swoje własne wymagania co do czasu przycinania i pielęgnacji, dlatego warto zawsze sprawdzić, jakie są najlepsze terminy dla poszczególnych gatunków roślin w twoim ogrodzie. Pomoże Ci w tym kalendarz ogrodnika.

Jak przygotować ogród na wiosnę? Porządki wiosenne w ogrodzie

1. Etap pierwszy: czyszczenie ogrodu

Przygotowanie ogrodu na wiosnę zacznij od usunięcia suchych liści, gałęzi, resztek roślin i innych zanieczyszczeń, które pozostały po zimie. Na tym etapie warto też zabrać się za oczyszczenie chodniczków, kamiennych elementów w ogrodzie czy odmalowanie i impregnację drewnianych elementów. 

Sprawdź też stan swoich mebli ogrodowych. Jeżeli okaże się, że już najwyższa pora na wymianę swojego ogrodowego zestawu wypoczynkowego, koniecznie sprawdź ofertę Auchan i nasze rozwiązania do ogrodu marki Garden Star. Znajdziesz tu kolekcje Cyclades oraz Modern Abstract, które urozmaicą Twoją ogrodową przestrzeń i zapewnią Ci komfort i wygodę na długie ciepłe dni. 

2. Etap drugi: przycinanie drzew i krzewów

W tym etapie wykonaj pierwsze w tym sezonie przycinanie gałęzi drzew, krzewów i żywopłotów. To pomoże przygotować je do sezonu wegetacyjnego. Trzeba również przyciąć suche i chore części roślin, aby poprawić ich kondycję i pobudzić do wzrostu.

3. Etap trzeci: czyszczenie rabat i grządek

Zacznij od usunięcia z grządek i rabatek resztek roślin, które zalegają. Można to zrobić ręcznie, przy użyciu grabi lub nożyc do żywopłotów. 

Oczyść też grządki z narosłych chwastów. Pomogą Ci w tym specjalne narzędzia, takie jak motyki lub łopaty. W razie konieczności możesz zastosować środki chwastobójcze.

Następnie przygotuj glebę przy użyciu łopaty lub motyki. Możesz też dodać do niej nawóz organiczny, np. Bionat – naturalny nawóz uniwersalny, aby poprawić jakość ziemi i dostarczyć roślinom składników odżywczych.

4. Etap czwarty: porządkowanie trawnika

Zacznij od zagrabienia trawnika i usuń z niego wszelkie pozostałości po zimie. Możesz to zrobić ręcznie lub przy pomocy odkurzacza do liści. Następnie odpal kosiarkę i przytnij trawnik do wysokości około 3-4 cm. W przypadku pierwszego koszenia sezonu warto przyciąć trawnik trochę krócej, aby pobudzić jego wzrost i zapobiec gromadzeniu się mchu.

Porządki wiosenne w ogrodzie to m.in. wertykulacja trawnika. Jest to proces usuwania martwych traw, mchu i innych resztek organicznych z trawnika. Warto robić to na początku wiosny, aby usunąć martwe trawy, które mogą utrudniać wzrost nowych pędów trawy.

Wiosenne porządki w ogrodzie –- co zrobić z pozostałościami po sprzątaniu?

Po wiosennych porządkach w ogrodzie zgromadzisz pewnie całkiem sporo różnych odpadów – w tym odpadów organicznych, takich jak suche liście, trawy i gałęzie. Co z nimi zrobić? Masz kilka opcji.

1. Kompostowanie 

Kompostowanie to doskonały sposób na pozbycie się organicznych odpadów z ogrodu. Warto założyć kompostownik, do którego będziemy wrzucać suche liście, gałęzie, resztki roślin czy trawę. Dzięki temu otrzymasz naturalny nawóz, który możesz wykorzystać do podlewania roślin.

2. Recykling 

Niektóre odpady, takie jak plastikowe doniczki czy worki na śmieci, możesz oddać do recyklingu. Warto pamiętać, że segregacja odpadów jest ważnym krokiem w dbaniu o środowisko.

Zgodnie z polskimi zasadami recyklingu, każde gospodarstwo domowe ma specjalny kosz na odpady organiczne. To dobre miejsce na umieszczenie tam liści, trawy i resztek drzew czy krzewów. Nie wyrzucaj ich do zwykłego kosza na śmieci. 

3. Spalenie odpadów organicznych w specjalnym miejscu

Spalenie odpadów z ogrodu jest nie tylko zalecane ze względu emisję szkodliwych substancji do atmosfery, ale i prawnie niedozwolone. Można robić to tylko w specjalnej spalarni. Pod żadnym pozorem nie możesz urządzić przydomowego ogniska, do którego wrzucisz tworzywo sztuczne, np. plastikowe doniczki, rękawiczki czy gumowe odpady.

Zobacz również: Jakie rośliny na skalniak? 7 roślin, które ozdobią Twój ogród

Pielęgnacja ogrodu na wiosnę – etapy pracy

Po uporządkowaniu ogródka możesz zacząć prawdziwe przygotowanie ogrodu do wiosny. Zacznij od przygotowania planu rozmieszczenia nowych roślin. Weź pod uwagę wymagania glebowe oraz nasłonecznienie. Kiedy będziesz już miał wizję, gdzie posadzić, jakie rośliny, możesz włożyć rękawice i zabrać się do pracy. Podziel pracę na etapy.

1. Wymiana ziemi w donicach

Pielęgnacyjne prace w ogródku na wiosnę zacznij od przygotowania odpowiedniej ziemi do donic. Możesz kupić gotową mieszankę w sklepie ogrodniczym lub przygotować ją samodzielnie, mieszając ziemię ogrodową z torfem, perlitem i kompostem.

Wyjmij rośliny z doniczek i wytrzep korzenie z ziemi. Usuń suche i chore liście. Następnie wymień ziemię w donicach na nową mieszankę i wsadź rośliny z powrotem. 

2. Nawożenie roślin

Wiosną rośliny potrzebują dodatkowego nawożenia, aby szybciej się rozwijały i były zdrowe. Wybierz odpowiedni nawóz dla swoich roślin – najlepiej organiczny lub mineralny zbilansowany w składnikach odżywczych. Nawieź nawóz na glebę według zaleceń na opakowaniu i następnie podlej rośliny.

3. Sadzenie wiosennych kwiatów i warzyw

Wybierz odpowiednie miejsce dla roślin, zgodnie z przyjętym wcześniej planem. Przekop glebę i dodaj nawóz, następnie wsadź rośliny. Po posadzeniu je podlej. 

Na wiosnę, w marcu wsadzić możesz bratki, stokrotki, prymulki, hiacynty oraz narcyzy. W pierwszej połowie kwietnia możesz wsadzić nasiona strączkowe, a także cebulę, buraki oraz pietruszkę. 

Wiosenne kwiaty w ogrodzie

4. Ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami

Obserwuj swoje rośliny, aby wychwycić pierwsze oznaki chorób i szkodników. Na bieżąco usuwaj chore i uszkodzone części roślin,  żeby nie rozprzestrzeniać  chorób i szkodników.

Do ochrony roślin wybierz odpowiednie środki, takie jak insektycydy, fungicydy czy preparaty na mszyce, np. Agrecol płyn na mszyce i inne szkodniki. Stosuj je zgodnie z zaleceniami na opakowaniu i nie przekraczaj dawek.

5. Pielęgnacja trawnika

Po uprzątnięciu trawnika na wiosnę, czas się nim zaopiekować. Zacznij od nawożenia, żeby składniki odżywcze i pobudzić jego wzrost. Możesz zastosować nawozy organiczne lub mineralne, dostępne w sklepach ogrodniczych.

Na wiosnę trawnik jest szczególnie podatny na choroby, takie jak choroby grzybowe czy plamistość liści. Przygotuj więc środki grzybobójcze. Staraj się także regularne podlewać trawę, szczególnie w okresie suchych dni. Pamiętaj, że zbyt duża ilość wody może prowadzić do gnicia trawy, więc uważaj także, aby nie przelać trawnika.

Jak udekorować ogród na wiosnę? 5 kreatywnych pomysłów

Chcesz, żeby Twój ogród pięknie kwitł już wiosną. Zwykle o taki efekt trzeba zatroszczyć się trochę wcześniej – tulipany czy krokusy sadzi się jeszcze jesienią. Mamy dla Ciebie 5 propozycji, jakie rośliny powinny znaleźć się w Twoim ogrodzie wiosną. 

  • Forsycja – kwitnie wcześnie w sezonie i jest jednym z pierwszych krzewów, które wypuszczają żółte kwiatuszki. Możesz posadzić go na skraju ogrodu lub wzdłuż ścieżki, aby dodać koloru i życia wiosennemu krajobrazowi.
  • Jaśminowiec wonny – ten krzew z białymi, pachnącymi kwiatami kwitnie wczesną wiosną i jest piękny do dekoracji ogrodu. Posadź go w pobliżu okna lub wzdłuż ogrodzenia, aby cieszyć się jego pięknem i zapachem.
  • Lilak pospolity, czyli bez – jego fioletowych kwiatów i niesamowitego aromatu nie da się pomylić z niczym innym. Lilaki kwitną późną wiosną i są wręcz symbolem maja.
  • Kwiaty cebulowe – tulipany, narcyzy i krokusy, to doskonały sposób na dekorowanie ogrodu na wiosnę. Możesz posadzić je w doniczkach lub rabatach, aby dodać koloru i życia do wiosennej scenerii.
  • Kwitnące drzewa – na wiosnę wiele drzew, zwłaszcza owocowych, zaczyna kwitnąć. W tym czasie jabłonie, wiśnie czy śliwy puszczają pąki, a tym możesz cieszyć oko ich widokiem.

Nadeszła wiosna! Prace w ogrodzie czas zacząć!

Wiosenne porządki to prawdziwa przyjemność dla ogrodników amatorów. Czas pomóc naturze rozkwitnąć i obudzić się do życia. Pozbądź się uschniętych liści i gałęzi. Przekop glebę, wsadź nowe rośliny, oczyść meble ogrodowe i chodniki i ciesz się pięknem swojego ogródka. W pracach w ogrodzie pomoże Ci asortyment Auchan – odwiedź nasz sklep!