Aplikacja
Stol Z Palet Do Zrobienia

Jak zrobić stół z palet – instrukcja krok po kroku

Opublikowano 26.10.2023

Meble z palet to symbol filozofii zero waste. Niepotrzebne palety, zamiast lądować na wysypiskach, zyskują drugie życie. Dziś pokażemy Ci jak zrobić stół z palet – do ogrodu, na taras czy do warsztatu.

Dlaczego warto zrobić stół z palet?

Powodów jest kilka. Stół z palet jest znacznie tańszy niż stół z drewna kupiony w sklepie lub zamówiony u stolarza. Palety możesz dostać za darmo lub kupić za niewielkie pieniądze od różnych firm lub za pośrednictwem serwisów sprzedażowych.

Upcykling to ekologiczna forma dawania nowego życia różnym przedmiotom. Dobrym tego przykładem są właśnie meble z palet. Na paletach transportuje się różne towary – mogą długo służyć, dzięki solidnej konstrukcji. Dlatego też to także dobry surowiec na budowę dodatków do Twojego domu.

Trzecia, ale również bardzo ważna korzyść to Twoja satysfakcja. Samodzielne wykonanie stołu z palet to świetna zabawa. Przy pracy rozładujesz stres i przyjemnie się zmęczysz. Na koniec będziesz mógł powiedzieć – zrobiłem to sam!

Przygotowanie do tworzenia stołu z palet

Pozyskanie palet

Pierwszy etap to uzyskanie palety – powinna być w dobrym stanie. Skąd wziąć palety na meble? Koniecznie sprawdź, czy w pobliżu Twojego miasta nie znajduje się skup palet. Innym miejscem będzie tartak. Pamiętaj jednak, żeby palety zawsze były ze sprawdzonego źródła. Należy zweryfikować, czy nie są nasiąknięte chemikaliami lub innymi szkodliwymi substancjami.

Stol Z Palet

Palety możesz kupić również bezpośrednio od producenta lub za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych. Na tych ostatnich znajdziesz palety sprzedawane przez osoby, które zajmują się recyklingiem. Palety od producenta będą w najlepszym stanie, bo są nowe. Używane mogą być niekompletne lub wymagać drobnych napraw.

Paleta będzie blatem, więc potrzebny będzie jeszcze materiał na nogi. Możesz wykonać je z kantówek, które kupisz w składzie budowlanym. Natomiast w marketach możesz dostać gotowe nogi i akcesoria niezbędne do ich montażu.

Przygotowanie przestrzeni roboczej

Ważnym etapem prac jest przygotowanie bezpiecznego miejsca do majsterkowania. Dodatkowo zastanów się, jakich wymiarów miałby być stolik z palet. Zmierz wysokość oraz szerokość, jaką może zająć w miejscu, w którym chcesz go postawić.

Przeczytaj też: Jak zrobić stół z drewna? Poradnik początkującego stolarza

Lista niezbędnych rzeczy

Zanim dowiesz się, jak zrobić stół z palet podpowiemy Ci, jakie narzędzia i akcesoria przygotować. Narzędzia i przybory znajdziesz w dziale Majsterkowanie w Auchan, a potrzebne Ci będą:

 • Piła – ręczna lub elektryczna do przycinania materiału do odpowiednich wymiarów.
 • Wkrętarka – będziesz potrzebować narzędzia do wkręcania lub przykręcania śrub w celu połączenia palet ze sobą oraz do mocowania nóg stołu.
 • Wkręty – dokładnie sprawdź, jakiej długości powinny być, aby utrzymać stabilność mebla.
 • Papier ścierny lub szlifierka – te narzędzia są niezbędne do wykonania gładkiego blatu z surowych desek.
 • Miarka i ołówek (nie musi być stolarski) ekierka i linijka – bez nich trudno będzie wykonać prosty stół.
 • Bejca lub farba – surowe deski, z których wykonane są palety, wymagają zabezpieczenia przed szkodnikami i działaniem czynników zewnętrznych. Farba będzie potrzebna, jeśli zechcesz zmienić kolor drewna na inny. Malowanie pomoże zamaskować niedoskonałości, które często pojawiają się na drewnie z palet.
 • Pędzle i wałki do malowania – rozprowadzisz nimi drewnochron, lakier lub farbę do drewna.
 • Rękawice, maska i okulary ochronne – podczas pracy warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Jak Zrobic Stol Warsztatowy Z Palet

Jeśli Twój stół będzie stał w ogrodzie lub na tarasie zabezpiecz go dobrze przed wilgocią i zmiennymi temperaturami. Pamiętaj, by drewniane nogi nie miały bezpośredniej styczności z glebą, bo zaczną nasiąkać wodą. Natomiast jeśli zastanawiasz się jak zrobić stół warsztatowy z palet, zadbaj o jego stabilność i dobrze zabezpiecz blat przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Stół z palet – instrukcja w pigułce

Masz już wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Przygotuj wstępny projekt i miejsce do pracy. Pamiętaj o zaplanowaniu dokładnych wymiarów blatu i wysokości nóg. Stół do ogrodu powinien mieć wysokość 72–75 cm od podłoża do blatu. Jednak zawsze trzeba wziąć pod uwagę wysokość siedzisk. Jeśli budujesz stolik kawowy do kanapy, będzie on niższy niż ten, przy którym będziesz zasiadał na krzesłach. Weź również pod uwagę grubość blatu – przestrzeń pomiędzy podłożem a dolną krawędzią powinna pozwalać na to, by osoba siedząca na krześle mogła swobodnie wsunąć kolana pod blat.

Jak zrobić stół warsztatowy z palet? Jego wysokość może być dostosowana do Twoich preferencji. Jeśli majsterkujesz głównie na stojąco, warto podnieść blat. Wtedy Twoja pozycja podczas pracy będzie bardziej naturalna i wygodniejsza. Poza tym pod wyższym blatem będzie więcej miejsca na kontenerki z narzędziami.

Jak Zrobic Duzy Stol Z Palet

Jak zrobić stół z palet? Krok po kroku

Proces budowy stołu z palet można podzielić na kilka kroków, które obejmują montaż, łączenie palet i tworzenie konkretnych elementów stołu.

Po dokładnym pomiarze i planie projektu, zdecyduj, ile palet chcesz wykorzystać jako blaty stołu. Jak zrobić duży stół z palet? Połącz kilka palet, tworząc większy blat i dostosuj rozmiar nóżek do większego ciężaru. Kiedy już określisz wielkość stołu, możesz przystąpić do przygotowania głównego budulca – palet.

Proces przygotowania palet

Proces przygotowania palet przed ostatecznym rozpoczęciem budowy stołu składa się z trzech elementów:

 • demontaż palet – zacznij od demontażu. Pamiętaj jednak, żeby zachować ostrożność. W paletach mogą znajdować się gwoździe, a do ich usunięcia przydadzą Ci się np. obcęgi. 
 • usunięcie nadmiaru elementów – po zdemontowaniu palet  usuń nadmiar elementów, takich jak deski, które nie będą potrzebne do budowy stołu;
 • ocena stanu – zanim przystąpisz do czyszczenia i obróbki palet, oceń stan materiału. Sprawdź, czy nie ma gnijących lub uszkodzonych desek.
Stol Z Palet Do Ogrodu Jak Zrobic

Wskazówki dotyczące demontażu i czyszczenia palet:

 1. Uważaj podczas demontażu, aby nie uszkodzić desek, które będą wykorzystywane do stołu.
 2. Wyczyść palety z kurzu i brudu za pomocą miotełki lub odkurzacza.
 3. Możesz zastosować papier ścierny lub szlifierkę, aby wygładzić powierzchnie desek oraz usunąć ewentualne zadziory.

4 proste kroki, dzięki którym zbudujesz średniej wielkości stolik kawowy z palet

Teraz kiedy już wiesz, co przygotować do budowy stolika, pokażemy Ci, jak wykonać prosty mebel. Nasz stolik będzie mieć 120 cm wysokości, 120 cm długości i 80 cm szerokości.

Krok 1: Przygotowanie palet

Wybierz palety, które są w dobrym stanie. Powinny być czyste i nieuszkodzone.
Przy użyciu papieru ściernego, zeszlifuj palety tak, aby pozbyć się wszelkich nierówności, drzazg oraz ostrych krawędzi.

Krok 2: Przygotowanie nóg stołu

Ponieważ stolik ma mieć 120 cm wysokości, a typowa paleta ma 14, 4cm wysokości, potrzebujesz nóg o długości około 105 cm. Użyj w tym celu desek z dodatkowych palet. Zeszlifuj je i przytnij do żądanej długości.
Możesz także użyć dowolnego rodzaju gotowych nóg – drewnianych lub metalowych, a także heblowanych listew o grubości około 5-6 cm, które wystarczy jedynie przyciąć do odpowiedniej długości.

Krok 3: Montaż stolika

Przykręć przygotowane nogi do rogów palety, używając wkrętów. Upewnij się, że nogi są równo rozłożone i solidnie przymocowane, aby stolik był stabilny. Jeśli chcesz, aby blat był dłuższy niż 120 cm, możesz przymocować dodatkową paletę lub jej część do pierwszej palety, uzyskując w ten sposób duży stół, o wymiarach 240 cm długości i 80 cm szerokości. Jeżeli zależy Ci na szerszym stoliku, przy zachowaniu długości 120 cm, dodatkową paletę przymocuj do boku 120 cm. Twój blat będzie miał wtedy wymiary 120 cm x 160 cm.

Krok 4: Wykończenie

Po montażu ponownie zeszlifuj stolik, koncentrując się na spoinach i krawędziach, aby uzyskać gładką powierzchnię. Na koniec, dla ochrony i pięknego wykończenia, możesz pokryć stolik lakierem lub impregnatem do drewna. Pamiętaj, aby dobrze wysechł przed użytkowaniem.

Stol Z Palet Jak Zrobic

Jak zrobić stół z palet? Ostatnie szlify, malowanie i zabezpieczenie

Po zakończeniu montażu palet i elementów stołu przystąp do szlifowania powierzchni. Użyj papieru ściernego lub szlifierki do wygładzenia drewna i usunięcia wszelkich nierówności, czy zadziorów. Szlifuj powierzchnię palet, a także wszelkie wykończenia, takie jak ramę stołu czy nogi, aby nadać im jednolity wygląd.

Przed malowaniem zastosuj grunt, a następnie kilka warstw farby. Pamiętaj o tym, by dać czas farbom na dokładne wyschnięcie przed położeniem kolejnej warstwy.

Jeśli chcesz zachować naturalny wygląd drewna, wystarczy zabezpieczyć mebel przed wilgocią, plamami i uszkodzeniami. Możesz w tym celu zastosować powłokę ochronną lub lakier. Lakier zapewni dodatkową trwałość i ułatwi czyszczenie. Wybierz odpowiedni produkt do drewna i nanieś go zgodnie z instrukcjami producenta. Możesz również dodać elementy dekoracyjne, na przykład wzory naniesione metodą decoupage.

Przeczytaj też: Jak zrobić palenisko we własnym ogrodzie? 3 pomysły DIY od Auchan

Jak dbać o stół z palet?

Wiesz już jak zrobić stół z palet – pora na kilka słów o pielęgnacji tego mebla. W przypadku stołów ogrodowych będzie ona nieco bardziej wymagająca, bo są one narażone na bezpośrednie działanie wilgoci, zmiennych temperatur i zanieczyszczeń.

Jak Zrobic Stol Z Palet

Regularnie czyść stół z palet z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. Możesz to zrobić za pomocą miotełki, odkurzacza lub wilgotnej ściereczki. Dbaj o to, aby nie zostawić mokrych przedmiotów na powierzchni stołu, ponieważ mogą one pozostawić plamy. Stosuj podkładki pod gorące naczynia, aby uniknąć trwałych uszkodzeń.

Regularnie sprawdzaj stan stołu i konserwuj go w razie potrzeby. Napraw ubytki, uszkodzenia lub rysy, a także nałóż nową warstwę ochronną lub lakier, aby utrzymać drewno w dobrym stanie. Jeśli stół jest używany na zewnątrz lub w obszarze o dużym natężeniu wilgoci, rozważ zamówienie pokrowca lub osłony, aby chronić go przed warunkami atmosferycznymi.

Przeczytaj też: Jak zrobić lampę? 3 inspirujące pomysły przy użyciu sznurka

Twój stół z palet jest już gotowy!

Proces tworzenia stołu z palet to ciekawy projekt DIY, który wymaga czasu, odrobiny ciężkiej pracy i narzędzi do majsterkowania, które znajdziesz w sklepie Auchan. W nagrodę możesz cieszyć się unikatowym, własnoręcznie wykonanym meblem, który doskonale wpasuje się w Twój styl. Nie tylko będziesz mieć satysfakcję z samodzielnego stworzenia mebla, ale także cieszyć się trwałym stołem, który będzie spełniał twoje potrzeby przez wiele lat.