Aplikacja

Jak stworzyć ogródek balkonowy?

Opublikowano 26.11.2023 - 7 minut czytania

Marzysz o posiadaniu niewielkiego ogrodu, stanowiącego estetyczną dekorację? A może zależy Ci na hodowli własnych ziół lub warzyw, które później przydadzą się do przygotowania potraw? Nawet na niewielkiej przestrzeni możesz stworzyć piękny i funkcjonalny ogródek balkonowy. Stanie się on miejscem udekorowanym kwiatami lub będzie dawał plony w postaci warzyw i ziół. W poradniku Auchan doradzimy Ci, jak go zorganizować i podamy kilka inspiracji na jego wyposażenie.

Jak zaplanować swój balkonowy ogródek?

Mieszkańcy miast, szczególnie na dużych osiedlach, często narażeni są na niewystarczający kontakt z naturą. Ogródek balkonowy może stać się odpowiedzią na ten problem. Organizując go na tarasie lub balkonie stworzysz namiastkę własnej rabaty czy grządki uprawnej.

Ogród na balkonie może przynieść korzyści dla Ciebie i domowników. Do najważniejszych zalet takiego miejsca należy zaliczyć:

 • możliwość uprawy ulubionych roślin i korzystania z ich plonów;
 • charakter dekoracyjny;
 • posiadanie roślinnego, swojskiego zakątka w samym środku miasta;
 • przyjemność płynąca z pielęgnacji i pracy przy roślinach;
 • posiadanie miejsca przyjaznego dla owadów i ptaków, a także utrzymywanie różnorodności lokalnego ekosystemu.
 • Zaplanowanie balkonowego ogródka nie jest trudne – wystarczy zmierzyć powierzchnię balkonu i rozrysować ją na kartce. Zaznacz na niej elementy, które już są na balkonie i chcesz je zostawić. Następnie podziel przestrzeń na strefy, w których będziesz wypoczywać i uprawiać rośliny. Nie musisz jeszcze dokładnie określać rodzaju roślin czy doniczek i skrzyni balkonowych, których użyjesz do urządzenia ogródka. Na to przyjdzie czas później.
  Sprawdź także: Jak urządzić taras? Twoja wymarzona przestrzeń do odpoczynku – praktyczne porady

Organizacja przestrzeni na balkonie

Podczas planowania przestrzeni zwróć uwagę na warunki, jakie będą panowały w konkretnej strefie. Kwiaty światłolubne i warzywa umieść w najbardziej nasłonecznionych miejscach. Donice z ziołami zazwyczaj mogą stać w półcieniu. Z kolei miejsce do wypoczynku przygotuj zgodnie z własnymi upodobaniami. Pamiętaj też o rozmieszczaniu poszczególnych elementów wyposażenia:

 1. Kwiaty dekoracyjne – umieść je w donicach, wykonanych najlepiej z tworzywa sztucznego, przewieszonych przez balustradę. Taka forma pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca i ułatwi podlewanie kwiatów bez konsekwencji związanych z przelaniem donicy. 
 2. Warzywa – najlepsze warunki stworzysz dla nich w wysokich donicach lub nowoczesnych torbach z tworzywa sztucznego. Możesz zawiesić je na specjalnych wieszakach na nasłonecznionej ścianie. 
 3. Zioła – z reguły lubią półcieniste miejsca. Świetnie zaprezentują się w donicach i skrzynkach ustawionych na regałach drewnianych. Możesz je ustawić przy dwóch bocznych krótszych ścianach balkonu. 
 4. Strefa wypoczynkowamiejsce spożywania posiłków w ciepłe dni lub odpoczynku po pracy zaplanuj w centralnej części balkonu. Dzięki temu będziesz odpoczywać w otoczeniu roślin. 
 5. Przestrzeń magazynowa – w pozostałej części zaplanuj miejsce do przechowywania donic, narzędzi ogrodniczych i dodatkowego sprzętu. Możesz wykonać zamykaną szafkę stojącą, na której ustawisz donice i skrzynie z roślinami.

Organizując balkonowy ogródek warzywny i kwiatowy, pamiętaj o tym, by zapewnić sobie swobodny dostęp do roślin wymagających najwięcej uwagi. 

Eko-ogród na balkonie

Już sam fakt utworzenia balkonowego ogródka ziołowego pozytywnie wpływa na otaczające Cię środowisko naturalne. Możesz jednak sprawić, by Twój ogródek był jeszcze bardziej ekologiczny.

 • Uprawa roślin zgodnie z naturą 

Zadbaj o jakość ziemi, w której będziesz sadzić rośliny. Możesz wymieszać ją z organicznym nawozem lub kompostem, a później podlewać wodą z dodatkiem nawozu płynnego, na przykład biohumusu

 • Stworzenie miejsca dla owadów 

Owady zapylające nie mają często w mieście dobrych warunków. Duży dostęp do miododajnych roślin kwiatowych zwiększa populację zapylaczy, takich jak trzmiele i pszczoły. Do roślin miododajnych, które możesz hodować na balkonie, można zaliczyć wrzosy, lawendę, nasturcję czy werbenę.

Przeczytaj także: Jak zrobić domek dla owadów? Zainspiruj się pomysłami!

 • Zbieranie deszczówki

W celu oszczędzania wody możesz podlewać rośliny deszczówką. Zapewnisz im dzięki temu optymalny dostęp do składników odżywczych oraz zminimalizujesz ryzyko powstania białych osadów wokół roślin czy na donicach (woda deszczowa jest miększa niż wodociągowa).

Sprawdź też: Pomysły, porady, inspiracje – sprawdź, jak zbierać deszczówkę!

 • Budowa kompostownika

Resztki owoców i roślin nie muszą lądować w koszu na śmieci. Możesz zbierać je do kompostownika, a w kolejnym sezonie wykorzystać jako nawóz, który skutecznie wzbogaci glebę, nie stwarzając przy tym ryzyka jej zatrucia.

Wybór roślin i doniczek

Balkonowy ogródek to nie tylko pelargonie, które dawniej cieszyły się dużą popularnością. Masz ogromne możliwości, jeśli chodzi o dobór roślin. W zależności od warunków na balkonie zdecyduj się na następujące odmiany kwiatów:

 • miejsce mocno nasłonecznione – bratki, begonie kwitnące, surfinie;
 • miejsce półcieniste – pelargonie, begonie bulwiaste, ciemierniki czy trawy ozdobne i paprocie.

Całość możesz uzupełnić o pnące bluszcze, krzewy ozdobne w wersji mikro, a także karłowate odmiany owocowe. Dodatkową strefą będzie kącik z ziołami. Możesz w nim uprawiać zioła przydatne w kuchni: miętę, bazylię, oregano, tymianek, a nawet cząber. Balkonowy ogródek warzywny może zawierać wiele popularnych odmian warzyw:

Wybór donic podyktuje już rodzaj uprawianych roślin, ich wielkość, a także pomysł na umiejscowienie. Masz do wyboru donice podwieszane do sufitu, ściany lub przewieszane przez balustradę. Klasyczne stojące skrzynki i donice ceramiczne możesz ustawić na półkach. Do sadzenia roślin możesz też wykorzystać torby i rękawy z tworzyw sztucznych.

Dobór odpowiedniego podłoża i nawozów

Z reguły na dnie donicy kwiatowej układa się warstwę drenażu. Zapewnia to utrzymanie wilgotności na właściwym poziomie. Następnie musisz wsypać ziemię – najlepsze będą specjalne mieszanki ziemi torfowej do warzyw i kwiatów. Podłoże powinno w całości zasłaniać korzenie i dawać możliwość swobodnego rozrostu rośliny także pod powierzchnią.

Z biegiem czasu ziemia traci składniki odżywcze i trzeba je dostarczać w postaci nawozów i preparatów ogrodniczych. Tu znów musisz dobrać nawozy o składzie dopasowanym do potrzeb konkretnych roślin. Możesz wybrać gotowe mieszanki lub przygotować je samodzielnie.

Sprawdź również: Domowy nawóz do kwiatów – jak i z czego go zrobić?

Pielęgnacja i utrzymanie ogrodu balkonowego

Wszystkie rośliny uprawiane na balkonie wymagają regularnej pielęgnacji. Nieco innego podejścia wymagają kwiaty i warzywa, jednak zasady uprawy wszystkich są podobne. Opierają się na kilku podstawowych zabiegach:

 • podlewanie – w suche dni rośliny doniczkowe powinno się podlewać raz dziennie, a w czasie upałów nawet dwa razy. Przed podlewaniem sprawdź wilgotność gleby i zapoznaj się z potrzebami danych gatunków roślin;
 • nawożenie – nawozy należy podawać regularnie. Lepiej dodawać niewielkie porcje co tydzień niż intensywnie aplikować raz na jakiś czas;
 • przycinanie – zabieg ułatwia rozrost roślin, a także usuwanie suchych i chorych części;
 • leczenie – w przypadku pojawienia się chorób, przebarwień liści lub obumierania owoców, doraźnie należy podawać środki do leczenia roślin. 

Dodatki i akcesoria do ogrodu na balkonie

Stwórz wygodne miejsce do odpoczynku, wybierając meble ogrodowe. Na małej przestrzeni najlepiej sprawdzają się meble rozkładane. Po zakończeniu użytkowania będziesz mógł ustawić je przy ścianie, gdzie nie będą zajmowały wiele miejsca. Możesz też wyposażyć swój ogródek w oświetlenie, dzięki któremu wydłużysz okres odpoczynku na balkonie i nadasz temu miejscu charakterystyczny klimat. 

Do zakładania i prowadzenia ogródka w ogrodzie będziesz potrzebował też dodatków i małych narzędzi ogrodniczych, które możesz kupić w Auchan. Wśród nich powinny się znaleźć:

 • łopatka;
 • grabki;
 • konewki z miarkami;
 • sekator.

Wybierając narzędzia, zwróć uwagę na produkty GARDENSTAR – marki własnej Auchan. Jest to wysokiej jakości sprzęt, ceniony za dużą funkcjonalność. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów narzędzia te zachowują trwałość i użytkowość przez długi czas. 

Przeczytaj także: Jak zrobić doniczkę z betonu! Instrukcję krok po kroku

Twój własny ogród na balkonie

Własny balkonowy ogródek to miejsce, w którym wypoczniesz wśród przyrody, nawet przebywając w centrum miasta. Praca z roślinami jest bardzo przyjemna i satysfakcjonująca. Jej bonusem będą plony, które wykorzystasz do przygotowywania domowych potraw.

Jeśli potrzebujesz nasion, podłoży i narzędzi do przygotowania balkonowego ogródka ziołowego, odwiedź sklepy Auchan online. W naszej ofercie znajdziesz wszystko, co będzie potrzebne do przygotowania takiego miejsca. Z kolei w poradnikach Auchan przygotowaliśmy wiele inspiracji i porad dotyczących ogrodnictwa.