Aplikacja
Jak Zrobic Szklarnie

Jak zrobić szklarnię? Instrukcja i garść inspiracji

Opublikowano 07/21/2023

Chcesz stworzyć optymalne warunki do uprawy warzyw w ogrodzie? Szklarnie ogrodowe coraz częściej pojawiają się w krajobrazie wiosek i obrzeży miast. Ułatwiają uprawę wielu gatunków roślin i wpisują się w ekologiczny charakter ogrodu. Zastanawiasz się, jak zrobić szklarnię i nie wydać fortuny na taką konstrukcję? Poznaj nasze pomysły i skuteczne rozwiązania na budowę własnej – w poradniku tworzonym przez ekspertów Auchan znajdziesz kilka praktycznych porad i wskazówek.

Domowa szklarnia DIY — dlaczego jest potrzebna?

Prace ogrodnicze to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu w ogrodzie. Satysfakcję może dawać zarówno sama praca, jak i jej owoce w postaci płodów rolnych. Kluczem do zdrowych i obfitych plonów jest zapewnienie roślinom optymalnych warunków bytowych. Jednym ze sposobów na to jest budowa szklarni ogrodowej, choć obecnie częściej można mówić o tunelu foliowym.

Dlaczego warto zbudować szklarnię z folii w ogrodzie? Tego rodzaju obiekt zapewnia stabilne warunki, co sprzyja rozwojowi roślin. Zadaszenie z grubej folii chroni sadzonki przed opadami deszczu i gradu. Stanowi też izolację termiczną, dlatego rośliny będą w mniejszym stopniu narażone na przymrozki. Folia przepuszcza promienie słoneczne, jednak stanowi barierę dla powietrza. Trzeba zatem zadbać o przewiew, co zmniejszy ryzyko pojawienia się chorób i pleśni.

Przeczytaj również: Mały ogród przed domem – inspiracje na jego aranżacje

Domowa Szklarnia DIY

Szklarnia DIY – rozplanuj przestrzeń

Jak samemu zrobić szklarnię? Pierwsza trudność czeka Cię na etapie planowania. Musisz znaleźć najlepsze miejsce dla takiej konstrukcji. Pomidory, papryki, ogórki i inne rośliny uprawne lubią nasłonecznione stanowiska. Szklarnia powinna znaleźć się w takim miejscu, żeby przez większą część dnia padały na nią promienie słoneczne. Najlepiej usytuować ją od strony południowej w taki sposób, że dłuższa ściana budowli będzie prowadziła ze wschodu na zachód. Świetnie sprawdzają się budowle, które od strony zachodniej lub północnej są osłonięte przed wiatrem za pomocą żywopłotu.

Szklarnię musisz zlokalizować w takim miejscu, żeby nie przeszkadzała w swobodnym poruszaniu się po posesji. Nie może przecinać ścieżki prowadzącej przez ogród ani miejsc dotychczas wykorzystywanych do wypoczynku. Jednocześnie budowla powinna być w miarę blisko od wejścia do domu. Ułatwi to dostęp do wody, elektryczności, a także skróci spacer z plonami lub nawozami.

Sprawdź też: Rośliny na żywopłot – 8 propozycji od Auchan

Projektowanie i wybór typu szklarni

Wiesz już, w którym miejscu znajdzie się domowa szklarnia DIY? Oczyma wyobraźni widzisz uprawiane wewnątrz rośliny? Pora na określenie najważniejszych parametrów takiej konstrukcji.

Wymiary

Szklarnia z reguły będzie obejmowała dwie grządki przy ścianach i przejście przez środek. Wymiary szklarni powinny pozwalać na dostęp do najbardziej oddalonych miejsc na grządce. Wewnątrz szklarni musi być miejsce na to, żeby dorosły człowiek stanął w pozycji wyprostowanej. Z reguły szerokość takiej budowli nie przekracza 3,5 metrów, a wysokość około 2 metrów.

Nie ma większych ograniczeń, jeśli chodzi o długość. Tunel może ciągnąć się przez wiele metrów. Folie możesz łączyć ze sobą na gorąco, dlatego materiał też nie stanowi ograniczenia.

Jak zrobić szklarnię zgodnie z prawem budowalnym? Wpływ na wymiary konstrukcji mają bowiem przepisy. Jeśli budowla ma powierzchnię nie większą, niż 35 m² i jest jednym obiektem na każde 500 m² powierzchni posesji, wystarczy zgłoszenie. Chęć wzniesienia takiej budowli należy zgłosić do urzędu miasta lub gminy na 30 dni przed rozpoczęciem prac. Przy szklarniach o większej powierzchni trzeba uzyskać zgodę na budowę.

Jak Zrobić Szklarnię

Materiał

Kolejnym ważnym aspektem, z punktu widzenia osoby budującej szklarnię, jest dobór materiałów. Zacznij od pokrycia. Przy budowie szklarni nie stosuje się już tafli szkła. Sporadycznie można spotkać płyty poliwęglanowe, które są stosunkowo kosztowne. Uwaga inwestorów skierowana jest głównie w stronę tuneli foliowych. Folia jest tania, można ją ułożyć w dowolny kształt i łatwo naprawić. Najpopularniejsze są przezroczyste folie o grubości 1–2 milimetrów, ale możesz wybrać też folie wzmocnione siatką z włókna szklanego.

Do rodzaju materiału osłonowego należy dobrać odpowiedni stelaż. Szkielet pokryty warstwą folii podczas wietrznej pogody będzie zachowywał się niczym żagiel. W związku z tym musisz stworzyć odpowiednio mocną konstrukcję i przytwierdzić ją do podłoża. Do budowy stelaża szklarni DIY najczęściej wykorzystuje się następujące materiały:

  • drewno – jest w miarę trwałe, łatwo dostępne, nie sprawia problemu przy obróbce, a w razie uszkodzenia łatwo możesz wymienić pojedynczy element. Połączysz też elementy na wiele sposobów i nie będziesz potrzebował do tego specjalistycznego sprzętu. Drewno wymaga jednak regularnej pielęgnacji i zabezpieczenia przed wilgocią; 
  • stal – z prętów i profili stalowych możesz stworzyć najtrwalszą z konstrukcji i jednocześnie uformować szkielet w wybrany kształt. Bez problemu dobierzesz właściwe profile, a nawet zamówisz je na wymiar. Niestety materiał jest kosztowny i dosyć trudny w obróbce. Możesz potrzebować specjalnych wierteł do stali, a nawet spawarki. Musisz też pamiętać o zabezpieczeniu budowli przed wilgocią;
  • rurki PCV – to chyba najchętniej wybierany materiał do tworzenia stelaży szklarni i tuneli foliowych. Rurki możesz łatwo formować, przycinać, wyginać, a także łączyć za pomocą dopasowanych elementów. Materiał jest tani, a przy tym odporny na wilgoć i promienie słoneczne. Sama konstrukcja jest jednak lekka i podatna na porwanie przez wiatr. Z biegiem czasu rurki niszczą się pod wpływem promieni słonecznych, co może doprowadzić do rozdzielenia połączeń.
Domowa Szklarnia Diy

Prezentowane materiały są najpopularniejszymi rozwiązaniami do budowy szklarni, jednak niejedynymi. W serwisach internetowych i na forach znajdziesz porady, jak zrobić szklarnie ze starych okien. Z kolei, jeśli nie masz aż tak mocno rozbudowanego zmysłu technicznego, możesz sięgnąć po gotowe szklarnie foliowe, tunele i plandeki z oferty Auchan.

Zobacz także: Jak zbudować warzywniak z palety? Instrukcja krok po kroku

Jak samemu zrobić szklarnię? Lista potrzebnych produktów

Do budowy szklarni będziesz potrzebował przede wszystkim materiałów do tworzenia szkieletu i połaci. Pamiętaj o przygotowaniu nieco większej ilości rzeczy, ponieważ mogą okazać się przydatne w przypadku ewentualnych docinek. Jeśli kupujesz gotową konstrukcję, nie będziesz miał takiego problemu – szklarnie marki Gardenstar znajdziesz w ofercie Auchan.

W czasie prac nad szklarnią będziesz potrzebować narzędzi do formowania i łączenia materiałów. Przy drewnie będzie to wkrętarka z kompletem wkrętów i złączy ciesielskich, a także wyrzynarka. Do łączenia profili stalowych i prętów będziesz potrzebował szlifierki z tarczą do cięcia, wiertarki z wiertłami do stali, śrub i kompletu nakrętek. Przy łączeniu prętów potrzebna będzie spawarka. Najmniej narzędzi wymaga tworzenie konstrukcji z rur PCV. Wystarczy piłka ręczna lub brzeszczot i papier ścierny do wygładzania krawędzi.

Musisz zaopatrzyć się również w narzędzia i akcesoria ogrodnicze. Z pewnością przydadzą Ci się łopaty i łopatki do prac ziemnych. Może być potrzebny kilof do wyciągania kamieni i rozbijania twardych kawałków gliny. Przy tunelach foliowych będziesz potrzebował specjalnej taśmy klejącej do folii. Oczywiście musisz też przygotować podstawowe narzędzia, takie jak młotek, miarka metalowa i wkrętak płaski.

Jak Zrobić Szklarnię Do Ogrodu

Jak zrobić szklarnię? Poradnik krok po kroku

Kiedy zbierzesz już wszystkie potrzebne materiały i narzędzia, możesz zabierać się do pracy. Prezentujemy etapy krok po kroku jak zrobić szklarnię. Nasze wskazówki pomogą Ci ułożyć sobie pracę.

Jak zrobić szklarnię? Poradnik krok po kroku

Kiedy zbierzesz już wszystkie potrzebne materiały i narzędzia, możesz zabierać się do pracy. Prezentujemy etapy krok po kroku jak zrobić szklarnię. Nasze wskazówki pomogą Ci ułożyć sobie pracę.

Przygotowanie podłoża

Wytycz miejsce, w którym stanie szklarnia, a następnie zbierz darń (jeśli miejsce jest porośnięte trawą). Przygotuj otwory, w których będzie wkopana konstrukcja, powstaną tam fundamenty i zostaną osadzone słupki nośne. Jeśli planujesz zasypać folię ziemią, wykonaj wokół niej otwór o głębokości 30–40 cm i szerokości do 20 cm.

Budowa konstrukcji nośnej

W wolnym miejscu obok wykopu przygotuj stelaż konstrukcji nośnej. Połącz wszystkie elementy i sprawdź jej wytrzymałość. Jeśli budujesz konstrukcję z drewna lub stali czarnej, zabezpiecz elementy za pomocą farb ochronnych. Sprawdź też dopasowanie fundamentów do konstrukcji stelaża i zamocuj go do podłoża.

Ułożenie pokrycia

Na stelażu ułóż folię lub płyty poliwęglanowe, w zależności od wybranej konstrukcji. Płyty musisz przykręcić za pomocą wkrętów. Z folią będzie nieco mniej kłopotu. Po narzuceniu rozłóż ją symetrycznie, zamocuj do stelaża za pomocą taśmy klejącej do folii, a następnie wsuń do otworów wokół i zasyp ziemią. Przy wykańczaniu nie zapomnij o lokalizacji wejścia od strony zachodniej. Możesz też wykonać wejścia po obu stronach, co zapewni lepszą wentylację.

Wykonanie podłoża pod uprawy

Po zebraniu darni wewnątrz szklarni pozostaną dziury, które trzeba uzupełnić. Poziom gotowych grządek powinien być nieco wyższy, niż ścieżki wewnątrz i wokół gruntu, co ułatwi odprowadzania nadmiaru wody. Najlepiej wypełnij je dobrej jakości ziemią torfową. Zawiera ona składniki, które poprawią jakość upraw. Możesz też zmieszać ją z dodatkami odżywczymi, jakie zawierają dostępne w Auchan nawozy i preparaty ogrodnicze.

Jak Zrobic Szklarnie
Jak Zrobic Szklarnie

Szklarnia DIY – pamiętaj o roślinach

Wiesz już jak zrobić szklarnię z folii? Nasz poradnik pomoże Ci zaplanować własne prace i ułatwi stworzenie wymarzonej szklarni. Na końcu nie zapomnij o zasadzeniu ulubionych roślin. W ofercie sklepów Auchan w sezonie znajdziesz liczne nasiona i sadzonki do tworzenia upraw.