Aplikacja

Pomysły, porady, inspiracje – sprawdź, jak zbierać deszczówkę!

Opublikowano 12.10.2023

Deszczówka jest darmowa, a jej skład ma dobroczynny wpływ na rośliny. Z poradnika Auchan dowiesz się, jak zbierać deszczówkę i do czego ją wykorzystać. Nie tylko zmniejszysz opłaty za wodę, ale i staniesz się bardziej ekologiczny, wykorzystując zasoby naturalne. Jeśli cenisz sobie życie w zgodzie z planetą, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Po co zbierać deszczówkę i do czego jej użyć?

Zbieranie deszczówki może wiązać się z kosztami w postaci zakupu sprzętu, w dłuższej perspektywie pomoże Ci zaoszczędzić. Z powodzeniem wykorzystasz ją do mycia powierzchni, podlewania roślin czy prania.

Czytając poradnik Auchan, dowiesz się, jak zbierać deszczówkę. Poniżej przedstawimy sposoby na gromadzenie wody, a także na jej wykorzystanie. Możesz mieć jednak wątpliwości, czy takie zbieranie ma sens. Po co zbierać deszczówkę? Przedstawiamy kilka zalet wody deszczowej.

 • Oszczędność wody pitnej
 • Człowiek codziennie zużywa średnio około 100 litrów wody, przy czym do gotowania lub picia tylko około 3 litrów. Wykorzystując wodę deszczową do podlewania, mycia i innych czynności, jesteś w stanie ograniczyć zużycie wody pitnej. To pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na nią nawet o 750 litrów miesięcznie, przy częstych i intensywnych opadach.
 • Redukcja zużycia wody z kranu lub studni 
 • Wodę wykorzystujemy codziennie do prania, mycia podłóg czy zmywania naczyń. To nawet 120 litrów wody dziennie. Wykorzystując deszczówkę uda Ci się zaoszczędzić w miesiącu nawet na 5 cyklach prania czy myciu naczyń raz  w tygodniu.
 • Odczyn kwaśny
 • Lekko kwaśny odczyn deszczówki jest korzystny dla roślin, takich jak pierisy, wrzosowate czy skimmie Zaleca się stosowanie takiej wody do podlewania upraw. Ponadto będzie zawierała więcej minerałów i substancji naturalnych niż pozyskiwana z wodociągów. 
 • Redukcja skutków suszy i ulew
 • Beczki na deszczówkę działają jak zbiorniki retencyjne. Mogą gromadzić wodę w czasie ulew, tym samym ograniczając nagłe podniesienie poziomu wody w rzekach. W przypadku suszy poziom wód gruntowych obniża się, co powoduje niedobory wody w studniach i wodociągach. Zbiornik z deszczówką na pewien czas może zaspokoić zapotrzebowanie na wodę. 
 • Wydłużenie żywotności budynków 
 • Większość sposobów na to, jak zbierać deszczówkę przewiduje montaż orynnowania wokół dachu. Wody opadowe trafiają zatem do rynien, a nie moczą ścian i fundamentów w budynkach. Dzięki temu obiekt wolniej niszczeje, a ryzyko powstawania pleśni jest mniejsze.

 

Zobacz także: Jak ocieplić wnętrze? 5 pomysłów na przytulne mieszkanie

Do czego zbierać deszczówkę?

W ciągu 10 minut intensywnych opadów deszczu z połaci dachowej o powierzchni 100 m2 można zebrać nawet do 140 litrów wody. W czasie deszczowego dnia z takiego dachu bez problemu napełnisz zbiornik o pojemności 1000 litrów. To nie tylko oszczędności na rachunkach — masz wówczas wpływ na dobro planety.

Pojemnik na deszczówkę powinien być szczelny, z możliwością podłączenia do rur spustowych z rynnie. Powinien też mieć możliwość sprawnego odprowadzenia wody, czyli podpięcia węży ogrodniczych lub pomp. Najlepsze są pojemniki z tworzywa sztucznego.

Do czego zbierać deszczówkę? Najczęściej stosowane są następujące pojemniki:

 • mauzery – sześcienne zbiorniki o pojemności 1000 litrów, najczęściej osadzone na palecie, to najbardziej popularny rodzaj pojemnika. Są przezroczyste, wyposażone w duży otwór w górnej części i kran w dolnej;
 • beczki – standardowe konstrukcje mają objętość od 100 do 250 litrów. Są wyposażone jedynie w zakręcane wieko w górnej części, dlatego do wydobycia wody ze środka potrzeba pompy lub specjalnych modernizacji. 
 • zbiorniki dekoracyjne – w sprzedaży dostępne są gotowe zbiorniki, w których można gromadzić deszczówkę. Mają różne pojemności. Dekoracyjna forma pozwala stworzyć z nich ozdobę domu;
 • zbiorniki podziemne – jeśli Twój dom ma dużą połać dachową, możesz rozważyć pojemniki wkopywane do gruntu. Nie trzeba osadzać ich poniżej głębokości przemarzania gruntu, ponieważ na zimę są opróżniane. Tego rodzaju zbiorniki mogą mieć objętości kilku tysięcy litrów, jednak potrzeba pompy do ich wydobycia. 

 

Zobacz także: Las w słoiku – jak zrobić zieloną kompozycję w szkle?

Sposoby na zbieranie deszczówki w różnych miejscach

Zbieranie wody opadowej może stanowić wyzwanie, dlatego poradniku Auchan zebraliśmy dla Ciebie praktyczne porady. Dostosuj konstrukcje do rodzaju zabudowy i bierz się do działania!

Jak zbierać deszczówkę z rynny?

Jeśli dysponujesz dobrym orynnowaniem dachu w domu, połowa pracy jest już za Tobą. W przeciwnym razie zacznij właśnie od stworzenia skutecznego systemu rynien i zaplanowania rur spustowych. Jak zbierać deszczówkę z rynny? Metod będzie kilka. Najłatwiejsza to poprowadzenie rury spustowej wprost do zbiornika.

Na zakończeniu rur, a przed wlotem do zbiornika, warto zastosować filtry przechwytujące stałe zabrudzenia. Dodatkowo warto wyposażyć zbiornik w zawór przelewowy. Kiedy pojemnik się zapełni, deszczówka będzie spływała do kanałów burzowych.

Pamiętaj jednak, aby regularnie sprawdzać drożność rur. Jeśli to zignorujesz, po czasie może okazać się, że woda przestanie spływać lub stanie się zanieczyszczona.

Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie?

Deszczówkę stosuje się do podlewania roślin. Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie? Altanę możesz orynnować, podobnie jak wiatę tarasową czy inne elementy architektury ogrodowej. Inna metoda to stosowanie otwartych pojemników, takich jak wiadra, beczki czy baseny.

Jak zbierać wodę deszczową na balkonie?

Zbieranie deszczówki w bloku jest dosyć trudne. Nie dysponujesz obszerną połacią dachową, a na dodatek często nie ma możliwości wprowadzania zmian w wyglądzie elewacji. Jak zbierać deszczówkę na balkonie?

Najskuteczniejsze będzie zainstalowanie małej rynny poniżej daszku mocowanego z reguły na krawędzi wyższej płyty balkonowej. Następnie za pomocą węża ogrodniczego i złączek możesz stworzyć system odprowadzania wody do zbiornika. Inną metodą jest ustawienie na balustradzie systemu zbiorników lub doniczek, które będą zbierały wodę później odprowadzaną do beczki. Różnego rodzaju donice, a także systemy nawadniania, znajdziesz w sklepach Auchan.

 

Zobacz także: Jak wyczyścić piekarnik? Sprawdzone, domowe sposoby

Do czego wykorzystywać zebraną wodę deszczową - 5 praktycznych pomysłów

Wiesz już, jak zbierać deszczówkę na działce, balkonie i wokół domu. Pora przedstawić najpopularniejsze sposoby na jej wykorzystanie. 

1. Podlewanie roślin 

Opisaliśmy wcześniej dobroczynne właściwości deszczówki. Wodę opadową można wykorzystać do podlewania za pomocą ręcznych pistoletów zraszających. Możesz też podłączyć je do systemów nawadniania. 

2. Spłukiwanie w WC 

Deszczówkę wykorzystuje się w toaletach. Pompę zamontowaną w zbiorniku możesz podłączyć do dolnopłuku w toalecie i zmniejszyć zużycie wody z kranu. Dolnopłuk to spłuczka montowana powyżej sedesu, która nie jest z nim bezpośrednio połączona, a stanowi osobny zbiornik.

3. Prace porządkowe w domu

Przefiltrowana deszczówka sprawdzi się do mycia podłóg czy okien. Możesz użyć jej przy myciu pomieszczeń technicznych, kotłowni, piwnicy, czy garażu. Nie zaleca się jedynie stosowania jej przy myciu naczyń.  

4. Mycie przestrzeni przed domem 

Korzystasz z myjek ciśnieniowych do usuwania błota z samochodu lub motocykla? Podepnij wąż do zbiornika z deszczówką. Nie tylko ograniczysz zużycie wody, ale nie będziesz musiał przeciągać kabli zasilających z domu na zewnątrz budynku. Deszczówka przyda się też do mycia elewacji i podjazdu. 

5. Pranie 

Tu nie ma pomyłki — deszczówkę możesz wykorzystać do prania. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Białostockiej i IMGW, a następnie opublikowane w piśmie Water. W testach przetrzymywano wodę przez 30-dni w przydomowych zbiornikach. Po tym okresie badano jej jakość pod kątem starzenia się płynu. Okazało się, że nawet tak długo przechowywana woda spełniała wymagania stawiane wodzie do kąpieli, a zatem także do prania. Pamiętaj jednak, że do jednego cyklu prania potrzeba aż 40 litrów wody.

Czy wiesz już, jak wykorzystać deszczówkę?

Zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej to sposób na ochronę środowiska naturalnego, a także ograniczenie rachunków. Stworzenie systemu wymaga nieco wkładu finansowego na etapie budowy instalacji, jednak później już tylko korzystasz. Zainspirowały Cię porady podpowiadające jak zbierać wodę deszczową i w jaki sposób można ją wykorzystać? Interesujesz się ekologią i jest to dla Ciebie temat ważny? Sprawdź też inne nasze poradniki, z których dowiesz się, jak oszczędzać wodę lub jak nie marnować jedzenia.