Aplikacja

Jak zbudować warzywniak z palety? Instrukcja krok po kroku

Opublikowano 03/30/2023

Wyhodowanie własnych warzyw i przypraw daje sporo satysfakcji. Jeżeli sądzisz, że nie jest to rozwiązanie dla Ciebie, bo wymaga dużej ilości miejsca i czasu – mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wystarczy Ci jedynie drewniana paleta i trochę własnej pracy, by w ciągu 40 minut mieć własny przenośny ogród. Jak zrobić warzywniak z palet? Poniżej znajdziesz wskazówki oraz instrukcję, jak zamienić zwykłą drewnianą paletę w poręczną grządkę.

Warzywniak z palet – jak zrobić mini działkę w domowych warunkach?

Posiadanie własnej działki to marzenie wielu osób, niestety nie każdy z nas ma taką możliwość. Jeżeli jednak masz balkon lub chociaż nasłoneczniony kawałek podłogi w mieszkaniu – warzywniak z palety da Ci możliwość uprawy kilku roślinek w domowych warunkach. Nie musisz martwić się o ilość miejsca – dzięki temu, że paleta przerobiona na mini-ogród jest ustawiona pionowo, nie tylko zajmie niewielki skrawek podłogi pod ścianą lub na balkonie, będzie też w pełni mobilna. W razie potrzeby łatwo przestawisz ją z miejsca na miejsce.

Warzywniak DIY – praktyczne rozwiązanie na tani domowy ogródek

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zbudować warzywniak z palety? Zbudowanie własnego domowego ogródka warzywnego jest świetnym pomysłem z wielu powodów:

 • Budowa warzywniaka z palety jest łatwa, nie wymaga specjalistycznych umiejętności ani narzędzi. Wystarczy Ci do tego drewniana paleta, kilka gwoździ lub wkrętów i podstawowe narzędzia, które prawdopodobnie masz już w domu. 
 • Palety są łatwo dostępne i tanie, co czyni je idealnym materiałem do tego rodzaju projektów. Jeżeli chcesz nabyć ją specjalnie pod ten projekt – jej koszt to maksymalnie kilkadziesiąt złotych. To zdecydowanie mniej niż zakup doniczek i specjalnego stojaka, które byłyby wymagane, aby osiągnąć taką samą funkcjonalność.
 • Budowanie warzywnika z palet jest ekologiczne. Po pierwsze – zamiast kupować nowe doniczki i specjalne stojaki, korzystasz z rzeczy, które w innym wypadku trafiłyby na śmietnik. Nadajesz im w ten sposób drugie życie i dodatkową funkcjonalność. Nawet jeżeli specjalnie kupisz do tego celu nową paletę – nadal jest to produkt drewniany, którego produkcja jest zdecydowanie bardziej ekologiczna, niż dowolnej plastikowej doniczki. Ale to nie wszystko – uprawianie warzyw czy przypraw w takim ogródku własnej konstrukcji ma jeszcze więcej proekologicznych efektów – ogranicza ślad węglowy związany z produkcją masową i transportem żywności.
 • Warzywniak wykonany z palety zajmuje wyjątkowo mało miejsca – jest to mały wertykalny ogródek w całkiem poręcznej formie. Swobodnie zmieści się na balkonie czy nawet pod ścianą w kuchni. Taki warzywniak można też łatwo przenieść z jednego miejsca na drugie – jest to bardzo lekka konstrukcja, którą możesz złapać bez ryzyka wysypania zawartości doniczek. Dzięki temu, jeżeli potrzebujesz przestawić warzywniak – czy to żeby zwolnic miejsce, czy też po to, aby ochronić go przed złymi warunkami pogodowymi – nie sprawi Ci to problemu.
 • Samodzielnie wybierasz ziemię, nawozy i rośliny, w skrócie – wiesz, co jesz. W swoim małym lokalnym ogrodzie warzywnym możesz chronić rośliny od szkodników bez użycia pestycydów, więc to, co wyhodujesz, będzie zdecydowanie zdrowsze niż masowo produkowane jedzenie ze sklepów.
 • Warzywniak DIY od podstaw zaplanowany i zbudowany przez Ciebie przyniesie Ci sporo satysfakcji. Być może stanie się wręcz motywacją do kolejnych bardziej
  skomplikowanych projektów. 
 • Jak łatwo zauważyć, budowa warzywniaka z palet może być korzystna z ekonomicznego, praktycznego i ekologicznego punktu widzenia. Dobrze wykonana praca z pewnością sprawi każdemu amatorowi majsterkowania przyjemność. Czego wobec tego potrzebujesz, aby taki projekt zrealizować?

  Warzywniak z palety – co będzie Ci potrzebne do wykonania?

  Aby zbudować warzywniak z palety, będziesz potrzebował kilku podstawowych materiałów i narzędzi – w zależności od tego jak bardzo rozbudowany projekt chcesz wykonać. Oto lista rzeczy, które mogą Ci się przydać przy budowie warzywniaka:

  Paleta

  Jak zbudować warzywniak z palety bez palety? Decydując się na domowy warzywniak, przede wszystkim musisz mieć właśnie ją. Jednak wybór odpowiedniej sztuki jest trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Większość europalet ma trzy deski podstawy – te elementy wraz z odpowiadającymi deskami od górnej strony będą ściankami Twoich doniczek. Przy zakupie przelicz ilość desek pomiędzy doniczkami od góry. Optymalnie wybierz paletę z siedmioma deskami w jej górnej części – dzięki temu będziesz mieć cztery deski do wykorzystania na zrobienie podstaw doniczek i ewentualnych dodatkowych nóżek stabilizujących.

  Narzędzia do cięcia

  Aby idealnie dopasować wielkość Twojego warzywniaka, przydadzą Ci się narzędzia do cięcia, takie jak piła ręczna lub mechaniczna. Z jej wykorzystaniem idealnie przytniesz wszystkie elementy, aby uzyskać najlepszy wizualnie efekt. Dodatkowo, jeżeli kupiłeś paletę bez mierzenia lub po prostu okazała się ona za duża, możesz w kilka chwil dociąć ją do odpowiedniego wymiaru.

  Narzędzia do mocowania

  Aby połączyć elementy palety ze sobą, potrzebujesz gwoździ lub wkrętów. Przydatny okaże się także młotek lub wkrętarka. Rozdzielenie desek, które wykorzystasz potem jako denka doniczek, będzie wymagało usunięcia gwoździ i wybicia desek – najlepiej wobec tego, aby Twój młotek miał odpowiednią końcówkę do wyciągania gwoździ.

  Narzędzia do wygładzenia

  W zależności od tego, w jakim stanie jest paleta, mogą Ci się przydać narzędzia do wyrównania drewna i pozbycia się wystających elementów. Nie musisz jednak szukać specjalnych narzędzi stolarskich. Wystarczy papier ścierny o grubości około 40-60 do pozbycia się drzazg i 120 do wygładzenia. Nie jest to punkt obowiązkowy na liście, jednak przyda się, jeżeli planujesz później pomalować swój warzywniak.

  Farba lub impregnat do drewna

  Twój warzywniak prawdopodobnie będzie stał przez większość czasu na zewnątrz. W związku z tym warto zabezpieczyć drewno przed warunkami atmosferycznymi. Do tego przyda Ci się impregnat. Dobrym wyborem w tej kategorii może być bezbarwny lakier uniwersalny Bostik. Jeżeli natomiast zależy Ci na dodatkowych walorach estetycznych – wybierz odpowiednią farbę do drewna, która nie tylko nada kolor, ale także zabezpieczy paletę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, np. deszczem. W tym wypadku warto postawić na farby i lakiery.

  Materiał do wyścielenia doniczek

  Aby utworzyć podłoże do swojego projektu, potrzebujesz materiału do wyścielenia. Tkanina odpowiednia do roślin to taka, która utrzyma glebę w miejscu i pozwoli na swobodny przepływ wody. Możesz użyć agrowłókniny Bradas, specjalnej folii ogrodniczej lub nawet zwykłej juty.

  Gleba i nawozy oraz akcesoria ogrodnicze

  Jeżeli chcesz, żeby twoje przyprawy i warzywa bujnie rosły, potrzebujesz dobrej jakości ziemi. Przy wyborze ziemi zwróć uwagę na to, która z nich dostarczy Twoim warzywom niezbędnych składników odżywczych. W sklepie Auchan znajdziesz odpowiednio dobrane nawozy, które ułatwią roślinom wzrost. Jeżeli nie wiesz, na jaki produkt się zdecydować, postaw na uniwersalny nawóz Agrecol. Dodatkowo  dzięki wygodnym narzędziom i akcesoriom ogrodniczym, takim jak łopatka do sadzenia, czy grabki Prosperplast będzie Ci łatwiej zasadzić nasiona.

  Nasiona

  Nasiona to najważniejszy punkt na całej liście zakupów. Nie musisz ograniczać się do warzyw, możesz również posadzić rośliny odstraszające owady lub po prostu kwiaty. Pamiętaj jednak, żeby przed dokonaniem zakupu zapoznać się ze specyfiką danej rośliny. W innym wypadku może okazać się, że mimo Twoich starań, żadne kwiaty ani warzywa nie przetrwają w warzywniaku.

  Kiedy już uda Ci się skompletować wszystkie potrzebne do budowy materiały, możesz śmiało rozpocząć budowę  swojego warzywnika z palety.

  Jak zbudować warzywniak z palety – krok po kroku!

  Poniżej przedstawiamy dokładną instrukcję do wykonania twojego własnego małego ogródka z palety:

  Krok 1

  Wybij za pomocą młotka „środkowe” deski z górnej części palety. Są to te deski, pod którymi nie ma podstawek. Zrób to ostrożnie, aby nie uszkodzić żadnej z nich – wykorzystasz je za chwilę jako denka doniczek.

  Krok 2

  Pozostałe na palecie deski tworzą w tym momencie ściany boczne doniczek. Obróć paletę do góry nogami i wybite przed chwilą deski umieść przy podstawkach, tak aby stworzyły korytka odwrócone w jedną stronę – to właśnie będą doniczki.

  Krok 3

  Za pomocą gwoździ lub wkrętów przymocuj deski. Powinny pasować idealnie, jeżeli jednak pozostaną szpary – nie masz czym się przejmować, dzięki temu ewentualny nadmiar wody będzie miał łatwiejszą drogę ujścia. 

  Jeżeli pozostała Ci jeszcze wolna deska – możesz przeciąć ją na pół i za pomocą wkrętów lub gwoździ przymocować do dolnej doniczki po obu bokach palety. Dzięki temu paletę z jednej strony oprzesz o ścianę lub barierkę, a z drugiej będą wystawać dwie „nogi”. Co prawda paleta zajmie trochę więcej miejsca, ale wiatr czy delikatne potrącenie nie przewrócą jej tak łatwo. Jest to jednak dodatkowy element, który nie jest konieczny.

  Krok 4

  Przy pomocy gruboziarnistego papieru ściernego oczyść paletę i usuń wszelkie drzazgi oraz ostre kanty. Na koniec możesz za pomocą drobniejszego papieru wygładzić drewno.

  Krok 5

  Tak przygotowaną paletę możesz zaimpregnować lub pomalować – naszą poradą jest nałożenie drugiej warstwy impregnatu po wyschnięciu pierwszej. Dzięki temu drewno będzie lepiej chronione przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz czy śnieg.

  Krok 6

  Teraz pora na przygotowanie podłoża. Każdą „doniczkę” wyłóż agrowłókniną lub workiem jutowym. Następnie uzupełnij doniczki ziemią. Twój ogródek jest w tym momencie gotowy na zasadzenie pierwszej rośliny!

  Krok 7

  Posadź w doniczkach wybrane nasiona. W celu ochrony przed chwastami możesz wykorzystać pozostałą agrowłókninę do przykrycia doniczek od góry. 

  To wszystko! Wiesz już, jak zrobić warzywniak z palet. Teraz pozostaje tylko ustawienie twojego kwietnika w wybranym przez Ciebie miejscu oraz regularne nawadnianie małych roślinek.

  Warzywniak z palet – to tylko początek

  Jak widzisz, skonstruowanie miejsca do uprawy własnych warzyw nie jest skomplikowane i zajmie Ci tylko chwilę. Jest to jednak tylko początek przygody. Teraz musisz swój ogród odpowiednio nawozić, by w pewnym momencie zebrać plony i przygotować z nich pyszne dania. Zapraszamy na blog Auchan po inspiracje kulinarne, które być może pomogą Ci znaleźć przeznaczenie dla Twoich własnoręcznie wyhodowanych warzyw i przypraw. A jeżeli potrzebujesz pozostałych składników do przygotowania potraw – z pewnością znajdziesz je w sklepie online Auchan.