Aplikacja

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę? 3 wskazówki

Opublikowano 31.12.2023

Aby cieszyć się meblami ogrodowymi przez długi czas, należy zadbać o ich zabezpieczenie na zimę. Brak prawidłowej ochrony może doprowadzić do ich szybszego zużycia i pogorszenia wyglądu. W tym artykule podpowiemy Ci, jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę oraz jakich błędów nie popełniać podczas konserwacji.

Zabezpieczanie mebli ogrodowych na zimę – co warto wiedzieć?

Zimą meble ogrodowe są szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, mróz, wiatr czy wilgoć. Mogą one negatywnie wpływać na ich wygląd, trwałość czy sam komfort użytkowania. Dlatego, jeśli chcesz zachować meble ogrodowe w dobrym stanie, powinieneś je zabezpieczyć. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, wśród których warto wymienić:

 • ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. pęknięciami, odpryskami, zarysowaniami czy złamaniami,
 • ochronę przed korozją, pleśnią, grzybami, gryzoniami i innymi szkodnikami,
 • ochronę przed blaknięciem, odbarwieniem, matowieniem czy pękaniem lakieru lub farby,
 • przedłużenie żywotności i zachowanie estetyki.

W dalszej części artykułu dowiesz się, czy istnieją meble ogrodowe, których nie trzeba chować na zimę do garażu.

Sprawdź także: Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie? Jakie meble ogrodowe wybrać? Wypocznij z Auchan!

Rozpoznawanie typów mebli ogrodowych i ich potrzeb

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę, musisz wcześniej dokładnie określić, z jakiego materiału są one wykonane – każdy z nich ma bowiem inne właściwości i potrzeby konserwacyjne. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy garść przydatnych wskazówek. Oto najpopularniejsze typy mebli ogrodowych wraz z krótką charakterystyką:

 • Drewniane – naturalne, eleganckie i pasują do różnych stylów. Są jednak podatne na działanie wilgoci, niskich temperatur, promieniowania UV i szkodników – takich jak korniki czy termity. Wymagają regularnego czyszczenia, impregnacji, lakierowania lub malowania. Do mebli drewnianych należą np. meble z drewna egzotycznego (teak, akacja, eukaliptus), drewna litego (sosna, dąb, buk) oraz drewna klejonego (sklejka, płyta wiórowa, płyta OSB).
 • Metalowe – mogą być wykonane z aluminium, żeliwa lub stali nierdzewnej. Są trwałe, nowoczesne i łatwe w utrzymaniu. Pasują do minimalistycznych i industrialnych aranżacji tarasów. Jednak niektóre z nich są narażone na korozję, w związku z czym wymagają zabezpieczenia przed wilgocią, solą oraz kwasami. 
 • Plastikowe – są lekkie, dostępne w wielu kolorach, mają rozmaite kształty i wyróżniają się niską ceną. Wadą tworzyw sztucznych jest ich podatność na pękanie, łamanie, odkształcanie i blaknięcie na skutek wahań temperatur czy intensywnego promieniowania UV. Do mebli plastikowych zalicza się m.in. modele polietylenowe i poliwęglanowe, a także te wykonane z PVC.
 • Rattanowe – ważą niewiele, są wygodne, stylowe i inspirowane naturą. Ze względu na ich podatność na pękanie i odbarwianie wymagają stosowania specjalnych środków do konserwacji. Na rynku można znaleźć meble z rattanu naturalnego, technorattanu (polietylenu imitującego rattan) czy bambusa. Materiały te różnią się od siebie jakością i wytrzymałością.

Co do zasady meble ogrodowe należy zabezpieczać na czas chłodów przez przeniesienie je do suchego pomieszczenia o dodatniej temperaturze. Jeśli mamy wskazać meble ogrodowe, których nie trzeba chować na zimę, to byłyby to te wykonane z aluminium (pod warunkiem, że były malowane właściwą techniką) i tworzyw sztucznych, takich jak technorattan. Te materiały charakteryzują się stosunkowo wysoką odpornością na warunki atmosferyczne. Nie oznacza to jednak, że nie warto chronić ich od mrozów, gdyż pomoże to w zachowaniu ich pierwotnego stanu.

Miej jednak na uwadze, że łączenia (np. śruby) czy inne części w meblach mogą być wykonane z metalu (a co za tym idzie – poddawać się korozji) lub z innych materiałów. Zanim wybierzesz, jak zabezpieczać swój zestaw ogrodowy, sprawdź dokładnie z czego zostały wykonane poszczególne elementy oraz zapoznaj się z instrukcjami udzielonymi przez producenta.

3 porady, jak skutecznie zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę

Zabezpieczenie mebli ogrodowych na zimę to proces, który składa się z kilku etapów. Każdy z nich jest równie ważny i żadnego nie należy pomijać. Oto kilka porad, jak zabezpieczyć meble ogrodowe na zimę, aby wiosną i latem można było cieszyć się nimi ponownie.

Czyszczenie i konserwacja przed przechowywaniem

Pierwszym krokiem do zabezpieczenia mebli ogrodowych na zimę jest ich wyczyszczenie i zakonserwowanie. W ten sposób usuniesz zanieczyszczenia takie jak: kurz, pył, liście, kwiaty, owady, a także zabezpieczysz powierzchnię przed plamami czy pleśnią. Ponadto, czyszczenie i konserwacja przygotowują meble do dalszej ochrony, np. zastosowania pokrowców i osłon.

Meble drewniane

Meble drewniane są jednymi z najbardziej wymagających. Jak zabezpieczyć je na zimę? W pierwszej kolejności należy umyć całą ich powierzchnię ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu lub specjalnego środka do czyszczenia mebli drewnianych. Następny krok obejmuje osuszenie i zaimpregnowanie drewna za pomocą: oleju, wosku lub lakieru.

Jeśli meble są pomalowane, sprawdź, czy warstwa farby nie jest uszkodzona. Jeśli tak, warto ją odnowić. Naprawianie uszkodzeń w strukturze drewna zapobiegnie ich pogłębianiu w wyniku pogody. Na rynku dostępne są specjalne zestawy naprawcze do drewna, takie jak: kleje, kity, masy szpachlowe czy wypełniacze.

Aby wydłużyć żywotność drewnianych mebli ogrodowych i cieszyć się ich doskonałym stanem przez wiele sezonów, rozważ wybór modeli z drewna egzotycznego lub litego. Są one często bardziej odporne na wilgoć, niską temperaturę i szkodniki niż meble ze sklejki.

Meble metalowe

Meble metalowe są bardzo wytrzymałe na warunki zewnętrzne, ale niewłaściwa konserwacja może sprawić, że z czasem staną się podatne na korozję. Aby zabezpieczyć zestaw przed zimą, umyj wszystkie akcesoria specjalnym środkiem do czyszczenia metalu. Następnie nałóż antykorozyjny specyfik w postaci wosku, oleju lub sprayu.

Jeśli zauważysz, że farba odchodzi, zeskrob starą warstwę papierem ściernym. Po przywróceniu gładkości powierzchni nanieś nową warstwę farby i dopiero wtedy zastosuj środek antykorozyjny.

Meble plastikowe

Czyszczenie i konserwowanie mebli plastikowych jest bez wątpienia najprostsze i najszybsze – pod warunkiem że pozbywasz się zanieczyszczeń regularnie. Należy unikać używania silnych detergentów lub substancji chemicznych, które mogą uszkodzić tworzywo sztuczne.

Do czyszczenia mebli plastikowych idealnie sprawdzi się miękka gąbka, szczotka z delikatnym włosiem lub niepyląca ściereczka.

Mebli plastikowych nie trzeba szczególnie konserwować, jednak takie zestawy wypoczynkowe można pokrywać specjalnym specyfikiem do mebli z tworzyw sztucznych.

Meble rattanowe

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć meble rattanowe na zimę? Rattan jest materiałem, który, podobnie jak wiklina, źle znosi nadmierną wilgoć. Tego typu meble należy po sezonie schować do suchego pomieszczenia, gdzie nie będą narażone na zbyt niskie i wysokie temperatury. Warto też postawić na specjalistyczne środki do czyszczenia i konserwacji rattanu.

Wybór odpowiednich pokrowców i osłon

Drugim krokiem zabezpieczenia mebli jest wybór odpowiednich pokrowców, które będą chronić je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Większość mebli wykonanych z drewna i metalu należy przenieść do miejsca ciepłego oraz suchego. Natomiast, choć meble plastikowe, jak i technorattanowe zazwyczaj wymagają mniej troski niż ich naturalne odpowiedniki, to należy uważać na mróz, który może negatywnie wpłynąć na tworzywa sztuczne. Ponadto zaleca się stosowanie ochronnych pokrowców w czasie całego okresu zimowego. Tego rodzaju akcesoria ochronne powinny być:

 • dopasowane do rozmiaru i kształtu mebli, aby nie były za luźne ani zbyt ciasne,
 • wykonane z materiału odpornego na wodę, promieniowanie UV, pleśń i grzyby, np. poliestru, nylonu, winylu czy polietylenu,
 • wyposażone w system wentylacji, np. otwory, siatki czy zamki, aby zapobiegać kondensacji wody i powstawaniu pleśni,
 • wyposażone w system mocowania, np. sznurki, gumki, zatrzaski czy rzepy, aby nie zsuwały się z mebli i nie latały na wietrze.

Bezpieczne przechowywanie mebli

Trzecim krokiem w utrzymaniu mebli w dobrym stanie jest przechowywanie. Warto ustawić je w suchym, czystym i zacienionym miejscu. To ważne, ponieważ pozwala zminimalizować ryzyko ich uszkodzeń czy kradzieży. Aby przechowywanie mebli było bezpieczne, należy: 

 • umieścić je w miejscu, które jest suche,
 • unikać bezpośredniego kontaktu mebli z ziemią i zimnymi powierzchniami oraz zastosować podkładki lub nóżki,
 • zorganizować przestrzeń tak, aby uniknąć uszkodzeń podczas ich przenoszenia czy układania.

Już znasz kluczowe kroki do skutecznego zabezpieczenia mebli ogrodowych

Wiesz już, jak zabezpieczyć na zimę meble rattanowe, plastikowe, drewniane oraz metalowe. Jeśli wykonasz opisane przez nas kroki, możesz być pewien, że Twój zestaw będzie gotowy do użytku w następnym sezonie. Jeśli dopiero myślisz o zakupie zestawu jadalnianego do ogrodu, zapoznaj się z Auchan. Zwróć szczególną uwagę na produkty marki Gardenstar. Nie zwlekaj i złóż zamówienie z dostawą pod wskazany adres!

Przeczytaj również: Jak zrobić stół z palet – instrukcja krok po kroku