Aplikacja
Co Na Mszyce W Ogrodzie

Jak zwalczyć mszyce? Domowe sposoby i porady dla ogrodników

Opublikowano 08/05/2023

Mszyce, pomimo swojego niepozornego wyglądu, potrafią w krótkim czasie doprowadzić do ruiny nawet najbardziej zadbany ogródek. Choć na rynku nie brakuje różnego rodzaju środków owadobójczych, to jednak nie zawsze trzeba je stosować, by pozbyć się szkodników. Istnieje bowiem kilka domowych sposobów, pozwalających szybko i skutecznie rozwiązać ten problem. Zaciekawił Cię ten temat? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak zwalczyć mszyce, bez potrzeby sięgania po drogie i szkodliwe dla środowiska preparaty.

Mszyce – czym są i jak je rozpoznać?

Charakterystyczne białe, zielone lub czarne owady, które często można zauważyć na pędach wierzchołkowych roślin ozdobnych i domowych to mszyce. Choć wyglądają niepozornie – ich ciała mają zaledwie 5 mm, to jednak mogą okazać się prawdziwym utrapieniem nawet dla profesjonalnych ogrodników. Wszystko dlatego, że ich głównym pokarmem są soki wyssane z roślin. Zaatakowane przez nie pędy nie tylko gorzej rosną, lecz również są podatne na występowanie chorób grzybowych, (np. szarej pleśni), a także wielu chorób bakteryjnych i wirusowych.

Rodzina mszyc jest bardzo liczna. Według najnowszych ustaleń naukowców liczy ona ponad 5 tys. gatunków. W Polsce wyodrębniono ich dotychczas 800. Ta wielkość szybko się jednak zmienia – wzrost średniorocznych temperatur sprawia bowiem, że do kraju trafiają mszyce ciepłolubne, żywiące się głównie sokami roślin egzotycznych.

Innowacyjność szkodników wynika głównie z tego, że żerują one w koloniach liczących przeważnie kilkadziesiąt osobników. W większych stadach samicom mszyc często wyrastają skrzydła. To dzięki nim mogą one przenosić się na inne rośliny, dając tym samym początek nowej kolonii. Choć szkodniki atakują różne rośliny, to jednak najczęściej można zauważyć na liściach róży, jaśminowca, trzmieliny, bzu czy petunii. W domach mszyce szczególnie chętnie żerują z kolei na storczykach i dracenach.

Zobacz też: Pielęgnacja hortensji – wszystko, co musisz wiedzieć!

Co Najlepsze Na Mszyce

Jak rozpoznać mszyce w ogrodzie?

Mszyce to inwazyjne szkodniki, dlatego warto systematycznie przyglądać się roślinom rosnącym w ogrodzie. Gdzie należy ich szukać? Przede wszystkim na młodych pędach wierzchołkowych, a także pąkach kwiatowych. Warto również pamiętać, że niektóre gatunki mszyc zakładają kolonie na szyjce korzeniowej. Ten problem dotyczy w szczególności roślin z rodziny selerowatych. O ataku szkodników może świadczyć nagłe żółknięcie i opadanie liści.

Sposób Na Mszyce

Co na mszyce w ogrodzie? Porady dotyczące środków odstraszających

Najlepszy sposób na mszyce to oczywiście profilaktyka. By uniknąć inwazji owadów, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o to, by nie zachwaścić ogrodu. To właśnie chwasty często są pierwszym siedliskiem mszyc, z którego przenoszą się one na rośliny ozdobne.

Co odstrasza mszyce? Przede wszystkim rośliny wydzielające silną woń oraz te, przyciągające wiele zapylaczy. Wśród ich przykładów można wymienić, chociażby lawendę, miętę, szałwię, anyż, ogórecznik, ozdobny czosnek oraz tymianek. Skutecznym „sposobem” na mszyce są również biedronki i sikorki. Zjadają one bowiem larwy, jak i dorosłe osobniki.

Kolejna ważna kwestia to pielęgnacja – zdrowe i silne rośliny, lepiej znoszą bowiem atak szkodników. Właśnie dlatego, planując nowe nasadzenia, należy zapewnić sadzonkom odpowiednie podłoże. W okresie wegetacji warto stosować nawozy i preparaty ogrodowe oraz pamiętać o regularnym podlewaniu. Tu z pomocą przychodzą m.in. zestawy do zraszania marki Gardenstar dostępne w ofercie sklepów Auchan. Z umiarem należy natomiast używać środków do ochrony roślin. Niektóre preparaty mogą bowiem odstraszać biedronki i inne owady, które żywią się mszycami.

Przeczytaj również: Jak odstraszyć komary? Kilka skutecznych sposobów

Najlepszy Sposób Na Mszyce

Jak zwalczyć mszyce domowymi sposobami?

Chcesz znaleźć skuteczny sposób na mszyce, który pozwoli Ci szybko pozbyć się niechcianych szkodników ze swojego ogrodu? Poniżej przedstawiamy kilka naturalnych preparatów, które możesz śmiało wykorzystać. Nie czekaj i już teraz sprawdź, jak zwalczyć mszyce oraz przywrócić roślinom zdrowy i atrakcyjny wygląd!

Oprysk z sody lub octu

Soda oczyszczona to substancja, która ma wiele zastosowań. Warto wiedzieć, że roztwór przygotowany na jej bazie to popularny i skuteczny domowy sposób na mszyce. Jak go uzyskać? Wystarczy rozpuścić 0,5 łyżki stołowej sody w 1 litrze wody. Taką miksturą należy następnie dokładnie spryskać roślinę. Przygotowany w ten sposób roztwór jest bezpieczny i nie powinien uszkodzić podrażnionych przez szkodniki pędów. Pamiętaj jednak, że aby preparat długo trzymał się na liściach i nie wyparował po kilku chwilach – oprysk wykonaj zatem rano lub wieczorem.

Ocet spirytusowy to kolejny skuteczny i w pełni ekologiczny sposób na mszyce. By przygotować mieszankę do wykonania oprysku, wystarczy wymieszać 100 ml octu z 1 l wody. Niektóre osoby, chcąc wzmocnić efekt działania takiej mikstury, dodają kilka kropel płynu do naczyń. Warto jednak pamiętać, że zawarte w nim substancje chemiczne mogą działać podrażniająco na rośliny oraz owady z rodziny zapylaczy.

Roztwór z szarego mydła

Szukając informacji, co na mszyce w ogrodzie, często można natknąć się na opinię, że jednym ze skuteczniejszych sposobów, jest oprysk wykonany z roztworu szarego mydła. Do przygotowania mikstury potrzeba jedynie 20 g mydlanych wiórków, które należy rozpuścić w ciepłej wodzie. Po ostygnięciu roztwór od razu nadaje się do użycia. Wystarczy już tylko równomiernie nanieść go na roślinę za pomocą ogrodowego spryskiwacza. By jednak nie zaszkodzić pszczołom, oprysk z szarego mydła wykonaj wieczorem, gdy owady powrócą już do ula.

Sprawdź też: Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Dobre praktyki

Wywar z cebuli lub czosnku

Jak zwalczyć mszyce, jeśli zależy Ci, by użyty preparat był w 100% ekologiczny? Dobre efekty w walce ze szkodnikami przynoszą domowe wywary z cebuli lub czosnku. Warto wiedzieć, że tego typu mikstury okażą się przydatne również wówczas, gdy roślinę zaatakowała choroba. Zarówno czosnek, jak i cebula zawierają bowiem substancje o właściwościach przeciwgrzybicznych oraz bakterio- i wirusobójczych.

Jak przygotować wywar? 70 g cebuli zalej 10 litrami wody. Całość gotuj przez ok. 30 minut, a następnie ostudź i przelej do spryskiwacza. Obficie spryskuj roślinę miksturą co 2–3 dni. Do przygotowania wywaru możesz użyć także 20 g czosnku – najlepiej drobno posiekanego. Zalej go 10 l wody i odstaw w chłodne miejsce na 24 godziny. Przed użyciem warto rozcieńczyć miksturę wodą w stosunku 1:1.

Domowy Sposób Na Mszyce

Najlepszy sposób na mszyce – poznaj inne ekologiczne metody walki z owadami

Choć przedstawione wyżej metody mogą okazać się bardzo skuteczne w walce z niechcianymi szkodnikami, to jednak nie zawsze trzeba z nich korzystać. Gdy problem dotyczy roślin balkonowych, rosnących w niedużych doniczkach, często wystarczy zanurzyć chore pędy w wodzie i dokładnie je wypłukać. Pamiętaj jednak, że tego typu zabiegi nie zahamują namnażania się owadów. Postaraj się zatem przyciągnąć do swojego ogrodu biedronki, dla których mszyce są prawdziwym przysmakiem. By je zwabić, wystarczy spryskać chorą roślinę posłodzoną wodą.

Jak zwalczyć mszyce, gdy domowe sposoby okazały się zawodne?

Domowe sposoby na mszyce okażą się najbardziej skuteczne w przypadku niedużych kolonii, liczących nie więcej niż kilkadziesiąt osobników. Jeśli jednak szkodniki zaatakowały wiele roślin w ogrodzie i zdążyły się już rozgościć na niemal każdym pędzie, niewykluczone, że trzeba będzie sięgnąć po profesjonalne środki ochrony roślin. Poleca się przede wszystkim gotowe preparaty przygotowane na bazie wodorozpuszczalnych polimerów, które znajdziesz w ofercie sklepów Auchan. Tego typu środki okażą się skuteczne nie tylko w walce z mszycami, lecz również innymi szkodnikami, takimi jak mączliki, przędziorki, miodówki czy wełnowce.

Pamiętaj jednak, że takich preparatów nie należy stosować w zamkniętym pomieszczeniu. Jeśli zatem problem dotyczy roślin domowych, po wykonaniu oprysku pozostaw je przez kilka godzin na balkonie. Przed użyciem konkretnego produktu zapoznaj się z informacją od producenta i postępuj zgodnie z zawartymi w niej zaleceniami.

Zobacz także: Prace ogrodowe w sierpniu. Lista rzeczy do zrobienia

Jak Zwalczyć Mszyce

Skuteczny sposób na mszyce od Auchan – już go znasz!

Mszyce to jedne z najbardziej uciążliwych ogrodowych szkodników. Gdy się pojawią, szybko zaczną niszczyć młode pędy roślin, skutecznie uniemożliwiając ich prawidłowy rozrost. Właśnie dlatego, tego problemu nie warto bagatelizować. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jak szybko i skutecznie zwalczyć mszyce oraz co zrobić, by zapobiec ich ponownej inwazji. Pamiętaj, że w ofercie sklepów Auchan znajdziesz wiele gotowych produktów i preparatów, które pozwolą Ci szybko i bezpiecznie pozbyć się niechcianych intruzów.

Zapoznaj się również z innymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz tam mnóstwo pomysłów, porad i inspiracji, dzięki którym Twój ogród będzie wyglądał pięknie o każdej porze roku!