Aplikacja

Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie?

Opublikowano 24.11.2023

Marzysz o spokojnym zakątku w swoim ogrodzie, który nie tylko wzbogaci jego estetykę, lecz również będzie stanowił idealne miejsce do wypoczynku i relaksu? Przychodzimy z pomocą! Z naszego poradnika dowiesz się, jak stworzyć od podstaw oczko wodne w ogrodzie oraz w jaki sposób je zaaranżować, by było atrakcyjną ozdobą przydomowej przestrzeni.

Dlaczego warto mieć oczko wodne w ogrodzie?

Oczko wodne z kaskadą, które koi dźwiękiem szumiącej wody, to marzenie wielu osób. Wystarczy tylko postawić koło niego rozłożony leżak czy rozciągnąć hamak, by stworzyć w swojej przydomowej przestrzeni klimatyczny zakątek do odpoczynku i relaksu.

Zgromadzona w takim zbiorniku woda zapewni nie tylko korzystny mikroklimat, ale także odrobinę ochłody w najbardziej upalne dni w roku. Odpowiednio zaaranżowane oczko wodne okaże się również nietuzinkową ozdobą ogrodu. Za jego pomocą uda Ci się wprowadzić do przydomowej przestrzeni wiele nowych gatunków roślin, które wymagają dużej wilgotności.

Oczko wodne to wreszcie dom dla wielu zwierząt, które tworzą bogaty i zróżnicowany ekosystem. Rosnące na jego obrzeżach kwiaty, przyciągają żaby, motyle oraz owady zapylające. Obecność tych ostatnich z pewnością docenią także inne rośliny posadzone w ogrodzie. Budowa oczka wodnego to także sposób, by dać upust swojej kreatywności i stworzyć klimatyczny zakątek, który z czasem okaże się prawdziwą perełką ogrodowej przestrzeni. Wystarczy tylko trochę planowania, zgromadzenie odpowiednich materiałów i narzędzi oraz nieco chęci do pracy.

Sprawdź także: Pomysły, porady, inspiracje – sprawdź, jak zbierać deszczówkę!

Planowanie oczka wodnego

Zanim przystąpisz do budowy oczka wodnego w swoim ogrodzie, dokładnie zaplanuj jego lokalizację. Pamiętaj, że miejsce, w którym się ono znajdzie, powinno być dobrze oświetlone, ale nie bezpośrednio nasłonecznione.

Zbyt duża ilość światła może spowodować nadmierne rozwijanie się glonów, zaburzając tym samym równowagę biologiczną wody. Postaraj się zatem wybrać taką lokalizację, która jest oświetlona przez ok. 4–6 godzin dziennie. Zwróć też uwagę na to, by w bezpośrednim sąsiedztwie oczka nie było drzew i krzewów. Spadające z nich liście i drobne gałązki mogą bowiem zanieczyszczać wodę.

Kolejną ważną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest rozmiar zbiornika. Jeśli budujesz małe oczko wodne, do 50m2, nie potrzebujesz na to pozwolenia. Małe oczko wodne okaże się idealnym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz, by dominowało ono nad pozostałymi elementami architektury ogrodowej. Gdy jednak masz do zaaranżowania dość dużą przestrzeń, zbyt mały zbiornik może być niewidoczny i nieciekawy. W takim przypadku rozważ budowę nowoczesnego oczka wodnego z kaskadą.

Na etapie planowania zastanów się również nad kształtem samego zbiornika – ma to bowiem ogromny wpływ na jego funkcjonalność i estetykę. Kwadratowe i prostokątne oczka wodne prezentują się bardzo nowocześnie. Są również łatwe do zbudowania. Te o nieregularnej linii świetnie imitują naturalne zbiorniki wodne. Montaż folii i obrzeża, a także późniejsza pielęgnacja oczka, mogą okazać się tu jednak bardziej kłopotliwe.

Zanim przystąpisz do pracy, postaraj się również zgromadzić wszystkie potrzebne narzędzia. Do wykonania oczka wodnego przydadzą Ci się m.in.:

  • folia do wyścielenia dna, wykonana z PCV lub EPMD,
  • obrzeże do przymocowania folii,
  • pompa i filtr oraz pozostałe materiały niezbędne do zainstalowania urządzeń napowietrzających i oczyszczających wodę,
  • narzędzia ogrodowe, takie jak łopata i grabie, 
  • rękawice ochronne dostępne w sklepach Auchan.

Już na etapie planowania zastanów się również, jakie dekoracje mogą Ci się przydać do zaaranżowania przestrzeni w wokół zbiornika. W sklepach Auchan znajdziesz m.in. fontanny do oczka wodnego z podświetleniem LED. Jeśli zdecydujesz się na montaż tego typu elementów, pamiętaj o wykonaniu instalacji zasilającej.

Przeczytaj również: Budleja Dawida – kwiat, który przyciąga motyle do ogrodu!

Budowa oczka wodnego krok po kroku

Prace związane z wykonaniem oczka wodnego w ogrodzie można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie obrysu zbiornika. W tym celu możesz użyć sznurka lub kredy. Pamiętaj, by wykonując obrys, uwzględnić pewien zapas na montaż obrzeża.

Kolejnym etapem jest przygotowanie wykopu. Pamiętaj, że nawet małe oczko wodne powinno mieć dno, składające się z kilku poziomów. Dzięki temu łatwiej będzie w nim zachować równowagę biologiczną. Jeśli w dnie chcesz wykonać półki do nasadzania roślin wodnych, zadbaj o to, by ich krawędzie miały niewielki spadek. Zabezpieczy to podłoże przed osuwaniem się pod wpływem naporu wody.

Przy pomocy grabi usuń z wykopu gałęzie, korzenie lub kamienie, które mogłyby uszkodzić folię. Dno możesz również wysypać piaskiem, a następnie wyrównać i udeptać – to wszystko pozwoli Ci zwiększyć jego stabilność.

Gdy wszystko będzie gotowe, nieckę wyłóż warstwą materiału ochronnego, np. agrowłókniny. Kolejnym etapem jest ułożenie folii. Postaraj się dopasować ją do kształtu i poziomów oczka wodnego. Unikaj jednak tworzenia się fałd i zmarszczek, ponieważ w tego typu zakamarkach lubią gromadzić się zanieczyszczenia. Na koniec zabezpiecz folię przed przesuwaniem się, za pomocą obrzeży i ciężarków lub ozdobnych kamieni. Jej nadmiar odetnij za pomocą ostrych nożyczek.

Przeczytaj także: Ogród preriowy inspirowany naturą Ameryki Północnej. Jak go urządzić?

Wybór roślin i ryb do oczka wodnego

Oczko wodne to nie tylko piękna ozdoba ogrodu, ale również bogaty i zróżnicowany ekosystem. Właśnie dlatego jego aranżacja nie może być kwestią przypadku. Wybierając rośliny do oczka wodnego, weź pod uwagę ich wymagania dotyczące głębokości oraz sposobu sadzenia.

Niewątpliwie bardzo ciekawą dekoracją nowoczesnego oczka wodnego są rośliny pływające, a zatem takie, które unoszą się na powierzchni lustra wody. Zapewniają one cień i schronienie dla zwierząt żyjących w zbiorniku, a także ograniczają rozwój glonów. Do ich przykładów należą m.in. lilie wodne, gardziele żółte czy oczyszczająca wodę – rzęsa drobna.

Jeśli planujesz zarybienie oczka, pamiętaj, by posadzić rośliny podwodne, które zapewnią rybom dodatkową dawkę tlenu. Do gatunków, które możemy śmiało polecić, należą moczarka kanadyjska, rogatek sztywny czy wywłócznik kłosowy. Oczko wodne z kaskadą będzie z kolei pięknie prezentowało się w towarzystwie roślin przybrzeżnych. Tu do zaproponowania mamy kilka popularnych gatunków jak np. pałka wąskolistna, tatarak czy różne odmiany kosaćców.

Oczkom wodne w ogrodzie będzie również wspaniałym domem dla ryb. Jeśli nie masz dużej wprawy w prowadzeniu własnej hodowli, wybierz na początek mało wymagające gatunki, jak np. liny czy tołpygi. Te ostatnie mogą okazać się nieocenioną pomocą w utrzymaniu zbiornika w czystości. Warto jednak pamiętać, że ze względu na dość duży rozmiar, nadają się jedynie do dużych i głębokich oczek. Bardziej doświadczeni akwaryści mogą z kolei hodować ryby koi i złote orfy. Te gatunki wymagają jednak dobrze napowietrzonej wody i stałej temperatury.

Sprawdź także: Jak zrobić stół z palet – instrukcja krok po kroku

Pielęgnacja oczka wodnego w ogrodzie

Jeśli chcesz, by małe oczko wodne w ogrodzie przez długi czas zachwycało swoim pięknem, pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji. Podstawowym zabiegiem, który należy wykonywać regularnie, jest oczyszczanie go z liści, gałęzi i glonów.

Jeśli ich nie usuniesz, zaczną one gnić, prowadząc do zakwaszenia i zmętnienia wody. Równie ważna jest systematyczna kontrola jakości wody. Jej celem jest sprawdzenie takich parametrów jak pH, twardość, temperatura i natlenienie. W tym celu warto wykorzystać elektroniczne testy, dostępne w profesjonalnych sklepach ogrodniczych.

Sporo uwagi należy poświęcić również pielęgnacji roślin. Pamiętaj o ich regularnym nawożeniu, wykorzystując w tym celu ekologiczne nawozy. Szeroki wybór tego typu produktów znajdziesz w asortymencie sklepów Auchan. Staraj się także co jakiś czas przycinać i usuwać przekwitłe, uszkodzone lub chore części roślin, np. a pomocą nożyc lub sekatora.

Gdy na zewnątrz zrobi się chłodno, pomyśl o zabezpieczeniu oczka na zimę. Rośliny i zwierzęta wrażliwe na niskie temperatury przenieś do zbiornika umieszczonego w osłoniętym od wiatru miejscu. By ograniczyć ilość prac związanych z oczyszczaniem oczka na wiosnę, przykryj je za pomocą specjalnej pokrywy. Możesz też umieścić w zbiorniku mrozoodporną pompę. Urządzenie zapewnia stałą cyrkulację wody, zapobiegając jej zamarzaniu.

Czy wiesz już, jak stworzyć oczko wodne w ogrodzie? Podsumowanie i inspiracje

Oczko wodne w ogrodzie może stanowić nie tylko ciekawą dekorację, lecz również klimatyczny zakątek do relaksu i odpoczynku. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika, wiesz, jak je przygotować oraz zaaranżować. Jeśli planujesz wykonanie tego typu projektu, zajrzyj do sklepów Auchan. Znajdziesz w nich m.in. fontanny do oczka wodnego, a także kwietniki i donice, idealne do sadzenia roślin nadbrzeżnych. Zapoznaj się również z innymi artykułami do ogrodu marki Gardenstar od Auchan i stwórz z nami swoją wymarzoną oazę!