Aplikacja

Jak wykonać rabaty ogrodowe? Inspiracje dla miłośnika zieleni

Opublikowano 23.03.2024

Rabaty ogrodowe to doskonały sposób na dodanie koloru, tekstury i życia do zielonej przestrzeni na zewnątrz. Inspirując się naturą oraz własną wyobraźnią, możesz stworzyć miejsce, które będzie nie tylko piękne, ale także funkcjonalne. Jednak jak zaplanować zachwycające rabaty ogrodowe? Inspiracje na nietuzinkowe instalacje znajdziesz w naszym poradniku.

Co to jest rabata? Poznaj tę formę zieleni!

To wyznaczone miejsce w ogrodzie, gdzie uprawiane są dekoracyjne rośliny, takie jak kwiaty, byliny czy krzewy. Istnieją różne rodzaje takich instalacji, jednak wiele zależy od okresu rozkwitu roślin, tworzących rabaty ogrodowe. Inspiracje do ich stworzenia możesz znaleźć w wielu miejscach, gdyż jest to bardzo popularna forma ozdoby. 

Całoroczne kwietniki są w szczególności bardzo atrakcyjne, jednak wymagają starannego zaprojektowania, aby uzyskać piękny efekt o każdej porze roku. Jak zrobić rabatę kwiatową? W tym przypadku warto łączyć różne gatunki roślin, takie jak zimozielone byliny oraz kwiaty jednoroczne. Istnieją również rabaty sezonowe, czyli instalacje tworzone z roślin kwitnących w tym samym okresie, np. wiosenne, letnie lub jesienne. 

Zastanawiasz się, jaki pomysł na rabatę, będzie dla Ciebie odpowiedni? Jeśli gustujesz w konkretnych kwiatach, postaw na rabaty jednogatunkowe – dominuje w nich konkretny rodzaj roślin. Jeżeli pragniesz różnorodności, to idealnie sprawdzą się rabaty wielogatunkowe, które bardzo często pojawiają się w ogrodach ze względu na urozmaicenie wyglądu przestrzeni. Przygotowując się do wykonania takiej instalacji, warto poznać wymagania roślin, preferowane stanowisko, ziemię i porę ich kwitnienia.

Zobacz również: Pelargonia – kiedy ją sadzić i jak pielęgnować? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Jak zrobić rabatę? Pierwsze kroki w projektowaniu

Zanim rozpoczniesz prace w ogrodzie, musisz starannie zaplanować wielkość i kształt rabaty oraz rozlokowanie roślin. Jak się zatem do tego zabrać? Oto kilka praktycznych wskazówek, które sprawią, że zakładanie rabaty krok po kroku będzie wyjątkowo proste.

Podczas projektowania kwietnika, uwzględnij warunki środowiskowe, takie jak ekspozycja miejsca na słońce oraz sąsiedztwo innych kwiatów, drzew i krzewów. Ważne jest także przewidywanie ostatecznego rozmiaru roślin, aby odpowiednio ustalić odległości między nimi. Zastanów się również nad wyznaczeniem granic rabaty. Mogą to być części stałe, jak np. krawężniki lub elementy, które trzeba będzie dołożyć np. palisady, murki lub inne rośliny.

Jak zrobić rabatę? Poradnik dla początkującego ogrodnika

 • Zaprojektuj rabatę kwiatową piętrowo

Główną zasadą projektowania rabaty jest umieszczenie niższych roślin z przodu, a wyższych z tyłu. To pozwoli na lepszą widoczność wszystkich kwiatów oraz zapewni estetyczny wygląd kompozycji. Niższe będą stanowiły naturalny front rabaty, podczas gdy wyższe dodadzą wysokości i struktury całej aranżacji.

 • Upewnij się, że rośliny mają podobne wymagania i wielkość

Ważne jest, aby rośliny rosnące obok siebie miały zbliżone wymagania dotyczące warunków świetlnych, gleby i wilgotności oraz podobną wielkość. 

 • Jak zrobić rabatę w ogrodzie? Rozrysuj plan

Przed przystąpieniem do sadzenia warto narysować plan rabaty na kartce. Oznacz kształt oraz umieść poszczególne gatunki i odmiany kwiatów, uwzględniając ich planowaną wielkość, czas kwitnienia i wymagania. 

 • Zbierz rośliny w większych grupach

Istnieje tendencja do sadzenia kwiatów pojedynczo w równych rzędach, jednakże rabata o naturalnym wyglądzie jest bardziej atrakcyjna. Dlatego lepiej zbierać rośliny w większych grupach, co dodaje bardziej organicznego i swobodnego wyglądu.

 • Bądź elastyczny w realizacji planu

Projektowanie takiej instalacji jest procesem kreatywnym, dlatego nie bój się eksperymentować. Zakładanie rabaty krok po kroku to często żmudny etap, jeśli jednak masz ochotę i odrobinę kreatywności, możesz próbować nowych rzeczy. Przeplataj byliny z kwiatami jednorocznymi, tworząc ciekawe kontrasty i efekty wizualne.

Rabaty kwiatowe – inspiracje, które ożywią Twój ogród!

Jak zrobić rabatę kwiatową, aby pięknie prezentowała się w ogrodzie? Postaw na różnorodność! Warto zainteresować się roślinami, które przyciągną motyle, takie jak mlecz, budleja Dawida, astry czy liliowce. Dzięki temu Twój ogród będzie nie tylko piękny, ale także atrakcyjny dla owadów zapylających. Możesz również postawić na rabatę skalną. Posadź niskie rośliny np. skalnicę, aksamitkę lub gipsówkę przy skalistych podłożach, tak aby te dwa elementy się uzupełniały.

Jakie kwiaty na rabaty będą najlepszym wyborem? Podpowiadamy!

Do rabaty znajdującej się w dobrze nasłonecznionym miejscu, warto wybrać kwiaty lubiące światło, takie jak bratki, dalie, liliowce czy byliny, np. astry czy piwonie

Zastanawiasz się, czy rabata przed domem w cieniu to dobry pomysł? W takich warunkach świetnie sprawdzą się rośliny cieniolubne, takie jak funkie, żurawki czy bergenie.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wybór pod względem czasu kwitnienia. 

 • Na pierwszy kwartał świetnie sprawdzą się tulipany, narcyzy, szafirki czy bratki
 • Latem warto postawić na piwonie, liliowce, floksy czy pelargonie
 • Klimat jesienny dobrze znoszą astry, dzielżany, dalie czy różnego rodzaju trawy ozdobne.

Jakie kwiaty na rabaty wybrać, jeśli nie przepadasz za roślinami kwitnącymi? Pomyśl o dekoracyjnych liściach, które dodadzą uroku nawet po zakończeniu okresu kwitnienia. Takimi gatunkami mogą być np. funkia, koleusa, trzmielina czy różnego rodzaju trawy ozdobne.

Aby zadbać o zdrowie i piękny wygląd roślin, ważne jest także stosowanie odpowiednich środków ochronnych. W Auchan znajdziesz różnorodne produkty, które pomogą Ci w utrzymaniu ogrodu w doskonałej kondycji. Zaopatrz się w środki ochrony roślin i nawozy, które pomagają w zwalczaniu szkodników, chorób i chwastów czy też wspierają zdrowy wzrost i kwitnienie roślin. Podczas pielęgnacji pamiętaj też o podstawowych akcesoriach ogrodniczych takich jak grabki, łopatki czy sekatory. Wszystkie te rzeczy oraz wiele innych przydatnych narzędzi znajdziesz w asortymencie marki własnej Gardenstar

Dowiedz się więcej: Wiosenne porządki w ogrodzie. Jak przygotować ogród na wiosnę?

Rabata przed domem – inspiracje na przedogródek

Doskonałym wyborem na rabaty przed domem są:

 • krzewy zimozielone, np. trzmielina, runianka japońska czy azalia japońska; 
 • krzewinki, np. barwinek, wrzosy czy lawenda; 
 • rośliny jednoroczne, np. bratki, lwie paszcze, nasturcje;
 • pnącza, np. winobluszcz, dławisz czy powojnik.

Dobrym pomysłem jest także zestawianie roślin o różnym okresie kwitnienia, co zapewni rabacie piękny wygląd przez cały rok. 

Przed posadzeniem należy jednak właściwie przygotować teren – odchwaszczając go, zapewniając odpowiednie podłoże i planując przestrzeń dla każdego gatunku. Aby rabaty przed domem prezentowały się wyjątkowo dekoracyjnie, warto je połączyć z elementami architektury ogrodowej, takimi jak rzeźby, oczka wodne czy trejaże. Warto także uwzględnić w pobliżu meble ogrodowe, aby móc cieszyć się pięknym wyglądem rabaty podczas odpoczynku. Nie zapominaj też o nastrojowym oświetleniu. Możesz ustawić ogrodowe lampki wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu. Dzięki temu stworzysz przyjemny klimat po zmroku. Dodatkowo dekoracyjne girlandy urozmaicą np. pergolę czy płotek, a kinkiety solarne delikatnie oświetlą rośliny lub inne elementy architektury ogrodowej.

Przeczytaj także: Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie meble ogrodowe wybrać? Wypocznij z Auchan!

Jak zrobić rabatę kwiatową, by komponowała się z otoczeniem? Uwzględnij kolory roślin tak, by tworzyły kontrastujące lub uzupełniające się kombinacje, np. ściana z czerwonych cegieł może stanowić piękne tło dla niebieskich roślin, a ciemnozielone krzewy będą kontrastować z delikatnymi kolorami kwiatów.
Kiedy masz już wybrane kolory, zastanów się nad pachnącymi gatunkami. Dzięki temu Twój ogród będzie zachwycał nie tylko wyglądem, ale także swoim zapachem. Postaw na rośliny takie jak np. rozmaryn, bławatki, jaśmin czy lilia.

Jak zrobić rabatę na trawniku – o czym warto pamiętać?

Tworzenie takiej aranżacji na trawniku to proces, który wymaga pewnych kroków. Pierwszym jest wybór odpowiedniego miejsca, które jest dobrze nasłonecznione i łatwo dostępne. Należy unikać obszarów zacienionych przez drzewa lub budynki, aby kwiaty mogły swobodnie się rozwijać.

Kolejnym ważnym etapem jest przekopywanie ziemi na wybranym obszarze przed założeniem nowej rabaty. Pozwoli to na dobrą wentylację korzeni i ułatwi im rozwój. W tym procesie należy usunąć trawę i chwasty, a następnie rozluźnić ziemię na głębokość około 20–30 cm. Dodanie kompostu lub nawozu organicznego zwiększy jej żyzność, co korzystnie wpłynie na rośliny.

Podczas zakładania rabaty na trawniku należy zadbać o to, aby nie wybierać zbyt dużego obszaru, który będzie trudny do utrzymania. Po drugie, regularne podlewanie nowo posadzonych roślin jest kluczowe, zwłaszcza w okresie suchym. Jak zrobić rabatę na trawniku, by wyglądała pięknie i elegancko? Ostatnim i najważniejszym aspektem jest dobór roślin odpornych na warunki panujące na danym obszarze, co pozwoli im dobrze się rozwijać i utrzymać atrakcyjny wygląd przez wiele sezonów.

Rabaty ogrodowe – inspiracje od Auchan na Twoją oazę zieleni!

Znasz już odpowiedź na pytanie, co to jest rabata i wiesz, że jej uprawa to fascynujące wyzwanie, które pozwala uczynić ogród jeszcze piękniejszym miejscem. Kluczowe jest jednak dopasowanie zielonego zakątku do charakteru przestrzeni, jaką masz do dyspozycji. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się własną, pięknie zaaranżowaną oazą, która będzie nie tylko ozdobą ogrodu, ale również miejscem relaksu i spokoju. Asortyment ogrodowy dostępny w Auchan może stanowić znakomitą pomoc w realizacji Twoich marzeń.