Jaki nawóz pod warzywa na wiosnę wybrać? Podpowiadamy
Nawożenie warzyw na wiosnę – jaki ma wpływ na plony?
Zanim przejdziemy do tematu, jaki nawóz pod warzywa na wiosnę wybrać, warto poznać korzyści, płynące z jego stosowania.
Nawozy i preparaty ogrodnicze to produkty, które dostarczają roślinom niezbędnych składników pokarmowych, aby szybciej rosły i obficie owocowały. W przypadku uprawy warzyw istotne jest zapewnienie im odpowiedniej ilości mikro i makroelementów. Mowa tutaj o azocie, fosforze, potasie, żelazie czy cynku. To substancje, które są potrzebne szczególnie w początkowym etapie wzrostu roślin.
Odpowiednio dobrany nawóz pod warzywa i środek ochrony roślin pozwalają utrzymać zdrowe rośliny. Zmniejszają też ryzyko wystąpienia chorób grzybowych lub szkodników, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia części bądź całości plonów.
Sprawdź także: Czym i kiedy nawozić trawnik? Zadbaj o swój fragment zieleni z Auchan
Rodzaje nawozów do warzyw
Czy wiesz, że poszczególne gatunki warzyw wymagają odmiennej pielęgnacji? W Auchan znajdziesz produkty w postaci proszku, granulatu czy płynnych odżywek. Jaki nawóz pod warzywa kupić? Sprawdź ich rodzaje.
Nawozy organiczne
Pierwszą grupą produktów są nawozy organiczne. Składają się one wyłącznie z naturalnych surowców – szczątków roślin oraz zwierząt, np. bakterii, insektów czy grzybów. Ze względu na pochodzenie dzielą się one na nawozy z roślin i nawozy pochodzenia odzwierzęcego, jak np. uniwersalny środek organiczny od Humvit-Eco czy Biohumus nawóz uniwersalny marki Agrecol, które zostały wyprodukowane z substancji przetworzonej przez dżdżownice kalifornijskie. Do kategorii nawozów organicznych roślinnych zalicza się komposty z roślin i spadków, np. obierek warzyw i owoców czy z liści i łodyg kwiatów.
Nawozy organiczne możesz używać pod rabaty i trawnik, a także wykorzystać w domowych ogródkach warzywno-owocowych. Na te preparaty szczególnie dobrze reagują takie rośliny jak szpinak, kapusta, sałata, a także ogórki.
Nawozy mineralne
Druga grupa to nawozy mineralne, które zawierają kopaliny – substancje przetworzone chemicznie lub mechanicznie. Tych produktów używa się w celu polepszenia żyzności gleby oraz dostarczenia warzywom substancji pokarmowych. Można wyróżnić nawozy sztuczne:
Rodzaj | Kiedy stosować | Do jakich roślin |
---|---|---|
azotowe | wiosna, nie wcześniej niż w marcu | szpinak, sałata |
potasowe | wiosna, wczesny okres rozwoju warzyw | ziemniaki, papryka, fasola, cebula |
fosforowe | wiosna, początek okresu wegetacyjnego roślin | marchewka, burak czerwony |
magnezowe | wczesna wiosna, ok. miesiąc przed sadzeniem | ziemniak, burak cukrowy, rzepak, drzewa i krzewy owocowe |
magnezowe | wczesna wiosna, ok. miesiąc przed sadzeniem | ziemniak, burak cukrowy, rzepak, drzewa i krzewy owocowe |
wapniowe | wczesna wiosna, ok. miesiąc przed sadzeniem | warzywa kapustne, cebulowe, drzewa owocowe |
Nawozy mieszane
Nawozy mieszane to produkty, które w składzie zawierają zarówno składniki pochodzenia naturalnego, jak i substancje wytworzone sztucznie. Wśród nich są nawozy o działaniu uniwersalnym oraz przeznaczone do specyficznych wymagań danych gatunków roślin.
Nawozy dolistne
Są one traktowane jako nawożenie uzupełniające do substancji dostarczanych poprzez glebę. Nawozy dolistne to specjalistyczne preparaty przeznaczone do bezpośredniego stosowania na liście roślin. Tym, co je wyróżnia, jest szybkie wchłanianie substancji odżywczych przez aparaty szparkowe znajdujące się w liściach.
Jaki nawóz pod pomidory czy ogórki wybrać?
Jeśli nie wiesz jaki nawóz do ogórków będzie dobry – sięgnij po naturalny kompost, np. obornik granulowany lub nawóz do ogórków i roślin dyniowatych marki Biopon.
Jaki nawóz pod pomidory sprawdzi się najlepiej? W tym przypadku sięgnij po organiczny nawóz marki Agrecol, który możesz zastosować też do papryki czy bakłażana. Polecamy również produkty oparte na saletrze potasowej i azocie np. nawóz do pomidorów i papryki marki Biopon. Możesz go stosować do pomidorów sadzonych w gruncie, jak i pod osłonami.
Jeśli nie chcesz kupować dedykowanych nawozów, możesz sięgnąć również po uniwersalne mieszanki takie jak granulat marki Biopon czy uniwersalny nawóz ogrodniczy od Azofoska.
Zobacz również: Wiosenne porządki w ogrodzie. Jak przygotować ogród na wiosnę?
Jak stosować nawozy pod warzywa?
Już wiesz, jaki nawóz pod ogórki gruntowe i pomidory będzie dobry. Teraz nadszedł czas, aby omówić zasady dawkowania tych środków. Jest to niezwykle ważne, by uniknąć potencjalnych szkód dla roślin w postaci ich przenawożenia.
Zasady dawkowania nawozów
Zanim zaczniesz nawozić warzywa w swoim ogródku, zapoznaj się z ulotką dołączoną do produktu. Przeczytasz tam o sposobach dawkowania substancji. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że istnieje coś takiego jak technika dwukrotnego nawożenia – podstawowego i pogłównego.
- Nawożenie podstawowe gleby należy przeprowadzić jeszcze przed wysianiem lub posadzeniem roślin. Zastanawiasz się, kiedy dać kompost pod warzywa? Właśnie na etapie spulchniania gleby, czyli wczesną wiosną na krótko przed planowanym sadzeniem roślin. Wtedy możesz zastosować naturalny obornik, który znajdziesz w ofercie Auchan. Podczas sadzenia możesz także wspomóc swoje sadzonki, stosując nawóz ukorzeniający z potasem, cynkiem manganem i borem.
- Nawożenie pogłówne przeprowadza się w trakcie rozwoju roślin, czyli na etapie ich rośnięcia bądź owocowania. Niektóre rośliny wymagają jednorazowej dawki, inne kilkukrotnego dostarczania składników odżywczych. Kompostowanie w czasie wegetacji poprawia plony takich roślin jak pomidory, papryka, sałata czy rzodkiewka.
Testowanie i dostosowywanie składu gleby
Jednym z kluczowych czynników podczas wyboru nawozu do warzyw i owoców jest znajomość żyzności gleby. Oczywiście, w przypadku przydomowych warzywniaków nie chodzi o to, aby wykonywać specjalistyczne badania laboratoryjne. Analizę możesz przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy, że wykopiesz próbkę ziemi z głębokości około 20 cm, a następnie pozbędziesz się z niej zanieczyszczeń.
Rozcieraj ziemię w palcach i sprawdzaj, jaką ma konsystencję. Jeśli gleba nie brudzi rąk i nie formuje się w kulki, to oznacza, że w Twoim ogrodzie występuje ziemia piaszczysta. Lepka i mokra jest ziemia gliniasta, natomiast gleba z ziarenkami piasku, ale dość zbita to ziemia piaszczysto-gliniasta. Na podstawie rodzaju gleby dobierz odpowiedni nawóz.
W sklepach ogrodniczych i marketach możesz kupić także kwasomierz. To przydatne akcesorium, dzięki któremu sprawdzisz pH gleby.
Przeczytaj także: Jak zbudować warzywniak z palety? Instrukcja krok po kroku
Błędy w nawożeniu warzyw, których należy unikać
Użycie nieodpowiedniego nawozu to jeden z głównych błędów, jakiego dopuszczają się ogrodnicy. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do nawożenia sprawdzić pH ziemi, ponieważ nie wszystkie rośliny mają takie same wymagania glebowe. Jeśli chcesz zakwasić glebę, możesz skorzystać z pomocy nawozu do zakwaszania. Jeżeli natomiast chcesz ją odkwasić, sprawdzą się tu produkty wapniowe czy węglowe.
Kolejny błąd to przenawożenie roślin. Występuje wtedy, gdy stosujesz nawóz zbyt często bądź w zbyt dużych dawkach. Jak rozpoznać przenawożenie? Rośliny będą miały przerośnięte liście ciemnozielonej barwy, natomiast bardzo drobne plony.
Nawożenie w niekorzystnych warunkach pogodowych również nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Składniki mineralne nie zdążą się wchłonąć przy deszczowej pogodzie. Dlatego nawożenie roślin przeprowadzaj w słoneczne i bezdeszczowe dni.
Pamiętaj również, że przy nawożeniu warzyw niezwykle ważne jest zrównoważone podejście i wybór preparatów, które wspierają naturalny rozwój roślin bez negatywnego wpływu na środowisko. Warto wybierać nawozy, które są mniej szkodliwe dla ekosystemów wodnych i glebowych mikroorganizmów, na przykład te organiczne. Ich stosowanie zapewnia wysoką jakość plonów przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia gleby i jej mikrobiomu. Należy również dokładnie analizować ich zawartość, by dopasować je do konkretnych potrzeb roślin, dzięki czemu dostarczysz im dokładnie tego, czego potrzebują w optymalnych ilościach. Preparaty bazujące głównie na naturalnych składnikach zazwyczaj uwalniają substancje odżywcze stopniowo, co minimalizuje ryzyko przenawożenia i ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Zadbaj o nawożenie i ciesz się obfitymi plonami
Mamy nadzieję, że już wiesz jaki nawóz pod warzywa na wiosnę wybrać i kiedy go stosować. Pamiętaj, że odpowiednie nawożenie w bezpośredni sposób przyczynia się do zdrowych, obfitych plonów i zwiększa satysfakcję z uprawy warzyw.
Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z nawożeniem warzyw w ogrodzie, zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą Auchan. W naszych sklepach znajdziesz preparaty ogrodnicze oraz środki ochrony roślin w atrakcyjnych cenach.